Pałac w Nieborowie

Nieborów to mała miejscowość w województwie łódzkim, leżąca około 10 kilometrów od Łowicza. Wizytówką tej niewielkiej wsi jest barokowy pałac, wzniesiony pod koniec XVII wieku, należący do grona najpiękniejszych rezydencji magnackich w Polsce.

Drewniany dwór w Nieborowie istniał już w średniowieczu, lecz w XVI wieku został on zastąpiony znacznie okazalszą gotycko-renesansową budowlą. Obecny pałac został wybudowany na polecenie prymasa Michała Stefana Radziejowskiego, który między 1690 a 1696 rokiem nabył wieś. W posiadłości, zaprojektowanej przez Tylmana z Gameren, bywał on jednak okazjonalnie, dlatego już w 1697 roku sprzedał tutejsze dobra Jerzemu Towiańskiemu.

Na przestrzeni kolejnych dziesięcioleci pałac często zmieniał właścicieli, którymi byli kuchmistrz koronny Jakub Lubomirski, kasztelan dobrzyński Stanisław Łochocki i wojewoda wileński Michał Kazimierz Ogiński.

W 1774 roku posiadłość trafiła w ręce rodziny Radziwiłłów, do których należała niemal do końca drugiej wojny światowej. Pierwszy właściciel pałacu, Michał Hieronim Radziwiłł, zgromadził w nim imponującą kolekcję obrazów, a ponadto, przy wsparciu żony Heleny, kontynuował aranżację wnętrz w stylu rokokowym i klasycystycznym.

Radziwiłłowie gościli w Nieborowie wiele znanych postaci, w tym Stanisława Augusta Poniatowskiego, Fryderyka Wilhelma i cesarza Aleksandra I, oraz wielu artystów, takich jak Julian Ursyn Niemcewicz, Jan Piotr Norblin, Aleksander Orłowski i Stanisław Trembecki, a w późniejszym okresie także Konstanty Ildefons Gałczyński.

W 1841 roku w posiadanie pałacu wszedł Michał Gedeon Radziwiłł - syn Michała Hieronima. W połowie XIX wieku zgromadzone w rezydencji zbiory częściowo sprzedano, jednak od 1879 roku ksiądz Michał Piotr Radziwiłł rozpoczął działania mające przywrócić utraconą świetność Nieborowa.

Po drugiej wojnie światowej pałac został znacjonalizowany w ramach reformy rolnej, a następnie cały zespół, w skład którego wchodzi również zabytkowy park oraz budynki gospodarcze, stał się oddziałem Muzeum Narodowego w Warszawie.

Obecnie w pałacu w Nieborowie, który oczywiście jest udostępniony zwiedzającym, organizowane są też liczne wystawy, lekcje muzealne, koncerty i inne wydarzenia kulturalne. Ponadto w historycznej rezydencji i otaczającym ją ogrodzie kręcono szereg filmów i seriali, takich jak "Akademia Pana Kleksa", "Pan Samochodzik i niesamowity dwór", "Kariera Nikodema Dyzmy", "Plebania", "Ojciec Mateusz", "Chłopi", "Dzieje grzechu", "Frankenstein", "Wielka miłość Balzaka" czy "Złoto dezerterów".

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Nieborów i okolica

Pałac w Nieborowie - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto to zdecydowanie najpiękniejsza część Lublina, a zarazem jeden z najlepiej zachowanych historycznych zespołów urbanistycznych w Polsce. Na terenie Starego Miasta, które od 2006 roku jest także dzielnicą administracyjną Lublina, znajduje się wiele cennych, a przede wszystkim wartych zobaczenia ...

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski, znany również pod nazwą Zamku Tarnowskich w Dzikowie, obecnie dzielnicy Tarnobrzega, to dawna rezydencja rodu Tarnowskich herbu Leliwa, której historia sięga jeszcze XV wieku. Po przejęciu przez Tarnowskich, pierwotnie wieżowy dwór obronny w XVII i XVIII wieku został przebudowany i zyskał ...

Wielka Krokiew

Wielka Krokiew

Wielka Krokiew to prawdziwa duma i chluba Zakopanego. Skocznia, będąca jednym z najważniejszych punktów na sportowej mapie Polski, za niewiele ponad miesiąc będzie obchodziła swoje 90. urodziny.

Wielką Krokiew zbudowano według projektu Karola Stryjeńskiego, architekta, działacza i miłośnika Tatr. ...

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Olczań-Ski to kompleks narciarski w Bukowinie Tatrzańskiej w skład którego wchodzi pięć odrębnych wyciągów.

Stacja do dyspozycji turystów oddaje wyciąg krzesełkowy, wyciągi orczykowe oraz oświetloną, sztucznie naśnieżaną i codziennie ratrakowaną trasę.

Przy stacji funkcjonują szkółka narciarska, ...

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Czarna Góra to miejscowość leżąca w sąsiedztwie Bukowiny Tatrzańskiej i Białki Tatrzańskiej. W Stacji Narciarskiej Koziniec narciarze i snowboardziści mają do dyspozycji cztery trasy o różnym poziomie trudności.

W ośrodku znajduje się również klimatyczna karczma serwująca regionalne potrawy. Świetnym ...

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda usytuowany jest w pobliżu Zakopianki. Do dyspozycji miłośników sportów zimowych oddaje zespół wyciągów, 6 świetnie zagospodarowanych tras narciarskich oraz trasę biegową.

W kompleksie funkcjonuje szkółka narciarska oraz wypożyczalnia sprzętu, natomiast po całodziennym szusowaniu ...