Rynek w Poznaniu

Stary Rynek w Poznaniu, wytyczony około 1253 roku, to trzeci pod względem wielkości rynek w Polsce, a także jeden z największych w Europie. Rynek przez wieki stanowił centrum komunikacyjne miasta, a zarazem był sercem życia społecznego i politycznego.

W centralnej części rynku wzniesiono ratusz, wagę, sukiennice, kramy, ławy chlebowe, jatki, a później również arsenał i odwach. Dokonywano tu najważniejszych transakcji handlowych, a do 1945 roku na poznańskim rynku mieściła się siedziba władz miasta. Po drugiej wojnie światowej rynek został odbudowany przez Pracownię Staromiejską.

Wcześniej w otaczających plac zabytkowych kamienicach znajdowały się między innymi mieszkania najznamienitszych obywateli, warsztaty oraz sklepy, jednak na przestrzeni dziejów część z nich została zastąpiona przez restauracje, kawiarnie oraz puby.

Stary Rynek w Poznaniu nie bez powodu uznawany jest za jeden z najpiękniejszych w kraju. Oprócz urokliwych kamieniczek, o jego charakterze decydują też wspomniane już Ratusz, domki budnicze z podcieniami, fontanny, waga miejska i odwach. Przy rynku znajdują się także Wielkopolskie Muzeum Wojskowe i Galeria Miejska Arsenał.

Poznański rynek jest bardzo chętnie odwiedzany przez mieszkańców oraz turystów, a ponadto jest miejscem organizacji licznych imprez kulturalnych i rozrywkowych.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Poznań i okolica

Rynek w Poznaniu - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto to zdecydowanie najpiękniejsza część Lublina, a zarazem jeden z najlepiej zachowanych historycznych zespołów urbanistycznych w Polsce. Na terenie Starego Miasta, które od 2006 roku jest także dzielnicą administracyjną Lublina, znajduje się wiele cennych, a przede wszystkim wartych zobaczenia ...

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski, znany również pod nazwą Zamku Tarnowskich w Dzikowie, obecnie dzielnicy Tarnobrzega, to dawna rezydencja rodu Tarnowskich herbu Leliwa, której historia sięga jeszcze XV wieku. Po przejęciu przez Tarnowskich, pierwotnie wieżowy dwór obronny w XVII i XVIII wieku został przebudowany i zyskał ...

Wielka Krokiew

Wielka Krokiew

Wielka Krokiew to prawdziwa duma i chluba Zakopanego. Skocznia, będąca jednym z najważniejszych punktów na sportowej mapie Polski, za niewiele ponad miesiąc będzie obchodziła swoje 90. urodziny.

Wielką Krokiew zbudowano według projektu Karola Stryjeńskiego, architekta, działacza i miłośnika Tatr. ...

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Olczań-Ski to kompleks narciarski w Bukowinie Tatrzańskiej w skład którego wchodzi pięć odrębnych wyciągów.

Stacja do dyspozycji turystów oddaje wyciąg krzesełkowy, wyciągi orczykowe oraz oświetloną, sztucznie naśnieżaną i codziennie ratrakowaną trasę.

Przy stacji funkcjonują szkółka narciarska, ...

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Czarna Góra to miejscowość leżąca w sąsiedztwie Bukowiny Tatrzańskiej i Białki Tatrzańskiej. W Stacji Narciarskiej Koziniec narciarze i snowboardziści mają do dyspozycji cztery trasy o różnym poziomie trudności.

W ośrodku znajduje się również klimatyczna karczma serwująca regionalne potrawy. Świetnym ...

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda usytuowany jest w pobliżu Zakopianki. Do dyspozycji miłośników sportów zimowych oddaje zespół wyciągów, 6 świetnie zagospodarowanych tras narciarskich oraz trasę biegową.

W kompleksie funkcjonuje szkółka narciarska oraz wypożyczalnia sprzętu, natomiast po całodziennym szusowaniu ...