Dodany: 2016-01-26

Rynek Główny w Krakowie

Rynek Główny w Krakowie jest największym placem stolicy Małopolski, a także jednym z największych w Europie. Rynek, którego historia sięga XIII wieku, powstał, aby miejscowi oraz podążający szlakami handlowymi kupcy mieli dość miejsca do sprzedaży towarów.

Na Rynku Głównym oraz w jego bezpośrednim sąsiedztwie znajdują się najważniejsze i najcenniejsze zabytki Krakowa, takie jak Kościół Mariacki, Kościół św. Wojciecha, Wieża Ratuszowa, Pomnik Adama Mickiewicza czy Sukiennice, będące pozostałością licznych niegdyś kramów kupieckich. Przez Rynek Główny przebiega też Droga Królewska, która jest głównym traktem komunikacyjnym miasta średniowiecznego. Droga Królewska wiedzie od Bramy Floriańskiej przez Stare Miasto i Okół na Zamek Królewski na Wawelu.

Ciekawym elementem zabudowy Rynku są również kamienice oraz pałace zlokalizowane wokół placu. Zdecydowana większość z nich to kilkusetletnie obiekty zabytkowe, w których mieszczą się między innymi Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Międzynarodowe Centrum Kultury oraz wiele ekskluzywnych sklepów i eleganckich restauracji.

Niemal od początku swojego istnienia Rynek Główny pełnił także rolę głównego ośrodka życia społecznego i politycznego. Krakowski plac był scenerią wielu ważnych historycznych wydarzeń, takich jak uroczystość złożenia hołdu lennego królowi Zygmuntowi Staremu przez księcia Prus Albrechta Hohenzollerna, która odbyła się w 1525 roku.

Na Rynku Głównym w Krakowie Tadeusz Kościuszko złożył przysięgę, która formalnie rozpoczęła powstanie kościuszkowskie. Natomiast w 1809 roku miał tu miejsce wjazd do miasta księcia Józefa Poniatowskiego połączony z wielką manifestacją patriotyczną.

Urok krakowskiego Rynku tkwi też w pielęgnowanych od dziesięcioleci, a niekiedy od stuleci, corocznych imprezach związanych z lokalnymi tradycjami. Do najpopularniejszych zalicza się słynny pochód Lajkonika z kapelą mlaskotów, organizowany przy pomniku Mickiewicza konkurs szopek bożonarodzeniowych czy intronizacja Króla Kurkowego.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Kraków i okolica

Rynek Główny w Krakowie - lokalizacja obiektu na mapie

Komentarze

  • Robert............
    Robert............ 2016-10-04 o 15:01

    Piekne miejsce i wspomnienia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2017-11-21
Zamek w Krupem

Zamek w Krupem

Zamek w Krupem, miejscowości w województwie lubelskim, leżącej około 20 kilometrów od Chełma, został wzniesiony pod koniec XV wieku przez Jerzego Krupskiego herbu Korczak. Z tego okresu nie zachował się jednak żaden opis warowni, natomiast jakakolwiek wzmianka na jej temat pojawiła się dopiero w trzeciej ...

Dodany: 2017-11-14
Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku jest częścią zespołu architektonicznego, będącego swoistą wizytówką, a zarazem sercem miasta. Historia placu sięga 1753 roku, kiedy to po pożarze Białegostoku, Jan Klemens Branicki, ówczesny właściciel miasta, rozpoczął jego przebudowę.

Jednym z najważniejszych obiektów, ...

Dodany: 2017-11-07
Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie jest jednym z najbardziej charakterystycznych i reprezentacyjnych zabytków stolicy województwa podkarpackiego. Obecny zamek powstał na początku ubiegłego stulecia, lecz jego dzieje sięgają końca XVI wieku, kiedy to w tym miejscu budowę obronnej rezydencji rozpoczął ówczesny właściciel ...

Dodany: 2017-10-31
Pałac Łochów

Pałac Łochów

Pałac w Łochowie, mieście leżącym około 70 kilometrów od centrum Warszawy, wzniesiono w pierwszej połowie XIX wieku. Pierwotnie parterowy budynek z kol