Pałac w Trzebieszowicach - Zamek na Skale

Historia Pałacu w Trzebieszowicach, wsi leżącej kilka kilometrów od Lądka-Zdroju, sięga połowy XVI wieku. Właśnie wtedy w miejscu zrujnowanej kamienno-drewnianej twierdzy rycerskiej rozpoczęto budowę renesansowego dworu.

Rezydencję, której zasadniczą część ukończono w 1613 roku, wzniesiono na skalistym brzegu rzeki Biała Lądecka, czemu zawdzięcza ona swą drugą, powszechnie obowiązującą nazwę Zamek na Skale.

Na przestrzeni dziejów pałac był głównie siedzibą arystokratycznych rodów. Na polecenie kolejnych właścicieli przeprowadzano mniejsze lub większe modernizacje, a jedna z najważniejszych obejmowała nadanie budowli cech stylu barokowego.

W XVIII i XIX wieku dwór stał się prawdziwą atrakcją Ziemi Kłodzkiej, w związku z czym był licznie odwiedzany przez turystów i kuracjuszy z Lądka-Zdroju. Uzdrowisko cieszyło się wówczas ogólnoświatową sławą, którą uzyskało po wizycie króla Fryderyka II Wielkiego. Co ciekawe, na czas pobytu pruskiego władcy z Zamku na Skale wypożyczono luksusowe meble, dekoracje i przedmioty codziennego użytku.

Słabość do urokliwego zakątka Ziemi Kłodzkiej odziedziczył również jego syn i następca, Fryderyk Wilhelm III. W 1813 roku przybył on do Lądka-Zdroju, a w trzebieszowickiej rezydencji, wraz z carem rosyjskim Aleksandrem, uroczyście świętował swe urodziny.

Ale na kartach historii pałacu odnaleźć można także mroczną legendę o Neyi, pięknej kobiecie o egzotycznej urodzie. Neya została przeklęta przez niedoszłego męża, po czym czterech jej ukochanych popełniło samobójstwo. Neya zmarła nie zaznawszy szczęśliwej miłości, której do dziś poszukuje snując się nocami po zamkowych komnatach.

W 1945 roku rezydencja została zaatakowana, zniszczona i splądrowana przez Armię Radziecką, jednak od 2004 roku, kiedy to znalazła się w rękach prywatnego inwestora, zaczęła sukcesywnie odzyskiwać swą dawną świetność.

Obecnie w niegdysiejszym dworze mieści się elegancki, czterogwiazdkowy hotel, którego zabytkowe wnętrza są udostępniane zwiedzającym. Cały kompleks otacza piękny, pełen przyrodniczych perełek park, który możemy zobaczyć oglądając Pałac w Trzebieszowicach – Zamek na Skale filmowany z drona.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Trzebieszowice i okolica

Pałac w Trzebieszowicach - Zamek na Skale - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto to zdecydowanie najpiękniejsza część Lublina, a zarazem jeden z najlepiej zachowanych historycznych zespołów urbanistycznych w Polsce. Na terenie Starego Miasta, które od 2006 roku jest także dzielnicą administracyjną Lublina, znajduje się wiele cennych, a przede wszystkim wartych zobaczenia ...

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski, znany również pod nazwą Zamku Tarnowskich w Dzikowie, obecnie dzielnicy Tarnobrzega, to dawna rezydencja rodu Tarnowskich herbu Leliwa, której historia sięga jeszcze XV wieku. Po przejęciu przez Tarnowskich, pierwotnie wieżowy dwór obronny w XVII i XVIII wieku został przebudowany i zyskał ...

Wielka Krokiew

Wielka Krokiew

Wielka Krokiew to prawdziwa duma i chluba Zakopanego. Skocznia, będąca jednym z najważniejszych punktów na sportowej mapie Polski, za niewiele ponad miesiąc będzie obchodziła swoje 90. urodziny.

Wielką Krokiew zbudowano według projektu Karola Stryjeńskiego, architekta, działacza i miłośnika Tatr. ...

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Olczań-Ski to kompleks narciarski w Bukowinie Tatrzańskiej w skład którego wchodzi pięć odrębnych wyciągów.

Stacja do dyspozycji turystów oddaje wyciąg krzesełkowy, wyciągi orczykowe oraz oświetloną, sztucznie naśnieżaną i codziennie ratrakowaną trasę.

Przy stacji funkcjonują szkółka narciarska, ...

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Czarna Góra to miejscowość leżąca w sąsiedztwie Bukowiny Tatrzańskiej i Białki Tatrzańskiej. W Stacji Narciarskiej Koziniec narciarze i snowboardziści mają do dyspozycji cztery trasy o różnym poziomie trudności.

W ośrodku znajduje się również klimatyczna karczma serwująca regionalne potrawy. Świetnym ...

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda usytuowany jest w pobliżu Zakopianki. Do dyspozycji miłośników sportów zimowych oddaje zespół wyciągów, 6 świetnie zagospodarowanych tras narciarskich oraz trasę biegową.

W kompleksie funkcjonuje szkółka narciarska oraz wypożyczalnia sprzętu, natomiast po całodziennym szusowaniu ...