Dodany: 2017-07-25

Rynek w Tykocinie

Tykocin to niewielkie miasto w województwie podlaskim, leżące około 30 kilometrów od Białegostoku, w malowniczej Kotlinie Biebrzańskiej, nad rzeką Narwią. Tykocin nie bez powodu często określany jest mianem Wrót Podlasia - miasto jest nie tylko jednym z najstarszych, ale też najpiękniejszych ośrodków w regionie. Jednak oprócz liczącej ponad 600 lat historii, może też poszczycić się wspaniałym rynkiem, obecnie zwanym Placem Stefana Czarnieckiego.

Rynek w Tykocinie został wytyczony w okresie lokacji miasta. Po pożarze w 1656 roku, został przekształcony w kompozycję barokową, mającą pełnić przede wszystkim funkcje reprezentacyjne. Wokół rynku skupione są zabytkowe, doskonale zachowane drewniane domy, zaś jego sercem od 1763 roku pozostaje pomnik Stefana Czarnieckiego - prawdopodobnie drugi po Kolumnie Zygmunta najstarszy pomnik świecki w Polsce.

Pomnik, którego autorem jest francuski rzeźbiarz Pierre Coudray, wzniesiono z inicjatywy Jana Klemensa Branickiego, prawnuka Stefana Czarnieckiego. Przedstawia on hetmana ze złotą buławą w prawej ręce, zaś na cokole widnieją łacińskie inskrypcje z tekstem przywileju nadania mu starostwa tykocińskiego, które pogromca Szwedów otrzymał od króla Jana Kazimierza za zasługi na rzecz ojczyzny.

Wschodnią część placu zajmuje natomiast późnobarokowy kościół Świętej Trójcy, powstały w XVIII wieku, również z fundacji Jana Klemensa Branickiego. Okazała fasada świątyni przyćmiewa cały rynek, choć nie mniej imponująco prezentuje się wnętrze kościoła - zobaczyć w nim można między innymi pozłacane ołtarze, bogato zdobione ambonę i chrzcielnicę, balkon chóralny z rokokowymi organami czy obrazy Augusta Mirysa i Szymona Czechowicza. Za zwieńczoną po obu stronach wieżami budowlą znajduje się dawny klasztor, obecnie pełniący funkcję plebanii.

Nie sposób jednak nie wspomnieć, że Tykocin był również jednym z największych przedwojennych ośrodków kultury żydowskiej w Polsce. Do dziś zachował się tu układ charakterystyczny dla sztetla, czyli miasteczka żydowskiego, z wciąż widoczną granicą oddzielającą dzielnicę żydowską. Jej centrum był Mały Rynek, w sąsiedztwie którego wznosi się Wielka Synagoga - druga pod względem wielkości, a zarazem jedna z najstarszych synagog w Polsce. W powstałej w XVII wieku, zdewastowanej w czasie wojny, a następnie wyremontowanej barokowej budowli mieści się obecnie Muzeum Kultury Żydowskiej.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Tykocin i okolica

Rynek w Tykocinie - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2017-08-15
Zamek w Liwie

Zamek w Liwie

Zamek w Liwie, małej miejscowości leżącej na pograniczu historycznych dzielnic Podlasia i Mazowsza, powstał w pierwszej połowie XV wieku. Warownię wzniesiono na polecenie księcia mazowieckiego Janusza I Starszego, który powierzył to zadanie mistrzowi murarskiemu Niclosowi.

Zamek zbudowano na lewym ...

Dodany: 2017-08-08
Monaster Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy w Supraślu

Monaster Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy w Supraślu

Monaster Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy w Supraślu, mieście leżącym kilkanaście kilometrów od Białegostoku, to jeden z pięciu prawosławnych klasztorów męskich w Polsce. Jego założycielem był Józef Sołtan, biskup smoleński, a od 1507 roku metropolita kijowski.

Monaster został ufundowany ...

Dodany: 2017-08-01
Stadion Miejski w Białymstoku

Stadion Miejski w Białymstoku

Choć Stadion Miejski w Białymstoku został oddany do użytku w 2014 roku, jego historia sięga jeszcze lat 70. ubiegłego stulecia. W 1971 roku zakończono bowiem budowę Stadionu Gwardii, na którego trybunach mogło zasiąść 15 tysięcy osób. Jednak już po dwóch latach podjęto decyzję o modernizacji obiektu ...

Dodany: 2017-07-18
Pałac w Starejwsi

Pałac w Starejwsi

Neogotycki pałac w Starejwsi, małej miejscowości leżącej w województwie mazowieckim, powstał prawdopodobnie na przełomie XVI i XVII wieku. Pierwsze wzmianki na temat rezydencji pochodzą z 1619 roku, kiedy to tutejsze ziemie stały się własnością słynnego litewskiego rodu Radziwiłłów.

Okoliczne dobra, ...

Dodany: 2017-07-04
Dolina Nidy

Dolina Nidy

Ponidzie to kraina słynąca między innymi z największych w Europie złóż gipsu, a także rezerwatów z unikalną roślinnością, malowniczych kompleksów leśnych, ciekawych zabytków oraz źródeł wód mineralnych. Nieodłącznym elementem krajobrazu Ponidzia jest dolina Nidy, rozciągająca się na południu województwa ...