Pałac w Mysłakowicach

Pałac w Mysłakowicach, miejscowości leżącej nieopodal Jeleniej Góry, został wzniesiony w XVIII wieku i do dziś stanowi wspaniałą pamiątkę z czasów panowania królewskich i arystokratycznych rodów na obszarze Kotliny Jeleniogórskiej.

Według większości źródeł historycznych, inicjatorem budowy rezydencji był Maximilian Leopold von Reibnitz. Jednak zgodnie z niektórymi podaniami, w Mysłakowicach już wcześniej istniał skromny dwór, a zapoczątkowane w 1751 roku prace obejmowały jego przebudowę i przekształcenie w barokową posiadłość.

Kolejnych istotnych modernizacji pałac doczekał się w XIX wieku. W 1816 roku na polecenie hrabiego von Gneisenau zyskał cechy stylu klasycystycznego. Natomiast po 1831 roku, gdy stał się własnością władcy Prus, Fryderyka Wilhelma III, dokonano zmian w elewacji i wystroju wnętrz, a ponadto utworzono park krajobrazowy.

W 1840 roku rezydencja znalazła się w rękach następcy tronu, Fryderyka Wilhelma IV, który zdecydował o jej powiększeniu i ponownej przebudowie. Wykonanie projektu powierzył słynnemu architektowi Friedrichowi Augustowi Stülerowi, dzięki któremu posiadłość otrzymała swój obecny, neogotycki wygląd.

Po drugiej wojnie światowej pałac przez kilka miesięcy zajmowało dowództwo ochrony armii ZSRR. W połowie ubiegłego stulecia niegdysiejsza rezydencja została przejęta przez władze gminne, poddana gruntownej rewitalizacji i zaadaptowana na potrzeby, swoją drogą w dalszym ciągu funkcjonującej, szkoły podstawowej.

Choć pierwotny układ pomieszczeń uległ prawdopodobnie nieodwracalnemu zatarciu, w 1980 roku posiadłość wpisano na listę zabytków chronionych. Obecnie uznawana jest za jedną z najpiękniejszych neogotyckich budowli, a o słuszności tego twierdzenia najlepiej przekonać się spoglądając na Pałac w Mysłakowicach z lotu ptaka.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Mysłakowice i okolica

Pałac w Mysłakowicach - lokalizacja obiektu na mapie

Komentarze

  • Agat
    Agat 2014-12-16 o 12:58

    Przepiękny obiekt, który jest w tak dobrej kondycji dzięki zaangażowaniu wyjątkowych ludzi z pasją , znajomością historii i z szacunkiem do tego co stare i piękne . Zazdroszczę uczniom , którzy mają przyjemność uczyć się w tej szkole . Bardzo dobry pomysł z tym filmikiem .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto to zdecydowanie najpiękniejsza część Lublina, a zarazem jeden z najlepiej zachowanych historycznych zespołów urbanistycznych w Polsce. Na terenie Starego Miasta, które od 2006 roku jest także dzielnicą administracyjną Lublina, znajduje się wiele cennych, a przede wszystkim wartych zobaczenia ...

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski, znany również pod nazwą Zamku Tarnowskich w Dzikowie, obecnie dzielnicy Tarnobrzega, to dawna rezydencja rodu Tarnowskich herbu Leliwa, której historia sięga jeszcze XV wieku. Po przejęciu przez Tarnowskich, pierwotnie wieżowy dwór obronny w XVII i XVIII wieku został przebudowany i zyskał ...

Wielka Krokiew

Wielka Krokiew

Wielka Krokiew to prawdziwa duma i chluba Zakopanego. Skocznia, będąca jednym z najważniejszych punktów na sportowej mapie Polski, za niewiele ponad miesiąc będzie obchodziła swoje 90. urodziny.

Wielką Krokiew zbudowano według projektu Karola Stryjeńskiego, architekta, działacza i miłośnika Tatr. ...

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Olczań-Ski to kompleks narciarski w Bukowinie Tatrzańskiej w skład którego wchodzi pięć odrębnych wyciągów.

Stacja do dyspozycji turystów oddaje wyciąg krzesełkowy, wyciągi orczykowe oraz oświetloną, sztucznie naśnieżaną i codziennie ratrakowaną trasę.

Przy stacji funkcjonują szkółka narciarska, ...

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Czarna Góra to miejscowość leżąca w sąsiedztwie Bukowiny Tatrzańskiej i Białki Tatrzańskiej. W Stacji Narciarskiej Koziniec narciarze i snowboardziści mają do dyspozycji cztery trasy o różnym poziomie trudności.

W ośrodku znajduje się również klimatyczna karczma serwująca regionalne potrawy. Świetnym ...

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda usytuowany jest w pobliżu Zakopianki. Do dyspozycji miłośników sportów zimowych oddaje zespół wyciągów, 6 świetnie zagospodarowanych tras narciarskich oraz trasę biegową.

W kompleksie funkcjonuje szkółka narciarska oraz wypożyczalnia sprzętu, natomiast po całodziennym szusowaniu ...