Kolejne za ok. 00 godz. 05 min. 00 sek.
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce

Pałac w Trzebieszowicach - Zamek na Skale

Historia Pałacu w Trzebieszowicach, wsi leżącej kilka kilometrów od Lądka-Zdroju, sięga połowy XVI wieku. Właśnie wtedy w miejscu zrujnowanej kamienno-drewnianej twierdzy rycerskiej rozpoczęto budowę renesansowego dworu.

Rezydencję, której zasadniczą część ukończono w 1613 roku, wzniesiono na skalistym brzegu rzeki Biała Lądecka, czemu zawdzięcza ona swą drugą, powszechnie obowiązującą nazwę Zamek na Skale.

Na przestrzeni dziejów pałac był głównie siedzibą arystokratycznych rodów. Na polecenie kolejnych właścicieli przeprowadzano mniejsze lub większe modernizacje, a jedna z najważniejszych obejmowała nadanie budowli cech stylu barokowego.

W XVIII i XIX wieku dwór stał się prawdziwą atrakcją Ziemi Kłodzkiej, w związku z czym był licznie odwiedzany przez turystów i kuracjuszy z Lądka-Zdroju. Uzdrowisko cieszyło się wówczas ogólnoświatową sławą, którą uzyskało po wizycie króla Fryderyka II Wielkiego. Co ciekawe, na czas pobytu pruskiego władcy z Zamku na Skale wypożyczono luksusowe meble, dekoracje i przedmioty codziennego użytku.

Słabość do urokliwego zakątka Ziemi Kłodzkiej odziedziczył również jego syn i następca, Fryderyk Wilhelm III. W 1813 roku przybył on do Lądka-Zdroju, a w trzebieszowickiej rezydencji, wraz z carem rosyjskim Aleksandrem, uroczyście świętował swe urodziny.

Ale na kartach historii pałacu odnaleźć można także mroczną legendę o Neyi, pięknej kobiecie o egzotycznej urodzie. Neya została przeklęta przez niedoszłego męża, po czym czterech jej ukochanych popełniło samobójstwo. Neya zmarła nie zaznawszy szczęśliwej miłości, której do dziś poszukuje snując się nocami po zamkowych komnatach.

W 1945 roku rezydencja została zaatakowana, zniszczona i splądrowana przez Armię Radziecką, jednak od 2004 roku, kiedy to znalazła się w rękach prywatnego inwestora, zaczęła sukcesywnie odzyskiwać swą dawną świetność.

Obecnie w niegdysiejszym dworze mieści się elegancki, czterogwiazdkowy hotel, którego zabytkowe wnętrza są udostępniane zwiedzającym. Cały kompleks otacza piękny, pełen przyrodniczych perełek park, który możemy zobaczyć oglądając Pałac w Trzebieszowicach – Zamek na Skale filmowany z drona.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Trzebieszowice i okolica

Pałac w Trzebieszowicach - Zamek na Skale - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Bastion VII Twierdzy Zamość

Bastion VII Twierdzy Zamość

Twierdza Zamość, zbudowana w latach 1579-1618 na polecenie Jana Zamoyskiego, była jedną z największych twierdz Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a następnie Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. Choć w drugiej połowie XIX wieku, na rozkaz cara Aleksandra II, została zlikwidowana, niektóre jej ...

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa, którego historia sięga początku XVIII wieku, swoje powstanie, a następnie rozwój zawdzięcza dwóm wielkim rodom magnackim - Sieniawskich i Czartoryskich. U progu XVIII stulecia Adam Mikołaj Sieniawski, syn założyciela miasta Mikołaja Hieronima Sieniawskiego, utworzył w tym miejscu park, ...

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie, miejscowości leżącej około 30 kilometrów od Białegostoku, powstał w XV wieku. Na przestrzeni dziejów odwiedzany przez królów, magnatów i polskich książąt, ale również będący świadkiem wielu wojen i rodowych sporów, dwukrotnie powstawał z ruin, by dziś znów zachwycać turystów z całego ...

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu powstał prawdopodobnie w okresie lokacji miasta, czyli w drugiej połowie XIV wieku. Do dzisiaj zachowały się trzy z czterech niegdyś istniejących pierzei Rynku - pierzeja zachodnia została rozebrana na przełomie XVIII i XIX wieku. Podobnie jak w wielu innych miastach, od momentu powstania ...

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Zwierzyniec to miasto w województwie lubelskim, leżące w bezpośrednim sąsiedztwie Roztoczańskiego Parku Narodowego, około 25 kilometrów od Zamościa. Jednym z najważniejszych zabytków Zwierzyńca jest kościół św. Jana Nepomucena, który ze względu na swoje niezwykłe usytuowanie często bywa nazywany kościołem ...

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie, mieście w województwie podkarpackim, uznawany jest za jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Powstały w pierwszej połowie XVII wieku, słynie z zachwycających wnętrz, kolekcji pojazdów konnych oraz parku w stylu angielskim.

Zamek wzniesiono na polecenie wojewody ...