Kolejne za 1 dzień
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce

Pałac w Kozłówce

Pałac w Kozłówce, niewielkiej wsi leżącej 30 kilometrów do Lublina, bez wątpienia wyróżnia miejscowość na mapie regionu. Początki rezydencji sięgają pierwszej połowy XVIII wieku.

Pałac został wzniesiony w 1742 roku przez Michała Bielińskiego, wojewodę chełmińskiego, według projektu włoskiego architekta, Józefa Fontany. Choć posiadłość z pewnością była dumą swego właściciela, na lata swojej świetności musiała poczekać jeszcze ponad 150 lat.

W 1799 roku pałac trafił w ręce szlacheckiej rodziny Zamoyskich. W 1903 roku hrabia Konstanty Zamoyski postanowił założyć w tym miejscu ordynację, natomiast z samej rezydencji zamierzał uczynić jedną z najbardziej reprezentacyjnych siedzib magnackich.

Modernizacja trwała do 1914 roku, a jej efekt możemy podziwiać również współcześnie. We wnętrzach posiadłości do dziś zachował się oryginalny wystrój z przełomu XIX i XX wieku, co jest rzadkością, nawet w skali europejskiej. Jak to możliwe, skoro wiele tego typu budowli niemal doszczętnie zniszczono podczas drugiej wojny światowej?

Zgodnie z przekazywaną z pokolenia na pokolenie historią, radziecki oficer, który dotarł do Kozłówki w 1944 roku, był pod takim wrażeniem pałacu, że nie chciał dopuścić do jego dewastacji. Zabronił wejścia do rezydencji swoim żołnierzom, dzięki czemu setki drogocennych obrazów, książek i starodruków, ekskluzywne meble czy rzeźbione zegary w dalszym ciągu zachwycają gości posiadłości. Szczególną uwagę przykuwa marmurowy kominek, który jest kopią kominka znajdującego się w Wersalu.

Po zakończeniu działań wojennych pałac stał się własnością państwa i pełnił funkcję składnicy muzealnej. Niemniej w tym czasie dał się też poznać szerszej publiczności. W 1972 roku w zabytkowych komnatach kręcono sceny znanej i popularnej komedii Stanisława Barei "Poszukiwany, poszukiwana".

U schyłku lat 70. ubiegłego stulecia w rezydencji utworzono muzeum, które od 1992 roku nosi nazwę Muzeum Zamoyskich. Na terenie posiadłości znajduje się także piękna kaplica, również będąca owocem inspiracji architekturą Wersalu, ogród w stylu francuskim oraz dawna powozownia, w której utworzono Galerię Sztuki Socrealizmu.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Kozłówka i okolica

Pałac w Kozłówce - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2018-01-12
Stacja Narciarska Olczań-Ski

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Olczań-Ski to kompleks narciarski w Bukowinie Tatrzańskiej w skład którego wchodzi pięć odrębnych wyciągów.

Stacja do dyspozycji turystów oddaje wyciąg krzesełkowy, wyciągi orczykowe oraz oświetloną, sztucznie naśnieżaną i codziennie ratrakowaną trasę.

Przy stacji funkcjonują szkółka narciarska, ...

Dodany: 2018-01-09
Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Czarna Góra to miejscowość leżąca w sąsiedztwie Bukowiny Tatrzańskiej i Białki Tatrzańskiej. W Stacji Narciarskiej Koziniec narciarze i snowboardziści mają do dyspozycji cztery trasy o różnym poziomie trudności.

W ośrodku znajduje się również klimatyczna karczma serwująca regionalne potrawy. Świetnym ...

Dodany: 2018-01-02
Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda usytuowany jest w pobliżu Zakopianki. Do dyspozycji miłośników sportów zimowych oddaje zespół wyciągów, 6 świetnie zagospodarowanych tras narciarskich oraz trasę biegową.

W kompleksie funkcjonuje szkółka narciarska oraz wypożyczalnia sprzętu, natomiast po całodziennym szusowaniu ...

Dodany: 2017-12-19
Stacja narciarska Kaniówka

Stacja narciarska Kaniów