Dodany: 2016-06-28

Rynek w Nysie i Jezioro Nyskie

Rynek w Nysie, wraz z urokliwymi kamieniczkami oraz ratuszem, jest bez wątpienia sercem tego leżącego w województwie opolskim miasta. Rynek jest miejscem spotkań zarówno mieszkańców Nysy, jak i turystów, którzy kierują tu swe pierwsze kroki.

Rynek w Nysie jest prawdopodobnie jednym z największych rynków na całym Śląsku. Został wytyczony jeszcze w średniowieczu i dawniej dzielił się przede wszystkim na: Plac Parad, Rynek Maślany, Rynek Zbożowy, Rynek Rybny oraz Naschmarkt.

Jedną z głównych budowli na nyskim rynku jest ratusz, po raz pierwszy wzmiankowany w połowie XIV wieku. Na przestrzeni stuleci ratusz był kilkakrotnie przebudowywany, a w 1782 roku Fryderyk II zdecydował o rozebraniu ratusza i pozostawieniu tylko wieży. W jego miejscu powstał kościół, lecz później zamieniono go na budynek użyteczności publicznej, w którym odbywały się wystawy i koncerty. W 1945 roku wieża została w dużym stopniu zniszczona, a w latach 80. ubiegłego stulecia ostatecznie ją rozebrano.

W pierwszej dekadzie XXI wieku podjęto jednak decyzję o odbudowie nyskiego ratusza, którą zakończono 22 grudnia 2008 roku. Nowa wieża ratusza w Nysie ma 78 metrów wysokości, natomiast na jej szczycie znajduje się dostępny dla turystów taras widokowy.

Innym zabytkiem, będącym swoistą ozdobą rynku w Nysie, jest bazylika św. Jakuba i św. Agnieszki, która dla wielu jest również symbolem miasta. Okazała budowla jest jedną z największych i najpiękniejszych świątyń gotyckich nie tylko na Śląsku, ale też w Polsce. O jej wyjątkowości świadczy także imponująca historia, sięgająca końca XII wieku, kiedy to biskup wrocławski Jarosław miał konsekrować wówczas romański kościół.

Kolejnym zasługującym na uwagę obiektem na rynku w Nysie jest Dom Wagi Miejskiej, w którym obecnie znajduje się Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna. Dom wzniesiono na początku XVII wieku w stylu północnego renesansu, lecz w czasie wojny uległ on poważnym zniszczeniom. W latach 1947-1948 Dom odbudowano, niemniej prace zostały wykonane dość pospieszne i w niepełny sposób. Jednak dzięki dokonanej w 2011 roku gruntownej renowacji elewacji, zachowanych fresków oraz rekonstrukcji wystroju rzeźbiarskiego Dom Wagi Miejskiej w Nysie odzyskał swój dawny blask.

Zwiedzając rynek w Nysie nie możemy też zapomnieć o kamieniczkach mieszczańskich, pochodzących nawet z XV wieku, a ponad