Dodany: 2015-08-20

Ruiny zamku w Bydlinie

Dzieje zamku w Bydlinie, leżącego na obszarze Jury Krakowsko-Częstochowskiej, nie są do końca znane. Pierwsze wzmianki historyczne na temat budowli pochodzą z końca XIV wieku i opisują ją jako warownię wznoszącą się na wysokim, skalistym wzgórzu.

Na przestrzeni wieków zamek wielokrotnie zmieniał swoich właścicieli. W XVI wieku został on przebudowany i przekształcony na kościół. W 1655 roku świątynię podpaliły wojska szwedzkie idące na Częstochowę. W XVIII wieku zamek odbudowano, jednak częste napady, pożary i zaniedbania sprawiły, że zaczął powoli popadać w ruinę.

W 1989 roku na terenie dawnego zamku przeprowadzono badania archeologiczne. W trakcie prac odkryto fundamenty wieży bramnej, a także denar Ludwika Węgierskiego z 1370 roku, monety Zygmunta III i Jana Kazimierza Wazy oraz dużą ilość ceramiki. Do czasów obecnych z zamku zachowały się fragmenty murów oraz fosy. W 2009 roku mur południowy budynku mieszkalnego zawalił się, ale odbudowano go już w 2012 roku.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Bydlin i okolica

Ruiny zamku w Bydlinie - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2017-11-21
Zamek w Krupem

Zamek w Krupem

Zamek w Krupem, miejscowości w województwie lubelskim, leżącej około 20 kilometrów od Chełma, został wzniesiony pod koniec XV wieku przez Jerzego Krupskiego herbu Korczak. Z tego okresu nie zachował się jednak żaden opis warowni, natomiast jakakolwiek wzmianka na jej temat pojawiła się dopiero w trzeciej ...

Dodany: 2017-11-14
Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku jest częścią zespołu architektonicznego, będącego swoistą wizytówką, a zarazem sercem miasta. Historia placu sięga 1753 roku, kiedy to po pożarze Białegostoku, Jan Klemens Branicki, ówczesny właściciel miasta, rozpoczął jego przebudowę.

Jednym z najważniejszych obiektów, ...

Dodany: 2017-11-07
Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie jest jednym z najbardziej charakterystycznych i reprezentacyjnych zabytków stolicy województwa podkarpackiego. Obecny zamek powstał na początku ubiegłego stulecia, lecz jego dzieje sięgają końca XVI wieku, kiedy to w tym miejscu bud