Kolejne za ok. 00 godz. 05 min. 00 sek.
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce

Rynek w Nysie i Jezioro Nyskie

Rynek w Nysie, wraz z urokliwymi kamieniczkami oraz ratuszem, jest bez wątpienia sercem tego leżącego w województwie opolskim miasta. Rynek jest miejscem spotkań zarówno mieszkańców Nysy, jak i turystów, którzy kierują tu swe pierwsze kroki.

Rynek w Nysie jest prawdopodobnie jednym z największych rynków na całym Śląsku. Został wytyczony jeszcze w średniowieczu i dawniej dzielił się przede wszystkim na: Plac Parad, Rynek Maślany, Rynek Zbożowy, Rynek Rybny oraz Naschmarkt.

Jedną z głównych budowli na nyskim rynku jest ratusz, po raz pierwszy wzmiankowany w połowie XIV wieku. Na przestrzeni stuleci ratusz był kilkakrotnie przebudowywany, a w 1782 roku Fryderyk II zdecydował o rozebraniu ratusza i pozostawieniu tylko wieży. W jego miejscu powstał kościół, lecz później zamieniono go na budynek użyteczności publicznej, w którym odbywały się wystawy i koncerty. W 1945 roku wieża została w dużym stopniu zniszczona, a w latach 80. ubiegłego stulecia ostatecznie ją rozebrano.

W pierwszej dekadzie XXI wieku podjęto jednak decyzję o odbudowie nyskiego ratusza, którą zakończono 22 grudnia 2008 roku. Nowa wieża ratusza w Nysie ma 78 metrów wysokości, natomiast na jej szczycie znajduje się dostępny dla turystów taras widokowy.

Innym zabytkiem, będącym swoistą ozdobą rynku w Nysie, jest bazylika św. Jakuba i św. Agnieszki, która dla wielu jest również symbolem miasta. Okazała budowla jest jedną z największych i najpiękniejszych świątyń gotyckich nie tylko na Śląsku, ale też w Polsce. O jej wyjątkowości świadczy także imponująca historia, sięgająca końca XII wieku, kiedy to biskup wrocławski Jarosław miał konsekrować wówczas romański kościół.

Kolejnym zasługującym na uwagę obiektem na rynku w Nysie jest Dom Wagi Miejskiej, w którym obecnie znajduje się Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna. Dom wzniesiono na początku XVII wieku w stylu północnego renesansu, lecz w czasie wojny uległ on poważnym zniszczeniom. W latach 1947-1948 Dom odbudowano, niemniej prace zostały wykonane dość pospieszne i w niepełny sposób. Jednak dzięki dokonanej w 2011 roku gruntownej renowacji elewacji, zachowanych fresków oraz rekonstrukcji wystroju rzeźbiarskiego Dom Wagi Miejskiej w Nysie odzyskał swój dawny blask.

Zwiedzając rynek w Nysie nie możemy też zapomnieć o kamieniczkach mieszczańskich, pochodzących nawet z XV wieku, a ponadto Fontannie Trytona, położonej u zbiegu rynku oraz ulic Brackiej i Celnej. Fontanna, zbudowana w latach 1700-1701, od lat uznawana jest za jeden z najcenniejszych zabytków architektonicznych miasta.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Nysa i okolica

Rynek w Nysie i Jezioro Nyskie - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2018-01-12
Stacja Narciarska Olczań-Ski

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Olczań-Ski to kompleks narciarski w Bukowinie Tatrzańskiej w skład którego wchodzi pięć odrębnych wyciągów.

Stacja do dyspozycji turystów oddaje wyciąg krzesełkowy, wyciągi orczykowe oraz oświetloną, sztucznie naśnieżaną i codziennie ratrakowaną trasę.

Przy stacji funkcjonują szkółka narciarska, ...

Dodany: 2018-01-09
Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Czarna Góra to miejscowość leżąca w sąsiedztwie Bukowiny Tatrzańskiej i Białki Tatrzańskiej. W Stacji Narciarskiej Koziniec narciarze i snowboardziści mają do dyspozycji cztery trasy o różnym poziomie trudności.

W ośrodku znajduje się również klimatyczna karczma serwująca regionalne potrawy. Świetnym ...

Dodany: 2018-01-02
Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda usytuowany jest w pobliżu Zakopianki. Do dyspozycji miłośników sportów zimowych oddaje zespół wyciągów, 6 świetnie zagospodarowanych tras narciarskich oraz trasę biegową.

W kompleksie funkcjonuje szkółka narciarska oraz wypożyczalnia sprzętu, natomiast po całodziennym szusowaniu ...

Dodany: 2017-12-19
Stacja narciarska Kaniówka

Stacja narciarska Kaniówka

Stacja Narciarska Kaniówka to kompleks narciarski w górnej części Białki Tatrzańskiej. Trasy narciarskie położone są na wschodnim zboczu Horników Wierchu (926 m. n. p. m.).

W kompleksie Kaniówka do dyspozycji narciarzy jest pięć wyciągów: w tym 4-osobowa kolej krzesełkowa, trzy wyciągi orczykowe i ...

Dodany: 2017-12-12
Stacja Narciarska Jurgów-SKI

Stacja Narciarska Jurgów-SKI

Stacja Narciarska Jurgów-Ski usytuowana jest niespełna kilometr od granicy z Słowacją. W Jurgowie bardzo dobre warunki śniegowe panują średnio przez cztery miesiące.

W ośrodku zagospodarowano 7 tras narciarskich o zróżnicowanym poziomie trudności. Wszystkie stoki są oświetlone, sztucznie naśnieżane ...

Dodany: 2017-12-05
Pałac Buchholtzów w Supraślu</