Kolejne za ok. 00 godz. 05 min. 00 sek.
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce

Rynek w Nysie i Jezioro Nyskie

Rynek w Nysie, wraz z urokliwymi kamieniczkami oraz ratuszem, jest bez wątpienia sercem tego leżącego w województwie opolskim miasta. Rynek jest miejscem spotkań zarówno mieszkańców Nysy, jak i turystów, którzy kierują tu swe pierwsze kroki.

Rynek w Nysie jest prawdopodobnie jednym z największych rynków na całym Śląsku. Został wytyczony jeszcze w średniowieczu i dawniej dzielił się przede wszystkim na: Plac Parad, Rynek Maślany, Rynek Zbożowy, Rynek Rybny oraz Naschmarkt.

Jedną z głównych budowli na nyskim rynku jest ratusz, po raz pierwszy wzmiankowany w połowie XIV wieku. Na przestrzeni stuleci ratusz był kilkakrotnie przebudowywany, a w 1782 roku Fryderyk II zdecydował o rozebraniu ratusza i pozostawieniu tylko wieży. W jego miejscu powstał kościół, lecz później zamieniono go na budynek użyteczności publicznej, w którym odbywały się wystawy i koncerty. W 1945 roku wieża została w dużym stopniu zniszczona, a w latach 80. ubiegłego stulecia ostatecznie ją rozebrano.

W pierwszej dekadzie XXI wieku podjęto jednak decyzję o odbudowie nyskiego ratusza, którą zakończono 22 grudnia 2008 roku. Nowa wieża ratusza w Nysie ma 78 metrów wysokości, natomiast na jej szczycie znajduje się dostępny dla turystów taras widokowy.

Innym zabytkiem, będącym swoistą ozdobą rynku w Nysie, jest bazylika św. Jakuba i św. Agnieszki, która dla wielu jest również symbolem miasta. Okazała budowla jest jedną z największych i najpiękniejszych świątyń gotyckich nie tylko na Śląsku, ale też w Polsce. O jej wyjątkowości świadczy także imponująca historia, sięgająca końca XII wieku, kiedy to biskup wrocławski Jarosław miał konsekrować wówczas romański kościół.

Kolejnym zasługującym na uwagę obiektem na rynku w Nysie jest Dom Wagi Miejskiej, w którym obecnie znajduje się Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna. Dom wzniesiono na początku XVII wieku w stylu północnego renesansu, lecz w czasie wojny uległ on poważnym zniszczeniom. W latach 1947-1948 Dom odbudowano, niemniej prace zostały wykonane dość pospieszne i w niepełny sposób. Jednak dzięki dokonanej w 2011 roku gruntownej renowacji elewacji, zachowanych fresków oraz rekonstrukcji wystroju rzeźbiarskiego Dom Wagi Miejskiej w Nysie odzyskał swój dawny blask.

Zwiedzając rynek w Nysie nie możemy też zapomnieć o kamieniczkach mieszczańskich, pochodzących nawet z XV wieku, a ponadto Fontannie Trytona, położonej u zbiegu rynku oraz ulic Brackiej i Celnej. Fontanna, zbudowana w latach 1700-1701, od lat uznawana jest za jeden z najcenniejszych zabytków architektonicznych miasta.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Nysa i okolica

Rynek w Nysie i Jezioro Nyskie - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie, miejscowości leżącej około 30 kilometrów od Białegostoku, powstał w XV wieku. Na przestrzeni dziejów odwiedzany przez królów, magnatów i polskich książąt, ale również będący świadkiem wielu wojen i rodowych sporów, dwukrotnie powstawał z ruin, by dziś znów zachwycać turystów z całego ...

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu powstał prawdopodobnie w okresie lokacji miasta, czyli w drugiej połowie XIV wieku. Do dzisiaj zachowały się trzy z czterech niegdyś istniejących pierzei Rynku - pierzeja zachodnia została rozebrana na przełomie XVIII i XIX wieku. Podobnie jak w wielu innych miastach, od momentu powstania ...

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Zwierzyniec to miasto w województwie lubelskim, leżące w bezpośrednim sąsiedztwie Roztoczańskiego Parku Narodowego, około 25 kilometrów od Zamościa. Jednym z najważniejszych zabytków Zwierzyńca jest kościół św. Jana Nepomucena, który ze względu na swoje niezwykłe usytuowanie często bywa nazywany kościołem ...

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie, mieście w województwie podkarpackim, uznawany jest za jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Powstały w pierwszej połowie XVII wieku, słynie z zachwycających wnętrz, kolekcji pojazdów konnych oraz parku w stylu angielskim.

Zamek wzniesiono na polecenie wojewody ...

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto to zdecydowanie najpiękniejsza część Lublina, a zarazem jeden z najlepiej zachowanych historycznych zespołów urbanistycznych w Polsce. Na terenie Starego Miasta, które od 2006 roku jest także dzielnicą administracyjną Lublina, znajduje się wiele cennych, a przede wszystkim wartych zobaczenia ...

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski, znany również pod nazwą Zamku Tarnowskich w Dzikowie, obecnie dzielnicy Tarnobrzega, to dawna rezydencja rodu Tarnowskich herbu Leliwa, której historia sięga jeszcze XV wieku. Po przejęciu przez Tarnowskich, pierwotnie wieżowy dwór obronny w XVII i XVIII wieku został przebudowany i zyskał ...