Pałac w Młochowie

Pałac w Młochowie, niewielkiej miejscowości leżącej 30 kilometrów od centrum Warszawy, został wzniesiony u progu XIX wieku. Rezydencję zbudowano na polecenie arystokraty z rodu Sobolewskich, do których należał wówczas Młochów.

Powstająca w latach 1804-1810 posiadłość nie bez powodu określana jest mianem perły doby klasycyzmu. Autorem projektu pałacu był Jakub Kubicki, uczeń słynnego Domenico Merliniego, należący do grona najwybitniejszych architektów tamtej epoki.

Przez kolejne sto lat rezydencja kilkakrotnie zmieniała swoich właścicieli. Z biegiem czasu dwór zaczął pełnić funkcję letniej posiadłości, w związku z czym jego terenie nie prowadzono żadnych istotnych modernizacji.

Podczas pierwszej i drugiej wojny światowej pałac był przejmowany kolejno przez wojska rosyjskie i niemieckie. W 1947 roku wnętrza rezydencji zaadaptowano na potrzeby przedszkola oraz domu dla sierot. Następna dekada upłynęła pod znakiem gruntownego remontu. Po zakończeniu prac posiadłość trafiała w ręce polskich instytucji badawczych.

Po opuszczeniu zabytkowych murów przez ostatniego użytkownika, Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin, pałac zaczął stopniowo popadać w ruinę. Kilka lat temu dawną świetność odzyskał otaczający rezydencję park krajobrazowy. Teraz kompleksowej rewitalizacji ma zostać poddana również XIX-wieczna posiadłość.

Spoglądając na Pałac w Młochowie z lotu ptaka możemy przekonać się dlaczego, mimo wielu lat zaniedbań, dwór w dalszym ciągu zachwyca miłośników historii i architektury. Nie dziwi zatem, że z planowaną inwestycją wiązane są tak wielkie nadzieje.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Młochów i okolica

Pałac w Młochowie - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto to zdecydowanie najpiękniejsza część Lublina, a zarazem jeden z najlepiej zachowanych historycznych zespołów urbanistycznych w Polsce. Na terenie Starego Miasta, które od 2006 roku jest także dzielnicą administracyjną Lublina, znajduje się wiele cennych, a przede wszystkim wartych zobaczenia ...

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski, znany również pod nazwą Zamku Tarnowskich w Dzikowie, obecnie dzielnicy Tarnobrzega, to dawna rezydencja rodu Tarnowskich herbu Leliwa, której historia sięga jeszcze XV wieku. Po przejęciu przez Tarnowskich, pierwotnie wieżowy dwór obronny w XVII i XVIII wieku został przebudowany i zyskał ...

Wielka Krokiew

Wielka Krokiew

Wielka Krokiew to prawdziwa duma i chluba Zakopanego. Skocznia, będąca jednym z najważniejszych punktów na sportowej mapie Polski, za niewiele ponad miesiąc będzie obchodziła swoje 90. urodziny.

Wielką Krokiew zbudowano według projektu Karola Stryjeńskiego, architekta, działacza i miłośnika Tatr. ...

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Olczań-Ski to kompleks narciarski w Bukowinie Tatrzańskiej w skład którego wchodzi pięć odrębnych wyciągów.

Stacja do dyspozycji turystów oddaje wyciąg krzesełkowy, wyciągi orczykowe oraz oświetloną, sztucznie naśnieżaną i codziennie ratrakowaną trasę.

Przy stacji funkcjonują szkółka narciarska, ...

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Czarna Góra to miejscowość leżąca w sąsiedztwie Bukowiny Tatrzańskiej i Białki Tatrzańskiej. W Stacji Narciarskiej Koziniec narciarze i snowboardziści mają do dyspozycji cztery trasy o różnym poziomie trudności.

W ośrodku znajduje się również klimatyczna karczma serwująca regionalne potrawy. Świetnym ...

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda usytuowany jest w pobliżu Zakopianki. Do dyspozycji miłośników sportów zimowych oddaje zespół wyciągów, 6 świetnie zagospodarowanych tras narciarskich oraz trasę biegową.

W kompleksie funkcjonuje szkółka narciarska oraz wypożyczalnia sprzętu, natomiast po całodziennym szusowaniu ...