Kolejne za ok. 00 godz. 05 min. 00 sek.
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce

Pokamedulski Klasztor w Wigrach

Pokamedulski klasztor w Wigrach, usytuowany nad jeziorem Wigry, często określany jest mianem perełki Suwalszczyzny. Jego historia sięga drugiej połowy XVII wieku, kiedy to z Włoch do Polski sprowadzono zakon kontemplacyjny kamedułów.

W 1667 roku król Jan Kazimierz nadał kamedułom wówczas trudno dostępną wyspę leżącą na jeziorze Wigry, w otoczeniu dzikiej puszczy, a tym samym spełniającą wszelkie wymogi stawiane przez zakon pustelniczy. Kameduli przybyli do Wigier w 1668 roku i założyli na wyspie swoją siedzibę. Usypali groblę, przekształcając wyspę w półwysep, a następnie przystąpili do budowy swojej pustelni. Autorem projektu całego założenia był prawdopodobnie włoski architekt Piotr Putini.

Kameduli pozostawili po sobie wyjątkowy ślad na kartach historii Suwalszczyzny. Przy pomocy sprowadzonych do Wigier włoskich architektów i specjalistów, zaczęli zakładać wsie i osady, tworzyli zakłady przemysłowe, cegielnie, młyny, huty szkła, tartaki i papiernie, zaś zyski czerpali z rolnictwa, rybołówstwa, handlu i wyrębu lasów. W sumie w posiadaniu kamedułów znajdowało się 51 wsi, 11 folwarków i jedno założone przez nich miasto - Suwałki.

Co najciekawsze, zgodnie z regułą zakonną, kameduli musieli prowadzić życie w pustelniach oddalonych od osad ludzkich i modlić się o jak najszybsze spotkanie z Bogiem. Tymczasem zakonnicy z Wigier weszli w posiadanie ogromnego majątku, ale mimo to udało im się pogodzić pustelniczą skromność z zarządzaniem tak wielkimi i cennymi dobrami.

Klasztor w Wigrach należał jednak nie tylko do najbogatszych, ale również najpiękniejszych w Polsce. Niestety, po trzecim rozbiorze Polski, do którego doszło w 1795 roku, władze pruskie skonfiskowały dobra kamedułów i dokonały kasaty klasztoru. Zakonnicy musieli przenieść się na Bielany pod Warszawą, a w zespole pokamedulskim utworzono siedzibę biskupstwa wigierskiego, którą następnie przekształcono w kościół parafialny.

Od tego czasu obiekt zaczął stopniowo niszczeć, a jego sytuację pogorszyły dwie wojny światowe. Poważnie uszkodzony, został skrupulatnie odbudowany dopiero za czasów Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. W latach 1975-2010 kompleks należał do Ministerstwa Kultury i Sztuki, które utworzyło w nim Dom Pracy Twórczej.

Obecnie pokamedulski zespół klasztorny nosi nazwę Wigierski Areopag Nowej Ewangelizacji. Kompleks jest w całości udostępniony zwiedzającym, którzy mogą tu nie tylko poznać jego niezwykłą historię i związane z nim legendy, ale też wejść na wieżę zegarową, skąd rozciąga się fantastyczny widok na okolicę, czy zejść do krypt pod kościołem, gdzie spoczywają szczątki zakonników. Warto także zobaczyć apartamenty papieskie, w których przebywał papież Jan Paweł II podczas swojej pielgrzymki na Suwalszczyznę w 1999 roku, oraz zajrzeć do eremów, czyli małych domków, w których dawniej mieszkali zakonnicy, a w których można nawet spędzić noc.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Wigry i okolica

Pokamedulski Klasztor w Wigrach - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie, miejscowości leżącej około 30 kilometrów od Białegostoku, powstał w XV wieku. Na przestrzeni dziejów odwiedzany przez królów, magnatów i polskich książąt, ale również będący świadkiem wielu wojen i rodowych sporów, dwukrotnie powstawał z ruin, by dziś znów zachwycać turystów z całego ...

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu powstał prawdopodobnie w okresie lokacji miasta, czyli w drugiej połowie XIV wieku. Do dzisiaj zachowały się trzy z czterech niegdyś istniejących pierzei Rynku - pierzeja zachodnia została rozebrana na przełomie XVIII i XIX wieku. Podobnie jak w wielu innych miastach, od momentu powstania ...

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Zwierzyniec to miasto w województwie lubelskim, leżące w bezpośrednim sąsiedztwie Roztoczańskiego Parku Narodowego, około 25 kilometrów od Zamościa. Jednym z najważniejszych zabytków Zwierzyńca jest kościół św. Jana Nepomucena, który ze względu na swoje niezwykłe usytuowanie często bywa nazywany kościołem ...

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie, mieście w województwie podkarpackim, uznawany jest za jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Powstały w pierwszej połowie XVII wieku, słynie z zachwycających wnętrz, kolekcji pojazdów konnych oraz parku w stylu angielskim.

Zamek wzniesiono na polecenie wojewody ...

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto to zdecydowanie najpiękniejsza część Lublina, a zarazem jeden z najlepiej zachowanych historycznych zespołów urbanistycznych w Polsce. Na terenie Starego Miasta, które od 2006 roku jest także dzielnicą administracyjną Lublina, znajduje się wiele cennych, a przede wszystkim wartych zobaczenia ...

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski, znany również pod nazwą Zamku Tarnowskich w Dzikowie, obecnie dzielnicy Tarnobrzega, to dawna rezydencja rodu Tarnowskich herbu Leliwa, której historia sięga jeszcze XV wieku. Po przejęciu przez Tarnowskich, pierwotnie wieżowy dwór obronny w XVII i XVIII wieku został przebudowany i zyskał ...