Dodany: 2017-08-22

Podlaski Przełom Bugu w Drohiczynie

Z geograficznego punktu widzenia Podlaski Przełom Bugu to region we wschodniej Polsce, leżący na obszarze województw mazowieckiego, podlaskiego i lubelskiego, między Niziną Południowopodlaską a Niziną Północnopodlaską. Jednak gdy spojrzymy na Podlaski Przełom Bugu z innej perspektywy, dostrzeżemy zachwycającą swym pięknem krainę, której urokowi ulega coraz więcej turystów spragnionych ciszy i kojącego kontaktu z naturą.

Krajobraz regionu tworzy dolina Bugu, jednej z najdłuższych rzek w Polsce. O jego wyjątkowości decyduje przede wszystkim wspaniała przyroda, która stanowi doskonałe tło dla pamiątek po burzliwej, choć zarazem niezwykle ciekawej przeszłości tej części Polski, jak również idealnie współgra z panującym tu szczególnym klimatem kulturowym.

Bug, konsekwentnie rzeźbiąc teren, zaznaczył swój bieg licznymi starorzeczami, meandrami, odnogami, wysokimi skarpami, wyspami, bagnami i łęgami. Podlaski Przełom Bugu słynie także z zachowanych dużych połaci lasu, bogactwa szaty roślinnej oraz faktu, że obszary te są siedliskiem dla wielu gatunków zwierząt.

Walory przyrodnicze krainy doceniono już w 1993 roku, kiedy to zdecydowano o włączeniu zachodniej części Podlaskiego Przełomu Bugu do Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego. Na tym jednak nie poprzestano - rok później we wschodniej części regionu utworzono Park Krajobrazowy Podlaski Przełom Bugu. Działania te mają na celu ochronę przyrody lewobrzeżnej doliny rzeki, unikatowej nie tylko w skali krajowej, ale również europejskiej.

W granicach Podlaskiego Przełomu Bugu leży Drohiczyn, obecnie niewielka miejscowość, licząca trochę ponad 2000 mieszkańców, ale dawniej - miasto królewskie Korony Królestwa Polskiego i historyczna stolica Podlasia. Dzieje Drohiczyna, sięgające jeszcze XI wieku, skrywają się murach zachowanych w mieście zabytków, a zwłaszcza licznych, jak na tak małą miejscowość, świątyń.

Na naszą uwagę zasługują przede wszystkim zespół klasztorny jezuitów z Katedrą Trójcy Przenajświętszej z przełomu XVII i XVIII wieku, pierwotnie ufundowaną przez Władysława Jagiełłę, a ponadto zespół klasztorny franciszkanów z kościołem Wniebowzięcia NMP oraz zespół klasztorny benedyktynek z kościołem Wszystkich Świętych. W Drohiczynie znajdują się także klasycystyczna cerkiew św. Mikołaja z końca XVIII wieku oraz przydrożne kapliczki z tego samego okresu.

W Drohiczynie warto też odwiedzić Górę Zamkową, na której, jak sugeruje nazwa, dawniej wznosił się zamek. Budowla została zniszczona prawdopodobnie w połowie XVII wieku, niemniej miejscowe podania, jakoby we wnętrzu góry znajdowały się podziemia pełne skarbów, przetrwały do dziś.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Drohiczyn i okolica

Podlaski Przełom Bugu w Drohiczynie - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2017-11-21
Zamek w Krupem

Zamek w Krupem

Zamek w Krupem, miejscowości w województwie lubelskim, leżącej około 20 kilometrów od Chełma, został wzniesiony pod koniec XV wieku przez Jerzego Krupskiego herbu Korczak. Z tego okresu nie zachował się jednak żaden opis warowni, natomiast jakakolwiek wzmianka na jej temat pojawiła się dopiero w trzeciej ...

Dodany: 2017-11-14
Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku jest częścią zespołu architektonicznego, będącego swoistą wizytówką, a zarazem sercem miasta. Historia placu sięga 1753 roku, kiedy to po pożarze Białegostoku, Jan Klemens Branicki, ówczesny właściciel miasta, rozpoczął jego przebudowę.

Jednym z najważniejszych obiektów, ...

Dodany: 2017-11-07
Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie jest jednym z najbardziej charakterystycznych i reprezentacyjnych zabytków stolicy województwa podkarpackiego. Obecny zamek powstał na początku ubiegłego stulecia, lecz jego dzieje sięgają końca XVI wieku, kiedy to w tym miejscu budowę obronnej rezydencji rozpoczął ówczesny właściciel ...

Dodany: 2017-10-31
Pałac Łochów

Pałac Łochów

Pałac w Łochowie, mieście leżącym około 70 kilometrów od centrum Warszawy, wzniesiono w pierwszej połowie XIX wieku. Pierwotnie parterowy budynek z kolumnowym portykiem, ukończony w 1830 roku, powstał na zamówienie hrabiego Józefa Włodzimierza Hornowskiego, ówczesnego właściciela dóbr łochowskich.

Na ...

Dodany: 2017-10-24
Rynek Wielki w Zamościu

Rynek Wielki w Zamościu

Rynek Wielki w Zamościu jest prawdziwą chlubą i dumą mieszkańców tego miasta. Usytuowany w centrum Starego Miasta, jest swoistym sercem Zamościa, a zarazem jednym z najwspanialszych XVI-wiecznych placów w Europie.

Zamojski rynek ma kształt kwadratu o boku 100 metrów. Każdą jego pierzeję zdobią zabytkowe ...

Dodany: 2017-10-17
Pokamedulski Klasztor w Wigrach

Pokamedulski Klasztor w Wigrach

Pokamedulski klasztor w Wigrach, usytuowany nad jeziorem Wigry, często określany jest mianem perełki Suwalszczyzny. Jego historia sięga drugiej połowy XVII wieku, kiedy to z Włoch do Polski sprowadzono zakon kontemplacyjny kamedułów.

W 1667 roku król Jan Kazimierz nadał kamedułom wówczas trudno dostępną ...