Kolejne za ok. 00 godz. 05 min. 00 sek.
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce

Rynek w Świdnicy

Świdnica to miasto leżące w województwie dolnośląskim, mogące poszczycić się długą, sięgającą XIII wieku historią. Do największych atrakcji Świdnicy należy stare miasto wraz z rynkiem, należące do najlepiej zachowanych zespołów urbanistycznych w Polsce.

Rynek w Świdnicy to niezwykle urokliwe miejsce, którego nie sposób nie odwiedzić podczas wizyty w tym mieście. Zrewitalizowane, zabytkowe kamienice z gotyckimi reliktami i piękne fontanny zrobią ogromne wrażenie na niemal każdym turyście.

Jednym z najważniejszych obiektów na świdnickim rynku jest ratusz, który przez wieki był wizytówką miasta. Pierwszy ratusz w Świdnicy wzniesiono już w średniowieczu, lecz na przestrzeni dziejów często ulegał on zniszczeniu w wyniku pożarów oraz wojen.

Wieża ratuszowa była wielokrotnie odbudowywana, aż w latach 1763-65 zyskała swój najbardziej rozpoznawalny kształt i stała się  ozdobą rynku na ponad 200 lat. Wszystko zmieniło się jednak 5 stycznia 1967 roku, kiedy osunęła się na okoliczne budynki.

Symbol świetności Świdnicy powrócił do miasta po 45 latach. Nowa wieża ratuszowa, której uroczyste otwarcie odbyło się 17 listopada 2012 roku, ma blisko 58 metrów wysokości i 10 kondygnacji. Znajdujący się na niej zegar został wykonany przez mistrza zegarmistrzowskiego Waldemara Porwala, a wszystkie jego widoczne na zewnątrz elementy są wzorowane na ich oryginalnym wyglądzie sprzed zawalenia się wieży.

Wieża ratuszowa została zwieńczona hełmem i iglicą z charakterystyczną kulą. Co ciekawe, w tej kuli 1 października 2011 roku mieszkańcy Świdnicy umieścili różnego rodzaju pamiątki, w tym fotografie, historyczne dokumenty, monety oraz zdjęcia świdniczan, które mają przybliżyć współczesną historię miasta przyszłym pokoleniom.

Obecnie w ratuszu mieści się Muzeum Dawnego Kupiectwa, w którym prezentowana jest wystawa nawiązująca do kupieckiej tradycji miasta. W muzeum można zobaczyć unikatową kolekcję kas sklepowych, etykiet, miar, wag, odważników i pieniędzy, a nawet aranżacje dawnej karczmy, apteki, sklepu, urzędu miar i kramów kupców.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Świdnica i okolica

Rynek w Świdnicy - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie, miejscowości leżącej około 30 kilometrów od Białegostoku, powstał w XV wieku. Na przestrzeni dziejów odwiedzany przez królów, magnatów i polskich książąt, ale również będący świadkiem wielu wojen i rodowych sporów, dwukrotnie powstawał z ruin, by dziś znów zachwycać turystów z całego ...

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu powstał prawdopodobnie w okresie lokacji miasta, czyli w drugiej połowie XIV wieku. Do dzisiaj zachowały się trzy z czterech niegdyś istniejących pierzei Rynku - pierzeja zachodnia została rozebrana na przełomie XVIII i XIX wieku. Podobnie jak w wielu innych miastach, od momentu powstania ...

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Zwierzyniec to miasto w województwie lubelskim, leżące w bezpośrednim sąsiedztwie Roztoczańskiego Parku Narodowego, około 25 kilometrów od Zamościa. Jednym z najważniejszych zabytków Zwierzyńca jest kościół św. Jana Nepomucena, który ze względu na swoje niezwykłe usytuowanie często bywa nazywany kościołem ...

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie, mieście w województwie podkarpackim, uznawany jest za jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Powstały w pierwszej połowie XVII wieku, słynie z zachwycających wnętrz, kolekcji pojazdów konnych oraz parku w stylu angielskim.

Zamek wzniesiono na polecenie wojewody ...

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto to zdecydowanie najpiękniejsza część Lublina, a zarazem jeden z najlepiej zachowanych historycznych zespołów urbanistycznych w Polsce. Na terenie Starego Miasta, które od 2006 roku jest także dzielnicą administracyjną Lublina, znajduje się wiele cennych, a przede wszystkim wartych zobaczenia ...

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski, znany również pod nazwą Zamku Tarnowskich w Dzikowie, obecnie dzielnicy Tarnobrzega, to dawna rezydencja rodu Tarnowskich herbu Leliwa, której historia sięga jeszcze XV wieku. Po przejęciu przez Tarnowskich, pierwotnie wieżowy dwór obronny w XVII i XVIII wieku został przebudowany i zyskał ...