Pałac w Pławniowicach

Pałac w Pławniowicach

Pałac w Pławniowicach, niewielkiej miejscowości leżącej 20 kilometrów od Gliwic, powstał w drugiej połowie XIX wieku. Wtedy to tutejsze dobra pozostawały w rękach rodziny Ballestrem, która właśnie Pławniowice obrała za swą rodową siedzibę.

Pałac wzniesiono w latach 1882-1885 na zlecenie hrabiego Franciszka II Ballestrema według projektu mistrza budowlanego Konstantego Heidenreicha z Kopic. Rezydencja jest budowlą trójskrzydłową i prezentuje styl neomanieryzmu niderlandzkiego. Na początku 1945 roku hrabia Mikołaj Ballestrem został jednak zmuszony opuścić Pławniowice z powodu nadchodzącej Armii Czerwonej.

Po drugiej wojnie światowej pałac przechodził różne koleje losu. Choć sama wojna nie zniszczyła posiadłości, jej późniejsze losy niekorzystnie odbiły się na jej stanie. W budynku krótko stacjonował marszałek Iwan Koniew, po którym pozostały jedynie zdewastowane meble i zniszczone wnętrza, zniknęło też cenne wyposażenie z niepowtarzalnymi kolekcjami porcelany, sreber i naczyń.

Po wojnie pałac, jako majątek poniemiecki, został przejęty bez odszkodowania na własność państwa, a następnie przekazany do dyspozycji władz kościelnych. Ponadto w dawnej rezydencji mieściły się także biura administracji Państwowego Gospodarstwa Rolnego.

Z uwagi na częste zmiany mieszkańców oraz przeznaczenia budynku, jak również brak jakiejkolwiek opieki konserwatorskiej, przez lata ulegał on postępującej dewastacji i zaniedbaniu.

Od 1989 roku gospodarzem zespołu jest dyrektor Ośrodka Edukacyjno-Formacyjnego Diecezji Gliwickiej, ksiądz dr Krystian Worbs, który postawił sobie za cel przywrócenie dawnej świetności pałacu. Gruntowny remont połączony z pracami konserwatorskimi, na który środki przyznało między innymi Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Niemiec, rozpoczął się w 1993 roku. W 2007 roku zespół w Pławniowicach, jako jedyny w województwie śląskim, otrzymał nagrodę w konkursie Generalnego Konserwatora Zabytków "Zabytek Zadbany".

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Pławniowice i okolica

Pałac w Pławniowicach - lokalizacja obiektu na mapie

Komentarze

  • filipczatorek
    filipczatorek 2017-01-18 o 17:44

    jupi ! wreszcie się doczekałem nagrania tego pałacu :D mieszkam w Gliwicach, uważam go za jeden z piękniejszych na południu Polski. dziękuje :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto to zdecydowanie najpiękniejsza część Lublina, a zarazem jeden z najlepiej zachowanych historycznych zespołów urbanistycznych w Polsce. Na terenie Starego Miasta, które od 2006 roku jest także dzielnicą administracyjną Lublina, znajduje się wiele cennych, a przede wszystkim wartych zobaczenia ...

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski, znany również pod nazwą Zamku Tarnowskich w Dzikowie, obecnie dzielnicy Tarnobrzega, to dawna rezydencja rodu Tarnowskich herbu Leliwa, której historia sięga jeszcze XV wieku. Po przejęciu przez Tarnowskich, pierwotnie wieżowy dwór obronny w XVII i XVIII wieku został przebudowany i zyskał ...

Wielka Krokiew

Wielka Krokiew

Wielka Krokiew to prawdziwa duma i chluba Zakopanego. Skocznia, będąca jednym z najważniejszych punktów na sportowej mapie Polski, za niewiele ponad miesiąc będzie obchodziła swoje 90. urodziny.

Wielką Krokiew zbudowano według projektu Karola Stryjeńskiego, architekta, działacza i miłośnika Tatr. ...

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Olczań-Ski to kompleks narciarski w Bukowinie Tatrzańskiej w skład którego wchodzi pięć odrębnych wyciągów.

Stacja do dyspozycji turystów oddaje wyciąg krzesełkowy, wyciągi orczykowe oraz oświetloną, sztucznie naśnieżaną i codziennie ratrakowaną trasę.

Przy stacji funkcjonują szkółka narciarska, ...

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Czarna Góra to miejscowość leżąca w sąsiedztwie Bukowiny Tatrzańskiej i Białki Tatrzańskiej. W Stacji Narciarskiej Koziniec narciarze i snowboardziści mają do dyspozycji cztery trasy o różnym poziomie trudności.

W ośrodku znajduje się również klimatyczna karczma serwująca regionalne potrawy. Świetnym ...

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda usytuowany jest w pobliżu Zakopianki. Do dyspozycji miłośników sportów zimowych oddaje zespół wyciągów, 6 świetnie zagospodarowanych tras narciarskich oraz trasę biegową.

W kompleksie funkcjonuje szkółka narciarska oraz wypożyczalnia sprzętu, natomiast po całodziennym szusowaniu ...