Rynek Główny w Krakowie

Rynek Główny w Krakowie jest największym placem stolicy Małopolski, a także jednym z największych w Europie. Rynek, którego historia sięga XIII wieku, powstał, aby miejscowi oraz podążający szlakami handlowymi kupcy mieli dość miejsca do sprzedaży towarów.

Na Rynku Głównym oraz w jego bezpośrednim sąsiedztwie znajdują się najważniejsze i najcenniejsze zabytki Krakowa, takie jak Kościół Mariacki, Kościół św. Wojciecha, Wieża Ratuszowa, Pomnik Adama Mickiewicza czy Sukiennice, będące pozostałością licznych niegdyś kramów kupieckich. Przez Rynek Główny przebiega też Droga Królewska, która jest głównym traktem komunikacyjnym miasta średniowiecznego. Droga Królewska wiedzie od Bramy Floriańskiej przez Stare Miasto i Okół na Zamek Królewski na Wawelu.

Ciekawym elementem zabudowy Rynku są również kamienice oraz pałace zlokalizowane wokół placu. Zdecydowana większość z nich to kilkusetletnie obiekty zabytkowe, w których mieszczą się między innymi Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Międzynarodowe Centrum Kultury oraz wiele ekskluzywnych sklepów i eleganckich restauracji.

Niemal od początku swojego istnienia Rynek Główny pełnił także rolę głównego ośrodka życia społecznego i politycznego. Krakowski plac był scenerią wielu ważnych historycznych wydarzeń, takich jak uroczystość złożenia hołdu lennego królowi Zygmuntowi Staremu przez księcia Prus Albrechta Hohenzollerna, która odbyła się w 1525 roku.

Na Rynku Głównym w Krakowie Tadeusz Kościuszko złożył przysięgę, która formalnie rozpoczęła powstanie kościuszkowskie. Natomiast w 1809 roku miał tu miejsce wjazd do miasta księcia Józefa Poniatowskiego połączony z wielką manifestacją patriotyczną.

Urok krakowskiego Rynku tkwi też w pielęgnowanych od dziesięcioleci, a niekiedy od stuleci, corocznych imprezach związanych z lokalnymi tradycjami. Do najpopularniejszych zalicza się słynny pochód Lajkonika z kapelą mlaskotów, organizowany przy pomniku Mickiewicza konkurs szopek bożonarodzeniowych czy intronizacja Króla Kurkowego.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Kraków i okolica

Rynek Główny w Krakowie - lokalizacja obiektu na mapie

Komentarze

  • Robert............
    Robert............ 2016-10-04 o 15:01

    Piekne miejsce i wspomnienia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto to zdecydowanie najpiękniejsza część Lublina, a zarazem jeden z najlepiej zachowanych historycznych zespołów urbanistycznych w Polsce. Na terenie Starego Miasta, które od 2006 roku jest także dzielnicą administracyjną Lublina, znajduje się wiele cennych, a przede wszystkim wartych zobaczenia ...

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski, znany również pod nazwą Zamku Tarnowskich w Dzikowie, obecnie dzielnicy Tarnobrzega, to dawna rezydencja rodu Tarnowskich herbu Leliwa, której historia sięga jeszcze XV wieku. Po przejęciu przez Tarnowskich, pierwotnie wieżowy dwór obronny w XVII i XVIII wieku został przebudowany i zyskał ...

Wielka Krokiew

Wielka Krokiew

Wielka Krokiew to prawdziwa duma i chluba Zakopanego. Skocznia, będąca jednym z najważniejszych punktów na sportowej mapie Polski, za niewiele ponad miesiąc będzie obchodziła swoje 90. urodziny.

Wielką Krokiew zbudowano według projektu Karola Stryjeńskiego, architekta, działacza i miłośnika Tatr. ...

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Olczań-Ski to kompleks narciarski w Bukowinie Tatrzańskiej w skład którego wchodzi pięć odrębnych wyciągów.

Stacja do dyspozycji turystów oddaje wyciąg krzesełkowy, wyciągi orczykowe oraz oświetloną, sztucznie naśnieżaną i codziennie ratrakowaną trasę.

Przy stacji funkcjonują szkółka narciarska, ...

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Czarna Góra to miejscowość leżąca w sąsiedztwie Bukowiny Tatrzańskiej i Białki Tatrzańskiej. W Stacji Narciarskiej Koziniec narciarze i snowboardziści mają do dyspozycji cztery trasy o różnym poziomie trudności.

W ośrodku znajduje się również klimatyczna karczma serwująca regionalne potrawy. Świetnym ...

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda usytuowany jest w pobliżu Zakopianki. Do dyspozycji miłośników sportów zimowych oddaje zespół wyciągów, 6 świetnie zagospodarowanych tras narciarskich oraz trasę biegową.

W kompleksie funkcjonuje szkółka narciarska oraz wypożyczalnia sprzętu, natomiast po całodziennym szusowaniu ...