Kolejne za ok. 00 godz. 05 min. 00 sek.
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu powstał prawdopodobnie w okresie lokacji miasta, czyli w drugiej połowie XIV wieku. Do dzisiaj zachowały się trzy z czterech niegdyś istniejących pierzei Rynku - pierzeja zachodnia została rozebrana na przełomie XVIII i XIX wieku. Podobnie jak w wielu innych miastach, od momentu powstania Rynek stanowił centrum Przemyśla, w którym tętniło życie społeczne i gospodarcze.

Co ciekawe, przemyski Rynek został zlokalizowany na pochyłym terenie, a dodatkowo jest wybrukowany, co bez wątpienia decyduje o jego wyjątkowym charakterze. W XV wieku na Rynku wzniesiono pierwsze, początkowo drewniane budynki. W następnym stuleciu zaczęto je zastępować jednopiętrowymi budowlami z cegieł i kamienia, do których później dobudowywano kolejne kondygnacje. Zachowane kamienice mają charakterystyczny trzytraktowy układ przestrzenny wnętrza, który na przestrzeni wieków był kilkakrotnie modernizowany.

Ostateczny kształt i wygląd kamienice uzyskały na przełomie XIX i XX wieku. Większość z nich posiada oryginalne podcienia, które służyły kupcom do celów handlowych. Warto przy tym wspomnieć, że w podcieniu jednego z budynków można zobaczyć jedyny zachowany w mieście renesansowy portal kamienny, datowany na około 1560 rok.

W połowie XVI wieku w sercu Rynku wzniesiono okazały renesansowy ratusz. Niestety, został on rozebrany w okresie zaborów i nie doczekał się swojego następcy. Obecnie jego funkcję pełni dawna kamienica mieszczańska o XVI-wiecznym rodowodzie, w której, zanim stała się siedzibą władz miasta, funkcjonowały między innymi koszary i sąd.

Zwiedzając Rynek w Przemyślu, warto też zwrócić uwagę na oryginalną fontannę z pomnikiem niedźwiedzia, ufundowaną przez przemyskich rzemieślników w 1964 roku, cieszącą się ogromną popularnością wśród turystów. W pobliżu fontanny znajduje się równie interesujący pomnik Dobrego Wojaka Szwejka, autorstwa rzeźbiarza Jacka Michała Szpaka, upamiętniający postać Józefa Szwejka z powieści "Przygody dobrego wojaka Szwejka".

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Przemyśl i okolica

Rynek w Przemyślu - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie, miejscowości leżącej około 30 kilometrów od Białegostoku, powstał w XV wieku. Na przestrzeni dziejów odwiedzany przez królów, magnatów i polskich książąt, ale również będący świadkiem wielu wojen i rodowych sporów, dwukrotnie powstawał z ruin, by dziś znów zachwycać turystów z całego ...

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Zwierzyniec to miasto w województwie lubelskim, leżące w bezpośrednim sąsiedztwie Roztoczańskiego Parku Narodowego, około 25 kilometrów od Zamościa. Jednym z najważniejszych zabytków Zwierzyńca jest kościół św. Jana Nepomucena, który ze względu na swoje niezwykłe usytuowanie często bywa nazywany kościołem ...

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie, mieście w województwie podkarpackim, uznawany jest za jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Powstały w pierwszej połowie XVII wieku, słynie z zachwycających wnętrz, kolekcji pojazdów konnych oraz parku w stylu angielskim.

Zamek wzniesiono na polecenie wojewody ...

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto to zdecydowanie najpiękniejsza część Lublina, a zarazem jeden z najlepiej zachowanych historycznych zespołów urbanistycznych w Polsce. Na terenie Starego Miasta, które od 2006 roku jest także dzielnicą administracyjną Lublina, znajduje się wiele cennych, a przede wszystkim wartych zobaczenia ...

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski, znany również pod nazwą Zamku Tarnowskich w Dzikowie, obecnie dzielnicy Tarnobrzega, to dawna rezydencja rodu Tarnowskich herbu Leliwa, której historia sięga jeszcze XV wieku. Po przejęciu przez Tarnowskich, pierwotnie wieżowy dwór obronny w XVII i XVIII wieku został przebudowany i zyskał ...

Wielka Krokiew

Wielka Krokiew

Wielka Krokiew to prawdziwa duma i chluba Zakopanego. Skocznia, będąca jednym z najważniejszych punktów na sportowej mapie Polski, za niewiele ponad miesiąc będzie obchodziła swoje 90. urodziny.

Wielką Krokiew zbudowano według projektu Karola Stryjeńskiego, architekta, działacza i miłośnika Tatr. ...