Kolejne za ok. 00 godz. 05 min. 00 sek.
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce

Pocysterski Zespół Klasztorny w Rudach

Pocysterski Zespół Klasztorny w Rudach, miejscowości leżącej około 50 kilometrów od Katowic, to dawne, zabytkowe romańsko-gotyckie opactwo, którego historia sięga połowy XIII wieku.

W latach świetności opactwa, centrum życia zakonnego stanowił kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Budowę świątyni, uznawanej za najstarsze sanktuarium maryjne na Śląsku, ukończono na początku XIV wieku.

Opactwo w Rudach było też ośrodkiem edukacyjnym i oświatowym. W XIV wieku przy klasztorze uruchomiono szkołę, w której przygotowywano chłopców do życia zakonnego i kapłaństwa. Szkoła klasztorna została później przekształcona w gimnazjum, prawdopodobnie pierwsze na Śląsku, natomiast od 1765 roku przez kilkanaście lat przy opactwie działała wyższa uczelnia, kształcąca kandydatów na nauczycieli.

Choć pozycja i znaczenie klasztoru na Śląsku szybko rosły, jego rozkwit bywał zakłócany wojnami oraz atakami, podczas których najeźdźcy niszczyli zabudowania i kradli majątek. Podobnie w czasie wojny trzydziestoletniej - klasztor był kilkakrotnie plądrowany i obciążany licznymi podatkami.

Na początku XIX wieku doszło do sekularyzacji opactwa - edykt zamykający jego ponad pięćsetletnią historię odczytano 26 listopada 1810 roku. Po sekularyzacji dobra klasztorne przekazano pruskiemu ministrowi Wilhelmowi Ludwigowi Georgowi zu Sayn-Wittgenstein. Na przestrzeni kolejnych dziesięcioleci klasztor rudzki stał się siedzibą pierwszego księcia raciborskiego, który rozpoczął przebudowę klasztoru na otoczoną parkiem rezydencję magnacką. Po przebudowie pałac miał łącznie 120 sal, gabinetów, pokoi gościnnych z łazienkami oraz buduarów.

W styczniu 1945 roku kościół oraz pałac zostały poważnie zniszczone i spalone przez wojska sowieckie. Po wojnie odbudowano tylko kościół, a zgliszcza pałacu zostały jedynie zabezpieczone przez zawaleniem.

W 1998 roku obiekt przekazano Diecezji gliwickiej. W pomieszczeniach klasztorno-pałacowych rozpoczęto szeroko zakrojone prace remontowe i rekonstrukcyjne, których pierwszy etap zakończono w 2008 roku. Prowadzono też prace nad uporządkowaniem i odtworzeniem parku przyklasztornego, który służy obecnie jako teren rekreacyjny dla okolicznych mieszkańców oraz turystów.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Rudy i okolica

Pocysterski Zespół Klasztorny w Rudach - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie, miejscowości leżącej około 30 kilometrów od Białegostoku, powstał w XV wieku. Na przestrzeni dziejów odwiedzany przez królów, magnatów i polskich książąt, ale również będący świadkiem wielu wojen i rodowych sporów, dwukrotnie powstawał z ruin, by dziś znów zachwycać turystów z całego ...

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu powstał prawdopodobnie w okresie lokacji miasta, czyli w drugiej połowie XIV wieku. Do dzisiaj zachowały się trzy z czterech niegdyś istniejących pierzei Rynku - pierzeja zachodnia została rozebrana na przełomie XVIII i XIX wieku. Podobnie jak w wielu innych miastach, od momentu powstania ...

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Zwierzyniec to miasto w województwie lubelskim, leżące w bezpośrednim sąsiedztwie Roztoczańskiego Parku Narodowego, około 25 kilometrów od Zamościa. Jednym z najważniejszych zabytków Zwierzyńca jest kościół św. Jana Nepomucena, który ze względu na swoje niezwykłe usytuowanie często bywa nazywany kościołem ...

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie, mieście w województwie podkarpackim, uznawany jest za jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Powstały w pierwszej połowie XVII wieku, słynie z zachwycających wnętrz, kolekcji pojazdów konnych oraz parku w stylu angielskim.

Zamek wzniesiono na polecenie wojewody ...

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto to zdecydowanie najpiękniejsza część Lublina, a zarazem jeden z najlepiej zachowanych historycznych zespołów urbanistycznych w Polsce. Na terenie Starego Miasta, które od 2006 roku jest także dzielnicą administracyjną Lublina, znajduje się wiele cennych, a przede wszystkim wartych zobaczenia ...

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski, znany również pod nazwą Zamku Tarnowskich w Dzikowie, obecnie dzielnicy Tarnobrzega, to dawna rezydencja rodu Tarnowskich herbu Leliwa, której historia sięga jeszcze XV wieku. Po przejęciu przez Tarnowskich, pierwotnie wieżowy dwór obronny w XVII i XVIII wieku został przebudowany i zyskał ...