Dodany: 2016-11-08

Pałac w Rogalinie

Pałac w Rogalinie, niewielkiej miejscowości w województwie wielkopolskim, wzniesiono w drugiej połowie XVIII wieku jako rodową siedzibę Kazimierza Raczyńskiego, pisarza koronnego, a także starosty generalnego Wielkopolski i marszałka nadwornego koronnego. Na początku lat 70. tego samego stulecia powstało też regularne, późnobarokowe założenie pałacowo-parkowe, które przetrwało do dziś w pierwotnym kształcie.

Za pałacem rozciąga się piękny ogród francuski, którego projektantem był prawdopodobnie nieznany twórca z kręgu saskich architektów. Na początku XIX wieku wnuk Kazimierza, Edward Raczyński wzniósł na wschodnim krańcu rezydencji kościół-mauzoleum i poszerzył kompleks o park krajobrazowy. Kościół wzorowany był na antycznej budowli Maison Carrée, jednej z najlepiej zachowanych, poza Włochami, małych świątyń rzymskich, znajdującej się w Nimes w południowej Francji.

Edward Raczyński przekształcił również salę balową na zbrojownię o neogotyckiej dekoracji, później cieszącą się ogromną sławą nie tylko w Wielkopolsce. Pełna dawnych broni i pamiątek narodowych zbrojownia była pierwszą na tym terenie utrzymaną w duchu romantycznym izbą muzealną.

Pod koniec XIX wieku Edward Aleksander Raczyński wraz z żoną Różą z Potockich przeprowadzili szeroko zakrojony remont pałacu. Efektem prac było między innymi przekształcenie dawnej reprezentacyjnej sali jadalnej w neobarokową bibliotekę, w której gromadzono wydawnictwa o sztuce.

W 1910 roku powstał budynek galerii, w którym umieszczono i udostępniono publiczności gromadzoną przez niemal czterdzieści lat kolekcję malarstwa europejskiego i polskiego z przełomu XIX i XX wieku. Przed drugą wojną światową była ona uznawana za najlepszy zbiór malarstwa współczesnego na ziemiach polskich.

W czasie drugiej wojny światowej pałac był siedzibą szkoły Hitlerjugend, a następnie przez kilka lat stał opuszczony. Szczęśliwie w tym burzliwym okresie nie doszło do zniszczenia architektury rezydencji, jednak utracono znaczną część oryginalnego wyposażenia wnętrz.

Od 1949 roku posiadłość w Rogalinie pełni funkcje muzealne, lecz eksploatowany przez wiele lat obiekt wymagał kompleksowej renowacji. Prace, które rozpoczęto w 1975 roku i kontynuowano z przerwami do 2000 roku, obejmowały remonty dawnych budynków gospodarczych, bocznych skrzydeł, korpusu głównego pałacu oraz jego otoczenia.

Niestety, w trakcie prac w latach 70. i 80. popełniono szereg błędów wykonawczych, w związku z czym Muzeum Narodowe w Poznaniu podjęło starania o przywrócenie rogalińskiej rezydencji świetności. W ostatnich latach opracowano program rewaloryzacji pałacu, który zakłada odtworzenie historycznych wnętrz w kształcie, jaki nadano im do przełomu XIX i XX wieku, z uwzględnieniem zmian wprowadzanych do 1939 roku.

Do 2007 roku, ze względu na niezakończony remont, zwiedzającym udostępniano tylko wybrane wnętrza. W 2009 roku, po sfinalizowaniu prowadzonych prac, gościom udostępniono także korpus główny pałacu z odtworzoną architekturą wnętrz, skrzydło północne z galerią antenatów i tak zwanym Gabinetem Londyńskim, a ponadto galerię malarstwa oraz powozownię.

W rogalińskim parku można podziwiać stare dęby, z którymi związana jest pewna legenda. Dawno temu trzej bracia Lech, Czech i Rus udali się na polowanie. Podczas łowów zobaczyli okazałego łosia, za którym rzucili się w pogoń. Osaczone zwierze próbowało podjąć walkę z myśliwymi. Zachowało życie dzięki jednemu z braci. Lech zauważył, że znajdują się w świętym gaju i nie godzi się splamić krwią takiego miejsca. Na pamiątkę tych wydarzeń Lech zbudował świątynię ku czci Światowida. Z czasem powstała też osada nazywana Rogalinem – od spotkania z niezwykłym rogaczem.

Wiele wieków późnej książę Mieszko I wydał rozkaz zniszczenia miejsca kultu Światowida i wycięcia pogańskich dębów. Ocalały tylko trzy stare drzewa nazwane na cześć założycieli państw słowiańskich Lech, Czech i Rus. Przetrwały do dnia dzisiejszego wraz z nazwą miejscowości Rogalin. Kto nie wierzy w legendę, niech w noc świętojańską wsłucha się uważnie w szum starych dębów.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Rogalin i okolica

Pałac w Rogalinie - lokalizacja obiektu na mapie

Komentarze

  • Iwona
    Iwona 2017-02-21 o 11:39

    Mój ojciec urodził się i wychował w Rogalinie (tuż przy pałacu). Moi dziadkowie nazywali się Katarzyna i Stanisław Neumann.Mało ich znałam, bo wkrótce po moich urodzinach pomarli, ale po Nich dziedziczyła siostra mojego ojca Janina Kubiak (po mężu). Ciekawi mnie czy ten majątek też jest włączony do pałacu?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2017-11-21
Zamek w Krupem

Zamek w Krupem

Zamek w Krupem, miejscowości w województwie lubelskim, leżącej około 20 kilometrów od Chełma, został wzniesiony pod koniec XV wieku przez Jerzego Krupskiego herbu Korczak. Z tego okresu nie zachował się jednak żaden opis warowni, natomiast jakakolwiek wzmianka na jej temat pojawiła się dopiero w trzeciej ...

Dodany: 2017-11-14
Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku jest częścią zespołu architektonicznego, będącego swoistą wizytówką, a zarazem sercem miasta. Historia placu sięga 1753 roku, kiedy to po pożarze Białegostoku, Jan Klemens Branicki, ówczesny właściciel miasta, rozpoczął jego przebudowę.

Jednym z najważniejszych obiektów, ...

Dodany: 2017-11-07
Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie jest jednym z najbardziej charakterystycznych i reprezentacyjnych zabytków stolicy województwa podkarpackiego. Obecny zamek powstał na początku ubiegłego stulecia, lecz jego dzieje sięgają końca XVI wieku, kiedy to w tym miejscu budowę obronnej rezydencji rozpoczął ówczesny właściciel ...

Dodany: 2017-10-31
Pałac Łochów

Pałac Łochów

Pałac w Łochowie, mieście leżącym około 70 kilometrów od centrum Warszawy, wzniesiono w pierwszej połowie XIX wieku. Pierwotnie parterowy budynek z kolumnowym portykiem, ukończony w 1830 roku, powstał na zamówienie hrabiego Józefa Włodzimierza Hornowskiego, ówczesnego właściciela dóbr łochowskich.

Na ...

Dodany: 2017-10-24
Rynek Wielki w Zamościu

Rynek Wielki w Zamościu

Rynek Wielki w Zamościu jest prawdziwą chlubą i dumą mieszkańców tego miasta. Usytuowany w centrum Starego Miasta, jest swoistym sercem Zamościa, a zarazem jednym z najwspanialszych XVI-wiecznych placów w Europie.

Zamojski rynek ma kształt kwadratu o boku 100 metrów. Każdą jego pierzeję zdobi