Dodany: 2015-02-23

Pałac w Młochowie

Pałac w Młochowie, niewielkiej miejscowości leżącej 30 kilometrów od centrum Warszawy, został wzniesiony u progu XIX wieku. Rezydencję zbudowano na polecenie arystokraty z rodu Sobolewskich, do których należał wówczas Młochów.

Powstająca w latach 1804-1810 posiadłość nie bez powodu określana jest mianem perły doby klasycyzmu. Autorem projektu pałacu był Jakub Kubicki, uczeń słynnego Domenico Merliniego, należący do grona najwybitniejszych architektów tamtej epoki.

Przez kolejne sto lat rezydencja kilkakrotnie zmieniała swoich właścicieli. Z biegiem czasu dwór zaczął pełnić funkcję letniej posiadłości, w związku z czym jego terenie nie prowadzono żadnych istotnych modernizacji.

Podczas pierwszej i drugiej wojny światowej pałac był przejmowany kolejno przez wojska rosyjskie i niemieckie. W 1947 roku wnętrza rezydencji zaadaptowano na potrzeby przedszkola oraz domu dla sierot. Następna dekada upłynęła pod znakiem gruntownego remontu. Po zakończeniu prac posiadłość trafiała w ręce polskich instytucji badawczych.

Po opuszczeniu zabytkowych murów przez ostatniego użytkownika, Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin, pałac zaczął stopniowo popadać w ruinę. Kilka lat temu dawną świetność odzyskał otaczający rezydencję park krajobrazowy. Teraz kompleksowej rewitalizacji ma zostać poddana również XIX-wieczna posiadłość.

Spoglądając na Pałac w Młochowie z lotu ptaka możemy przekonać się dlaczego, mimo wielu lat zaniedbań, dwór w dalszym ciągu zachwyca miłośników historii i architektury. Nie dziwi zatem, że z planowaną inwestycją wiązane są tak wielkie nadzieje.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Młochów i okolica

Pałac w Młochowie - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2017-11-21
Zamek w Krupem

Zamek w Krupem

Zamek w Krupem, miejscowości w województwie lubelskim, leżącej około 20 kilometrów od Chełma, został wzniesiony pod koniec XV wieku przez Jerzego Krupskiego herbu Korczak. Z tego okresu nie zachował się jednak żaden opis warowni, natomiast jakakolwiek wzmianka na jej temat pojawiła się dopiero w trzeciej ...

Dodany: 2017-11-14
Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku jest częścią zespołu architektonicznego, będącego swoistą wizytówką, a zarazem sercem miasta. Historia placu sięga 1753 roku, kiedy to po pożarze Białegostoku, Jan Klemens Branicki, ówczesny właściciel miasta, rozpoczął jego przebudowę.

Jednym z najważniejszych obiektów, ...

Dodany: 2017-11-07
Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie jest jednym z najbardziej charakterystycznych i reprezentacyjnych zabytków stolicy województwa podkarpackiego. Obecny zamek powstał na początku ubiegłego stulecia, lecz jego dzieje sięgają końca XVI wieku, kiedy to w tym miejscu budowę obronnej rezydencji rozpoczął ówczesny właściciel ...

Dodany: 2017-10-31
Pałac Łochów

Pałac Łochów

Pałac w Łochowie, mieście leżącym około 70 kilometrów od centrum Warszawy, wzniesiono w pierwszej połowie XIX wieku. Pierwotnie parterowy budynek z kolumnowym portykiem, ukończony w 1830 roku, powstał na zamówienie hrabiego Józefa Włodzimierza Hornowskiego, ówczesnego właściciela dóbr łochowskich.

Na ...

Dodany: 2017-10-24
Rynek Wielki w Zamościu

Rynek Wielki w Zamościu

Rynek Wielki w Zamościu jest prawdziwą chlubą i dumą mieszkańców tego miasta. Usytuowany w centrum Starego Miasta, jest swoistym sercem Zamościa, a zarazem jednym z najwspanialszych XVI-wiecznych placów w Europie.

Zamojski rynek ma kształt kwadratu o boku 100 metrów. Każdą jego pierzeję zdobią zabytkowe ...

Dodany: 2017-10-17
Pokamedulski Klasztor w Wigrach

Pokamedulski Klasztor w Wigrach

Pokamedulski klasztor w Wigrach, usytuowany nad jeziorem Wigry, często określany jest mianem perełki Suwalszczyzny. Jego historia sięga drugiej połowy XVII wieku, kiedy to z Włoch do Polski sprowadzono zakon kontemplacyjny kamedułów.

W 1667 roku król Jan Kazimierz nadał kamedułom wówczas trudno dostępną ...