Kolejne za ok. 00 godz. 05 min. 00 sek.
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce

Pałac Żelazno

Pałac w Żelaźnie, wsi leżącej na obszarze Kotliny Kłodzkiej, wzniesiono w ostatnich latach XVIII wieku. Barokowa rezydencja powstała z inicjatywy radcy królewskiego, w miejscu wcześniej istniejącego dworu, zniszczonego w czasie wojny trzydziestoletniej.

Na przestrzeni dziejów Pałac Żelazno kilkakrotnie zmieniał swoich właścicieli, na polecenie których był on sukcesywnie rozbudowywany, a niekiedy również modernizowany. Co ciekawe, w niektórych pomieszczeniach zachowały się ozdobne sklepienia oraz fragmenty elementów dekoracyjnych z tamtego okresu.

Po zakończeniu drugiej wojny światowej pałac pełnił funkcję składnicy muzealnej, natomiast w 1952 roku niegdyś wytworne wnętrza zaadaptowano na dom wczasowy. W latach 90. ubiegłego stulecia rezydencja znalazła się w jeszcze rękach katowickiej Centrali Zaopatrzenia Hutnictwa, ale od 2012 roku należy już do prywatnego inwestora.

Obecnie w pałacu mieści się elegancki i stylowy hotel, w którym odbywają się także różnego rodzaju wydarzenia kulturalne, koncerty, konkursy taneczne oraz wystawy sztuki. Obiekt jest udostępniony zwiedzającym, którzy podczas wycieczki mogą zobaczyć wybrane sale i komnaty oraz poznać skrywane w murach tajemnice rezydencji.

Jedna z nich wiąże się między innymi ze stojącą w piwnicy marmurową wanną. Choć badacze do dziś nie wiedzą, dlaczego została tam ustawiona, nie podlega wątpliwości fakt, że do jej przeniesienia byłby niezbędny dźwig.

Jednak turystów w to miejsce przyciągają nie tylko zagadkowe historie, ale też piękny, rozległy zespół parkowo-ogrodowy. Założony jeszcze w XVIII wieku stanowi idealne tło dla zabytkowego dworu, a o tym, jak doskonały duet tworzą możemy przekonać się oglądając Pałac Żelazno filmowany z drona.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Żelazno i okolica

Pałac Żelazno - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Bastion VII Twierdzy Zamość

Bastion VII Twierdzy Zamość

Twierdza Zamość, zbudowana w latach 1579-1618 na polecenie Jana Zamoyskiego, była jedną z największych twierdz Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a następnie Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. Choć w drugiej połowie XIX wieku, na rozkaz cara Aleksandra II, została zlikwidowana, niektóre jej ...

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa, którego historia sięga początku XVIII wieku, swoje powstanie, a następnie rozwój zawdzięcza dwóm wielkim rodom magnackim - Sieniawskich i Czartoryskich. U progu XVIII stulecia Adam Mikołaj Sieniawski, syn założyciela miasta Mikołaja Hieronima Sieniawskiego, utworzył w tym miejscu park, ...

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie, miejscowości leżącej około 30 kilometrów od Białegostoku, powstał w XV wieku. Na przestrzeni dziejów odwiedzany przez królów, magnatów i polskich książąt, ale również będący świadkiem wielu wojen i rodowych sporów, dwukrotnie powstawał z ruin, by dziś znów zachwycać turystów z całego ...

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu powstał prawdopodobnie w okresie lokacji miasta, czyli w drugiej połowie XIV wieku. Do dzisiaj zachowały się trzy z czterech niegdyś istniejących pierzei Rynku - pierzeja zachodnia została rozebrana na przełomie XVIII i XIX wieku. Podobnie jak w wielu innych miastach, od momentu powstania ...

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Zwierzyniec to miasto w województwie lubelskim, leżące w bezpośrednim sąsiedztwie Roztoczańskiego Parku Narodowego, około 25 kilometrów od Zamościa. Jednym z najważniejszych zabytków Zwierzyńca jest kościół św. Jana Nepomucena, który ze względu na swoje niezwykłe usytuowanie często bywa nazywany kościołem ...

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie, mieście w województwie podkarpackim, uznawany jest za jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Powstały w pierwszej połowie XVII wieku, słynie z zachwycających wnętrz, kolekcji pojazdów konnych oraz parku w stylu angielskim.

Zamek wzniesiono na polecenie wojewody ...