Kolejne za ok. 00 godz. 05 min. 00 sek.
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce

Pałac w Starejwsi

Neogotycki pałac w Starejwsi, małej miejscowości leżącej w województwie mazowieckim, powstał prawdopodobnie na przełomie XVI i XVII wieku. Pierwsze wzmianki na temat rezydencji pochodzą z 1619 roku, kiedy to tutejsze ziemie stały się własnością słynnego litewskiego rodu Radziwiłłów.

Okoliczne dobra, w tym usytuowana na pograniczu historycznych krain Podlasia i Mazowsza Starawieś, dość często zmieniały swoich właścicieli. W wyniku sprzedaży, sukcesji czy ślubów, po Radziwiłłach majątek należał kolejno do Krasińskich, Świdzińskich, Ossolińskich i Jezierskich, aż w 1840 roku przeszedł w ręce Sergiusza Golicyna.

Będący przedstawicielem rosyjskiego rodu książę podjął decyzję o generalnej przebudowie pałacu, dzięki czemu zyskał on swój obecny wygląd. Wzniesiono wówczas trzecią kondygnację obiektu i ośmioboczną wieżę, wzbogacono elewację o detale architektoniczne typowe dla angielskich rezydencji z okresu elżbietańskiego, a ponadto na ścianach pałacu umieszczono herby właścicieli i związanych z nimi rodów. W tym czasie zaprojektowano również park, który obejmował między innymi pozostałości systemu obronnego - fosę i bastiony.

W drugiej połowie XIX wieku przeprowadzono modernizację wnętrz posiadłości. Podczas prac, realizowanych według projektu Bolesława Podczaszyńskiego, absolwenta wydziału architektury wyższej szkoły sztuk pięknych w Paryżu, nie naruszono dotychczasowego podziału wnętrz. Wprowadzono jedynie dekoracje, za sprawą których pomieszczenia zyskały charakter angielskiego gotyku i włoskiego renesansu.

Kolejni właściciele, którymi w 1879 roku ponownie stali się Krasińscy, a następnie Aleksander Gerlicz, nie zmieniali już wyglądu elewacji ani wystroju wnętrz posiadłości. W 1912 roku pałac znów trafił w ręce Radziwiłłów, którzy tym samym okazali się ostatnimi prywatnymi właścicielami majątku.

W czasie II wojny światowej w zajętej przez Niemców rezydencji stacjonowały małe oddziały Wehrmachtu. Pod koniec wojny niemal całe wyposażenie pałacu zostało rozgrabione, a detale architektoniczne - uszkodzone. Zdewastowaną posiadłość przejęło państwo, zaś w jej dawniej zachwycających murach mieściły się szkoła, magazyn, a następnie ośrodek kolonijny.

Los rezydencji w Starejwsi odmienił się w 1966 roku, gdy jej właścicielem został Narodowy Bank Polski. W ramach przeprowadzonej w latach 1972-1979 kompleksowej rewaloryzacji zmieniono rozplanowanie i strukturę pałacu, a także zagospodarowano terenu parku.

W latach 1999-2001 przeprowadzono kolejny remont, który w połączeniu w gruntownymi pracami konserwatorskimi pozwolił przywrócić posiadłości utraconą świetność. Obecnie w zabytkowych wnętrzach znajduje się ośrodek szkoleniowo-wypoczynkowy. Obiekt otoczony jest przez wspaniały park o powierzchni 34 hektarów, na obszarze którego wciąż znajdują się pozostałości fortyfikacji, w tym fosa i fragment wałów ziemnych.

W kompleksie można też zobaczyć historyczne rzeźby - figurę Matki Boskiej z 1879 roku oraz kapliczkę Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej z przełomu XIX i XX wieku. Według legendy, druga z nich została ufundowana przez Zofię Radziwiłłową, ostatnią właścicielkę pałacu, której Matka Boska miała objawić się w parku dworskim.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Starawieś i okolica

Pałac w Starejwsi - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie, miejscowości leżącej około 30 kilometrów od Białegostoku, powstał w XV wieku. Na przestrzeni dziejów odwiedzany przez królów, magnatów i polskich książąt, ale również będący świadkiem wielu wojen i rodowych sporów, dwukrotnie powstawał z ruin, by dziś znów zachwycać turystów z całego ...

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu powstał prawdopodobnie w okresie lokacji miasta, czyli w drugiej połowie XIV wieku. Do dzisiaj zachowały się trzy z czterech niegdyś istniejących pierzei Rynku - pierzeja zachodnia została rozebrana na przełomie XVIII i XIX wieku. Podobnie jak w wielu innych miastach, od momentu powstania ...

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Zwierzyniec to miasto w województwie lubelskim, leżące w bezpośrednim sąsiedztwie Roztoczańskiego Parku Narodowego, około 25 kilometrów od Zamościa. Jednym z najważniejszych zabytków Zwierzyńca jest kościół św. Jana Nepomucena, który ze względu na swoje niezwykłe usytuowanie często bywa nazywany kościołem ...

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie, mieście w województwie podkarpackim, uznawany jest za jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Powstały w pierwszej połowie XVII wieku, słynie z zachwycających wnętrz, kolekcji pojazdów konnych oraz parku w stylu angielskim.

Zamek wzniesiono na polecenie wojewody ...

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto to zdecydowanie najpiękniejsza część Lublina, a zarazem jeden z najlepiej zachowanych historycznych zespołów urbanistycznych w Polsce. Na terenie Starego Miasta, które od 2006 roku jest także dzielnicą administracyjną Lublina, znajduje się wiele cennych, a przede wszystkim wartych zobaczenia ...

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski, znany również pod nazwą Zamku Tarnowskich w Dzikowie, obecnie dzielnicy Tarnobrzega, to dawna rezydencja rodu Tarnowskich herbu Leliwa, której historia sięga jeszcze XV wieku. Po przejęciu przez Tarnowskich, pierwotnie wieżowy dwór obronny w XVII i XVIII wieku został przebudowany i zyskał ...