Dodany: 2014-12-01

Pałac Wojanów

Pałac w Wojanowie, miejscowości leżącej kilka kilometrów od Jeleniej Góry, wzniesiono u progu XVII wieku. Podobnie jak wiele innych zabytkowych rezydencji na Dolnym Śląsku, na przestrzeni ostatnich kilku lat odzyskał swą dawną świetność.

Na pierwszych kartach historii posiadłości zapisał się ród von Zedlitz, na polecenie którego w 1607 roku w Wojanowie powstał renesansowy dwór. Jednak już podczas wojny trzydziestoletniej został zaatakowany i zniszczony przez wojska szwedzkie. Rezydencję odbudowano w 1667 roku i nadano jej cechy stylu barokowego.

Pałac i okoliczne majątki ziemskie znajdowały się w posiadaniu rodziny von Zedlitz niemal nieprzerwanie do 1727 roku. Od tego momentu często zmieniały właścicieli, którymi stawali się między innymi patrycjusze jeleniogórscy czy pruska arystokracja.

W 1831 roku posiadłość trafiła w ręce radcy sądowego Królestwa Pruskiego, który poddał ją gruntownej modernizacji. Warowny dwór przekształcił w romantyczną rezydencję, reprezentującą klasycystyczną odmianę neogotyku. Następnie pałacem zainteresował się władca Prus, Fryderyk Wilhelm III. Podarował go swojej córce Luizie Niderlandzkiej, której przypisuje się inicjatywę utworzenia parku krajobrazowego.

W czasie drugiej wojny światowej w posiadłości przetrzymywano jeńców pracujących w pobliskiej fabryce papieru. Po zakończeniu konfliktu rezydencja przeszła na własność Państwowego Gospodarstwa Rolnego. Zaniedbana, zaczęła stopniowo popadać w ruinę. Nadzieje na poprawę sytuacji rozbudził włoski inwestor, ale przeprowadzony remont ostatecznie nie przywrócił niegdysiejszego charakteru budowli.

O przyszłości zabytkowego dworu miał zdecydować pożar, który wybuchł w 2002 roku. Mimo poważnych zniszczeń został zakupiony przez polską spółkę i poddany gruntownej rewitalizacji, dzięki czemu odzyskał utracony blask. Możemy przekonać się o tym spoglądając na Pałac w Wojanowie z lotu ptaka. Niesamowity efekt potęguje fakt, że rewaloryzacja objęła również otoczenie posiadłości i założenie parkowe.

Obecnie w rezydencji znajduje się ekskluzywny hotel z restauracją, kompleksem SPA i centrum konferencyjnym, w którym ponadto organizowane są liczne wydarzenia kulturalne i wystawy sztuki.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Wojanów i okolica

Pałac Wojanów - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2017-11-14
Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku jest częścią zespołu architektonicznego, będącego swoistą wizytówką, a zarazem sercem miasta. Historia placu sięga 1753 roku, kiedy to po pożarze Białegostoku, Jan Klemens Branicki, ówczesny właściciel miasta, rozpoczął jego przebudowę.

Jednym z najważniejszych obiektów, ...

Dodany: 2017-11-07
Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie jest jednym z najbardziej charakterystycznych i reprezentacyjnych zabytków stolicy województwa podkarpackiego. Obecny zamek powstał na początku ubiegłego stulecia, lecz jego dzieje sięgają końca XVI wieku, kiedy to w tym miejscu budowę obronnej rezydencji rozpoczął ówczesny właściciel ...

Dodany: 2017-10-31
Pałac Łochów

Pałac Łochów

Pałac w Łochowie, mieście leżącym około 70 kilometrów od centrum Warszawy, wzniesiono w pierwszej połowie XIX wieku. Pierwotnie parterowy budynek z kolumnowym portykiem, ukończony w 1830 roku, powstał na zamówienie hrabiego Józefa Włodzimierza Hornowskiego, ówczesnego właściciela dóbr łochowskich.

Na ...

Dodany: 2017-10-24
Rynek Wielki w Zamościu

Rynek Wielki w Zamościu

Rynek Wielki w Zamościu jest prawdziwą chlubą i dumą mieszkańców tego miasta. Usytuowany w centrum Starego Miasta, jest swoistym sercem Zamościa, a zarazem jednym z najwspanialszych XVI-wiecznych placów w Europie.

Zamojski rynek ma kształt kwadratu o boku 100 metrów. Każdą jego pierzeję zdobią zabytkowe ...

Dodany: 2017-10-17