Dodany: 2015-02-02

Pałac w Kozłówce

Pałac w Kozłówce, niewielkiej wsi leżącej 30 kilometrów do Lublina, bez wątpienia wyróżnia miejscowość na mapie regionu. Początki rezydencji sięgają pierwszej połowy XVIII wieku.

Pałac został wzniesiony w 1742 roku przez Michała Bielińskiego, wojewodę chełmińskiego, według projektu włoskiego architekta, Józefa Fontany. Choć posiadłość z pewnością była dumą swego właściciela, na lata swojej świetności musiała poczekać jeszcze ponad 150 lat.

W 1799 roku pałac trafił w ręce szlacheckiej rodziny Zamoyskich. W 1903 roku hrabia Konstanty Zamoyski postanowił założyć w tym miejscu ordynację, natomiast z samej rezydencji zamierzał uczynić jedną z najbardziej reprezentacyjnych siedzib magnackich.

Modernizacja trwała do 1914 roku, a jej efekt możemy podziwiać również współcześnie. We wnętrzach posiadłości do dziś zachował się oryginalny wystrój z przełomu XIX i XX wieku, co jest rzadkością, nawet w skali europejskiej. Jak to możliwe, skoro wiele tego typu budowli niemal doszczętnie zniszczono podczas drugiej wojny światowej?

Zgodnie z przekazywaną z pokolenia na pokolenie historią, radziecki oficer, który dotarł do Kozłówki w 1944 roku, był pod takim wrażeniem pałacu, że nie chciał dopuścić do jego dewastacji. Zabronił wejścia do rezydencji swoim żołnierzom, dzięki czemu setki drogocennych obrazów, książek i starodruków, ekskluzywne meble czy rzeźbione zegary w dalszym ciągu zachwycają gości posiadłości. Szczególną uwagę przykuwa marmurowy kominek, który jest kopią kominka znajdującego się w Wersalu.

Po zakończeniu działań wojennych pałac stał się własnością państwa i pełnił funkcję składnicy muzealnej. Niemniej w tym czasie dał się też poznać szerszej publiczności. W 1972 roku w zabytkowych komnatach kręcono sceny znanej i popularnej komedii Stanisława Barei "Poszukiwany, poszukiwana".

U schyłku lat 70. ubiegłego stulecia w rezydencji utworzono muzeum, które od 1992 roku nosi nazwę Muzeum Zamoyskich. Na terenie posiadłości znajduje się także piękna kaplica, również będąca owocem inspiracji architekturą Wersalu, ogród w stylu francuskim oraz dawna powozownia, w której utworzono Galerię Sztuki Socrealizmu.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Kozłówka i okolica

Pałac w Kozłówce - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2017-11-14
Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku jest częścią zespołu architektonicznego, będącego swoistą wizytówką, a zarazem sercem miasta. Historia placu sięga 1753 roku, kiedy to po pożarze Białegostoku, Jan Klemens Branicki, ówczesny właściciel miasta, rozpoczął jego przebudowę.

Jednym z najważniejszych obiektów, ...

Dodany: 2017-11-07
Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie jest jednym z najbardziej charakterystycznych i reprezentacyjnych zabytków stolicy województwa podkarpackiego. Obecny zamek powstał na początku ubiegłego stulecia, lecz jego dzieje sięgają końca XVI wieku, kiedy to w tym miejscu budowę obronnej rezydencji rozpoczął ówczesny właściciel ...

Dodany: 2017-10-31
Pałac Łochów

Pałac Łochów

Pałac w Łochowie, mieście leżącym około 70 kilometrów od centrum Warszawy, wzniesiono w pierwszej połowie XIX wieku. Pierwotnie parterowy budynek z kolumnowym portykiem, ukończony w 1830 roku, powstał na zamówienie hrabiego Józefa Włodzimierza Hornowskiego, ówczesnego właściciela dóbr łochowskich.

Na ...

Dodany: 2017-10-24
Rynek Wielki w Zamościu

Rynek Wielki w Zamościu

Rynek Wielki w Zamościu jest prawdziwą chlubą i dumą mieszkańców tego miasta. Usytuowany w centrum Starego Miasta, jest swoistym sercem Zamościa, a zarazem jednym z najwspanialszych XVI-wiecznych placów w Europie.

Zamojski rynek ma kształt kwadratu o boku 100 metrów. Każdą jego pierzeję zdobią zabytkowe ...

Dodany: 2017-10-17
Pokamedulski Klasztor w Wigrach

Pokamedulski Klasztor w Wigrach

Pokamedulski klasztor w Wigrach, usytuowany nad jeziorem Wigry, często określany jest mianem perełki Suwalszczyzny. Jego historia sięga drugiej połowy XVII wieku, kiedy to z Włoch do Polski sprowadzono zakon kontemplacyjny kamedułów.

W 1667 roku król Jan Kazimierz nadał kamedułom wówczas trudno dostępną ...

Dodany: 2017-10-10
Pałac Ossolińskich w Sterdyni