Dodany: 2014-12-12

Pałac w Mysłakowicach

Pałac w Mysłakowicach, miejscowości leżącej nieopodal Jeleniej Góry, został wzniesiony w XVIII wieku i do dziś stanowi wspaniałą pamiątkę z czasów panowania królewskich i arystokratycznych rodów na obszarze Kotliny Jeleniogórskiej.

Według większości źródeł historycznych, inicjatorem budowy rezydencji był Maximilian Leopold von Reibnitz. Jednak zgodnie z niektórymi podaniami, w Mysłakowicach już wcześniej istniał skromny dwór, a zapoczątkowane w 1751 roku prace obejmowały jego przebudowę i przekształcenie w barokową posiadłość.

Kolejnych istotnych modernizacji pałac doczekał się w XIX wieku. W 1816 roku na polecenie hrabiego von Gneisenau zyskał cechy stylu klasycystycznego. Natomiast po 1831 roku, gdy stał się własnością władcy Prus, Fryderyka Wilhelma III, dokonano zmian w elewacji i wystroju wnętrz, a ponadto utworzono park krajobrazowy.

W 1840 roku rezydencja znalazła się w rękach następcy tronu, Fryderyka Wilhelma IV, który zdecydował o jej powiększeniu i ponownej przebudowie. Wykonanie projektu powierzył słynnemu architektowi Friedrichowi Augustowi Stülerowi, dzięki któremu posiadłość otrzymała swój obecny, neogotycki wygląd.

Po drugiej wojnie światowej pałac przez kilka miesięcy zajmowało dowództwo ochrony armii ZSRR. W połowie ubiegłego stulecia niegdysiejsza rezydencja została przejęta przez władze gminne, poddana gruntownej rewitalizacji i zaadaptowana na potrzeby, swoją drogą w dalszym ciągu funkcjonującej, szkoły podstawowej.

Choć pierwotny układ pomieszczeń uległ prawdopodobnie nieodwracalnemu zatarciu, w 1980 roku posiadłość wpisano na listę zabytków chronionych. Obecnie uznawana jest za jedną z najpiękniejszych neogotyckich budowli, a o słuszności tego twierdzenia najlepiej przekonać się spoglądając na Pałac w Mysłakowicach z lotu ptaka.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Mysłakowice i okolica

Pałac w Mysłakowicach - lokalizacja obiektu na mapie

Komentarze

  • Agat
    Agat 2014-12-16 o 12:58

    Przepiękny obiekt, który jest w tak dobrej kondycji dzięki zaangażowaniu wyjątkowych ludzi z pasją , znajomością historii i z szacunkiem do tego co stare i piękne . Zazdroszczę uczniom , którzy mają przyjemność uczyć się w tej szkole . Bardzo dobry pomysł z tym filmikiem .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2017-11-21
Zamek w Krupem

Zamek w Krupem

Zamek w Krupem, miejscowości w województwie lubelskim, leżącej około 20 kilometrów od Chełma, został wzniesiony pod koniec XV wieku przez Jerzego Krupskiego herbu Korczak. Z tego okresu nie zachował się jednak żaden opis warowni, natomiast jakakolwiek wzmianka na jej temat pojawiła się dopiero w trzeciej ...

Dodany: 2017-11-14
Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku jest częścią zespołu architektonicznego, będącego swoistą wizytówką, a zarazem sercem miasta. Historia placu sięga 1753 roku, kiedy to po pożarze Białegostoku, Jan Klemens Branicki, ówczesny właściciel miasta, rozpoczął jego przebudowę.

Jednym z najważniejszych obiektów, ...

Dodany: 2017-11-07
Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie jest jednym z najbardziej charakterystycznych i reprezentacyjnych zabytków stolicy województwa podkarpackiego. Obecny zamek powstał na początku ubiegłego stulecia, lecz jego dzieje sięgają końca XVI wieku, kiedy to w tym miejscu budowę obronnej rezydencji rozpoczął ówczesny właściciel ...

Dodany: 2017-10-31
Pałac Łochów

Pałac Łochów

Pałac w Łochowie, mieście leżącym około 70 kilometrów od centrum Warszawy, wzniesiono w pierwszej połowie XIX wieku. Pierwotnie parterowy budynek z kolumnowym portykiem, ukończony w 1830 roku, powstał na zamówienie hrabiego Józefa Włodzimierza Hornowskiego, ówczesnego właściciela dóbr łochowskich.

Na ...