Dodany: 2015-05-25

Pałac w Nakle Śląskim

Pałac w Nakle Śląskim, niewielkiej miejscowości leżącej niespełna 30 kilometrów od Katowic, powstał w połowie XIX wieku. Pomysłodawcą budowy rezydencji był hrabia Hugo I Henckel von Donnersmarck, zamożny przemysłowiec i tytularny pan Bytomia.

Początkowo neogotycki dwór miał pełnić wyłącznie funkcję letniej rezydencji, jednak ostatecznie stał się jedną z głównych siedzib tej linii magnackiego rodu. Pałac pozostał własnością von Donnersmarcków aż do czasów drugiej wojny światowej.

Po 1945 roku dwór przeznaczono na szkołę rolniczą, co wiązało się z koniecznością przeprowadzenia kilku istotnych modernizacji. W latach 2006-2010 w rezydencji mieściła się Galeria "Barwy Śląska", w której prezentowano zbiory malarstwa. W 2010 roku obiekt, noszący już oznaki upływającego czasu, poddano gruntownej rewitalizacji.

Choć remont przywrócił dawną świetność wnętrzom rezydencji, jego wspaniały efekt możemy również podziwiać spoglądając na pałac w Nakle Śląskim z lotu ptaka. Od 1 stycznia 2013 roku w zabytkowych murach działa Centrum Kultury Śląskiej.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Nakło i okolica

Pałac w Nakle Śląskim - lokalizacja obiektu na mapie

Komentarze

  • Kasia
    Kasia 2015-06-01 o 04:04

    Ładnie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2017-11-21
Zamek w Krupem

Zamek w Krupem

Zamek w Krupem, miejscowości w województwie lubelskim, leżącej około 20 kilometrów od Chełma, został wzniesiony pod koniec XV wieku przez Jerzego Krupskiego herbu Korczak. Z tego okresu nie zachował się jednak żaden opis warowni, natomiast jakakolwiek wzmianka na jej temat pojawiła się dopiero w trzeciej ...

Dodany: 2017-11-14
Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku jest częścią zespołu architektonicznego, będącego swoistą wizytówką, a zarazem sercem miasta. Historia placu sięga 1753 roku, kiedy to po pożarze Białegostoku, Jan Klemens Branicki, ówczesny właściciel miasta, rozpoczął jego przebudowę.

Jednym z najważniejszych obiektów, ...

Dodany: 2017-11-07
Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie jest jednym z najbardziej charakterystycznych i reprezentacyjnych zabytków stolicy województwa podkarpackiego. Obecny zamek powstał na początku ubiegłego stulecia, lecz jego dzieje sięgają końca XVI wieku, kiedy to w tym miejscu budowę obronnej rezydencji rozpoczął ówczesny właściciel ...

Dodany: 2017-10-31
Pałac Łochów

Pałac Łochów

Pałac w Łochowie, mieście leżącym około 70 kilometrów od centrum Warszawy, wzniesiono w pierwszej połowie XIX wieku. Pierwotnie parterowy budynek z kolumnowym portykiem, ukończony w 1830 roku, powstał na zamówienie hrabiego Józefa Włodzimierza Hornowskiego, ówczesnego właściciela dóbr łochowskich.

Na ...

Dodany: 2017-10-24
Rynek Wielki w Zamościu

Rynek Wielki w Zamościu

Rynek Wielki w Zamościu jest prawdziwą chlubą i dumą mieszkańców tego miasta. Usytuowany w centrum Starego Miasta, jest swoistym sercem Zamościa, a zarazem jednym z najwspanialszych XVI-wiecznych placów w Europie.

Zamojski rynek ma kształt kwadratu o boku 100 metrów. Każdą jego pierzeję zdobią zabytkowe ...

Dodany: 2017-10-17