Kolejne za ok. 00 godz. 05 min. 00 sek.
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce

Pocysterski Zespół Klasztorny w Rudach

Pocysterski Zespół Klasztorny w Rudach, miejscowości leżącej około 50 kilometrów od Katowic, to dawne, zabytkowe romańsko-gotyckie opactwo, którego historia sięga połowy XIII wieku.

W latach świetności opactwa, centrum życia zakonnego stanowił kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Budowę świątyni, uznawanej za najstarsze sanktuarium maryjne na Śląsku, ukończono na początku XIV wieku.

Opactwo w Rudach było też ośrodkiem edukacyjnym i oświatowym. W XIV wieku przy klasztorze uruchomiono szkołę, w której przygotowywano chłopców do życia zakonnego i kapłaństwa. Szkoła klasztorna została później przekształcona w gimnazjum, prawdopodobnie pierwsze na Śląsku, natomiast od 1765 roku przez kilkanaście lat przy opactwie działała wyższa uczelnia, kształcąca kandydatów na nauczycieli.

Choć pozycja i znaczenie klasztoru na Śląsku szybko rosły, jego rozkwit bywał zakłócany wojnami oraz atakami, podczas których najeźdźcy niszczyli zabudowania i kradli majątek. Podobnie w czasie wojny trzydziestoletniej - klasztor był kilkakrotnie plądrowany i obciążany licznymi podatkami.

Na początku XIX wieku doszło do sekularyzacji opactwa - edykt zamykający jego ponad pięćsetletnią historię odczytano 26 listopada 1810 roku. Po sekularyzacji dobra klasztorne przekazano pruskiemu ministrowi Wilhelmowi Ludwigowi Georgowi zu Sayn-Wittgenstein. Na przestrzeni kolejnych dziesięcioleci klasztor rudzki stał się siedzibą pierwszego księcia raciborskiego, który rozpoczął przebudowę klasztoru na otoczoną parkiem rezydencję magnacką. Po przebudowie pałac miał łącznie 120 sal, gabinetów, pokoi gościnnych z łazienkami oraz buduarów.

W styczniu 1945 roku kościół oraz pałac zostały poważnie zniszczone i spalone przez wojska sowieckie. Po wojnie odbudowano tylko kościół, a zgliszcza pałacu zostały jedynie zabezpieczone przez zawaleniem.

W 1998 roku obiekt przekazano Diecezji gliwickiej. W pomieszczeniach klasztorno-pałacowych rozpoczęto szeroko zakrojone prace remontowe i rekonstrukcyjne, których pierwszy etap zakończono w 2008 roku. Prowadzono też prace nad uporządkowaniem i odtworzeniem parku przyklasztornego, który służy obecnie jako teren rekreacyjny dla okolicznych mieszkańców oraz turystów.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Rudy i okolica

Pocysterski Zespół Klasztorny w Rudach - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2018-01-12
Stacja Narciarska Olczań-Ski

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Olczań-Ski to kompleks narciarski w Bukowinie Tatrzańskiej w skład którego wchodzi pięć odrębnych wyciągów.

Stacja do dyspozycji turystów oddaje wyciąg krzesełkowy, wyciągi orczykowe oraz oświetloną, sztucznie naśnieżaną i codziennie ratrakowaną trasę.

Przy stacji funkcjonują szkółka narciarska, ...

Dodany: 2018-01-09
Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Czarna Góra to miejscowość leżąca w sąsiedztwie Bukowiny Tatrzańskiej i Białki Tatrzańskiej. W Stacji Narciarskiej Koziniec narciarze i snowboardziści mają do dyspozycji cztery trasy o różnym poziomie trudności.

W ośrodku znajduje się również klimatyczna karczma serwująca regionalne potrawy. Świetnym ...

Dodany: 2018-01-02
Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda usytuowany jest w pobliżu Zakopianki. Do dyspozycji miłośników sportów zimowych oddaje zespół wyciągów, 6 świetnie zagospodarowanych tras narciarskich oraz trasę biegową.

W kompleksie funkcjonuje szkółka narciarska oraz wypożyczalnia sprzętu, natomiast po całodziennym szusowaniu ...

Dodany: 2017-12-19