Kolejne za ok. 00 godz. 05 min. 00 sek.
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce

Rynek w Lwówku Śląskim

Lwówek Śląski to miasto w województwie dolnośląskim, leżące około 35 kilometrów od Jeleniej Góry. Lwówek Śląski należy do grona najstarszych miast na Dolnym Śląsku, a jedną z jego najważniejszych turystycznych wizytówek jest piękny, zabytkowy rynek.

Mimo dużych zniszczeń wojennych oraz powojennych dewastacji, wiele budowli w Lwówku Śląskim zachowało się w stanie pierwotnym lub zostało odrestaurowanych. Wśród nich wymienia się przede wszystkim gotycko-renesansowy ratusz, dumnie górujący nad lwóweckim rynkiem, uznawany za jeden z najstarszych w Polsce.

Pierwszy ratusz w Lwówku Śląskim wzniesiono już w XIII wieku, o czym świadczą wzmianki historyczne z kolejnego stulecia. Choć najstarsze części budowli pochodzą z około 1480 roku, swój obecny wygląd ratusz zyskał po przebudowie przeprowadzonej w latach 1522-1524, którą kierował niemiecki architekt Wendel Roskopf.

Kolejna istotna modernizacja miała miejsce u progu XX wieku, kiedy to pod kierunkiem niemieckiego architekta Hansa Poelziga ratusz powiększono o handlowe podcienia i klatkę schodową. W 1945 roku ratusz częściowo spalono, jednak w latach 1955-1958 został on odbudowany. Obecnie ratusz jest siedzibą władz miejskich i Urzędu Stanu Cywilnego, a ponadto mieści się w nim biblioteka i Placówka Historyczno-Muzealna.

Niewątpliwą ozdobą lwóweckiego rynku są także zabytkowe kamienice oraz kramy miejskie, w tym Agatowa Kamienica, będąca dawnym domem burmistrza, Budynek Ław Chlebowych i Szewskich czy Kamienica Z Końską Głową, a ponadto trzy fontanny, stanowiące ciekawą atrakcję turystyczną miasta.

Fontanna Sukienników na Dolnym Rynku to najstarsza, a zarazem największa fontanna w Lwówku Śląskim, przerobiona w XVIII wieku ze studni miejskiej. Fontanna z Lwem na Górnym Rynku również powstała w XVIII wieku w miejscu studni. Co ciekawe, będącą jej zwieńczeniem figurę lwa zdemontowano na początku XXI wieku i zastąpiono kopią, natomiast oryginał przechowuje się w ratuszu. Z kolei Fontanna z Sową, mieszcząca się na południowej ścianie ratusza, powstała podczas prac renowacyjnych w pierwszej połowie XX wieku.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Lwówek Śląski i okolica

Rynek w Lwówku Śląskim - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie, miejscowości leżącej około 30 kilometrów od Białegostoku, powstał w XV wieku. Na przestrzeni dziejów odwiedzany przez królów, magnatów i polskich książąt, ale również będący świadkiem wielu wojen i rodowych sporów, dwukrotnie powstawał z ruin, by dziś znów zachwycać turystów z całego ...

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu powstał prawdopodobnie w okresie lokacji miasta, czyli w drugiej połowie XIV wieku. Do dzisiaj zachowały się trzy z czterech niegdyś istniejących pierzei Rynku - pierzeja zachodnia została rozebrana na przełomie XVIII i XIX wieku. Podobnie jak w wielu innych miastach, od momentu powstania ...

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Zwierzyniec to miasto w województwie lubelskim, leżące w bezpośrednim sąsiedztwie Roztoczańskiego Parku Narodowego, około 25 kilometrów od Zamościa. Jednym z najważniejszych zabytków Zwierzyńca jest kościół św. Jana Nepomucena, który ze względu na swoje niezwykłe usytuowanie często bywa nazywany kościołem ...

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie, mieście w województwie podkarpackim, uznawany jest za jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Powstały w pierwszej połowie XVII wieku, słynie z zachwycających wnętrz, kolekcji pojazdów konnych oraz parku w stylu angielskim.

Zamek wzniesiono na polecenie wojewody ...

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto to zdecydowanie najpiękniejsza część Lublina, a zarazem jeden z najlepiej zachowanych historycznych zespołów urbanistycznych w Polsce. Na terenie Starego Miasta, które od 2006 roku jest także dzielnicą administracyjną Lublina, znajduje się wiele cennych, a przede wszystkim wartych zobaczenia ...

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski, znany również pod nazwą Zamku Tarnowskich w Dzikowie, obecnie dzielnicy Tarnobrzega, to dawna rezydencja rodu Tarnowskich herbu Leliwa, której historia sięga jeszcze XV wieku. Po przejęciu przez Tarnowskich, pierwotnie wieżowy dwór obronny w XVII i XVIII wieku został przebudowany i zyskał ...