Dodany: 2015-08-17

Pałac w Pszczynie

Zamek w Pszczynie, mieście leżącym w województwie śląskim, prawdopodobnie został wzniesiony w XI lub XII wieku. Jednak pierwsze wzmianki na temat warowni datowane są dopiero na pierwszą połowę XV wieku, kiedy to oparła się ona najazdowi husytów.

W 1548 roku istniejące na tych terenach państwo pszczyńskie stało się własnością szlacheckiego rodu Promnitzów. Za ich panowania gotycka twierdza obronna została przekształcona w reprezentacyjną rezydencję renesansową. W XVIII wieku w zamku przeprowadzono kolejne prace modernizacyjne i przebudowano go w barokowy pałac, natomiast w latach 1870-1876 posiadłości nadano jej obecny, neobarokowy wygląd.

W czasie pierwszej wojny światowej zamek pełnił funkcję cesarskiej Głównej Kwatery oraz siedziby sztabu wojsk niemieckich. Po drugiej wojnie światowej wnętrza dawnej rezydencji zaadaptowano na szpital, jednak działał on tylko przez kilka miesięcy, do sierpnia 1945 roku. W maju 1946 roku w zamku w Pszczynie otwarto muzeum.

W latach 60. i 70. ubiegłego stulecia przeprowadzono gruntowny remont posiadłości. W 1995 roku rozpoczęto kolejne prace konserwatorskie i rewitalizacyjne, w ramach których odtworzono oryginalny wystrój wnętrz zamkowych. Obecnie w zabytkowej rezydencji funkcjonuje Muzeum Zamkowe w Pszczynie, będące jednym z nielicznych w tej części Europy, w którym zachowała się większość historycznego wyposażenia.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Pszczyna i okolica

Pałac w Pszczynie - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2017-11-14
Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku jest częścią zespołu architektonicznego, będącego swoistą wizytówką, a zarazem sercem miasta. Historia placu sięga 1753 roku, kiedy to po pożarze Białegostoku, Jan Klemens Branicki, ówczesny właściciel miasta, rozpoczął jego przebudowę.

Jednym z najważniejszych obiektów, ...

Dodany: 2017-11-07
Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie jest jednym z najbardziej charakterystycznych i reprezentacyjnych zabytków stolicy województwa podkarpackiego. Obecny zamek powstał na początku ubiegłego stulecia, lecz jego dzieje sięgają końca XVI wieku, kiedy to w tym miejscu budowę obronnej rezydencji rozpoczął ówczesny właściciel ...

Dodany: 2017-10-31
Pałac Łochów

Pałac Łochów

Pałac w Łochowie, mieście leżącym około 70 kilometrów od centrum Warszawy, wzniesiono w pierwszej połowie XIX wieku. Pierwotnie parterowy budynek z kolumnowym portykiem, ukończony w 1830 roku, powstał na zamówienie hrabiego Józefa Włodzimierza Hornowskiego, ówczesnego właściciela dóbr łochowskich.

Na ...

Dodany: 2017-10-24
Rynek Wielki w Zamościu

Rynek Wielki w Zamościu

Rynek Wielki w Zamościu jest prawdziwą chlubą i dumą mieszkańców tego miasta. Usytuowany w centrum Starego Miasta, jest swoistym sercem Zamościa, a zarazem jednym z najwspanialszych XVI-wiecznych placów w Europie.

Zamojski rynek ma kształt kwadratu o boku 100 metrów. Każdą jego pierzeję zdobią zabytkowe ...

Dodany: 2017-10-17
Pokamedulski Klasztor w Wigrach

Pokamedulski Klasztor w Wigrach

Pokamedulski klasztor w Wigrach, usytuowany nad jeziorem Wigry, często określany jest mianem perełki Suwalszczyzny. Jego historia sięga drugiej połowy XVII wieku, kiedy to z Włoch do Polski sprowadzono zakon kontemplacyjny kamedułów.

W 1667 roku król Jan Kazimierz nadał kamedułom wówczas trudno dostępną ...

Dodany: 2017-10-10