Kolejne za ok. 00 godz. 05 min. 00 sek.
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce

Pałac w Kozłówce

Pałac w Kozłówce, niewielkiej wsi leżącej 30 kilometrów do Lublina, bez wątpienia wyróżnia miejscowość na mapie regionu. Początki rezydencji sięgają pierwszej połowy XVIII wieku.

Pałac został wzniesiony w 1742 roku przez Michała Bielińskiego, wojewodę chełmińskiego, według projektu włoskiego architekta, Józefa Fontany. Choć posiadłość z pewnością była dumą swego właściciela, na lata swojej świetności musiała poczekać jeszcze ponad 150 lat.

W 1799 roku pałac trafił w ręce szlacheckiej rodziny Zamoyskich. W 1903 roku hrabia Konstanty Zamoyski postanowił założyć w tym miejscu ordynację, natomiast z samej rezydencji zamierzał uczynić jedną z najbardziej reprezentacyjnych siedzib magnackich.

Modernizacja trwała do 1914 roku, a jej efekt możemy podziwiać również współcześnie. We wnętrzach posiadłości do dziś zachował się oryginalny wystrój z przełomu XIX i XX wieku, co jest rzadkością, nawet w skali europejskiej. Jak to możliwe, skoro wiele tego typu budowli niemal doszczętnie zniszczono podczas drugiej wojny światowej?

Zgodnie z przekazywaną z pokolenia na pokolenie historią, radziecki oficer, który dotarł do Kozłówki w 1944 roku, był pod takim wrażeniem pałacu, że nie chciał dopuścić do jego dewastacji. Zabronił wejścia do rezydencji swoim żołnierzom, dzięki czemu setki drogocennych obrazów, książek i starodruków, ekskluzywne meble czy rzeźbione zegary w dalszym ciągu zachwycają gości posiadłości. Szczególną uwagę przykuwa marmurowy kominek, który jest kopią kominka znajdującego się w Wersalu.

Po zakończeniu działań wojennych pałac stał się własnością państwa i pełnił funkcję składnicy muzealnej. Niemniej w tym czasie dał się też poznać szerszej publiczności. W 1972 roku w zabytkowych komnatach kręcono sceny znanej i popularnej komedii Stanisława Barei "Poszukiwany, poszukiwana".

U schyłku lat 70. ubiegłego stulecia w rezydencji utworzono muzeum, które od 1992 roku nosi nazwę Muzeum Zamoyskich. Na terenie posiadłości znajduje się także piękna kaplica, również będąca owocem inspiracji architekturą Wersalu, ogród w stylu francuskim oraz dawna powozownia, w której utworzono Galerię Sztuki Socrealizmu.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Kozłówka i okolica

Pałac w Kozłówce - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie, miejscowości leżącej około 30 kilometrów od Białegostoku, powstał w XV wieku. Na przestrzeni dziejów odwiedzany przez królów, magnatów i polskich książąt, ale również będący świadkiem wielu wojen i rodowych sporów, dwukrotnie powstawał z ruin, by dziś znów zachwycać turystów z całego ...

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu powstał prawdopodobnie w okresie lokacji miasta, czyli w drugiej połowie XIV wieku. Do dzisiaj zachowały się trzy z czterech niegdyś istniejących pierzei Rynku - pierzeja zachodnia została rozebrana na przełomie XVIII i XIX wieku. Podobnie jak w wielu innych miastach, od momentu powstania ...

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Zwierzyniec to miasto w województwie lubelskim, leżące w bezpośrednim sąsiedztwie Roztoczańskiego Parku Narodowego, około 25 kilometrów od Zamościa. Jednym z najważniejszych zabytków Zwierzyńca jest kościół św. Jana Nepomucena, który ze względu na swoje niezwykłe usytuowanie często bywa nazywany kościołem ...

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie, mieście w województwie podkarpackim, uznawany jest za jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Powstały w pierwszej połowie XVII wieku, słynie z zachwycających wnętrz, kolekcji pojazdów konnych oraz parku w stylu angielskim.

Zamek wzniesiono na polecenie wojewody ...

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto to zdecydowanie najpiękniejsza część Lublina, a zarazem jeden z najlepiej zachowanych historycznych zespołów urbanistycznych w Polsce. Na terenie Starego Miasta, które od 2006 roku jest także dzielnicą administracyjną Lublina, znajduje się wiele cennych, a przede wszystkim wartych zobaczenia ...

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski, znany również pod nazwą Zamku Tarnowskich w Dzikowie, obecnie dzielnicy Tarnobrzega, to dawna rezydencja rodu Tarnowskich herbu Leliwa, której historia sięga jeszcze XV wieku. Po przejęciu przez Tarnowskich, pierwotnie wieżowy dwór obronny w XVII i XVIII wieku został przebudowany i zyskał ...