Dodany: 2016-09-06

Pałac w Nieborowie

Nieborów to mała miejscowość w województwie łódzkim, leżąca około 10 kilometrów od Łowicza. Wizytówką tej niewielkiej wsi jest barokowy pałac, wzniesiony pod koniec XVII wieku, należący do grona najpiękniejszych rezydencji magnackich w Polsce.

Drewniany dwór w Nieborowie istniał już w średniowieczu, lecz w XVI wieku został on zastąpiony znacznie okazalszą gotycko-renesansową budowlą. Obecny pałac został wybudowany na polecenie prymasa Michała Stefana Radziejowskiego, który między 1690 a 1696 rokiem nabył wieś. W posiadłości, zaprojektowanej przez Tylmana z Gameren, bywał on jednak okazjonalnie, dlatego już w 1697 roku sprzedał tutejsze dobra Jerzemu Towiańskiemu.

Na przestrzeni kolejnych dziesięcioleci pałac często zmieniał właścicieli, którymi byli kuchmistrz koronny Jakub Lubomirski, kasztelan dobrzyński Stanisław Łochocki i wojewoda wileński Michał Kazimierz Ogiński.

W 1774 roku posiadłość trafiła w ręce rodziny Radziwiłłów, do których należała niemal do końca drugiej wojny światowej. Pierwszy właściciel pałacu, Michał Hieronim Radziwiłł, zgromadził w nim imponującą kolekcję obrazów, a ponadto, przy wsparciu żony Heleny, kontynuował aranżację wnętrz w stylu rokokowym i klasycystycznym.

Radziwiłłowie gościli w Nieborowie wiele znanych postaci, w tym Stanisława Augusta Poniatowskiego, Fryderyka Wilhelma i cesarza Aleksandra I, oraz wielu artystów, takich jak Julian Ursyn Niemcewicz, Jan Piotr Norblin, Aleksander Orłowski i Stanisław Trembecki, a w późniejszym okresie także Konstanty Ildefons Gałczyński.

W 1841 roku w posiadanie pałacu wszedł Michał Gedeon Radziwiłł - syn Michała Hieronima. W połowie XIX wieku zgromadzone w rezydencji zbiory częściowo sprzedano, jednak od 1879 roku ksiądz Michał Piotr Radziwiłł rozpoczął działania mające przywrócić utraconą świetność Nieborowa.

Po drugiej wojnie światowej pałac został znacjonalizowany w ramach reformy rolnej, a następnie cały zespół, w skład którego wchodzi również zabytkowy park oraz budynki gospodarcze, stał się oddziałem Muzeum Narodowego w Warszawie.

Obecnie w pałacu w Nieborowie, który oczywiście jest udostępniony zwiedzającym, organizowane są też liczne wystawy, lekcje muzealne, koncerty i inne wydarzenia kulturalne. Ponadto w historycznej rezydencji i otaczającym ją ogrodzie kręcono szereg filmów i seriali, takich jak "Akademia Pana Kleksa", "Pan Samochodzik i niesamowity dwór", "Kariera Nikodema Dyzmy", "Plebania", "Ojciec Mateusz", "Chłopi", "Dzieje grzechu", "Frankenstein", "Wielka miłość Balzaka" czy "Złoto dezerterów".

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Nieborów i okolica

Pałac w Nieborowie - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2017-11-21
Zamek w Krupem

Zamek w Krupem

Zamek w Krupem, miejscowości w województwie lubelskim, leżącej około 20 kilometrów od Chełma, został wzniesiony pod koniec XV wieku przez Jerzego Krupskiego herbu Korczak. Z tego okresu nie zachował się jednak żaden opis warowni, natomiast jakakolwiek wzmianka na jej temat pojawiła się dopiero w trzeciej ...

Dodany: 2017-11-14
Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku jest częścią zespołu architektonicznego, będącego swoistą wizytówką, a zarazem sercem miasta. Historia placu sięga 1753 roku, kiedy to po pożarze Białegostoku, Jan Klemens Branicki, ówczesny właściciel miasta, rozpoczął jego przebudowę.

Jednym z najważniejszych obiektów, ...

Dodany: 2017-11-07
Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie jest jednym z najbardziej charakterystycznych i reprezentacyjnych zabytków stolicy województwa podkarpackiego. Obecny zamek powstał na początku ubiegłego stulecia, lecz jego dzieje sięgają końca XVI wieku, kiedy to w tym miejscu budowę obronnej rezydencji rozpoczął ówczesny właściciel ...

Dodany: 2017-10-31
Pałac Łochów

Pałac Łochów

Pałac w Łochowie, mieście leżącym około 70 kilometrów od centrum Warszawy, wznies