Dodany: 2017-01-17

Pałac w Pławniowicach

Pałac w Pławniowicach

Pałac w Pławniowicach, niewielkiej miejscowości leżącej 20 kilometrów od Gliwic, powstał w drugiej połowie XIX wieku. Wtedy to tutejsze dobra pozostawały w rękach rodziny Ballestrem, która właśnie Pławniowice obrała za swą rodową siedzibę.

Pałac wzniesiono w latach 1882-1885 na zlecenie hrabiego Franciszka II Ballestrema według projektu mistrza budowlanego Konstantego Heidenreicha z Kopic. Rezydencja jest budowlą trójskrzydłową i prezentuje styl neomanieryzmu niderlandzkiego. Na początku 1945 roku hrabia Mikołaj Ballestrem został jednak zmuszony opuścić Pławniowice z powodu nadchodzącej Armii Czerwonej.

Po drugiej wojnie światowej pałac przechodził różne koleje losu. Choć sama wojna nie zniszczyła posiadłości, jej późniejsze losy niekorzystnie odbiły się na jej stanie. W budynku krótko stacjonował marszałek Iwan Koniew, po którym pozostały jedynie zdewastowane meble i zniszczone wnętrza, zniknęło też cenne wyposażenie z niepowtarzalnymi kolekcjami porcelany, sreber i naczyń.

Po wojnie pałac, jako majątek poniemiecki, został przejęty bez odszkodowania na własność państwa, a następnie przekazany do dyspozycji władz kościelnych. Ponadto w dawnej rezydencji mieściły się także biura administracji Państwowego Gospodarstwa Rolnego.

Z uwagi na częste zmiany mieszkańców oraz przeznaczenia budynku, jak również brak jakiejkolwiek opieki konserwatorskiej, przez lata ulegał on postępującej dewastacji i zaniedbaniu.

Od 1989 roku gospodarzem zespołu jest dyrektor Ośrodka Edukacyjno-Formacyjnego Diecezji Gliwickiej, ksiądz dr Krystian Worbs, który postawił sobie za cel przywrócenie dawnej świetności pałacu. Gruntowny remont połączony z pracami konserwatorskimi, na który środki przyznało między innymi Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Niemiec, rozpoczął się w 1993 roku. W 2007 roku zespół w Pławniowicach, jako jedyny w województwie śląskim, otrzymał nagrodę w konkursie Generalnego Konserwatora Zabytków "Zabytek Zadbany".

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Pławniowice i okolica

Pałac w Pławniowicach - lokalizacja obiektu na mapie

Komentarze

  • filipczatorek
    filipczatorek 2017-01-18 o 17:44

    jupi ! wreszcie się doczekałem nagrania tego pałacu :D mieszkam w Gliwicach, uważam go za jeden z piękniejszych na południu Polski. dziękuje :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2017-11-21
Zamek w Krupem

Zamek w Krupem

Zamek w Krupem, miejscowości w województwie lubelskim, leżącej około 20 kilometrów od Chełma, został wzniesiony pod koniec XV wieku przez Jerzego Krupskiego herbu Korczak. Z tego okresu nie zachował się jednak żaden opis warowni, natomiast jakakolwie