Ruiny kościoła w Trzęsaczu

Ruiny kościoła w Trzęsaczu są największą atrakcją, a zarazem wizytówką tej nadmorskiej miejscowości. Gotycka świątynia, która powstała na przełomie XIV i XV wieku, uległa zniszczeniu na skutek erozji, przez co do dziś zachowała się tylko jej południowa ściana.

Pierwotnie świątynię wzniesiono około 2 kilometry od brzegu morza, w sercu wówczas istniejącej wsi. W 1750 roku odległość ta wynosiła już 58 metrów i na przestrzeni dekad stopniowo się zmniejszała. W 1855 roku wynosiła około 5 metrów, natomiast kilkanaście lat później, w 1868 roku, kościół znajdował się już zaledwie metr od krawędzi klifu.

W 1891 roku ukazały się pierwsze kamienie fundamentowe, w 1900 roku morze zabrało pierwszy fragment przypory, a w marcu 1901 roku runęła ściana północna świątyni. W efekcie dalszego podmywania klifu, morze zabierało kolejne fragmenty kościoła, aż 1 lutego 1994 roku na plażę osunęła się połowa ostatniej zachowanej, południowej ściany.

Od tego momentu władze gminy zaczęły podejmować energiczne działania, które miały na celu ocalenie pozostałości murów kościoła przed całkowitym zawaleniem. W 2001 roku u podstawy klifu ułożono opaskę przeciwdziałającą jego niszczeniu. W 2002 roku wykonano nowy fundament pod ruiny świątyni, a podstawę klifu zabezpieczono opaską brzegową.

Przy ruinach budowli utworzono też punkt widokowy, z którego rozciąga się fantastyczny widok na Morze Bałtyckie. Jednak pozostałości kościoła w Trzęsaczu, będące jedyną tego typu atrakcją w Europie, kryją w sobie nie tylko ciekawą historię, ale także liczne legendy.

Jedna z nich opowiada o bogini morza, złowionej przypadkowo przez rybaków i uwięzionej. Wkrótce bogini zmarła z tęsknoty, więc pochowano ją na przykościelnym cmentarzu. Od tej pory jej ojciec Bałtyk wysyłał kolejne fale, by odebrać ciało córki i przenieść je do morza.

Bohaterami drugiej legendy jest para kochanków, Ewa i Kniażko, którzy spotykali się przy murze świątyni. Zakochanych rozdzielił jednak wyjazd Kniażka na bitwę, podczas której zginął walcząc z nieprzyjacielem. Gdy tragiczna wiadomość dotarła do Ewy, zrozpaczona dziewczyna umarła z żalu. Ewę pochowano na przykościelnym cmentarzu, a Kniażko przybywa do niej w postaci fal morskich, by pewnego dnia zabrać ukochaną ze sobą.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Trzęsacz i okolica

Ruiny kościoła w Trzęsaczu - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto to zdecydowanie najpiękniejsza część Lublina, a zarazem jeden z najlepiej zachowanych historycznych zespołów urbanistycznych w Polsce. Na terenie Starego Miasta, które od 2006 roku jest także dzielnicą administracyjną Lublina, znajduje się wiele cennych, a przede wszystkim wartych zobaczenia ...

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski, znany również pod nazwą Zamku Tarnowskich w Dzikowie, obecnie dzielnicy Tarnobrzega, to dawna rezydencja rodu Tarnowskich herbu Leliwa, której historia sięga jeszcze XV wieku. Po przejęciu przez Tarnowskich, pierwotnie wieżowy dwór obronny w XVII i XVIII wieku został przebudowany i zyskał ...

Wielka Krokiew

Wielka Krokiew

Wielka Krokiew to prawdziwa duma i chluba Zakopanego. Skocznia, będąca jednym z najważniejszych punktów na sportowej mapie Polski, za niewiele ponad miesiąc będzie obchodziła swoje 90. urodziny.

Wielką Krokiew zbudowano według projektu Karola Stryjeńskiego, architekta, działacza i miłośnika Tatr. ...

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Olczań-Ski to kompleks narciarski w Bukowinie Tatrzańskiej w skład którego wchodzi pięć odrębnych wyciągów.

Stacja do dyspozycji turystów oddaje wyciąg krzesełkowy, wyciągi orczykowe oraz oświetloną, sztucznie naśnieżaną i codziennie ratrakowaną trasę.

Przy stacji funkcjonują szkółka narciarska, ...

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Czarna Góra to miejscowość leżąca w sąsiedztwie Bukowiny Tatrzańskiej i Białki Tatrzańskiej. W Stacji Narciarskiej Koziniec narciarze i snowboardziści mają do dyspozycji cztery trasy o różnym poziomie trudności.

W ośrodku znajduje się również klimatyczna karczma serwująca regionalne potrawy. Świetnym ...

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda usytuowany jest w pobliżu Zakopianki. Do dyspozycji miłośników sportów zimowych oddaje zespół wyciągów, 6 świetnie zagospodarowanych tras narciarskich oraz trasę biegową.

W kompleksie funkcjonuje szkółka narciarska oraz wypożyczalnia sprzętu, natomiast po całodziennym szusowaniu ...