Kolejne za ok. 00 godz. 05 min. 00 sek.
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce
Dodany: 2017-09-19

Rynek w Sandomierzu

Sandomierz to niewielkie miasto w województwie świętokrzyskim, przyciągające turystów niezwykłą, magiczną atmosferą. Leży na siedmiu wzgórzach, przez co nazywany jest "małym Rzymem", a jedną z jego wizytówek jest rynek, znajdujący się w centrum sandomierskiej starówki.

Rynek w Sandomierzu ma kształt niemal idealnego kwadratu - jego wymiary wynoszą 100 na 110 metrów. Jego cechą charakterystyczną jest fakt, że jest on pochyły - różnica wysokości wynosi miejscami nawet 15 metrów.

Nad sandomierskim rynkiem góruje ratusz, wzniesiony pod koniec XIV wieku. Ratusz w Sandomierzu uznawany jest za jeden z najpiękniejszych ratuszy renesansowych w Polsce, choć posiada on nie tylko gotycki rodowód, ale też elementy typowe dla budowli powstałych właśnie w tym stylu. W XVI wieku ratusz ozdobiono attyką, zaś w kolejnym stuleciu dobudowano do niego wieżę, z której każdego dnia w południe odgrywany jest hejnał sandomierski. Jeszcze do niedawna w ratuszu mieściły się sale ekspozycyjne Muzeum Okręgowego. Obecnie znajduje się tu Urząd Stanu Cywilnego, a w podziemiach - klub.

Otoczenie sandomierskiego rynku tworzą wspaniałe, zabytkowe kamienice, w tym między innymi Kamienica Pod Skrzydłami z renesansowym portalem, Konwikt Boboli, Kamienica Oleśnickich z podcieniami oraz Kamienica Mikołaja Gomółki. Za najsłynniejszą uznaje się Kamienicę Oleśnickich, na dziedzińcu której swój początek ma Sandomierska Podziemna Trasa Turystyczna. Trasa o długości blisko 500 metrów prowadzi przez liczne korytarze ciągnące się pod rynkiem, utworzone z odrestaurowanych piwnic kamienic kupieckich, a kończy się przy ratuszu.

Podczas wizyty na sandomierskim rynku warto zobaczyć również replikę dawnej studni miejskiej, stojącej niemal u stóp ratusza, a ponadto ogromną kotwicę z pionowo ustawionym łańcuchem, symbolicznie sięgającym ku niebu.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Sandomierz i okolica

Rynek w Sandomierzu - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2017-10-17
Pokamedulski Klasztor w Wigrach

Pokamedulski Klasztor w Wigrach

Pokamedulski klasztor w Wigrach, usytuowany nad jeziorem Wigry, często określany jest mianem perełki Suwalszczyzny. Jego historia sięga drugiej połowy XVII wieku, kiedy to z Włoch do Polski sprowadzono zakon kontemplacyjny kamedułów.

W 1667 roku król Jan Kazimierz nadał kamedułom wówczas trudno dostępną ...

Dodany: 2017-10-10
Pałac Ossolińskich w Sterdyni

Pałac Ossolińskich w Sterdyni

Sterdyń to niewielka miejscowość w województwie mazowieckim i siedziba gminy o tej samej nazwie, leżąca około 100 kilometrów od Warszawy i Białegostoku. Jednym z najważniejszych punktów na turystycznej mapie gminy jest Pałac Ossolińskich w Sterdyni, pięknie usytuowany w sąsiedztwie Nadbużańskiego Parku ...

Dodany: 2017-10-03
Zamek w Krasiczynie

Zamek w Krasiczynie

Zamek w Krasiczynie, usytuowany około 10 kilometrów od Przemyśla w województwie podkarpackim, w pobliżu przeprawy przez San, jest jednym z najpiękniejszych zabytków polskiego renesansu. Budowę zamku rozpoczęto pod koniec XVI wieku, a jego pierwszym właścicielem był Stanisław Krasicki - kasztelan przemyski ...

Dodany: 2017-09-26
Dolina Narwi

Dolina Narwi

Niezwykła, magiczna, zachwycająca. Tak najczęściej opisywana jest Dolina Narwi - kraina, leżąca w granicach województwa podlaskiego, przez wielu uznawana za ewenement przyrodniczy na skalę światową, a ponadto określana mianem polskiej Amazonii.

Dolina Narwi została ukształtowana przez rzekę Narew ...

Dodany: 2017-09-12
Zamek w Przemyślu

Zamek w Przemyślu

Zamek Kazimierzowski w Przemyślu został wzniesiony po 1340 roku, za panowania Kazimierza Wielkiego. Warownia powstała w miejscu wcześniej istniejącego drewniano-ziemnego grodu, w obrębie którego już w XI wieku król Bolesław Chrobry zbudował murowaną przedromańską rotundę i palatium.

Obecnie renesansowy, ...

Dodany: 2017-09-05
 Pałac Branickich w Białymstoku

Pałac Branickich w Białymstoku

Pałac Branickich w Białymstoku to zabytkowa rezydencja, wzniesiona w stylu gotycko-renesansowym, a następnie przebudowana w duchu późnego baroku, której początki sięgają XVI wieku. Od stuleci wzbudzający zachwyt, określany mianem Wersalu Podlasia, Wersalu Północy czy Polskiego Wersalu, jest jedną z najlepiej ...