Dodany: 2015-01-05

Rynek w Jeleniej Górze

Rynek w Jeleniej Górze, będący sercem tętniącego życiem miasta, już w średniowieczu był najważniejszym punktem na jego mapie. Na placu, na którym odbywały się między innymi targi płóciennicze, przecinały się główne szlaki komunikacyjne i handlowe. Współcześnie jest on miejscem spotkań mieszkańców i turystów.

Jeleniogórski rynek swoją sławę zawdzięcza przede wszystkim pięknej architekturze. W centralnej części placu wznosi się barokowo-klasycystyczny ratusz, który powstał w połowie XVIII wieku, zastępując nękaną wieloma pożarami XIV-wieczną budowlę. Przed ratuszem znajduje się fontanna z posągiem Neptuna, pochodząca z 1722 roku.

Pozostałą zabudowę tworzy kilkadziesiąt zabytkowych kamienic, w większości z XVII i XVIII wieku, których właścicielami byli zamożni kupcy. Ze względu na stale pogarszający się stan techniczny budynków, w latach 1958-1972 przeprowadzono ich gruntowną rewitalizację. Dzięki temu, Jelenia Góra, jako jedyne miasto na Śląsku, może poszczycić się rynkiem z zachowanym kompletnym ciągiem podcieni.

Według dokumentów źródłowych, każda kamienica nosiła niegdyś inną nazwę, co miało swój związek ze wspomnianymi we wstępie targami. Określane były mianem podcieni sukienników, kuśnierzy, przędzarzy, powroźników i białoskórników oraz podcieniami maślanymi i zbożowymi. Obecnie w odrestaurowanych barokowych kamienicach mieszczą się liczne sklepy, restauracje oraz klimatyczne kawiarenki.

Miejsce to bez wątpienia robi fantastyczne wrażenie, ale jeszcze większe wywrze na nas widok Rynku w Jeleniej Górze z lotu ptaka. Jednak chcąc poczuć niezwykłą atmosferę panującą na historycznym placu, najlepiej odwiedzić Jelenią Górę osobiście.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Jelenia Góra i okolica

Rynek w Jeleniej Górze - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie je