Dodany: 2016-08-16

Rynek w Lwówku Śląskim

Lwówek Śląski to miasto w województwie dolnośląskim, leżące około 35 kilometrów od Jeleniej Góry. Lwówek Śląski należy do grona najstarszych miast na Dolnym Śląsku, a jedną z jego najważniejszych turystycznych wizytówek jest piękny, zabytkowy rynek.

Mimo dużych zniszczeń wojennych oraz powojennych dewastacji, wiele budowli w Lwówku Śląskim zachowało się w stanie pierwotnym lub zostało odrestaurowanych. Wśród nich wymienia się przede wszystkim gotycko-renesansowy ratusz, dumnie górujący nad lwóweckim rynkiem, uznawany za jeden z najstarszych w Polsce.

Pierwszy ratusz w Lwówku Śląskim wzniesiono już w XIII wieku, o czym świadczą wzmianki historyczne z kolejnego stulecia. Choć najstarsze części budowli pochodzą z około 1480 roku, swój obecny wygląd ratusz zyskał po przebudowie przeprowadzonej w latach 1522-1524, którą kierował niemiecki architekt Wendel Roskopf.

Kolejna istotna modernizacja miała miejsce u progu XX wieku, kiedy to pod kierunkiem niemieckiego architekta Hansa Poelziga ratusz powiększono o handlowe podcienia i klatkę schodową. W 1945 roku ratusz częściowo spalono, jednak w latach 1955-1958 został on odbudowany. Obecnie ratusz jest siedzibą władz miejskich i Urzędu Stanu Cywilnego, a ponadto mieści się w nim biblioteka i Placówka Historyczno-Muzealna.

Niewątpliwą ozdobą lwóweckiego rynku są także zabytkowe kamienice oraz kramy miejskie, w tym Agatowa Kamienica, będąca dawnym domem burmistrza, Budynek Ław Chlebowych i Szewskich czy Kamienica Z Końską Głową, a ponadto trzy fontanny, stanowiące ciekawą atrakcję turystyczną miasta.

Fontanna Sukienników na Dolnym Rynku to najstarsza, a zarazem największa fontanna w Lwówku Śląskim, przerobiona w XVIII wieku ze studni miejskiej. Fontanna z Lwem na Górnym Rynku również powstała w XVIII wieku w miejscu studni. Co ciekawe, będącą jej zwieńczeniem figurę lwa zdemontowano na początku XXI wieku i zastąpiono kopią, natomiast oryginał przechowuje się w ratuszu. Z kolei Fontanna z Sową, mieszcząca się na południowej ścianie ratusza, powstała podczas prac renowacyjnych w pierwszej połowie XX wieku.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Lwówek Śląski i okolica

Rynek w Lwówku Śląskim - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2017-11-14
Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku jest częścią zespołu architektonicznego, będącego swoistą wizytówką, a zarazem sercem miasta. Historia placu sięga 1753 roku, kiedy to po pożarze Białegostoku, Jan Klemens Branicki, ówczesny właściciel miasta, rozpoczął jego przebudowę.

Jednym z najważniejszych obiektów, ...

Dodany: 2017-11-07
Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie jest jednym z najbardziej charakterystycznych i reprezentacyjnych zabytków stolicy województwa podkarpackiego. Obecny zamek powstał na początku ubiegłego stulecia, lecz jego dzieje sięgają końca XVI wieku, kiedy to w tym miejscu budowę obronnej rezydencji rozpoczął ówczesny właściciel ...

Dodany: 2017-10-31
Pałac Łochów

Pałac Łochów

Pałac w Łochowie, mieście leżącym około 70 kilometrów od centrum Warszawy, wzniesiono w pierwszej połowie XIX wieku. Pierwotnie parterowy budynek z kolumnowym portykiem, ukończony w 1830 roku, powstał na zamówienie hrabiego Józefa Włodzimierza Hornowskiego, ówczesnego właściciela dóbr łochowskich.

Na ...

Dodany: 2017-10-24
Rynek Wielki w Zamościu

Rynek Wielki w Zamościu

Rynek Wielki w Zamościu jest prawdziwą chlubą i dumą mieszkańców tego miasta. Usytuowany w centrum Starego Miasta, jest swoistym sercem Zamościa, a zarazem jednym z najwspanialszych XVI-wiecznych placów w Europie.

Zamojski rynek ma kształt kwadratu o boku 100 metrów. Każdą jego pierzeję zdobią zabytkowe ...

Dodany: 2017-10-17
Pokamedulski Klasztor w Wigrach

Pokamedulski Klasztor w Wigrach

Pokamedulski klasztor w Wigrach, usytuowany nad jeziorem Wigry, często określany jest mianem perełki Suwalszczyzny. Jego historia sięga drugiej połowy XVII wieku, kiedy to z Włoch do Polski sprowadzono zakon kontemplacyjny kamedułów.

W 1667 roku król Jan Kazimierz nadał kamedułom wówczas tru