Kolejne za ok. 00 godz. 05 min. 00 sek.
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce

Rynek Główny w Krakowie

Rynek Główny w Krakowie jest największym placem stolicy Małopolski, a także jednym z największych w Europie. Rynek, którego historia sięga XIII wieku, powstał, aby miejscowi oraz podążający szlakami handlowymi kupcy mieli dość miejsca do sprzedaży towarów.

Na Rynku Głównym oraz w jego bezpośrednim sąsiedztwie znajdują się najważniejsze i najcenniejsze zabytki Krakowa, takie jak Kościół Mariacki, Kościół św. Wojciecha, Wieża Ratuszowa, Pomnik Adama Mickiewicza czy Sukiennice, będące pozostałością licznych niegdyś kramów kupieckich. Przez Rynek Główny przebiega też Droga Królewska, która jest głównym traktem komunikacyjnym miasta średniowiecznego. Droga Królewska wiedzie od Bramy Floriańskiej przez Stare Miasto i Okół na Zamek Królewski na Wawelu.

Ciekawym elementem zabudowy Rynku są również kamienice oraz pałace zlokalizowane wokół placu. Zdecydowana większość z nich to kilkusetletnie obiekty zabytkowe, w których mieszczą się między innymi Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Międzynarodowe Centrum Kultury oraz wiele ekskluzywnych sklepów i eleganckich restauracji.

Niemal od początku swojego istnienia Rynek Główny pełnił także rolę głównego ośrodka życia społecznego i politycznego. Krakowski plac był scenerią wielu ważnych historycznych wydarzeń, takich jak uroczystość złożenia hołdu lennego królowi Zygmuntowi Staremu przez księcia Prus Albrechta Hohenzollerna, która odbyła się w 1525 roku.

Na Rynku Głównym w Krakowie Tadeusz Kościuszko złożył przysięgę, która formalnie rozpoczęła powstanie kościuszkowskie. Natomiast w 1809 roku miał tu miejsce wjazd do miasta księcia Józefa Poniatowskiego połączony z wielką manifestacją patriotyczną.

Urok krakowskiego Rynku tkwi też w pielęgnowanych od dziesięcioleci, a niekiedy od stuleci, corocznych imprezach związanych z lokalnymi tradycjami. Do najpopularniejszych zalicza się słynny pochód Lajkonika z kapelą mlaskotów, organizowany przy pomniku Mickiewicza konkurs szopek bożonarodzeniowych czy intronizacja Króla Kurkowego.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Kraków i okolica

Rynek Główny w Krakowie - lokalizacja obiektu na mapie

Komentarze

  • Robert............
    Robert............ 2016-10-04 o 15:01

    Piekne miejsce i wspomnienia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Bastion VII Twierdzy Zamość

Bastion VII Twierdzy Zamość

Twierdza Zamość, zbudowana w latach 1579-1618 na polecenie Jana Zamoyskiego, była jedną z największych twierdz Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a następnie Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. Choć w drugiej połowie XIX wieku, na rozkaz cara Aleksandra II, została zlikwidowana, niektóre jej ...

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa, którego historia sięga początku XVIII wieku, swoje powstanie, a następnie rozwój zawdzięcza dwóm wielkim rodom magnackim - Sieniawskich i Czartoryskich. U progu XVIII stulecia Adam Mikołaj Sieniawski, syn założyciela miasta Mikołaja Hieronima Sieniawskiego, utworzył w tym miejscu park, ...

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie, miejscowości leżącej około 30 kilometrów od Białegostoku, powstał w XV wieku. Na przestrzeni dziejów odwiedzany przez królów, magnatów i polskich książąt, ale również będący świadkiem wielu wojen i rodowych sporów, dwukrotnie powstawał z ruin, by dziś znów zachwycać turystów z całego ...

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu powstał prawdopodobnie w okresie lokacji miasta, czyli w drugiej połowie XIV wieku. Do dzisiaj zachowały się trzy z czterech niegdyś istniejących pierzei Rynku - pierzeja zachodnia została rozebrana na przełomie XVIII i XIX wieku. Podobnie jak w wielu innych miastach, od momentu powstania ...

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Zwierzyniec to miasto w województwie lubelskim, leżące w bezpośrednim sąsiedztwie Roztoczańskiego Parku Narodowego, około 25 kilometrów od Zamościa. Jednym z najważniejszych zabytków Zwierzyńca jest kościół św. Jana Nepomucena, który ze względu na swoje niezwykłe usytuowanie często bywa nazywany kościołem ...

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie, mieście w województwie podkarpackim, uznawany jest za jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Powstały w pierwszej połowie XVII wieku, słynie z zachwycających wnętrz, kolekcji pojazdów konnych oraz parku w stylu angielskim.

Zamek wzniesiono na polecenie wojewody ...