Dodany: 2015-07-16

Ruiny zamku w Fałkowie

Historia zamku w Fałkowie, niewielkiej miejscowości w województwie świętokrzyskim, jest owiana tajemnicą. Dotychczas nie zainicjowano żadnych specjalistycznych badań, dzięki którym moglibyśmy poznać dzieje dworu, a te mogą sięgać nawet XIV wieku.

Istnienie budowli obronnej w Fałkowie już w średniowieczu zdają się potwierdzać wzmianki pochodzące z końca XIV wieku oraz 1418 roku. Wieś należała wówczas do rodu Odrowążów, którym w 1340 roku Kazimierz Wielki zezwolił na przekształcenie jej w miasto na prawie magdeburskim. Zgodnie z niektórymi źródłami fakt ten dowodzi, że pierwotny zamek powstał znacznie wcześniej niż w podawanym niekiedy XVII wieku.

Od XV wieku miasto było własnością Giżyckich, którzy, jak się podejrzewa, na przełomie XVI i XVII wieku przebudowali dwór. To z pewnością rodzi nieścisłości w kwestii jego rodowodu, ponieważ część historyków sądzi, że właśnie wtedy zamek wzniesiono.

W połowie XVII wieku dwór uległ poważnym zniszczeniom, głównie w wyniku wojen szwedzkich, przez co do czasów współczesnych zachowały się jedynie jego ruiny. I choć dzieje tego miejsca nie są do końca poznane, bez wątpienia warto je zobaczyć.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Fałków i okolica

Ruiny zamku w Fałkowie - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2017-11-21
Zamek w Krupem

Zamek w Krupem

Zamek w Krupem, miejscowości w województwie lubelskim, leżącej około 20 kilometrów od Chełma, został wzniesiony pod koniec XV wieku przez Jerzego Krupskiego herbu Korczak. Z tego okresu nie zachował się jednak żaden opis warowni, natomiast jakakolwiek wzmianka na jej temat pojawiła się dopiero w trzeciej ...

Dodany: 2017-11-14
Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku jest częścią zespołu architektonicznego, będącego swoistą wizytówką, a zarazem sercem miasta. Historia placu sięga 1753 roku, kiedy to po pożarze Białegostoku, Jan Klemens Branicki, ówczesny właściciel miasta, rozpoczął jego przebudowę.

Jednym z najważniejszych obiektów, ...

Dodany: 2017-11-07
Zamek w Rzeszowie