Pomnik Obrońców Wybrzeża Westerplatte

Zgodnie z definicją Westerplatte to uformowany w XIX wieku półwysep, leżący przy ujściu Martwej Wisły do Zatoki Gdańskiej. Jednak z historycznego punktu widzenia Westerplatte, wraz ze znajdującym się na nim Pomnikiem Obrońców Wybrzeża, jest jednym z najważniejszych symboli oporu Polski przeciwko najazdowi hitlerowców.

Westerplatte kojarzy się Polakom przede wszystkim z okresem II wojny światowej. W tym miejscu 1 września 1939 roku o godzinie 4:45 rozpoczął się ostrzał znajdującej się na Westerplatte Wojskowej Składnicy Tranzytowej przez szkolny pancernik Schleswig-Holstein. Pancernik kilka dni wcześniej przybył do gdańskiego portu z kurtuazyjną wizytą pod pretekstem awarii innego, wcześniej zapowiadanego, mniejszego okrętu.

Mimo że konstrukcja pancernika była nieco przestarzała, był on silnie uzbrojony, a pod pokładem przewoził szturmową kompanię Kriegsmarine, więc był odpowiednio przygotowany do ataku na Westerplatte. Choć pierwszy etap wojny prawdopodobnie rozpoczął się od nalotu na Wieluń o godzinie 4:40, to właśnie uderzenie na składnicę wojskową na Westerplatte stało się symbolem ataku hitlerowskich Niemiec na Polskę.

Zaledwie 205 polskich żołnierzy, pod dowództwem majora Henryka Sucharskiego i jego zastępcy kapitana Franciszka Dąbrowskiego, przez siedem dni broniło się przed blisko 4000 żołnierzy niemieckich. Westerplatte skapitulowało 7 września, lecz przez cały ten czas było przykładem bohaterstwa, a także zachęcało do dalszej walki cały kraj.

By uczcić obrońców Westerplatte, Poczty Polskiej w Gdańsku i innych bohaterskich obrońców polskiego wybrzeża podjęto decyzję o wzniesieniu na półwyspie pomnika. Pomnik Obrońców Wybrzeża odsłonięto 9 października 1966 roku. Monument złożony z 236 bloków granitowych, o wysokości 25 metrów i łącznej wadze 1150 ton, został zaprojektowany przez Adama Haupta, Franciszka Duszeńko i Henryka Kitowskiego.

Co roku przy Pomniku Obrońców Wybrzeża odbywają się państwowe uroczystości związane z rocznicą wybuchu II wojny światowej. Co ciekawe, Westerplatte to jedyna nazwa wywodząca się z języka niemieckiego zachowana na terenie Gdańska. Nie zmieniono jej, ponieważ stała się ona swoistym symbolem walki o wolność.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Gdańsk i okolica

Pomnik Obrońców Wybrzeża Westerplatte - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *



Ostatnio dodane miejsca:

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto to zdecydowanie najpiękniejsza część Lublina, a zarazem jeden z najlepiej zachowanych historycznych zespołów urbanistycznych w Polsce. Na terenie Starego Miasta, które od 2006 roku jest także dzielnicą administracyjną Lublina, znajduje się wiele cennych, a przede wszystkim wartych zobaczenia ...

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski, znany również pod nazwą Zamku Tarnowskich w Dzikowie, obecnie dzielnicy Tarnobrzega, to dawna rezydencja rodu Tarnowskich herbu Leliwa, której historia sięga jeszcze XV wieku. Po przejęciu przez Tarnowskich, pierwotnie wieżowy dwór obronny w XVII i XVIII wieku został przebudowany i zyskał ...

Wielka Krokiew

Wielka Krokiew

Wielka Krokiew to prawdziwa duma i chluba Zakopanego. Skocznia, będąca jednym z najważniejszych punktów na sportowej mapie Polski, za niewiele ponad miesiąc będzie obchodziła swoje 90. urodziny.

Wielką Krokiew zbudowano według projektu Karola Stryjeńskiego, architekta, działacza i miłośnika Tatr. ...

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Olczań-Ski to kompleks narciarski w Bukowinie Tatrzańskiej w skład którego wchodzi pięć odrębnych wyciągów.

Stacja do dyspozycji turystów oddaje wyciąg krzesełkowy, wyciągi orczykowe oraz oświetloną, sztucznie naśnieżaną i codziennie ratrakowaną trasę.

Przy stacji funkcjonują szkółka narciarska, ...

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Czarna Góra to miejscowość leżąca w sąsiedztwie Bukowiny Tatrzańskiej i Białki Tatrzańskiej. W Stacji Narciarskiej Koziniec narciarze i snowboardziści mają do dyspozycji cztery trasy o różnym poziomie trudności.

W ośrodku znajduje się również klimatyczna karczma serwująca regionalne potrawy. Świetnym ...

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda usytuowany jest w pobliżu Zakopianki. Do dyspozycji miłośników sportów zimowych oddaje zespół wyciągów, 6 świetnie zagospodarowanych tras narciarskich oraz trasę biegową.

W kompleksie funkcjonuje szkółka narciarska oraz wypożyczalnia sprzętu, natomiast po całodziennym szusowaniu ...