Ruiny zamku w Fałkowie

Historia zamku w Fałkowie, niewielkiej miejscowości w województwie świętokrzyskim, jest owiana tajemnicą. Dotychczas nie zainicjowano żadnych specjalistycznych badań, dzięki którym moglibyśmy poznać dzieje dworu, a te mogą sięgać nawet XIV wieku.

Istnienie budowli obronnej w Fałkowie już w średniowieczu zdają się potwierdzać wzmianki pochodzące z końca XIV wieku oraz 1418 roku. Wieś należała wówczas do rodu Odrowążów, którym w 1340 roku Kazimierz Wielki zezwolił na przekształcenie jej w miasto na prawie magdeburskim. Zgodnie z niektórymi źródłami fakt ten dowodzi, że pierwotny zamek powstał znacznie wcześniej niż w podawanym niekiedy XVII wieku.

Od XV wieku miasto było własnością Giżyckich, którzy, jak się podejrzewa, na przełomie XVI i XVII wieku przebudowali dwór. To z pewnością rodzi nieścisłości w kwestii jego rodowodu, ponieważ część historyków sądzi, że właśnie wtedy zamek wzniesiono.

W połowie XVII wieku dwór uległ poważnym zniszczeniom, głównie w wyniku wojen szwedzkich, przez co do czasów współczesnych zachowały się jedynie jego ruiny. I choć dzieje tego miejsca nie są do końca poznane, bez wątpienia warto je zobaczyć.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Fałków i okolica

Ruiny zamku w Fałkowie - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto to zdecydowanie najpiękniejsza część Lublina, a zarazem jeden z najlepiej zachowanych historycznych zespołów urbanistycznych w Polsce. Na terenie Starego Miasta, które od 2006 roku jest także dzielnicą administracyjną Lublina, znajduje się wiele cennych, a przede wszystkim wartych zobaczenia ...

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski, znany również pod nazwą Zamku Tarnowskich w Dzikowie, obecnie dzielnicy Tarnobrzega, to dawna rezydencja rodu Tarnowskich herbu Leliwa, której historia sięga jeszcze XV wieku. Po przejęciu przez Tarnowskich, pierwotnie wieżowy dwór obronny w XVII i XVIII wieku został przebudowany i zyskał ...

Wielka Krokiew

Wielka Krokiew

Wielka Krokiew to prawdziwa duma i chluba Zakopanego. Skocznia, będąca jednym z najważniejszych punktów na sportowej mapie Polski, za niewiele ponad miesiąc będzie obchodziła swoje 90. urodziny.

Wielką Krokiew zbudowano według projektu Karola Stryjeńskiego, architekta, działacza i miłośnika Tatr. ...

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Olczań-Ski to kompleks narciarski w Bukowinie Tatrzańskiej w skład którego wchodzi pięć odrębnych wyciągów.

Stacja do dyspozycji turystów oddaje wyciąg krzesełkowy, wyciągi orczykowe oraz oświetloną, sztucznie naśnieżaną i codziennie ratrakowaną trasę.

Przy stacji funkcjonują szkółka narciarska, ...

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Czarna Góra to miejscowość leżąca w sąsiedztwie Bukowiny Tatrzańskiej i Białki Tatrzańskiej. W Stacji Narciarskiej Koziniec narciarze i snowboardziści mają do dyspozycji cztery trasy o różnym poziomie trudności.

W ośrodku znajduje się również klimatyczna karczma serwująca regionalne potrawy. Świetnym ...

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda usytuowany jest w pobliżu Zakopianki. Do dyspozycji miłośników sportów zimowych oddaje zespół wyciągów, 6 świetnie zagospodarowanych tras narciarskich oraz trasę biegową.

W kompleksie funkcjonuje szkółka narciarska oraz wypożyczalnia sprzętu, natomiast po całodziennym szusowaniu ...