Kolejne za ok. 00 godz. 05 min. 00 sek.
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce

Pałac w Pszczynie

Zamek w Pszczynie, mieście leżącym w województwie śląskim, prawdopodobnie został wzniesiony w XI lub XII wieku. Jednak pierwsze wzmianki na temat warowni datowane są dopiero na pierwszą połowę XV wieku, kiedy to oparła się ona najazdowi husytów.

W 1548 roku istniejące na tych terenach państwo pszczyńskie stało się własnością szlacheckiego rodu Promnitzów. Za ich panowania gotycka twierdza obronna została przekształcona w reprezentacyjną rezydencję renesansową. W XVIII wieku w zamku przeprowadzono kolejne prace modernizacyjne i przebudowano go w barokowy pałac, natomiast w latach 1870-1876 posiadłości nadano jej obecny, neobarokowy wygląd.

W czasie pierwszej wojny światowej zamek pełnił funkcję cesarskiej Głównej Kwatery oraz siedziby sztabu wojsk niemieckich. Po drugiej wojnie światowej wnętrza dawnej rezydencji zaadaptowano na szpital, jednak działał on tylko przez kilka miesięcy, do sierpnia 1945 roku. W maju 1946 roku w zamku w Pszczynie otwarto muzeum.

W latach 60. i 70. ubiegłego stulecia przeprowadzono gruntowny remont posiadłości. W 1995 roku rozpoczęto kolejne prace konserwatorskie i rewitalizacyjne, w ramach których odtworzono oryginalny wystrój wnętrz zamkowych. Obecnie w zabytkowej rezydencji funkcjonuje Muzeum Zamkowe w Pszczynie, będące jednym z nielicznych w tej części Europy, w którym zachowała się większość historycznego wyposażenia.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Pszczyna i okolica

Pałac w Pszczynie - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2018-01-12
Stacja Narciarska Olczań-Ski

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Olczań-Ski to kompleks narciarski w Bukowinie Tatrzańskiej w skład którego wchodzi pięć odrębnych wyciągów.

Stacja do dyspozycji turystów oddaje wyciąg krzesełkowy, wyciągi orczykowe oraz oświetloną, sztucznie naśnieżaną i codziennie ratrakowaną trasę.

Przy stacji funkcjonują szkółka narciarska, ...

Dodany: 2018-01-09
Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Czarna Góra to miejscowość leżąca w sąsiedztwie Bukowiny Tatrzańskiej i Białki Tatrzańskiej. W Stacji Narciarskiej Koziniec narciarze i snowboardziści mają do dyspozycji cztery trasy o różnym poziomie trudności.

W ośrodku znajduje się również klimatyczna karczma serwująca regionalne potrawy. Świetnym ...

Dodany: 2018-01-02
Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda usytuowany jest w pobliżu Zakopianki. Do dyspozycji miłośników sportów zimowych oddaje zespół wyciągów, 6 świetnie zagospodarowanych tras narciarskich oraz trasę biegową.

W kompleksie funkcjonuje szkółka narciarska oraz wypożyczalnia sprzętu, natomiast po całodziennym szusowaniu ...

Dodany: 2017-12-19
Stacja narciarska Kaniówka

Stacja narciarska Kaniówka

Stacja Narciarska Kaniówka to kompleks narciarski w górnej części Białki Tatrzańskiej. Trasy narciarskie położone są na wschodnim zboczu Horników Wierchu (926 m. n. p. m.).

W kompleksie Kaniówka do dyspozycji narciarzy jest pięć wyciągów: w tym 4-osobowa kolej krzesełkowa, trzy wyciągi orczykowe i ...

Dodany: 2017-12-12
Stacja Narciarska Jurgów-SKI

Stacja Narciarska Jurgów-SKI