Dodany: 2016-05-24

Rynek w Lubaniu

Lubań to niewielkie miasto w województwie dolnośląskim, leżące na niezwykle malowniczym Pogórzu Izerskim. Historia Lubania sięga pierwszej połowy XIII wieku, kiedy to otrzymał on prawa miejskie, a życie miejscowości skupiało się wokół rynku.

Choć data powstania rynku w Lubaniu nie jest dokładnie znana, przypuszcza się, że w okresie lokacji miasta był on już w pełni ukształtowany. Zdaniem historyków, rynek wytyczono w takim kształcie, w jakim zachował się do czasów współczesnych. Oprócz głównych ulic, z rynku wychodziły również mniejsze uliczki, które prowadziły do najważniejszych obiektów w Lubaniu, a ponadto kościołów czy bram miejskich.

Właściwie od początku istnienia na lubańskim rynku tętniło życie kupieckie, co było uwarunkowane położeniem miasta na skrzyżowaniu głównych szlaków handlowych. Zjeżdżali tu między innymi górnołużyccy, śląscy, sascy i czescy kupcy, a otrzymanie przez Lubań praw targowych dodatkowo przyczyniło się do rozwoju handlu w mieście.

Jednym z głównych budynków będących ozdobą lubańskiego rynku jest renesansowy ratusz, pierwotnie wzniesiony w połowie XVI wieku. Na przestrzeni dziejów ratusz był jednak nękany licznymi pożarami, natomiast w 1945 roku uległ zniszczeniu w wyniku toczących się działań wojennych. W latach 1962-1972 obiekt został zrekonstruowany i obecnie jest siedzibą muzeum regionalnego, biblioteki oraz Urzędu Stanu Cywilnego.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Lubań i okolica

Rynek w Lubaniu - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2017-11-21
Zamek w Krupem

Zamek w Krupem

Zamek w Krupem, miejscowości w województwie lubelskim, leżącej około 20 kilometrów od Chełma, został wzniesiony pod koniec XV wieku przez Jerzego Krupskiego herbu Korczak. Z tego okresu nie zachował się jednak żaden opis warowni, natomiast jakakolwiek wzmianka na jej temat pojawiła się dopiero w trzeciej ...

Dodany: 2017-11-14
Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku jest częścią zespołu architektonicznego, będącego swoistą wizytówką, a zarazem sercem miasta. Historia placu sięga 1753 roku, kiedy to po pożarze Białegostoku, Jan Klemens Branicki, ówczesny właściciel miasta, rozpoczął jego przebudowę.

Jednym z najważniejszych obiektów, ...

Dodany: 2017-11-07
Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie