Kolejne za ok. 00 godz. 05 min. 00 sek.
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce

Pałac Wojanów

Pałac w Wojanowie, miejscowości leżącej kilka kilometrów od Jeleniej Góry, wzniesiono u progu XVII wieku. Podobnie jak wiele innych zabytkowych rezydencji na Dolnym Śląsku, na przestrzeni ostatnich kilku lat odzyskał swą dawną świetność.

Na pierwszych kartach historii posiadłości zapisał się ród von Zedlitz, na polecenie którego w 1607 roku w Wojanowie powstał renesansowy dwór. Jednak już podczas wojny trzydziestoletniej został zaatakowany i zniszczony przez wojska szwedzkie. Rezydencję odbudowano w 1667 roku i nadano jej cechy stylu barokowego.

Pałac i okoliczne majątki ziemskie znajdowały się w posiadaniu rodziny von Zedlitz niemal nieprzerwanie do 1727 roku. Od tego momentu często zmieniały właścicieli, którymi stawali się między innymi patrycjusze jeleniogórscy czy pruska arystokracja.

W 1831 roku posiadłość trafiła w ręce radcy sądowego Królestwa Pruskiego, który poddał ją gruntownej modernizacji. Warowny dwór przekształcił w romantyczną rezydencję, reprezentującą klasycystyczną odmianę neogotyku. Następnie pałacem zainteresował się władca Prus, Fryderyk Wilhelm III. Podarował go swojej córce Luizie Niderlandzkiej, której przypisuje się inicjatywę utworzenia parku krajobrazowego.

W czasie drugiej wojny światowej w posiadłości przetrzymywano jeńców pracujących w pobliskiej fabryce papieru. Po zakończeniu konfliktu rezydencja przeszła na własność Państwowego Gospodarstwa Rolnego. Zaniedbana, zaczęła stopniowo popadać w ruinę. Nadzieje na poprawę sytuacji rozbudził włoski inwestor, ale przeprowadzony remont ostatecznie nie przywrócił niegdysiejszego charakteru budowli.

O przyszłości zabytkowego dworu miał zdecydować pożar, który wybuchł w 2002 roku. Mimo poważnych zniszczeń został zakupiony przez polską spółkę i poddany gruntownej rewitalizacji, dzięki czemu odzyskał utracony blask. Możemy przekonać się o tym spoglądając na Pałac w Wojanowie z lotu ptaka. Niesamowity efekt potęguje fakt, że rewaloryzacja objęła również otoczenie posiadłości i założenie parkowe.

Obecnie w rezydencji znajduje się ekskluzywny hotel z restauracją, kompleksem SPA i centrum konferencyjnym, w którym ponadto organizowane są liczne wydarzenia kulturalne i wystawy sztuki.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Wojanów i okolica

Pałac Wojanów - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2018-01-12
Stacja Narciarska Olczań-Ski

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Olczań-Ski to kompleks narciarski w Bukowinie Tatrzańskiej w skład którego wchodzi pięć odrębnych wyciągów.

Stacja do dyspozycji turystów oddaje wyciąg krzesełkowy, wyciągi orczykowe oraz oświetloną, sztucznie naśnieżaną i codziennie ratrakowaną trasę.

Przy stacji funkcjonują szkółka narciarska, ...

Dodany: 2018-01-09
Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Czarna Góra to miejscowość leżąca w sąsiedztwie Bukowiny Tatrzańskiej i Białki Tatrzańskiej. W Stacji Narciarskiej Koziniec narciarze i snowboardziści mają do dyspozycji cztery trasy o różnym poziomie trudności.

W ośrodku znajduje się również klimatyczna karczma serwująca regionalne potrawy. Świetnym ...

Dodany: 2018-01-02
Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda usytuowany jest w pobliżu Zakopianki. Do dyspozycji miłośników sportów zimowych oddaje zespół wyciągów, 6 świetnie zagospodarowanych tras narciarskich oraz trasę biegową.

W kompleksie funkcjonuje szkółka narciarska oraz wypożyczalnia sprzętu, natomiast po całodziennym szusowaniu ...

Dodany: 2017-12-19
Stacja narciarska Kaniówka

Stacja narciarska Kaniówka

Stacja Narciarska Kaniówka to kompleks narciarski w górnej części Białki Tatrzańskiej. Trasy narciarskie położone są na wschodnim zboczu Horników Wierchu (926 m. n. p. m.).