Dodany: 2014-11-17

Pałac w Trzebieszowicach - Zamek na Skale

Historia Pałacu w Trzebieszowicach, wsi leżącej kilka kilometrów od Lądka-Zdroju, sięga połowy XVI wieku. Właśnie wtedy w miejscu zrujnowanej kamienno-drewnianej twierdzy rycerskiej rozpoczęto budowę renesansowego dworu.

Rezydencję, której zasadniczą część ukończono w 1613 roku, wzniesiono na skalistym brzegu rzeki Biała Lądecka, czemu zawdzięcza ona swą drugą, powszechnie obowiązującą nazwę Zamek na Skale.

Na przestrzeni dziejów pałac był głównie siedzibą arystokratycznych rodów. Na polecenie kolejnych właścicieli przeprowadzano mniejsze lub większe modernizacje, a jedna z najważniejszych obejmowała nadanie budowli cech stylu barokowego.

W XVIII i XIX wieku dwór stał się prawdziwą atrakcją Ziemi Kłodzkiej, w związku z czym był licznie odwiedzany przez turystów i kuracjuszy z Lądka-Zdroju. Uzdrowisko cieszyło się wówczas ogólnoświatową sławą, którą uzyskało po wizycie króla Fryderyka II Wielkiego. Co ciekawe, na czas pobytu pruskiego władcy z Zamku na Skale wypożyczono luksusowe meble, dekoracje i przedmioty codziennego użytku.

Słabość do urokliwego zakątka Ziemi Kłodzkiej odziedziczył również jego syn i następca, Fryderyk Wilhelm III. W 1813 roku przybył on do Lądka-Zdroju, a w trzebieszowickiej rezydencji, wraz z carem rosyjskim Aleksandrem, uroczyście świętował swe urodziny.

Ale na kartach historii pałacu odnaleźć można także mroczną legendę o Neyi, pięknej kobiecie o egzotycznej urodzie. Neya została przeklęta przez niedoszłego męża, po czym czterech jej ukochanych popełniło samobójstwo. Neya zmarła nie zaznawszy szczęśliwej miłości, której do dziś poszukuje snując się nocami po zamkowych komnatach.

W 1945 roku rezydencja została zaatakowana, zniszczona i splądrowana przez Armię Radziecką, jednak od 2004 roku, kiedy to znalazła się w rękach prywatnego inwestora, zaczęła sukcesywnie odzyskiwać swą dawną świetność.

Obecnie w niegdysiejszym dworze mieści się elegancki, czterogwiazdkowy hotel, którego zabytkowe wnętrza są udostępniane zwiedzającym. Cały kompleks otacza piękny, pełen przyrodniczych perełek park, który możemy zobaczyć oglądając Pałac w Trzebieszowicach – Zamek na Skale filmowany z drona.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Trzebieszowice i okolica

Pałac w Trzebieszowicach - Zamek na Skale - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2017-11-21
Zamek w Krupem

Zamek w Krupem

Zamek w Krupem, miejscowości w województwie lubelskim, leżącej około 20 kilometrów od Chełma, został wzniesiony pod koniec XV wieku przez Jerzego Krupskiego herbu Korczak. Z tego okresu nie zachował się jednak żaden opis warowni, natomiast jakakolwiek wzmianka na jej temat pojawiła się dopiero w trzeciej ...

Dodany: 2017-11-14
Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku jest częścią zespołu architektonicznego, będącego swoistą wizytówką, a zarazem sercem miasta. Historia placu sięga 1753 roku, kiedy to po pożarze Białegostoku, Jan Klemens Branicki, ówczesny właściciel miasta, rozpoczął jego przebudowę.

Jednym z najważniejszych obiektów, ...

Dodany: 2017-11-07
Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie jest jednym z najbardziej charakterystycznych i reprezentacyjnych zabytków stolicy województwa podkarpackiego. Obecny zamek powstał na początku ubiegłego stulecia, lecz jego dzieje sięgają końca XVI wieku, kiedy to w tym miejscu budowę obronnej rezydencji rozpoczął ówczesny właściciel ...

Dodany: 2017-10-31
Pałac Łochów

Pałac Łochów

Pałac w Łochowie, mieście leżącym około 70 kilometrów