Kolejne za 1 dzień
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce

Rynek w Lwówku Śląskim

Lwówek Śląski to miasto w województwie dolnośląskim, leżące około 35 kilometrów od Jeleniej Góry. Lwówek Śląski należy do grona najstarszych miast na Dolnym Śląsku, a jedną z jego najważniejszych turystycznych wizytówek jest piękny, zabytkowy rynek.

Mimo dużych zniszczeń wojennych oraz powojennych dewastacji, wiele budowli w Lwówku Śląskim zachowało się w stanie pierwotnym lub zostało odrestaurowanych. Wśród nich wymienia się przede wszystkim gotycko-renesansowy ratusz, dumnie górujący nad lwóweckim rynkiem, uznawany za jeden z najstarszych w Polsce.

Pierwszy ratusz w Lwówku Śląskim wzniesiono już w XIII wieku, o czym świadczą wzmianki historyczne z kolejnego stulecia. Choć najstarsze części budowli pochodzą z około 1480 roku, swój obecny wygląd ratusz zyskał po przebudowie przeprowadzonej w latach 1522-1524, którą kierował niemiecki architekt Wendel Roskopf.

Kolejna istotna modernizacja miała miejsce u progu XX wieku, kiedy to pod kierunkiem niemieckiego architekta Hansa Poelziga ratusz powiększono o handlowe podcienia i klatkę schodową. W 1945 roku ratusz częściowo spalono, jednak w latach 1955-1958 został on odbudowany. Obecnie ratusz jest siedzibą władz miejskich i Urzędu Stanu Cywilnego, a ponadto mieści się w nim biblioteka i Placówka Historyczno-Muzealna.

Niewątpliwą ozdobą lwóweckiego rynku są także zabytkowe kamienice oraz kramy miejskie, w tym Agatowa Kamienica, będąca dawnym domem burmistrza, Budynek Ław Chlebowych i Szewskich czy Kamienica Z Końską Głową, a ponadto trzy fontanny, stanowiące ciekawą atrakcję turystyczną miasta.

Fontanna Sukienników na Dolnym Rynku to najstarsza, a zarazem największa fontanna w Lwówku Śląskim, przerobiona w XVIII wieku ze studni miejskiej. Fontanna z Lwem na Górnym Rynku również powstała w XVIII wieku w miejscu studni. Co ciekawe, będącą jej zwieńczeniem figurę lwa zdemontowano na początku XXI wieku i zastąpiono kopią, natomiast oryginał przechowuje się w ratuszu. Z kolei Fontanna z Sową, mieszcząca się na południowej ścianie ratusza, powstała podczas prac renowacyjnych w pierwszej połowie XX wieku.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Lwówek Śląski i okolica

Rynek w Lwówku Śląskim - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2018-01-12
Stacja Narciarska Olczań-Ski

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Olczań-Ski to kompleks narciarski w Bukowinie Tatrzańskiej w skład którego wchodzi pięć odrębnych wyciągów.

Stacja do dyspozycji turystów oddaje wyciąg krzesełkowy, wyciągi orczykowe oraz oświetloną, sztucznie naśnieżaną i codziennie ratrakowaną trasę.

Przy stacji funkcjonują szkółka narciarska, ...

Dodany: 2018-01-09
Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Czarna Góra to miejscowość leżąca w sąsiedztwie Bukowiny Tatrzańskiej i Białki Tatrzańskiej. W Stacji Narciarskiej Koziniec narciarze i snowboardziści mają do dyspozycji cztery trasy o różnym poziomie trudności.

W ośrodku znajduje się również klimatyczna karczma serwująca regionalne potrawy. Świetnym ...

Dodany: 2018-01-02
Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda usytuowany jest w pobliżu Zakopianki. Do dyspozycji miłośników sportów zimowych oddaje zespół wyciągów, 6 świetnie zagospodarowanych tras narciarskich oraz trasę biegową.

W kompleksie funkcjonuje szkółka narciarska oraz wypożyczalnia sprzętu, natomiast po całodziennym szusowaniu ...

Dodany: 2017-12-19
Stacja narciarska Kaniówka

Stacja narciarska Kaniówka

Stacja Narciarska Kaniówka to kompleks narciarski w górnej części Białki Tatrzańskiej. Trasy narciarskie położone są na wschodnim zboczu Horników Wierchu (926 m. n. p. m.).

W kompleksie Kaniówka do dyspozycji narciarzy jest pięć wyciągów: w tym 4-osobowa kolej krzesełkowa, trzy wyciągi orczykowe i ...

Dodany: 2017-12-12