Ratusz i Krzywa Wieża w Ząbkowicach Śląskich

Ratusz w Ząbkowicach Śląskich, który współcześnie jest niekwestionowaną ozdobą miejskiego rynku, powstał w 1864 roku. I choć wielu zachwyca swą neogotycką architekturą, nie sposób nie wspomnieć, że na przestrzeni dziejów funkcję siedziby ząbkowickich władz pełniło aż pięć innych budowli.

Pierwszy, drewniany ratusz w Ząbkowicach Śląskich wzniesiono w połowie XIV wieku, ale w następnym stuleciu został on zniszczony podczas najazdu Husytów. Obiekt odbudowano, mimo że prowadzone w XV wieku na tym obszarze działania wojenne nie pozostawiały wątpliwości co do jego przyszłości.

Trzeci ratusz powstał u schyłku średniowiecza, jednak spłonął już w 1532 roku. Ten sam los spotkał czwartą i piątą istniejącą w tym miejscu budowlę, które przetrwały kolejno do 1632 i 1858 roku. Ostatni, miejmy nadzieję, ratusz, który do dziś jest wizytówką miasta, ukończono w 1864 roku.

Obecnie mieści się w nim Biblioteka Publiczna oraz Urząd Stanu Cywilnego, a o reprezentacyjnym charakterze obiektu możemy przekonać się oglądając Ratusz w Ząbkowicach Śląskich filmowany z drona.

Ciekawa historia wiąże się również z innym ząbkowickim zabytkiem. Krzywa Wieża, bo o niej mowa, intryguje tym bardziej, że właściwie dokładnie nie wiadomo kiedy ani w jakim celu została ona wzniesiona.

Na podstawie prac archeologicznych postawiono kilka hipotez, zgodnie z którymi Krzywa Wieża jest ocalałym fragmentem dawnego zamku lub niegdysiejszych fortyfikacji miejskich. Dość prawdopodobny scenariusz przedstawia też wieżę w roli dzwonnicy, a o takim jej przeznaczeniu ma świadczyć fakt, że istotnie pełniła taką funkcję aż do drugiej wojny światowej.

Nie mniej interesujący jest powód, dla którego Krzywa Wieża jest… krzywa. Analogicznie, także w tej kwestii badacze pozostawiają nam wiele miejsca na domysły. Najpopularniejsze teorie mówią o wstrząsach tektonicznych, odnotowanych pod koniec XVI wieku, rozmoknięciu gruntu, a nawet zwykłej fantazji budowniczych, której potwierdzeniem miał być, niestety zniszczony w wyniku pożaru, podpis jednego z nich.

Obecnie odchylenie wieży wynosi 2,12 metra, a na jej szczycie utworzono punkt widokowy. Jednak jeszcze większe wrażenie może na nas zrobić panorama, którą zobaczymy podziwiając Krzywą Wieżę w Ząbkowicach Śląskich filmowaną z drona.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Ząbkowice Śląskie i okolica

Ratusz i Krzywa Wieża w Ząbkowicach Śląskich - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *



Ostatnio dodane miejsca:

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto to zdecydowanie najpiękniejsza część Lublina, a zarazem jeden z najlepiej zachowanych historycznych zespołów urbanistycznych w Polsce. Na terenie Starego Miasta, które od 2006 roku jest także dzielnicą administracyjną Lublina, znajduje się wiele cennych, a przede wszystkim wartych zobaczenia ...

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski, znany również pod nazwą Zamku Tarnowskich w Dzikowie, obecnie dzielnicy Tarnobrzega, to dawna rezydencja rodu Tarnowskich herbu Leliwa, której historia sięga jeszcze XV wieku. Po przejęciu przez Tarnowskich, pierwotnie wieżowy dwór obronny w XVII i XVIII wieku został przebudowany i zyskał ...

Wielka Krokiew

Wielka Krokiew

Wielka Krokiew to prawdziwa duma i chluba Zakopanego. Skocznia, będąca jednym z najważniejszych punktów na sportowej mapie Polski, za niewiele ponad miesiąc będzie obchodziła swoje 90. urodziny.

Wielką Krokiew zbudowano według projektu Karola Stryjeńskiego, architekta, działacza i miłośnika Tatr. ...

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Olczań-Ski to kompleks narciarski w Bukowinie Tatrzańskiej w skład którego wchodzi pięć odrębnych wyciągów.

Stacja do dyspozycji turystów oddaje wyciąg krzesełkowy, wyciągi orczykowe oraz oświetloną, sztucznie naśnieżaną i codziennie ratrakowaną trasę.

Przy stacji funkcjonują szkółka narciarska, ...

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Czarna Góra to miejscowość leżąca w sąsiedztwie Bukowiny Tatrzańskiej i Białki Tatrzańskiej. W Stacji Narciarskiej Koziniec narciarze i snowboardziści mają do dyspozycji cztery trasy o różnym poziomie trudności.

W ośrodku znajduje się również klimatyczna karczma serwująca regionalne potrawy. Świetnym ...

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda usytuowany jest w pobliżu Zakopianki. Do dyspozycji miłośników sportów zimowych oddaje zespół wyciągów, 6 świetnie zagospodarowanych tras narciarskich oraz trasę biegową.

W kompleksie funkcjonuje szkółka narciarska oraz wypożyczalnia sprzętu, natomiast po całodziennym szusowaniu ...