Kolejne za ok. 00 godz. 05 min. 00 sek.
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce

Ratusz i Krzywa Wieża w Ząbkowicach Śląskich

Ratusz w Ząbkowicach Śląskich, który współcześnie jest niekwestionowaną ozdobą miejskiego rynku, powstał w 1864 roku. I choć wielu zachwyca swą neogotycką architekturą, nie sposób nie wspomnieć, że na przestrzeni dziejów funkcję siedziby ząbkowickich władz pełniło aż pięć innych budowli.

Pierwszy, drewniany ratusz w Ząbkowicach Śląskich wzniesiono w połowie XIV wieku, ale w następnym stuleciu został on zniszczony podczas najazdu Husytów. Obiekt odbudowano, mimo że prowadzone w XV wieku na tym obszarze działania wojenne nie pozostawiały wątpliwości co do jego przyszłości.

Trzeci ratusz powstał u schyłku średniowiecza, jednak spłonął już w 1532 roku. Ten sam los spotkał czwartą i piątą istniejącą w tym miejscu budowlę, które przetrwały kolejno do 1632 i 1858 roku. Ostatni, miejmy nadzieję, ratusz, który do dziś jest wizytówką miasta, ukończono w 1864 roku.

Obecnie mieści się w nim Biblioteka Publiczna oraz Urząd Stanu Cywilnego, a o reprezentacyjnym charakterze obiektu możemy przekonać się oglądając Ratusz w Ząbkowicach Śląskich filmowany z drona.

Ciekawa historia wiąże się również z innym ząbkowickim zabytkiem. Krzywa Wieża, bo o niej mowa, intryguje tym bardziej, że właściwie dokładnie nie wiadomo kiedy ani w jakim celu została ona wzniesiona.

Na podstawie prac archeologicznych postawiono kilka hipotez, zgodnie z którymi Krzywa Wieża jest ocalałym fragmentem dawnego zamku lub niegdysiejszych fortyfikacji miejskich. Dość prawdopodobny scenariusz przedstawia też wieżę w roli dzwonnicy, a o takim jej przeznaczeniu ma świadczyć fakt, że istotnie pełniła taką funkcję aż do drugiej wojny światowej.

Nie mniej interesujący jest powód, dla którego Krzywa Wieża jest… krzywa. Analogicznie, także w tej kwestii badacze pozostawiają nam wiele miejsca na domysły. Najpopularniejsze teorie mówią o wstrząsach tektonicznych, odnotowanych pod koniec XVI wieku, rozmoknięciu gruntu, a nawet zwykłej fantazji budowniczych, której potwierdzeniem miał być, niestety zniszczony w wyniku pożaru, podpis jednego z nich.

Obecnie odchylenie wieży wynosi 2,12 metra, a na jej szczycie utworzono punkt widokowy. Jednak jeszcze większe wrażenie może na nas zrobić panorama, którą zobaczymy podziwiając Krzywą Wieżę w Ząbkowicach Śląskich filmowaną z drona.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Ząbkowice Śląskie i okolica

Ratusz i Krzywa Wieża w Ząbkowicach Śląskich - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Bastion VII Twierdzy Zamość

Bastion VII Twierdzy Zamość

Twierdza Zamość, zbudowana w latach 1579-1618 na polecenie Jana Zamoyskiego, była jedną z największych twierdz Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a następnie Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. Choć w drugiej połowie XIX wieku, na rozkaz cara Aleksandra II, została zlikwidowana, niektóre jej ...

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa, którego historia sięga początku XVIII wieku, swoje powstanie, a następnie rozwój zawdzięcza dwóm wielkim rodom magnackim - Sieniawskich i Czartoryskich. U progu XVIII stulecia Adam Mikołaj Sieniawski, syn założyciela miasta Mikołaja Hieronima Sieniawskiego, utworzył w tym miejscu park, ...

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie, miejscowości leżącej około 30 kilometrów od Białegostoku, powstał w XV wieku. Na przestrzeni dziejów odwiedzany przez królów, magnatów i polskich książąt, ale również będący świadkiem wielu wojen i rodowych sporów, dwukrotnie powstawał z ruin, by dziś znów zachwycać turystów z całego ...

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu powstał prawdopodobnie w okresie lokacji miasta, czyli w drugiej połowie XIV wieku. Do dzisiaj zachowały się trzy z czterech niegdyś istniejących pierzei Rynku - pierzeja zachodnia została rozebrana na przełomie XVIII i XIX wieku. Podobnie jak w wielu innych miastach, od momentu powstania ...

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Zwierzyniec to miasto w województwie lubelskim, leżące w bezpośrednim sąsiedztwie Roztoczańskiego Parku Narodowego, około 25 kilometrów od Zamościa. Jednym z najważniejszych zabytków Zwierzyńca jest kościół św. Jana Nepomucena, który ze względu na swoje niezwykłe usytuowanie często bywa nazywany kościołem ...

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie, mieście w województwie podkarpackim, uznawany jest za jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Powstały w pierwszej połowie XVII wieku, słynie z zachwycających wnętrz, kolekcji pojazdów konnych oraz parku w stylu angielskim.

Zamek wzniesiono na polecenie wojewody ...