Dodany: 2014-11-13

Pałac Żelazno

Pałac w Żelaźnie, wsi leżącej na obszarze Kotliny Kłodzkiej, wzniesiono w ostatnich latach XVIII wieku. Barokowa rezydencja powstała z inicjatywy radcy królewskiego, w miejscu wcześniej istniejącego dworu, zniszczonego w czasie wojny trzydziestoletniej.

Na przestrzeni dziejów Pałac Żelazno kilkakrotnie zmieniał swoich właścicieli, na polecenie których był on sukcesywnie rozbudowywany, a niekiedy również modernizowany. Co ciekawe, w niektórych pomieszczeniach zachowały się ozdobne sklepienia oraz fragmenty elementów dekoracyjnych z tamtego okresu.

Po zakończeniu drugiej wojny światowej pałac pełnił funkcję składnicy muzealnej, natomiast w 1952 roku niegdyś wytworne wnętrza zaadaptowano na dom wczasowy. W latach 90. ubiegłego stulecia rezydencja znalazła się w jeszcze rękach katowickiej Centrali Zaopatrzenia Hutnictwa, ale od 2012 roku należy już do prywatnego inwestora.

Obecnie w pałacu mieści się elegancki i stylowy hotel, w którym odbywają się także różnego rodzaju wydarzenia kulturalne, koncerty, konkursy taneczne oraz wystawy sztuki. Obiekt jest udostępniony zwiedzającym, którzy podczas wycieczki mogą zobaczyć wybrane sale i komnaty oraz poznać skrywane w murach tajemnice rezydencji.

Jedna z nich wiąże się między innymi ze stojącą w piwnicy marmurową wanną. Choć badacze do dziś nie wiedzą, dlaczego została tam ustawiona, nie podlega wątpliwości fakt, że do jej przeniesienia byłby niezbędny dźwig.

Jednak turystów w to miejsce przyciągają nie tylko zagadkowe historie, ale też piękny, rozległy zespół parkowo-ogrodowy. Założony jeszcze w XVIII wieku stanowi idealne tło dla zabytkowego dworu, a o tym, jak doskonały duet tworzą możemy przekonać się oglądając Pałac Żelazno filmowany z drona.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Żelazno i okolica

Pałac Żelazno - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2017-11-21
Zamek w Krupem

Zamek w Krupem

Zamek w Krupem, miejscowości w województwie lubelskim, leżącej około 20 kilometrów od Chełma, został wzniesiony pod koniec XV wieku przez Jerzego Krupskiego herbu Korczak. Z tego okresu nie zachował się jednak żaden opis warowni, natomiast jakakolwiek wzmianka na jej temat pojawiła się dopiero w trzeciej ...

Dodany: 2017-11-14
Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku jest częścią zespołu architektonicznego, będącego swoistą wizytówką, a zarazem sercem miasta. Historia placu sięga 1753 roku, kiedy to po pożarze Białegostoku, Jan Klemens Branicki, ówczesny właściciel miasta, rozpoczął jego przebudowę.

Jednym z najważniejszych obiektów, ...

Dodany: 2017-11-07
Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie jest jednym z najbardziej charakterystycznych i reprezentacyjnych zabytków stolicy województwa podkarpackiego. Obecny zamek powstał na początku ubiegłego stulecia, lecz jego dzieje sięgają końca XVI wieku, kiedy to w tym miejscu budowę obronnej rezydencji rozpoczął ówczesny właściciel ...

Dodany: 2017-10-31
Pałac Łochów

Pałac Łochów

Pałac w Łochowie, mieście leżącym około 70 kilometrów od centrum Warszawy, wzniesiono w pierwszej połowie XIX wieku. Pierwotnie parterowy budynek z kolumnowym port