Kolejne za ok. 00 godz. 05 min. 00 sek.
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce

Podlaski Przełom Bugu w Drohiczynie

Z geograficznego punktu widzenia Podlaski Przełom Bugu to region we wschodniej Polsce, leżący na obszarze województw mazowieckiego, podlaskiego i lubelskiego, między Niziną Południowopodlaską a Niziną Północnopodlaską. Jednak gdy spojrzymy na Podlaski Przełom Bugu z innej perspektywy, dostrzeżemy zachwycającą swym pięknem krainę, której urokowi ulega coraz więcej turystów spragnionych ciszy i kojącego kontaktu z naturą.

Krajobraz regionu tworzy dolina Bugu, jednej z najdłuższych rzek w Polsce. O jego wyjątkowości decyduje przede wszystkim wspaniała przyroda, która stanowi doskonałe tło dla pamiątek po burzliwej, choć zarazem niezwykle ciekawej przeszłości tej części Polski, jak również idealnie współgra z panującym tu szczególnym klimatem kulturowym.

Bug, konsekwentnie rzeźbiąc teren, zaznaczył swój bieg licznymi starorzeczami, meandrami, odnogami, wysokimi skarpami, wyspami, bagnami i łęgami. Podlaski Przełom Bugu słynie także z zachowanych dużych połaci lasu, bogactwa szaty roślinnej oraz faktu, że obszary te są siedliskiem dla wielu gatunków zwierząt.

Walory przyrodnicze krainy doceniono już w 1993 roku, kiedy to zdecydowano o włączeniu zachodniej części Podlaskiego Przełomu Bugu do Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego. Na tym jednak nie poprzestano - rok później we wschodniej części regionu utworzono Park Krajobrazowy Podlaski Przełom Bugu. Działania te mają na celu ochronę przyrody lewobrzeżnej doliny rzeki, unikatowej nie tylko w skali krajowej, ale również europejskiej.

W granicach Podlaskiego Przełomu Bugu leży Drohiczyn, obecnie niewielka miejscowość, licząca trochę ponad 2000 mieszkańców, ale dawniej - miasto królewskie Korony Królestwa Polskiego i historyczna stolica Podlasia. Dzieje Drohiczyna, sięgające jeszcze XI wieku, skrywają się murach zachowanych w mieście zabytków, a zwłaszcza licznych, jak na tak małą miejscowość, świątyń.

Na naszą uwagę zasługują przede wszystkim zespół klasztorny jezuitów z Katedrą Trójcy Przenajświętszej z przełomu XVII i XVIII wieku, pierwotnie ufundowaną przez Władysława Jagiełłę, a ponadto zespół klasztorny franciszkanów z kościołem Wniebowzięcia NMP oraz zespół klasztorny benedyktynek z kościołem Wszystkich Świętych. W Drohiczynie znajdują się także klasycystyczna cerkiew św. Mikołaja z końca XVIII wieku oraz przydrożne kapliczki z tego samego okresu.

W Drohiczynie warto też odwiedzić Górę Zamkową, na której, jak sugeruje nazwa, dawniej wznosił się zamek. Budowla została zniszczona prawdopodobnie w połowie XVII wieku, niemniej miejscowe podania, jakoby we wnętrzu góry znajdowały się podziemia pełne skarbów, przetrwały do dziś.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Drohiczyn i okolica

Podlaski Przełom Bugu w Drohiczynie - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie, miejscowości leżącej około 30 kilometrów od Białegostoku, powstał w XV wieku. Na przestrzeni dziejów odwiedzany przez królów, magnatów i polskich książąt, ale również będący świadkiem wielu wojen i rodowych sporów, dwukrotnie powstawał z ruin, by dziś znów zachwycać turystów z całego ...

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu powstał prawdopodobnie w okresie lokacji miasta, czyli w drugiej połowie XIV wieku. Do dzisiaj zachowały się trzy z czterech niegdyś istniejących pierzei Rynku - pierzeja zachodnia została rozebrana na przełomie XVIII i XIX wieku. Podobnie jak w wielu innych miastach, od momentu powstania ...

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Zwierzyniec to miasto w województwie lubelskim, leżące w bezpośrednim sąsiedztwie Roztoczańskiego Parku Narodowego, około 25 kilometrów od Zamościa. Jednym z najważniejszych zabytków Zwierzyńca jest kościół św. Jana Nepomucena, który ze względu na swoje niezwykłe usytuowanie często bywa nazywany kościołem ...

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie, mieście w województwie podkarpackim, uznawany jest za jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Powstały w pierwszej połowie XVII wieku, słynie z zachwycających wnętrz, kolekcji pojazdów konnych oraz parku w stylu angielskim.

Zamek wzniesiono na polecenie wojewody ...

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto to zdecydowanie najpiękniejsza część Lublina, a zarazem jeden z najlepiej zachowanych historycznych zespołów urbanistycznych w Polsce. Na terenie Starego Miasta, które od 2006 roku jest także dzielnicą administracyjną Lublina, znajduje się wiele cennych, a przede wszystkim wartych zobaczenia ...

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski, znany również pod nazwą Zamku Tarnowskich w Dzikowie, obecnie dzielnicy Tarnobrzega, to dawna rezydencja rodu Tarnowskich herbu Leliwa, której historia sięga jeszcze XV wieku. Po przejęciu przez Tarnowskich, pierwotnie wieżowy dwór obronny w XVII i XVIII wieku został przebudowany i zyskał ...