Kolejne za ok. 00 godz. 05 min. 00 sek.
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce

Pałac w Nieborowie

Nieborów to mała miejscowość w województwie łódzkim, leżąca około 10 kilometrów od Łowicza. Wizytówką tej niewielkiej wsi jest barokowy pałac, wzniesiony pod koniec XVII wieku, należący do grona najpiękniejszych rezydencji magnackich w Polsce.

Drewniany dwór w Nieborowie istniał już w średniowieczu, lecz w XVI wieku został on zastąpiony znacznie okazalszą gotycko-renesansową budowlą. Obecny pałac został wybudowany na polecenie prymasa Michała Stefana Radziejowskiego, który między 1690 a 1696 rokiem nabył wieś. W posiadłości, zaprojektowanej przez Tylmana z Gameren, bywał on jednak okazjonalnie, dlatego już w 1697 roku sprzedał tutejsze dobra Jerzemu Towiańskiemu.

Na przestrzeni kolejnych dziesięcioleci pałac często zmieniał właścicieli, którymi byli kuchmistrz koronny Jakub Lubomirski, kasztelan dobrzyński Stanisław Łochocki i wojewoda wileński Michał Kazimierz Ogiński.

W 1774 roku posiadłość trafiła w ręce rodziny Radziwiłłów, do których należała niemal do końca drugiej wojny światowej. Pierwszy właściciel pałacu, Michał Hieronim Radziwiłł, zgromadził w nim imponującą kolekcję obrazów, a ponadto, przy wsparciu żony Heleny, kontynuował aranżację wnętrz w stylu rokokowym i klasycystycznym.

Radziwiłłowie gościli w Nieborowie wiele znanych postaci, w tym Stanisława Augusta Poniatowskiego, Fryderyka Wilhelma i cesarza Aleksandra I, oraz wielu artystów, takich jak Julian Ursyn Niemcewicz, Jan Piotr Norblin, Aleksander Orłowski i Stanisław Trembecki, a w późniejszym okresie także Konstanty Ildefons Gałczyński.

W 1841 roku w posiadanie pałacu wszedł Michał Gedeon Radziwiłł - syn Michała Hieronima. W połowie XIX wieku zgromadzone w rezydencji zbiory częściowo sprzedano, jednak od 1879 roku ksiądz Michał Piotr Radziwiłł rozpoczął działania mające przywrócić utraconą świetność Nieborowa.

Po drugiej wojnie światowej pałac został znacjonalizowany w ramach reformy rolnej, a następnie cały zespół, w skład którego wchodzi również zabytkowy park oraz budynki gospodarcze, stał się oddziałem Muzeum Narodowego w Warszawie.

Obecnie w pałacu w Nieborowie, który oczywiście jest udostępniony zwiedzającym, organizowane są też liczne wystawy, lekcje muzealne, koncerty i inne wydarzenia kulturalne. Ponadto w historycznej rezydencji i otaczającym ją ogrodzie kręcono szereg filmów i seriali, takich jak "Akademia Pana Kleksa", "Pan Samochodzik i niesamowity dwór", "Kariera Nikodema Dyzmy", "Plebania", "Ojciec Mateusz", "Chłopi", "Dzieje grzechu", "Frankenstein", "Wielka miłość Balzaka" czy "Złoto dezerterów".

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Nieborów i okolica

Pałac w Nieborowie - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Bastion VII Twierdzy Zamość

Bastion VII Twierdzy Zamość

Twierdza Zamość, zbudowana w latach 1579-1618 na polecenie Jana Zamoyskiego, była jedną z największych twierdz Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a następnie Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. Choć w drugiej połowie XIX wieku, na rozkaz cara Aleksandra II, została zlikwidowana, niektóre jej ...

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa, którego historia sięga początku XVIII wieku, swoje powstanie, a następnie rozwój zawdzięcza dwóm wielkim rodom magnackim - Sieniawskich i Czartoryskich. U progu XVIII stulecia Adam Mikołaj Sieniawski, syn założyciela miasta Mikołaja Hieronima Sieniawskiego, utworzył w tym miejscu park, ...

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie, miejscowości leżącej około 30 kilometrów od Białegostoku, powstał w XV wieku. Na przestrzeni dziejów odwiedzany przez królów, magnatów i polskich książąt, ale również będący świadkiem wielu wojen i rodowych sporów, dwukrotnie powstawał z ruin, by dziś znów zachwycać turystów z całego ...

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu powstał prawdopodobnie w okresie lokacji miasta, czyli w drugiej połowie XIV wieku. Do dzisiaj zachowały się trzy z czterech niegdyś istniejących pierzei Rynku - pierzeja zachodnia została rozebrana na przełomie XVIII i XIX wieku. Podobnie jak w wielu innych miastach, od momentu powstania ...

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Zwierzyniec to miasto w województwie lubelskim, leżące w bezpośrednim sąsiedztwie Roztoczańskiego Parku Narodowego, około 25 kilometrów od Zamościa. Jednym z najważniejszych zabytków Zwierzyńca jest kościół św. Jana Nepomucena, który ze względu na swoje niezwykłe usytuowanie często bywa nazywany kościołem ...

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie, mieście w województwie podkarpackim, uznawany jest za jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Powstały w pierwszej połowie XVII wieku, słynie z zachwycających wnętrz, kolekcji pojazdów konnych oraz parku w stylu angielskim.

Zamek wzniesiono na polecenie wojewody ...