Kolejne za ok. 00 godz. 05 min. 00 sek.
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce

Pałac Wojanów

Pałac w Wojanowie, miejscowości leżącej kilka kilometrów od Jeleniej Góry, wzniesiono u progu XVII wieku. Podobnie jak wiele innych zabytkowych rezydencji na Dolnym Śląsku, na przestrzeni ostatnich kilku lat odzyskał swą dawną świetność.

Na pierwszych kartach historii posiadłości zapisał się ród von Zedlitz, na polecenie którego w 1607 roku w Wojanowie powstał renesansowy dwór. Jednak już podczas wojny trzydziestoletniej został zaatakowany i zniszczony przez wojska szwedzkie. Rezydencję odbudowano w 1667 roku i nadano jej cechy stylu barokowego.

Pałac i okoliczne majątki ziemskie znajdowały się w posiadaniu rodziny von Zedlitz niemal nieprzerwanie do 1727 roku. Od tego momentu często zmieniały właścicieli, którymi stawali się między innymi patrycjusze jeleniogórscy czy pruska arystokracja.

W 1831 roku posiadłość trafiła w ręce radcy sądowego Królestwa Pruskiego, który poddał ją gruntownej modernizacji. Warowny dwór przekształcił w romantyczną rezydencję, reprezentującą klasycystyczną odmianę neogotyku. Następnie pałacem zainteresował się władca Prus, Fryderyk Wilhelm III. Podarował go swojej córce Luizie Niderlandzkiej, której przypisuje się inicjatywę utworzenia parku krajobrazowego.

W czasie drugiej wojny światowej w posiadłości przetrzymywano jeńców pracujących w pobliskiej fabryce papieru. Po zakończeniu konfliktu rezydencja przeszła na własność Państwowego Gospodarstwa Rolnego. Zaniedbana, zaczęła stopniowo popadać w ruinę. Nadzieje na poprawę sytuacji rozbudził włoski inwestor, ale przeprowadzony remont ostatecznie nie przywrócił niegdysiejszego charakteru budowli.

O przyszłości zabytkowego dworu miał zdecydować pożar, który wybuchł w 2002 roku. Mimo poważnych zniszczeń został zakupiony przez polską spółkę i poddany gruntownej rewitalizacji, dzięki czemu odzyskał utracony blask. Możemy przekonać się o tym spoglądając na Pałac w Wojanowie z lotu ptaka. Niesamowity efekt potęguje fakt, że rewaloryzacja objęła również otoczenie posiadłości i założenie parkowe.

Obecnie w rezydencji znajduje się ekskluzywny hotel z restauracją, kompleksem SPA i centrum konferencyjnym, w którym ponadto organizowane są liczne wydarzenia kulturalne i wystawy sztuki.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Wojanów i okolica

Pałac Wojanów - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie, miejscowości leżącej około 30 kilometrów od Białegostoku, powstał w XV wieku. Na przestrzeni dziejów odwiedzany przez królów, magnatów i polskich książąt, ale również będący świadkiem wielu wojen i rodowych sporów, dwukrotnie powstawał z ruin, by dziś znów zachwycać turystów z całego ...

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu powstał prawdopodobnie w okresie lokacji miasta, czyli w drugiej połowie XIV wieku. Do dzisiaj zachowały się trzy z czterech niegdyś istniejących pierzei Rynku - pierzeja zachodnia została rozebrana na przełomie XVIII i XIX wieku. Podobnie jak w wielu innych miastach, od momentu powstania ...

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Zwierzyniec to miasto w województwie lubelskim, leżące w bezpośrednim sąsiedztwie Roztoczańskiego Parku Narodowego, około 25 kilometrów od Zamościa. Jednym z najważniejszych zabytków Zwierzyńca jest kościół św. Jana Nepomucena, który ze względu na swoje niezwykłe usytuowanie często bywa nazywany kościołem ...

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie, mieście w województwie podkarpackim, uznawany jest za jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Powstały w pierwszej połowie XVII wieku, słynie z zachwycających wnętrz, kolekcji pojazdów konnych oraz parku w stylu angielskim.

Zamek wzniesiono na polecenie wojewody ...

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto to zdecydowanie najpiękniejsza część Lublina, a zarazem jeden z najlepiej zachowanych historycznych zespołów urbanistycznych w Polsce. Na terenie Starego Miasta, które od 2006 roku jest także dzielnicą administracyjną Lublina, znajduje się wiele cennych, a przede wszystkim wartych zobaczenia ...

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski, znany również pod nazwą Zamku Tarnowskich w Dzikowie, obecnie dzielnicy Tarnobrzega, to dawna rezydencja rodu Tarnowskich herbu Leliwa, której historia sięga jeszcze XV wieku. Po przejęciu przez Tarnowskich, pierwotnie wieżowy dwór obronny w XVII i XVIII wieku został przebudowany i zyskał ...