Kolejne za ok. 00 godz. 05 min. 00 sek.
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce

Pałac w Mysłakowicach

Pałac w Mysłakowicach, miejscowości leżącej nieopodal Jeleniej Góry, został wzniesiony w XVIII wieku i do dziś stanowi wspaniałą pamiątkę z czasów panowania królewskich i arystokratycznych rodów na obszarze Kotliny Jeleniogórskiej.

Według większości źródeł historycznych, inicjatorem budowy rezydencji był Maximilian Leopold von Reibnitz. Jednak zgodnie z niektórymi podaniami, w Mysłakowicach już wcześniej istniał skromny dwór, a zapoczątkowane w 1751 roku prace obejmowały jego przebudowę i przekształcenie w barokową posiadłość.

Kolejnych istotnych modernizacji pałac doczekał się w XIX wieku. W 1816 roku na polecenie hrabiego von Gneisenau zyskał cechy stylu klasycystycznego. Natomiast po 1831 roku, gdy stał się własnością władcy Prus, Fryderyka Wilhelma III, dokonano zmian w elewacji i wystroju wnętrz, a ponadto utworzono park krajobrazowy.

W 1840 roku rezydencja znalazła się w rękach następcy tronu, Fryderyka Wilhelma IV, który zdecydował o jej powiększeniu i ponownej przebudowie. Wykonanie projektu powierzył słynnemu architektowi Friedrichowi Augustowi Stülerowi, dzięki któremu posiadłość otrzymała swój obecny, neogotycki wygląd.

Po drugiej wojnie światowej pałac przez kilka miesięcy zajmowało dowództwo ochrony armii ZSRR. W połowie ubiegłego stulecia niegdysiejsza rezydencja została przejęta przez władze gminne, poddana gruntownej rewitalizacji i zaadaptowana na potrzeby, swoją drogą w dalszym ciągu funkcjonującej, szkoły podstawowej.

Choć pierwotny układ pomieszczeń uległ prawdopodobnie nieodwracalnemu zatarciu, w 1980 roku posiadłość wpisano na listę zabytków chronionych. Obecnie uznawana jest za jedną z najpiękniejszych neogotyckich budowli, a o słuszności tego twierdzenia najlepiej przekonać się spoglądając na Pałac w Mysłakowicach z lotu ptaka.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Mysłakowice i okolica

Pałac w Mysłakowicach - lokalizacja obiektu na mapie

Komentarze

  • Agat
    Agat 2014-12-16 o 12:58

    Przepiękny obiekt, który jest w tak dobrej kondycji dzięki zaangażowaniu wyjątkowych ludzi z pasją , znajomością historii i z szacunkiem do tego co stare i piękne . Zazdroszczę uczniom , którzy mają przyjemność uczyć się w tej szkole . Bardzo dobry pomysł z tym filmikiem .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Bastion VII Twierdzy Zamość

Bastion VII Twierdzy Zamość

Twierdza Zamość, zbudowana w latach 1579-1618 na polecenie Jana Zamoyskiego, była jedną z największych twierdz Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a następnie Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. Choć w drugiej połowie XIX wieku, na rozkaz cara Aleksandra II, została zlikwidowana, niektóre jej ...

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa, którego historia sięga początku XVIII wieku, swoje powstanie, a następnie rozwój zawdzięcza dwóm wielkim rodom magnackim - Sieniawskich i Czartoryskich. U progu XVIII stulecia Adam Mikołaj Sieniawski, syn założyciela miasta Mikołaja Hieronima Sieniawskiego, utworzył w tym miejscu park, ...

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie, miejscowości leżącej około 30 kilometrów od Białegostoku, powstał w XV wieku. Na przestrzeni dziejów odwiedzany przez królów, magnatów i polskich książąt, ale również będący świadkiem wielu wojen i rodowych sporów, dwukrotnie powstawał z ruin, by dziś znów zachwycać turystów z całego ...

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu powstał prawdopodobnie w okresie lokacji miasta, czyli w drugiej połowie XIV wieku. Do dzisiaj zachowały się trzy z czterech niegdyś istniejących pierzei Rynku - pierzeja zachodnia została rozebrana na przełomie XVIII i XIX wieku. Podobnie jak w wielu innych miastach, od momentu powstania ...

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Zwierzyniec to miasto w województwie lubelskim, leżące w bezpośrednim sąsiedztwie Roztoczańskiego Parku Narodowego, około 25 kilometrów od Zamościa. Jednym z najważniejszych zabytków Zwierzyńca jest kościół św. Jana Nepomucena, który ze względu na swoje niezwykłe usytuowanie często bywa nazywany kościołem ...

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie, mieście w województwie podkarpackim, uznawany jest za jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Powstały w pierwszej połowie XVII wieku, słynie z zachwycających wnętrz, kolekcji pojazdów konnych oraz parku w stylu angielskim.

Zamek wzniesiono na polecenie wojewody ...