Pałac Żelazno

Pałac w Żelaźnie, wsi leżącej na obszarze Kotliny Kłodzkiej, wzniesiono w ostatnich latach XVIII wieku. Barokowa rezydencja powstała z inicjatywy radcy królewskiego, w miejscu wcześniej istniejącego dworu, zniszczonego w czasie wojny trzydziestoletniej.

Na przestrzeni dziejów Pałac Żelazno kilkakrotnie zmieniał swoich właścicieli, na polecenie których był on sukcesywnie rozbudowywany, a niekiedy również modernizowany. Co ciekawe, w niektórych pomieszczeniach zachowały się ozdobne sklepienia oraz fragmenty elementów dekoracyjnych z tamtego okresu.

Po zakończeniu drugiej wojny światowej pałac pełnił funkcję składnicy muzealnej, natomiast w 1952 roku niegdyś wytworne wnętrza zaadaptowano na dom wczasowy. W latach 90. ubiegłego stulecia rezydencja znalazła się w jeszcze rękach katowickiej Centrali Zaopatrzenia Hutnictwa, ale od 2012 roku należy już do prywatnego inwestora.

Obecnie w pałacu mieści się elegancki i stylowy hotel, w którym odbywają się także różnego rodzaju wydarzenia kulturalne, koncerty, konkursy taneczne oraz wystawy sztuki. Obiekt jest udostępniony zwiedzającym, którzy podczas wycieczki mogą zobaczyć wybrane sale i komnaty oraz poznać skrywane w murach tajemnice rezydencji.

Jedna z nich wiąże się między innymi ze stojącą w piwnicy marmurową wanną. Choć badacze do dziś nie wiedzą, dlaczego została tam ustawiona, nie podlega wątpliwości fakt, że do jej przeniesienia byłby niezbędny dźwig.

Jednak turystów w to miejsce przyciągają nie tylko zagadkowe historie, ale też piękny, rozległy zespół parkowo-ogrodowy. Założony jeszcze w XVIII wieku stanowi idealne tło dla zabytkowego dworu, a o tym, jak doskonały duet tworzą możemy przekonać się oglądając Pałac Żelazno filmowany z drona.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Żelazno i okolica

Pałac Żelazno - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto to zdecydowanie najpiękniejsza część Lublina, a zarazem jeden z najlepiej zachowanych historycznych zespołów urbanistycznych w Polsce. Na terenie Starego Miasta, które od 2006 roku jest także dzielnicą administracyjną Lublina, znajduje się wiele cennych, a przede wszystkim wartych zobaczenia ...

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski, znany również pod nazwą Zamku Tarnowskich w Dzikowie, obecnie dzielnicy Tarnobrzega, to dawna rezydencja rodu Tarnowskich herbu Leliwa, której historia sięga jeszcze XV wieku. Po przejęciu przez Tarnowskich, pierwotnie wieżowy dwór obronny w XVII i XVIII wieku został przebudowany i zyskał ...

Wielka Krokiew

Wielka Krokiew

Wielka Krokiew to prawdziwa duma i chluba Zakopanego. Skocznia, będąca jednym z najważniejszych punktów na sportowej mapie Polski, za niewiele ponad miesiąc będzie obchodziła swoje 90. urodziny.

Wielką Krokiew zbudowano według projektu Karola Stryjeńskiego, architekta, działacza i miłośnika Tatr. ...

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Olczań-Ski to kompleks narciarski w Bukowinie Tatrzańskiej w skład którego wchodzi pięć odrębnych wyciągów.

Stacja do dyspozycji turystów oddaje wyciąg krzesełkowy, wyciągi orczykowe oraz oświetloną, sztucznie naśnieżaną i codziennie ratrakowaną trasę.

Przy stacji funkcjonują szkółka narciarska, ...

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Czarna Góra to miejscowość leżąca w sąsiedztwie Bukowiny Tatrzańskiej i Białki Tatrzańskiej. W Stacji Narciarskiej Koziniec narciarze i snowboardziści mają do dyspozycji cztery trasy o różnym poziomie trudności.

W ośrodku znajduje się również klimatyczna karczma serwująca regionalne potrawy. Świetnym ...

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda usytuowany jest w pobliżu Zakopianki. Do dyspozycji miłośników sportów zimowych oddaje zespół wyciągów, 6 świetnie zagospodarowanych tras narciarskich oraz trasę biegową.

W kompleksie funkcjonuje szkółka narciarska oraz wypożyczalnia sprzętu, natomiast po całodziennym szusowaniu ...