Kolejne za ok. 00 godz. 05 min. 00 sek.
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce
Dodany: 2017-07-18

Pałac w Starejwsi

Neogotycki pałac w Starejwsi, małej miejscowości leżącej w województwie mazowieckim, powstał prawdopodobnie na przełomie XVI i XVII wieku. Pierwsze wzmianki na temat rezydencji pochodzą z 1619 roku, kiedy to tutejsze ziemie stały się własnością słynnego litewskiego rodu Radziwiłłów.

Okoliczne dobra, w tym usytuowana na pograniczu historycznych krain Podlasia i Mazowsza Starawieś, dość często zmieniały swoich właścicieli. W wyniku sprzedaży, sukcesji czy ślubów, po Radziwiłłach majątek należał kolejno do Krasińskich, Świdzińskich, Ossolińskich i Jezierskich, aż w 1840 roku przeszedł w ręce Sergiusza Golicyna.

Będący przedstawicielem rosyjskiego rodu książę podjął decyzję o generalnej przebudowie pałacu, dzięki czemu zyskał on swój obecny wygląd. Wzniesiono wówczas trzecią kondygnację obiektu i ośmioboczną wieżę, wzbogacono elewację o detale architektoniczne typowe dla angielskich rezydencji z okresu elżbietańskiego, a ponadto na ścianach pałacu umieszczono herby właścicieli i związanych z nimi rodów. W tym czasie zaprojektowano również park, który obejmował między innymi pozostałości systemu obronnego - fosę i bastiony.

W drugiej połowie XIX wieku przeprowadzono modernizację wnętrz posiadłości. Podczas prac, realizowanych według projektu Bolesława Podczaszyńskiego, absolwenta wydziału architektury wyższej szkoły sztuk pięknych w Paryżu, nie naruszono dotychczasowego podziału wnętrz. Wprowadzono jedynie dekoracje, za sprawą których pomieszczenia zyskały charakter angielskiego gotyku i włoskiego renesansu.

Kolejni właściciele, którymi w 1879 roku ponownie stali się Krasińscy, a następnie Aleksander Gerlicz, nie zmieniali już wyglądu elewacji ani wystroju wnętrz posiadłości. W 1912 roku pałac znów trafił w ręce Radziwiłłów, którzy tym samym okazali się ostatnimi prywatnymi właścicielami majątku.

W czasie II wojny światowej w zajętej przez Niemców rezydencji stacjonowały małe oddziały Wehrmachtu. Pod koniec wojny niemal całe wyposażenie pałacu zostało rozgrabione, a detale architektoniczne - uszkodzone. Zdewastowaną posiadłość przejęło państwo, zaś w jej dawniej zachwycających murach mieściły się szkoła, magazyn, a następnie ośrodek kolonijny.

Los rezydencji w Starejwsi odmienił się w 1966 roku, gdy jej właścicielem został Narodowy Bank Polski. W ramach przeprowadzonej w latach 1972-1979 kompleksowej rewaloryzacji zmieniono rozplanowanie i strukturę pałacu, a także zagospodarowano terenu parku.

W latach 1999-2001 przeprowadzono kolejny remont, który w połączeniu w gruntownymi pracami konserwatorskimi pozwolił przywrócić posiadłości utraconą świetność. Obecnie w zabytkowych wnętrzach znajduje się ośrodek szkoleniowo-wypoczynkowy. Obiekt otoczony jest przez wspaniały park o powierzchni 34 hektarów, na obszarze którego wciąż znajdują się pozostałości fortyfikacji, w tym fosa i fragment wałów ziemnych.

W kompleksie można też zobaczyć historyczne rzeźby - figurę Matki Boskiej z 1879 roku oraz kapliczkę Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej z przełomu XIX i XX wieku. Według legendy, druga z nich została ufundowana przez Zofię Radziwiłłową, ostatnią właścicielkę pałacu, której Matka Boska miała objawić się w parku dworskim.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Starawieś i okolica

Pałac w Starejwsi - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2017-10-17
Pokamedulski Klasztor w Wigrach

Pokamedulski Klasztor w Wigrach

Pokamedulski klasztor w Wigrach, usytuowany nad jeziorem Wigry, często określany jest mianem perełki Suwalszczyzny. Jego historia sięga drugiej połowy XVII wieku, kiedy to z Włoch do Polski sprowadzono zakon kontemplacyjny kamedułów.

W 1667 roku król Jan Kazimierz nadał kamedułom wówczas trudno dostępną ...

Dodany: 2017-10-10
Pałac Ossolińskich w Sterdyni

Pałac Ossolińskich w Sterdyni

Sterdyń to niewielka miejscowość w województwie mazowieckim i siedziba gminy o tej samej nazwie, leżąca około 100 kilometrów od Warszawy i Białegostoku. Jednym z najważniejszych punktów na turystycznej mapie gminy jest Pałac Ossolińskich w Sterdyni, pięknie usytuowany w sąsiedztwie Nadbużańskiego Parku ...

Dodany: 2017-10-03
Zamek w Krasiczynie

Zamek w Krasiczynie

Zamek w Krasiczynie, usytuowany około 10 kilometrów od Przemyśla w województwie podkarpackim, w pobliżu przeprawy przez San, jest jednym z najpiękniejszych zabytków polskiego renesansu. Budowę zamku rozpoczęto pod koniec XVI wieku, a jego pierwszym właścicielem był Stanisław Krasicki - kasztelan przemyski ...

Dodany: 2017-09-26
Dolina Narwi

Dolina Narwi

Niezwykła, magiczna, zachwycająca. Tak najczęściej opisywana jest Dolina Narwi - kraina, leżąca w granicach województwa podlaskiego, przez wielu uznawana za ewenement przyrodniczy na skalę światową, a ponadto określana mianem polskiej Amazonii.

Dolina Narwi została ukształtowana przez rzekę Narew ...

Dodany: