Rondo nerka w Będzinie

Będzin, miasto leżące w województwie śląskim, może poszczycić się zarówno długą, ciekawą historią, jak i cennymi zabytkami. Jednak swoją stale rosnącą popularność Będzin zawdzięcza także niezwykłemu skrzyżowaniu, które ma kształt… nerki.

Rondo nerka w Będzinie nie bez powodu określane jest mianem jednego z najbardziej osobliwych, a zarazem skomplikowanych skrzyżowań w Polsce. Ten odcinek drogi pełni kilka funkcji: ronda, skrzyżowania, węzła drogowego oraz pętli tramwajowej.

Właśnie na tramwaje trzeba tu szczególnie uważać. Przez rondo przejeżdżają tramwaje w czterech kierunkach, a chcąc objechać całe skrzyżowanie, kierowca musi pokonać aż osiem torowisk. Niektórzy żartują, choć nie bezpodstawnie, że to jedyne miejsce w kraju, w którym przejeżdżając przez rondo, można trzy razy wpaść pod ten sam tramwaj.

Rondo nerka powstało w okresie intensywnego rozwoju Będzina oraz całego regionu, w celu zapewnienia dobrego połączenia z ważnymi, przebiegającymi w pobliżu trasami krajowymi. Obecnie skrzyżowanie świetnie odnajduje się też w roli atrakcji turystycznej, która bez wątpienia wyróżnia Będzin nie tylko na drogowej mapie Polski.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Będzin i okolica

Rondo nerka w Będzinie - lokalizacja obiektu na mapie

Komentarze

  • mhl
    mhl 2015-06-15 o 23:03

    pragnę zauważyć, że to skrzyżowanie na chwilę obecną NIE JEST RONDEM w rozumieniu Prawa o Ruchu Drogowym! i jak mam prawo jazdy od 10 lat, to nie było... nie mam na tyle wytrwałości, żeby dociekać, czy kiedykolwiek było rondem :) cała reszta artykułu jest prawdą - zapraszam serdecznie do Będzina - nie tylko na ww. atrakcję :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto to zdecydowanie najpiękniejsza część Lublina, a zarazem jeden z najlepiej zachowanych historycznych zespołów urbanistycznych w Polsce. Na terenie Starego Miasta, które od 2006 roku jest także dzielnicą administracyjną Lublina, znajduje się wiele cennych, a przede wszystkim wartych zobaczenia ...

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski, znany również pod nazwą Zamku Tarnowskich w Dzikowie, obecnie dzielnicy Tarnobrzega, to dawna rezydencja rodu Tarnowskich herbu Leliwa, której historia sięga jeszcze XV wieku. Po przejęciu przez Tarnowskich, pierwotnie wieżowy dwór obronny w XVII i XVIII wieku został przebudowany i zyskał ...

Wielka Krokiew

Wielka Krokiew

Wielka Krokiew to prawdziwa duma i chluba Zakopanego. Skocznia, będąca jednym z najważniejszych punktów na sportowej mapie Polski, za niewiele ponad miesiąc będzie obchodziła swoje 90. urodziny.

Wielką Krokiew zbudowano według projektu Karola Stryjeńskiego, architekta, działacza i miłośnika Tatr. ...

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Olczań-Ski to kompleks narciarski w Bukowinie Tatrzańskiej w skład którego wchodzi pięć odrębnych wyciągów.

Stacja do dyspozycji turystów oddaje wyciąg krzesełkowy, wyciągi orczykowe oraz oświetloną, sztucznie naśnieżaną i codziennie ratrakowaną trasę.

Przy stacji funkcjonują szkółka narciarska, ...

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Czarna Góra to miejscowość leżąca w sąsiedztwie Bukowiny Tatrzańskiej i Białki Tatrzańskiej. W Stacji Narciarskiej Koziniec narciarze i snowboardziści mają do dyspozycji cztery trasy o różnym poziomie trudności.

W ośrodku znajduje się również klimatyczna karczma serwująca regionalne potrawy. Świetnym ...

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda usytuowany jest w pobliżu Zakopianki. Do dyspozycji miłośników sportów zimowych oddaje zespół wyciągów, 6 świetnie zagospodarowanych tras narciarskich oraz trasę biegową.

W kompleksie funkcjonuje szkółka narciarska oraz wypożyczalnia sprzętu, natomiast po całodziennym szusowaniu ...