Dodany: 2017-11-28

Rynek w Jarosławiu

Jarosław to miasto leżące w województwie podkarpackim, około 30 kilometrów od Przemyśla. Jedną z największych atrakcji turystycznych Jarosławia jest centrum Starego Miasta, które zachowało swój układ urbanistyczny w niemal niezmienionym stanie od drugiej połowy XIV wieku.

Sercem rynku w Jarosławiu, a zarazem najokazalszym budynkiem wznoszącym się na placu, jest ratusz. Powstały w XV wieku, na przestrzeni dziejów był kilkakrotnie modernizowany. Swój obecny wygląd zyskał na przełomie XIX i XX wieku, gdy pierwotnie gotyckiej budowli nadano neorenesansowy charakter. Obecnie ratusz w Jarosławiu jest siedzibą władz miasta.

Na uwagę bez wątpienia zasługuje jednak cała zabudowa rynku, a zwłaszcza Kamienica Orsettich z podcieniami i misterną attyką, uznawana za jedną z najpiękniejszych jarosławskich kamienic okresu późnego renesansu. Nazwa budynku wywodzi się od nazwiska Wilhelma Orsettiego z Lukki, włoskiego kupca, który w 1633 roku kupił kamienicę, a następnie zmienił ją w wielkomieszczańską rezydencję. Obecnie w Kamienicy Orsettich mieści się muzeum, w którym prezentowane są eksponaty związane z historią i kulturą miasta oraz regionu.

Zabudowę rynku tworzą także Kamienica Attavantich, będąca siedzibą Centrum Kultury i Promocji Miasta oraz Centrum Informacji Turystycznej, oraz Kamienica Gruszewiczowska, wyróżniająca się ozdobnym układem ganków i galerii wokół wewnętrznego dziedzińca oraz późnorenesansowymi malowidłami. W trakcie spaceru po rynku w Jarosławiu warto zobaczyć również Kamienicę królowej Marysieńki oraz Kamienicę Rydzikowską, która jest najlepszym przykładem późnorenesansowej oryginalnej wiatowej kamienicy mieszczańskiej z zachowaną w idealnym stanie wielką izbą, krytą stropem belkowym.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Jarosław i okolica

Rynek w Jarosławiu - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2017-12-12
Stacja Narciarska Jurgów-SKI

Stacja Narciarska Jurgów-SKI

Stacja Narciarska Jurgów-Ski usytuowana jest niespełna kilometr od granicy z Słowacją. W Jurgowie bardzo dobre warunki śniegowe panują średnio przez cztery miesiące.

W ośrodku zagospodarowano 7 tras narciarskich o zróżnicowanym poziomie trudności. Wszystkie stoki są oświetlone, sztucznie naśnieżane ...

Dodany: 2017-12-05