Rynek w Jarosławiu

Jarosław to miasto leżące w województwie podkarpackim, około 30 kilometrów od Przemyśla. Jedną z największych atrakcji turystycznych Jarosławia jest centrum Starego Miasta, które zachowało swój układ urbanistyczny w niemal niezmienionym stanie od drugiej połowy XIV wieku.

Sercem rynku w Jarosławiu, a zarazem najokazalszym budynkiem wznoszącym się na placu, jest ratusz. Powstały w XV wieku, na przestrzeni dziejów był kilkakrotnie modernizowany. Swój obecny wygląd zyskał na przełomie XIX i XX wieku, gdy pierwotnie gotyckiej budowli nadano neorenesansowy charakter. Obecnie ratusz w Jarosławiu jest siedzibą władz miasta.

Na uwagę bez wątpienia zasługuje jednak cała zabudowa rynku, a zwłaszcza Kamienica Orsettich z podcieniami i misterną attyką, uznawana za jedną z najpiękniejszych jarosławskich kamienic okresu późnego renesansu. Nazwa budynku wywodzi się od nazwiska Wilhelma Orsettiego z Lukki, włoskiego kupca, który w 1633 roku kupił kamienicę, a następnie zmienił ją w wielkomieszczańską rezydencję. Obecnie w Kamienicy Orsettich mieści się muzeum, w którym prezentowane są eksponaty związane z historią i kulturą miasta oraz regionu.

Zabudowę rynku tworzą także Kamienica Attavantich, będąca siedzibą Centrum Kultury i Promocji Miasta oraz Centrum Informacji Turystycznej, oraz Kamienica Gruszewiczowska, wyróżniająca się ozdobnym układem ganków i galerii wokół wewnętrznego dziedzińca oraz późnorenesansowymi malowidłami. W trakcie spaceru po rynku w Jarosławiu warto zobaczyć również Kamienicę królowej Marysieńki oraz Kamienicę Rydzikowską, która jest najlepszym przykładem późnorenesansowej oryginalnej wiatowej kamienicy mieszczańskiej z zachowaną w idealnym stanie wielką izbą, krytą stropem belkowym.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Jarosław i okolica

Rynek w Jarosławiu - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Zwierzyniec to miasto w województwie lubelskim, leżące w bezpośrednim sąsiedztwie Roztoczańskiego Parku Narodowego, około 25 kilometrów od Zamościa. Jednym z najważniejszych zabytków Zwierzyńca jest kościół św. Jana Nepomucena, który ze względu na swoje niezwykłe usytuowanie często bywa nazywany kościołem ...

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie, mieście w województwie podkarpackim, uznawany jest za jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Powstały w pierwszej połowie XVII wieku, słynie z zachwycających wnętrz, kolekcji pojazdów konnych oraz parku w stylu angielskim.

Zamek wzniesiono na polecenie wojewody ...

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto to zdecydowanie najpiękniejsza część Lublina, a zarazem jeden z najlepiej zachowanych historycznych zespołów urbanistycznych w Polsce. Na terenie Starego Miasta, które od 2006 roku jest także dzielnicą administracyjną Lublina, znajduje się wiele cennych, a przede wszystkim wartych zobaczenia ...

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski, znany również pod nazwą Zamku Tarnowskich w Dzikowie, obecnie dzielnicy Tarnobrzega, to dawna rezydencja rodu Tarnowskich herbu Leliwa, której historia sięga jeszcze XV wieku. Po przejęciu przez Tarnowskich, pierwotnie wieżowy dwór obronny w XVII i XVIII wieku został przebudowany i zyskał ...

Wielka Krokiew

Wielka Krokiew

Wielka Krokiew to prawdziwa duma i chluba Zakopanego. Skocznia, będąca jednym z najważniejszych punktów na sportowej mapie Polski, za niewiele ponad miesiąc będzie obchodziła swoje 90. urodziny.

Wielką Krokiew zbudowano według projektu Karola Stryjeńskiego, architekta, działacza i miłośnika Tatr. ...

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Olczań-Ski to kompleks narciarski w Bukowinie Tatrzańskiej w skład którego wchodzi pięć odrębnych wyciągów.

Stacja do dyspozycji turystów oddaje wyciąg krzesełkowy, wyciągi orczykowe oraz oświetloną, sztucznie naśnieżaną i codziennie ratrakowaną trasę.

Przy stacji funkcjonują szkółka narciarska, ...