Dodany: 2016-02-23

Rynek w Poznaniu

Stary Rynek w Poznaniu, wytyczony około 1253 roku, to trzeci pod względem wielkości rynek w Polsce, a także jeden z największych w Europie. Rynek przez wieki stanowił centrum komunikacyjne miasta, a zarazem był sercem życia społecznego i politycznego.

W centralnej części rynku wzniesiono ratusz, wagę, sukiennice, kramy, ławy chlebowe, jatki, a później również arsenał i odwach. Dokonywano tu najważniejszych transakcji handlowych, a do 1945 roku na poznańskim rynku mieściła się siedziba władz miasta. Po drugiej wojnie światowej rynek został odbudowany przez Pracownię Staromiejską.

Wcześniej w otaczających plac zabytkowych kamienicach znajdowały się między innymi mieszkania najznamienitszych obywateli, warsztaty oraz sklepy, jednak na przestrzeni dziejów część z nich została zastąpiona przez restauracje, kawiarnie oraz puby.

Stary Rynek w Poznaniu nie bez powodu uznawany jest za jeden z najpiękniejszych w kraju. Oprócz urokliwych kamieniczek, o jego charakterze decydują też wspomniane już Ratusz, domki budnicze z podcieniami, fontanny, waga miejska i odwach. Przy rynku znajdują się także Wielkopolskie Muzeum Wojskowe i Galeria Miejska Arsenał.

Poznański rynek jest bardzo chętnie odwiedzany przez mieszkańców oraz turystów, a ponadto jest miejscem organizacji licznych imprez kulturalnych i rozrywkowych.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Poznań i okolica

Rynek w Poznaniu - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2017-11-21
Zamek w Krupem

Zamek w Krupem

Zamek w Krupem, miejscowości w województwie lubelskim, leżącej około 20 kilometrów od Chełma, został wzniesiony pod koniec XV wieku przez Jerzego Krupskiego herbu Korczak. Z tego okresu nie zachował się jednak żaden opis warowni, natomiast jakakolwiek wzmianka na jej temat pojawiła się dopiero w trzeciej ...

Dodany: 2017-11-14
Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku jest częścią zespołu architektonicznego, będącego swoistą wizytówką, a zarazem sercem miasta. Historia placu sięga 1753 roku, kiedy to po pożarze Białegostoku, Jan Klemens Branicki, ówczesny właściciel miasta, rozpoczął jego przebudowę.

Jednym z najważniejszych obiektów, ...

Dodany: 2017-11-07
Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie jest jednym z najbardziej charakterystycznych i reprezentacyjnych zabytków stolicy województwa podkarpackiego. Obecny zamek powstał na początku ubiegłego stulecia, lecz jego dzieje sięgają końca XVI wieku, kiedy to w tym miejscu budowę obronnej rezydencji rozpoczął ówczesny właściciel ...

Dodany: 2017-10-31
Pałac Łochów

Pałac Łochów

Pałac w Łochowie, mieście leżącym około 70 kilometrów od centrum Warszawy, wzniesiono w pierwszej połowie XIX wieku. Pierwotnie parterowy budynek z kolumnowym portykiem, ukończony w 1830 roku, powstał na zamówienie hrabiego Józefa Włodzimierza Hornowskiego, ówczesnego właściciela dóbr łochowskich.

Na ...

Dodany: 2017-10-24
Rynek Wielki w Zamościu

Rynek Wielki w Zamościu

Rynek Wielki w Zamościu jest prawdziwą chlubą i dumą mieszkańców tego miasta. Usytuowany w centrum Starego Miasta, jest swoistym sercem Zamościa, a zarazem jednym z najwspanialszych XVI-wiecznych placów w Europie.

Zamojski rynek ma kształt kwadratu o boku 100 metrów. Każdą jego pierzeję zdobią zabytkowe ...

Dodany: 2017-10-17
Pokamedulski Klasztor w Wigrach