Pałac w Nakle Śląskim

Pałac w Nakle Śląskim, niewielkiej miejscowości leżącej niespełna 30 kilometrów od Katowic, powstał w połowie XIX wieku. Pomysłodawcą budowy rezydencji był hrabia Hugo I Henckel von Donnersmarck, zamożny przemysłowiec i tytularny pan Bytomia.

Początkowo neogotycki dwór miał pełnić wyłącznie funkcję letniej rezydencji, jednak ostatecznie stał się jedną z głównych siedzib tej linii magnackiego rodu. Pałac pozostał własnością von Donnersmarcków aż do czasów drugiej wojny światowej.

Po 1945 roku dwór przeznaczono na szkołę rolniczą, co wiązało się z koniecznością przeprowadzenia kilku istotnych modernizacji. W latach 2006-2010 w rezydencji mieściła się Galeria "Barwy Śląska", w której prezentowano zbiory malarstwa. W 2010 roku obiekt, noszący już oznaki upływającego czasu, poddano gruntownej rewitalizacji.

Choć remont przywrócił dawną świetność wnętrzom rezydencji, jego wspaniały efekt możemy również podziwiać spoglądając na pałac w Nakle Śląskim z lotu ptaka. Od 1 stycznia 2013 roku w zabytkowych murach działa Centrum Kultury Śląskiej.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Nakło i okolica

Pałac w Nakle Śląskim - lokalizacja obiektu na mapie

Komentarze

  • Kasia
    Kasia 2015-06-01 o 04:04

    Ładnie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto to zdecydowanie najpiękniejsza część Lublina, a zarazem jeden z najlepiej zachowanych historycznych zespołów urbanistycznych w Polsce. Na terenie Starego Miasta, które od 2006 roku jest także dzielnicą administracyjną Lublina, znajduje się wiele cennych, a przede wszystkim wartych zobaczenia ...

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski, znany również pod nazwą Zamku Tarnowskich w Dzikowie, obecnie dzielnicy Tarnobrzega, to dawna rezydencja rodu Tarnowskich herbu Leliwa, której historia sięga jeszcze XV wieku. Po przejęciu przez Tarnowskich, pierwotnie wieżowy dwór obronny w XVII i XVIII wieku został przebudowany i zyskał ...

Wielka Krokiew

Wielka Krokiew

Wielka Krokiew to prawdziwa duma i chluba Zakopanego. Skocznia, będąca jednym z najważniejszych punktów na sportowej mapie Polski, za niewiele ponad miesiąc będzie obchodziła swoje 90. urodziny.

Wielką Krokiew zbudowano według projektu Karola Stryjeńskiego, architekta, działacza i miłośnika Tatr. ...

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Olczań-Ski to kompleks narciarski w Bukowinie Tatrzańskiej w skład którego wchodzi pięć odrębnych wyciągów.

Stacja do dyspozycji turystów oddaje wyciąg krzesełkowy, wyciągi orczykowe oraz oświetloną, sztucznie naśnieżaną i codziennie ratrakowaną trasę.

Przy stacji funkcjonują szkółka narciarska, ...

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Czarna Góra to miejscowość leżąca w sąsiedztwie Bukowiny Tatrzańskiej i Białki Tatrzańskiej. W Stacji Narciarskiej Koziniec narciarze i snowboardziści mają do dyspozycji cztery trasy o różnym poziomie trudności.

W ośrodku znajduje się również klimatyczna karczma serwująca regionalne potrawy. Świetnym ...

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda usytuowany jest w pobliżu Zakopianki. Do dyspozycji miłośników sportów zimowych oddaje zespół wyciągów, 6 świetnie zagospodarowanych tras narciarskich oraz trasę biegową.

W kompleksie funkcjonuje szkółka narciarska oraz wypożyczalnia sprzętu, natomiast po całodziennym szusowaniu ...