Kolejne za 1 dzień
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce

Rynek w Sandomierzu

Sandomierz to niewielkie miasto w województwie świętokrzyskim, przyciągające turystów niezwykłą, magiczną atmosferą. Leży na siedmiu wzgórzach, przez co nazywany jest "małym Rzymem", a jedną z jego wizytówek jest rynek, znajdujący się w centrum sandomierskiej starówki.

Rynek w Sandomierzu ma kształt niemal idealnego kwadratu - jego wymiary wynoszą 100 na 110 metrów. Jego cechą charakterystyczną jest fakt, że jest on pochyły - różnica wysokości wynosi miejscami nawet 15 metrów.

Nad sandomierskim rynkiem góruje ratusz, wzniesiony pod koniec XIV wieku. Ratusz w Sandomierzu uznawany jest za jeden z najpiękniejszych ratuszy renesansowych w Polsce, choć posiada on nie tylko gotycki rodowód, ale też elementy typowe dla budowli powstałych właśnie w tym stylu. W XVI wieku ratusz ozdobiono attyką, zaś w kolejnym stuleciu dobudowano do niego wieżę, z której każdego dnia w południe odgrywany jest hejnał sandomierski. Jeszcze do niedawna w ratuszu mieściły się sale ekspozycyjne Muzeum Okręgowego. Obecnie znajduje się tu Urząd Stanu Cywilnego, a w podziemiach - klub.

Otoczenie sandomierskiego rynku tworzą wspaniałe, zabytkowe kamienice, w tym między innymi Kamienica Pod Skrzydłami z renesansowym portalem, Konwikt Boboli, Kamienica Oleśnickich z podcieniami oraz Kamienica Mikołaja Gomółki. Za najsłynniejszą uznaje się Kamienicę Oleśnickich, na dziedzińcu której swój początek ma Sandomierska Podziemna Trasa Turystyczna. Trasa o długości blisko 500 metrów prowadzi przez liczne korytarze ciągnące się pod rynkiem, utworzone z odrestaurowanych piwnic kamienic kupieckich, a kończy się przy ratuszu.

Podczas wizyty na sandomierskim rynku warto zobaczyć również replikę dawnej studni miejskiej, stojącej niemal u stóp ratusza, a ponadto ogromną kotwicę z pionowo ustawionym łańcuchem, symbolicznie sięgającym ku niebu.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Sandomierz i okolica

Rynek w Sandomierzu - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *