Kolejne za ok. 00 godz. 05 min. 00 sek.
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce

Rynek Wielki w Zamościu

Rynek Wielki w Zamościu jest prawdziwą chlubą i dumą mieszkańców tego miasta. Usytuowany w centrum Starego Miasta, jest swoistym sercem Zamościa, a zarazem jednym z najwspanialszych XVI-wiecznych placów w Europie.

Zamojski rynek ma kształt kwadratu o boku 100 metrów. Każdą jego pierzeję zdobią zabytkowe kamienice, w większości pochodzące z końca XVI lub XVII wieku, których nazwy związane są z ich dawnymi właścicielami lub mieszczącymi się w nich niegdyś obiektami. Spośród wszystkich kamienic, szczególną uwagę zwracają te, tworzące pierzeję północną, zwane kamienicami ormiańskimi.

Powstałe w pierwszej połowie XVII wieku kamienice Wilczkowska, Rudomiczowska, Pod Aniołem, Pod Małżeństwem i Pod Madonną na tle pozostałych wyróżniają się płaskorzeźbami, fryzami, ornamentami oraz attykami, przywróconymi podczas renowacji Starego Miasta w latach 70. XX wieku. Pierwotnie wszystkie kamienice posiadały dekoracje, jednak w wyniku zmian, dokonywanych głównie w XIX wieku, większość budynków została ich pozbawiona.

We wszystkich pierzejach rynku znajduje się osiem kamienic. Wyjątkiem jest pierzeja północna, w której, oprócz wspomnianych już kamienic ormiańskich, wznosi się ratusz. W odróżnieniu od większości rynków, nie jest on usytuowany w centrum placu, a tylko nieznacznie wysunięty do jego środka. Takie umiejscowienie było podyktowane wolą założyciela Zamościa, Jana Zamoyskiego, dla którego najważniejszym obiektem w mieście był pałac, zaś ratusz nie powinien stanowić dla niego żadnej konkurencji.

Budowę ratusza w Zamościu rozpoczęto w 1591 roku. Kilkakrotnie modernizowany, manierystyczno-barokowy budynek posiada 52-metrową wieżę zegarową oraz szerokie, wachlarzowe schody, zbudowane w drugiej połowie XVIII wieku. W sezonie z wieży ratusza codziennie w południe odgrywany jest zamojski hejnał, jednak trębacz zwraca się tylko w trzy strony świata: na północ, południe i wschód. Według legendy, Jan Zamoyski zakazał odgrywać hejnał na zachód, czyli w kierunku Krakowa, który był wówczas siedzibą króla Zygmunta III Wazy, a działań którego hetman nie popierał.

Przy wejściu do ratusza znajduje się tablica upamiętniająca wpisanie Starego Miasta w Zamościu na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Z kolei tuż przed schodami warto zwrócić uwagę na fragment XVII-wiecznego bruku i umieszczoną na nim płytę poświęconą Józefowi Piłsudskiemu, który 17 października 1922 roku brał udział w mszy świętej odprawianej na zamojskim rynku. Obecnie ratusz jest siedzibą Urzędu Miasta, Straży Miejskiej oraz Zamojskiego Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej.

Współcześnie Rynek Wielki jest popularnym miejscem spotkań mieszkańców, jednym z najważniejszych punktów na turystycznej mapie miasta, a latem również prawdziwym salonem artystycznym, na scenie którego organizowanych jest wiele wydarzeń kulturalnych, spektakli teatralnych oraz koncertów.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Zamość i okolica

Rynek Wielki w Zamościu - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie, miejscowości leżącej około 30 kilometrów od Białegostoku, powstał w XV wieku. Na przestrzeni dziejów odwiedzany przez królów, magnatów i polskich książąt, ale również będący świadkiem wielu wojen i rodowych sporów, dwukrotnie powstawał z ruin, by dziś znów zachwycać turystów z całego ...

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu powstał prawdopodobnie w okresie lokacji miasta, czyli w drugiej połowie XIV wieku. Do dzisiaj zachowały się trzy z czterech niegdyś istniejących pierzei Rynku - pierzeja zachodnia została rozebrana na przełomie XVIII i XIX wieku. Podobnie jak w wielu innych miastach, od momentu powstania ...

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Zwierzyniec to miasto w województwie lubelskim, leżące w bezpośrednim sąsiedztwie Roztoczańskiego Parku Narodowego, około 25 kilometrów od Zamościa. Jednym z najważniejszych zabytków Zwierzyńca jest kościół św. Jana Nepomucena, który ze względu na swoje niezwykłe usytuowanie często bywa nazywany kościołem ...

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie, mieście w województwie podkarpackim, uznawany jest za jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Powstały w pierwszej połowie XVII wieku, słynie z zachwycających wnętrz, kolekcji pojazdów konnych oraz parku w stylu angielskim.

Zamek wzniesiono na polecenie wojewody ...

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto to zdecydowanie najpiękniejsza część Lublina, a zarazem jeden z najlepiej zachowanych historycznych zespołów urbanistycznych w Polsce. Na terenie Starego Miasta, które od 2006 roku jest także dzielnicą administracyjną Lublina, znajduje się wiele cennych, a przede wszystkim wartych zobaczenia ...

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski, znany również pod nazwą Zamku Tarnowskich w Dzikowie, obecnie dzielnicy Tarnobrzega, to dawna rezydencja rodu Tarnowskich herbu Leliwa, której historia sięga jeszcze XV wieku. Po przejęciu przez Tarnowskich, pierwotnie wieżowy dwór obronny w XVII i XVIII wieku został przebudowany i zyskał ...