Dodany: 2016-07-12

Rynek w Świdnicy

Świdnica to miasto leżące w województwie dolnośląskim, mogące poszczycić się długą, sięgającą XIII wieku historią. Do największych atrakcji Świdnicy należy stare miasto wraz z rynkiem, należące do najlepiej zachowanych zespołów urbanistycznych w Polsce.

Rynek w Świdnicy to niezwykle urokliwe miejsce, którego nie sposób nie odwiedzić podczas wizyty w tym mieście. Zrewitalizowane, zabytkowe kamienice z gotyckimi reliktami i piękne fontanny zrobią ogromne wrażenie na niemal każdym turyście.

Jednym z najważniejszych obiektów na świdnickim rynku jest ratusz, który przez wieki był wizytówką miasta. Pierwszy ratusz w Świdnicy wzniesiono już w średniowieczu, lecz na przestrzeni dziejów często ulegał on zniszczeniu w wyniku pożarów oraz wojen.

Wieża ratuszowa była wielokrotnie odbudowywana, aż w latach 1763-65 zyskała swój najbardziej rozpoznawalny kształt i stała się  ozdobą rynku na ponad 200 lat. Wszystko zmieniło się jednak 5 stycznia 1967 roku, kiedy osunęła się na okoliczne budynki.

Symbol świetności Świdnicy powrócił do miasta po 45 latach. Nowa wieża ratuszowa, której uroczyste otwarcie odbyło się 17 listopada 2012 roku, ma blisko 58 metrów wysokości i 10 kondygnacji. Znajdujący się na niej zegar został wykonany przez mistrza zegarmistrzowskiego Waldemara Porwala, a wszystkie jego widoczne na zewnątrz elementy są wzorowane na ich oryginalnym wyglądzie sprzed zawalenia się wieży.

Wieża ratuszowa została zwieńczona hełmem i iglicą z charakterystyczną kulą. Co ciekawe, w tej kuli 1 października 2011 roku mieszkańcy Świdnicy umieścili różnego rodzaju pamiątki, w tym fotografie, historyczne dokumenty, monety oraz zdjęcia świdniczan, które mają przybliżyć współczesną historię miasta przyszłym pokoleniom.

Obecnie w ratuszu mieści się Muzeum Dawnego Kupiectwa, w którym prezentowana jest wystawa nawiązująca do kupieckiej tradycji miasta. W muzeum można zobaczyć unikatową kolekcję kas sklepowych, etykiet, miar, wag, odważników i pieniędzy, a nawet aranżacje dawnej karczmy, apteki, sklepu, urzędu miar i kramów kupców.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Świdnica i okolica

Rynek w Świdnicy - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2017-11-21
Zamek w Krupem

Zamek w Krupem

Zamek w Krupem, miejscowości w województwie lubelskim, leżącej około 20 kilometrów od Chełma, został wzniesiony pod koniec XV wieku przez Jerzego Krupskiego herbu Korczak. Z tego okresu nie zachował się jednak żaden opis warowni, natomiast jakakolwiek wzmianka na jej temat pojawiła się dopiero w trzeciej ...