Rynek w Jeleniej Górze

Rynek w Jeleniej Górze, będący sercem tętniącego życiem miasta, już w średniowieczu był najważniejszym punktem na jego mapie. Na placu, na którym odbywały się między innymi targi płóciennicze, przecinały się główne szlaki komunikacyjne i handlowe. Współcześnie jest on miejscem spotkań mieszkańców i turystów.

Jeleniogórski rynek swoją sławę zawdzięcza przede wszystkim pięknej architekturze. W centralnej części placu wznosi się barokowo-klasycystyczny ratusz, który powstał w połowie XVIII wieku, zastępując nękaną wieloma pożarami XIV-wieczną budowlę. Przed ratuszem znajduje się fontanna z posągiem Neptuna, pochodząca z 1722 roku.

Pozostałą zabudowę tworzy kilkadziesiąt zabytkowych kamienic, w większości z XVII i XVIII wieku, których właścicielami byli zamożni kupcy. Ze względu na stale pogarszający się stan techniczny budynków, w latach 1958-1972 przeprowadzono ich gruntowną rewitalizację. Dzięki temu, Jelenia Góra, jako jedyne miasto na Śląsku, może poszczycić się rynkiem z zachowanym kompletnym ciągiem podcieni.

Według dokumentów źródłowych, każda kamienica nosiła niegdyś inną nazwę, co miało swój związek ze wspomnianymi we wstępie targami. Określane były mianem podcieni sukienników, kuśnierzy, przędzarzy, powroźników i białoskórników oraz podcieniami maślanymi i zbożowymi. Obecnie w odrestaurowanych barokowych kamienicach mieszczą się liczne sklepy, restauracje oraz klimatyczne kawiarenki.

Miejsce to bez wątpienia robi fantastyczne wrażenie, ale jeszcze większe wywrze na nas widok Rynku w Jeleniej Górze z lotu ptaka. Jednak chcąc poczuć niezwykłą atmosferę panującą na historycznym placu, najlepiej odwiedzić Jelenią Górę osobiście.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Jelenia Góra i okolica

Rynek w Jeleniej Górze - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto to zdecydowanie najpiękniejsza część Lublina, a zarazem jeden z najlepiej zachowanych historycznych zespołów urbanistycznych w Polsce. Na terenie Starego Miasta, które od 2006 roku jest także dzielnicą administracyjną Lublina, znajduje się wiele cennych, a przede wszystkim wartych zobaczenia ...

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski, znany również pod nazwą Zamku Tarnowskich w Dzikowie, obecnie dzielnicy Tarnobrzega, to dawna rezydencja rodu Tarnowskich herbu Leliwa, której historia sięga jeszcze XV wieku. Po przejęciu przez Tarnowskich, pierwotnie wieżowy dwór obronny w XVII i XVIII wieku został przebudowany i zyskał ...

Wielka Krokiew

Wielka Krokiew

Wielka Krokiew to prawdziwa duma i chluba Zakopanego. Skocznia, będąca jednym z najważniejszych punktów na sportowej mapie Polski, za niewiele ponad miesiąc będzie obchodziła swoje 90. urodziny.

Wielką Krokiew zbudowano według projektu Karola Stryjeńskiego, architekta, działacza i miłośnika Tatr. ...

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Olczań-Ski to kompleks narciarski w Bukowinie Tatrzańskiej w skład którego wchodzi pięć odrębnych wyciągów.

Stacja do dyspozycji turystów oddaje wyciąg krzesełkowy, wyciągi orczykowe oraz oświetloną, sztucznie naśnieżaną i codziennie ratrakowaną trasę.

Przy stacji funkcjonują szkółka narciarska, ...

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Czarna Góra to miejscowość leżąca w sąsiedztwie Bukowiny Tatrzańskiej i Białki Tatrzańskiej. W Stacji Narciarskiej Koziniec narciarze i snowboardziści mają do dyspozycji cztery trasy o różnym poziomie trudności.

W ośrodku znajduje się również klimatyczna karczma serwująca regionalne potrawy. Świetnym ...

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda usytuowany jest w pobliżu Zakopianki. Do dyspozycji miłośników sportów zimowych oddaje zespół wyciągów, 6 świetnie zagospodarowanych tras narciarskich oraz trasę biegową.

W kompleksie funkcjonuje szkółka narciarska oraz wypożyczalnia sprzętu, natomiast po całodziennym szusowaniu ...