Kolejne za 1 dzień
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce

Rynek w Tykocinie

Tykocin to niewielkie miasto w województwie podlaskim, leżące około 30 kilometrów od Białegostoku, w malowniczej Kotlinie Biebrzańskiej, nad rzeką Narwią. Tykocin nie bez powodu często określany jest mianem Wrót Podlasia - miasto jest nie tylko jednym z najstarszych, ale też najpiękniejszych ośrodków w regionie. Jednak oprócz liczącej ponad 600 lat historii, może też poszczycić się wspaniałym rynkiem, obecnie zwanym Placem Stefana Czarnieckiego.

Rynek w Tykocinie został wytyczony w okresie lokacji miasta. Po pożarze w 1656 roku, został przekształcony w kompozycję barokową, mającą pełnić przede wszystkim funkcje reprezentacyjne. Wokół rynku skupione są zabytkowe, doskonale zachowane drewniane domy, zaś jego sercem od 1763 roku pozostaje pomnik Stefana Czarnieckiego - prawdopodobnie drugi po Kolumnie Zygmunta najstarszy pomnik świecki w Polsce.

Pomnik, którego autorem jest francuski rzeźbiarz Pierre Coudray, wzniesiono z inicjatywy Jana Klemensa Branickiego, prawnuka Stefana Czarnieckiego. Przedstawia on hetmana ze złotą buławą w prawej ręce, zaś na cokole widnieją łacińskie inskrypcje z tekstem przywileju nadania mu starostwa tykocińskiego, które pogromca Szwedów otrzymał od króla Jana Kazimierza za zasługi na rzecz ojczyzny.

Wschodnią część placu zajmuje natomiast późnobarokowy kościół Świętej Trójcy, powstały w XVIII wieku, również z fundacji Jana Klemensa Branickiego. Okazała fasada świątyni przyćmiewa cały rynek, choć nie mniej imponująco prezentuje się wnętrze kościoła - zobaczyć w nim można między innymi pozłacane ołtarze, bogato zdobione ambonę i chrzcielnicę, balkon chóralny z rokokowymi organami czy obrazy Augusta Mirysa i Szymona Czechowicza. Za zwieńczoną po obu stronach wieżami budowlą znajduje się dawny klasztor, obecnie pełniący funkcję plebanii.

Nie sposób jednak nie wspomnieć, że Tykocin był również jednym z największych przedwojennych ośrodków kultury żydowskiej w Polsce. Do dziś zachował się tu układ charakterystyczny dla sztetla, czyli miasteczka żydowskiego, z wciąż widoczną granicą oddzielającą dzielnicę żydowską. Jej centrum był Mały Rynek, w sąsiedztwie którego wznosi się Wielka Synagoga - druga pod względem wielkości, a zarazem jedna z najstarszych synagog w Polsce. W powstałej w XVII wieku, zdewastowanej w czasie wojny, a następnie wyremontowanej barokowej budowli mieści się obecnie Muzeum Kultury Żydowskiej.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Tykocin i okolica

Rynek w Tykocinie - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *