Dodany: 2016-05-31

Pomnik Obrońców Wybrzeża Westerplatte

Zgodnie z definicją Westerplatte to uformowany w XIX wieku półwysep, leżący przy ujściu Martwej Wisły do Zatoki Gdańskiej. Jednak z historycznego punktu widzenia Westerplatte, wraz ze znajdującym się na nim Pomnikiem Obrońców Wybrzeża, jest jednym z najważniejszych symboli oporu Polski przeciwko najazdowi hitlerowców.

Westerplatte kojarzy się Polakom przede wszystkim z okresem II wojny światowej. W tym miejscu 1 września 1939 roku o godzinie 4:45 rozpoczął się ostrzał znajdującej się na Westerplatte Wojskowej Składnicy Tranzytowej przez szkolny pancernik Schleswig-Holstein. Pancernik kilka dni wcześniej przybył do gdańskiego portu z kurtuazyjną wizytą pod pretekstem awarii innego, wcześniej zapowiadanego, mniejszego okrętu.

Mimo że konstrukcja pancernika była nieco przestarzała, był on silnie uzbrojony, a pod pokładem przewoził szturmową kompanię Kriegsmarine, więc był odpowiednio przygotowany do ataku na Westerplatte. Choć pierwszy etap wojny prawdopodobnie rozpoczął się od nalotu na Wieluń o godzinie 4:40, to właśnie uderzenie na składnicę wojskową na Westerplatte stało się symbolem ataku hitlerowskich Niemiec na Polskę.

Zaledwie 205 polskich żołnierzy, pod dowództwem majora Henryka Sucharskiego i jego zastępcy kapitana Franciszka Dąbrowskiego, przez siedem dni broniło się przed blisko 4000 żołnierzy niemieckich. Westerplatte skapitulowało 7 września, lecz przez cały ten czas było przykładem bohaterstwa, a także zachęcało do dalszej walki cały kraj.

By uczcić obrońców Westerplatte, Poczty Polskiej w Gdańsku i innych bohaterskich obrońców polskiego wybrzeża podjęto decyzję o wzniesieniu na półwyspie pomnika. Pomnik Obrońców Wybrzeża odsłonięto 9 października 1966 roku. Monument złożony z 236 bloków granitowych, o wysokości 25 metrów i łącznej wadze 1150 ton, został zaprojektowany przez Adama Haupta, Franciszka Duszeńko i Henryka Kitowskiego.

Co roku przy Pomniku Obrońców Wybrzeża odbywają się państwowe uroczystości związane z rocznicą wybuchu II wojny światowej. Co ciekawe, Westerplatte to jedyna nazwa wywodząca się z języka niemieckiego zachowana na terenie Gdańska. Nie zmieniono jej, ponieważ stała się ona swoistym symbolem walki o wolność.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Gdańsk i okolica

Pomnik Obrońców Wybrzeża Westerplatte - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2017-11-21
Zamek w Krupem

Zamek w Krupem

Zamek w Krupem, miejscowości w województwie lubelskim, leżącej około 20 kilometrów od Chełma, został wzniesiony pod koniec XV wieku przez Jerzego Krupskiego herbu Korczak. Z tego okresu nie zachował się jednak żaden opis warowni, natomiast jakakolwiek wzmianka na jej temat pojawiła się dopiero w trzeciej ...

Dodany: 2017-11-14
Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku jest częścią zespołu architektonicznego, będącego swoistą wizytówką, a zarazem sercem miasta. Historia placu sięga 1753 roku, kiedy to po pożarze Białegostoku, Jan Klemens Branicki, ówczesny właściciel miasta, rozpoczął jego przebudowę.

Jednym z najważniejszych obiektów, ...

Dodany: 2017-11-07
Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie jest jednym z najbardziej charakterystycznych i reprezentacyjnych zabytków stolicy województwa podkarpackiego. Obecny zamek powstał na początku ubiegłego stulecia, lecz jego dzieje sięgają końca XVI wieku, kiedy to w tym miejscu budowę obronnej rezydencji rozpoczął ówczesny właściciel ...

Dodany: 2017-10-31
Pałac Łochów

Pałac Łochów

Pałac w Łochowie, mieście leżącym około 70 kilometrów od centrum Warszawy, wzniesiono w pierwszej połowie XIX wieku. Pierwotnie parterowy budynek z kolumnowym portykiem, ukończony w 1830 roku, powstał na zamówienie hrabiego Józefa Włodzimierza Hornowskiego, ówczesnego właściciela dóbr łochowskich.

Na ...

Dodany: 2017-10-24
Rynek Wielki w Zamościu

Rynek Wielki w Zamościu

Rynek Wielki w Zamościu jest prawdziwą chlubą i dumą mieszkańców tego miasta. Usytuowany w centrum Starego Miasta, jest swoistym sercem Zamościa, a zarazem jednym z najwspanialszych XVI-wiecznych placów w Europie.

Zamojski rynek ma kształt kwadratu o boku 100 metrów. Każdą jego pierzeję zdobią zabytkowe ...

Dodany: 2017-10-17
Pokamedulski Klasztor w Wigrach

Pokamedulski Klasztor w Wigrach

Pokamedulski klasztor w Wigrach, usytuowany nad jeziorem Wigry, często określany jest mianem perełki Suwalszczyzny. Jego historia sięga drugiej połowy XVII wieku, kiedy to z Włoch do Polski sprowadzono zakon kontemplacyjny kamedułów.

W 1667 roku król Jan Kazimierz nadał kamedułom wówczas trudno dostępną ...

</