Kolejne za ok. 00 godz. 05 min. 00 sek.
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce

Pałac w Młochowie

Pałac w Młochowie, niewielkiej miejscowości leżącej 30 kilometrów od centrum Warszawy, został wzniesiony u progu XIX wieku. Rezydencję zbudowano na polecenie arystokraty z rodu Sobolewskich, do których należał wówczas Młochów.

Powstająca w latach 1804-1810 posiadłość nie bez powodu określana jest mianem perły doby klasycyzmu. Autorem projektu pałacu był Jakub Kubicki, uczeń słynnego Domenico Merliniego, należący do grona najwybitniejszych architektów tamtej epoki.

Przez kolejne sto lat rezydencja kilkakrotnie zmieniała swoich właścicieli. Z biegiem czasu dwór zaczął pełnić funkcję letniej posiadłości, w związku z czym jego terenie nie prowadzono żadnych istotnych modernizacji.

Podczas pierwszej i drugiej wojny światowej pałac był przejmowany kolejno przez wojska rosyjskie i niemieckie. W 1947 roku wnętrza rezydencji zaadaptowano na potrzeby przedszkola oraz domu dla sierot. Następna dekada upłynęła pod znakiem gruntownego remontu. Po zakończeniu prac posiadłość trafiała w ręce polskich instytucji badawczych.

Po opuszczeniu zabytkowych murów przez ostatniego użytkownika, Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin, pałac zaczął stopniowo popadać w ruinę. Kilka lat temu dawną świetność odzyskał otaczający rezydencję park krajobrazowy. Teraz kompleksowej rewitalizacji ma zostać poddana również XIX-wieczna posiadłość.

Spoglądając na Pałac w Młochowie z lotu ptaka możemy przekonać się dlaczego, mimo wielu lat zaniedbań, dwór w dalszym ciągu zachwyca miłośników historii i architektury. Nie dziwi zatem, że z planowaną inwestycją wiązane są tak wielkie nadzieje.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Młochów i okolica

Pałac w Młochowie - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Bastion VII Twierdzy Zamość

Bastion VII Twierdzy Zamość

Twierdza Zamość, zbudowana w latach 1579-1618 na polecenie Jana Zamoyskiego, była jedną z największych twierdz Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a następnie Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. Choć w drugiej połowie XIX wieku, na rozkaz cara Aleksandra II, została zlikwidowana, niektóre jej ...

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa, którego historia sięga początku XVIII wieku, swoje powstanie, a następnie rozwój zawdzięcza dwóm wielkim rodom magnackim - Sieniawskich i Czartoryskich. U progu XVIII stulecia Adam Mikołaj Sieniawski, syn założyciela miasta Mikołaja Hieronima Sieniawskiego, utworzył w tym miejscu park, ...

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie, miejscowości leżącej około 30 kilometrów od Białegostoku, powstał w XV wieku. Na przestrzeni dziejów odwiedzany przez królów, magnatów i polskich książąt, ale również będący świadkiem wielu wojen i rodowych sporów, dwukrotnie powstawał z ruin, by dziś znów zachwycać turystów z całego ...

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu powstał prawdopodobnie w okresie lokacji miasta, czyli w drugiej połowie XIV wieku. Do dzisiaj zachowały się trzy z czterech niegdyś istniejących pierzei Rynku - pierzeja zachodnia została rozebrana na przełomie XVIII i XIX wieku. Podobnie jak w wielu innych miastach, od momentu powstania ...

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Zwierzyniec to miasto w województwie lubelskim, leżące w bezpośrednim sąsiedztwie Roztoczańskiego Parku Narodowego, około 25 kilometrów od Zamościa. Jednym z najważniejszych zabytków Zwierzyńca jest kościół św. Jana Nepomucena, który ze względu na swoje niezwykłe usytuowanie często bywa nazywany kościołem ...

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie, mieście w województwie podkarpackim, uznawany jest za jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Powstały w pierwszej połowie XVII wieku, słynie z zachwycających wnętrz, kolekcji pojazdów konnych oraz parku w stylu angielskim.

Zamek wzniesiono na polecenie wojewody ...