Dodany: 2015-06-11

Rondo nerka w Będzinie

Będzin, miasto leżące w województwie śląskim, może poszczycić się zarówno długą, ciekawą historią, jak i cennymi zabytkami. Jednak swoją stale rosnącą popularność Będzin zawdzięcza także niezwykłemu skrzyżowaniu, które ma kształt… nerki.

Rondo nerka w Będzinie nie bez powodu określane jest mianem jednego z najbardziej osobliwych, a zarazem skomplikowanych skrzyżowań w Polsce. Ten odcinek drogi pełni kilka funkcji: ronda, skrzyżowania, węzła drogowego oraz pętli tramwajowej.

Właśnie na tramwaje trzeba tu szczególnie uważać. Przez rondo przejeżdżają tramwaje w czterech kierunkach, a chcąc objechać całe skrzyżowanie, kierowca musi pokonać aż osiem torowisk. Niektórzy żartują, choć nie bezpodstawnie, że to jedyne miejsce w kraju, w którym przejeżdżając przez rondo, można trzy razy wpaść pod ten sam tramwaj.

Rondo nerka powstało w okresie intensywnego rozwoju Będzina oraz całego regionu, w celu zapewnienia dobrego połączenia z ważnymi, przebiegającymi w pobliżu trasami krajowymi. Obecnie skrzyżowanie świetnie odnajduje się też w roli atrakcji turystycznej, która bez wątpienia wyróżnia Będzin nie tylko na drogowej mapie Polski.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Będzin i okolica

Rondo nerka w Będzinie - lokalizacja obiektu na mapie

Komentarze

  • mhl
    mhl 2015-06-15 o 23:03

    pragnę zauważyć, że to skrzyżowanie na chwilę obecną NIE JEST RONDEM w rozumieniu Prawa o Ruchu Drogowym! i jak mam prawo jazdy od 10 lat, to nie było... nie mam na tyle wytrwałości, żeby dociekać, czy kiedykolwiek było rondem :) cała reszta artykułu jest prawdą - zapraszam serdecznie do Będzina - nie tylko na ww. atrakcję :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2017-11-21
Zamek w Krupem

Zamek w Krupem

Zamek w Krupem, miejscowości w województwie lubelskim, leżącej około 20 kilometrów od Chełma, został wzniesiony pod koniec XV wieku przez Jerzego Krupskiego herbu Korczak. Z tego okresu nie zachował się jednak żaden opis warowni, natomiast jakakolwiek wzmianka na jej temat pojawiła się dopiero w trzeciej ...

Dodany: 2017-11-14
Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku jest częścią zespołu architektonicznego, będącego swoistą wizytówką, a zarazem sercem miasta. Historia placu sięga 1753 roku, kiedy to po pożarze Białegostoku, Jan Klemens Branicki, ówczesny właściciel miasta, rozpoczął jego przebudowę.

Jednym z najważniejszych obiektów, ...

Dodany: 2017-11-07
Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie jest jednym z najbardziej charakterystycznych i reprezentacyjnych zabytków stolicy województwa podkarpackiego. Obecny zamek powstał na początku ubiegłego stulecia, lecz jego dzieje sięgają końca XVI wieku, kiedy to w tym miejscu budowę obronnej rezydencji rozpoczął ówczesny właściciel ...

Dodany: 2017-10-31
Pałac Łochów

Pałac Łochów

Pałac w Łochowie, mieście leżącym około 70 kilometrów od centrum Warszawy, wzniesiono w pierwszej połowie XIX wieku. Pierwotnie parterowy budynek z kolumnowym portykiem, ukończony w 1830 roku, powstał na zamówienie hrabiego Józefa Włodzimierza Hornowskiego, ówczesnego właściciela dóbr łochowskich.

Na ...

Dodany: 2017-10-24
Rynek Wielki w Zamościu

Rynek Wielki w Zamościu

Rynek Wielki w Zamościu jest prawdziwą chlubą i dumą mieszkańców tego miasta. Usytuowany