Rynek w Świdnicy

Świdnica to miasto leżące w województwie dolnośląskim, mogące poszczycić się długą, sięgającą XIII wieku historią. Do największych atrakcji Świdnicy należy stare miasto wraz z rynkiem, należące do najlepiej zachowanych zespołów urbanistycznych w Polsce.

Rynek w Świdnicy to niezwykle urokliwe miejsce, którego nie sposób nie odwiedzić podczas wizyty w tym mieście. Zrewitalizowane, zabytkowe kamienice z gotyckimi reliktami i piękne fontanny zrobią ogromne wrażenie na niemal każdym turyście.

Jednym z najważniejszych obiektów na świdnickim rynku jest ratusz, który przez wieki był wizytówką miasta. Pierwszy ratusz w Świdnicy wzniesiono już w średniowieczu, lecz na przestrzeni dziejów często ulegał on zniszczeniu w wyniku pożarów oraz wojen.

Wieża ratuszowa była wielokrotnie odbudowywana, aż w latach 1763-65 zyskała swój najbardziej rozpoznawalny kształt i stała się  ozdobą rynku na ponad 200 lat. Wszystko zmieniło się jednak 5 stycznia 1967 roku, kiedy osunęła się na okoliczne budynki.

Symbol świetności Świdnicy powrócił do miasta po 45 latach. Nowa wieża ratuszowa, której uroczyste otwarcie odbyło się 17 listopada 2012 roku, ma blisko 58 metrów wysokości i 10 kondygnacji. Znajdujący się na niej zegar został wykonany przez mistrza zegarmistrzowskiego Waldemara Porwala, a wszystkie jego widoczne na zewnątrz elementy są wzorowane na ich oryginalnym wyglądzie sprzed zawalenia się wieży.

Wieża ratuszowa została zwieńczona hełmem i iglicą z charakterystyczną kulą. Co ciekawe, w tej kuli 1 października 2011 roku mieszkańcy Świdnicy umieścili różnego rodzaju pamiątki, w tym fotografie, historyczne dokumenty, monety oraz zdjęcia świdniczan, które mają przybliżyć współczesną historię miasta przyszłym pokoleniom.

Obecnie w ratuszu mieści się Muzeum Dawnego Kupiectwa, w którym prezentowana jest wystawa nawiązująca do kupieckiej tradycji miasta. W muzeum można zobaczyć unikatową kolekcję kas sklepowych, etykiet, miar, wag, odważników i pieniędzy, a nawet aranżacje dawnej karczmy, apteki, sklepu, urzędu miar i kramów kupców.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Świdnica i okolica

Rynek w Świdnicy - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto to zdecydowanie najpiękniejsza część Lublina, a zarazem jeden z najlepiej zachowanych historycznych zespołów urbanistycznych w Polsce. Na terenie Starego Miasta, które od 2006 roku jest także dzielnicą administracyjną Lublina, znajduje się wiele cennych, a przede wszystkim wartych zobaczenia ...

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski, znany również pod nazwą Zamku Tarnowskich w Dzikowie, obecnie dzielnicy Tarnobrzega, to dawna rezydencja rodu Tarnowskich herbu Leliwa, której historia sięga jeszcze XV wieku. Po przejęciu przez Tarnowskich, pierwotnie wieżowy dwór obronny w XVII i XVIII wieku został przebudowany i zyskał ...

Wielka Krokiew

Wielka Krokiew

Wielka Krokiew to prawdziwa duma i chluba Zakopanego. Skocznia, będąca jednym z najważniejszych punktów na sportowej mapie Polski, za niewiele ponad miesiąc będzie obchodziła swoje 90. urodziny.

Wielką Krokiew zbudowano według projektu Karola Stryjeńskiego, architekta, działacza i miłośnika Tatr. ...

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Olczań-Ski to kompleks narciarski w Bukowinie Tatrzańskiej w skład którego wchodzi pięć odrębnych wyciągów.

Stacja do dyspozycji turystów oddaje wyciąg krzesełkowy, wyciągi orczykowe oraz oświetloną, sztucznie naśnieżaną i codziennie ratrakowaną trasę.

Przy stacji funkcjonują szkółka narciarska, ...

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Czarna Góra to miejscowość leżąca w sąsiedztwie Bukowiny Tatrzańskiej i Białki Tatrzańskiej. W Stacji Narciarskiej Koziniec narciarze i snowboardziści mają do dyspozycji cztery trasy o różnym poziomie trudności.

W ośrodku znajduje się również klimatyczna karczma serwująca regionalne potrawy. Świetnym ...

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda usytuowany jest w pobliżu Zakopianki. Do dyspozycji miłośników sportów zimowych oddaje zespół wyciągów, 6 świetnie zagospodarowanych tras narciarskich oraz trasę biegową.

W kompleksie funkcjonuje szkółka narciarska oraz wypożyczalnia sprzętu, natomiast po całodziennym szusowaniu ...