Dodany: 2015-05-21

Sady jabłoni w Lewiczynie

Lewiczyn to niewielka wieś w województwie mazowieckim, leżąca kilka kilometrów od Grójca i 50 kilometrów od Warszawy. Region ten określany jest mianem największego sadu Europy, a sady jabłoni w Lewiczynie są tego doskonałym potwierdzeniem.

Początki sadownictwa w okolicach Grójca sięgają czasów panowania Królowej Bony, znanej z zamiłowania do ogrodnictwa i sadownictwa. Na początku XX wieku zakładano tu już sady handlowe, a nawet opracowano 10 przykazań ogrodniczych. Po zakończeniu II wojny światowej, w okresie dynamicznego rozwoju sadownictwa na tym obszarze, z inicjatywy profesora Szczepana Pieniążka powstał Instytut Sadownictwa i Kwiaciarstwa.

W latach 60. Wacław Przytocki, zastępca przewodniczącego Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Grójcu, zorganizował Dni Kwitnących Jabłoni. Wydarzenie, mające na celu promocję regionu, obecnie obchodzone pod nazwą Święto Kwitnących Jabłoni.

Trzeba przyznać, że sady jabłoni w Lewiczynie z lotu ptaka prezentują się niezwykle, a tak sielankowy widok z pewnością zachęca do spędzania czasu z dala od cywilizacyjnego zgiełku. Kiedy już zdecydujemy się na wyjazd w ten region, warto zobaczyć również zabytkowe Sanktuarium Matki Bożej w Lewiczynie, wzniesione u progu XVII wieku.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Lewiczyn i okolica

Sady jabłoni w Lewiczynie - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2017-11-21
Zamek w Krupem

Zamek w Krupem

Zamek w Krupem, miejscowości w województwie lubelskim, leżącej około 20 kilometrów od Chełma, został wzniesiony pod koniec XV wieku przez Jerzego Krupskiego herbu Korczak. Z tego okresu nie zachował się jednak żaden opis warowni, natomiast jakakolwiek wzmianka na jej temat pojawiła się dopiero w trzeciej ...

Dodany: 2017-11-14
Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku jest częścią zespołu architektonicznego, będącego swoistą wizytówką, a zarazem sercem miasta. Historia placu sięga 1753 roku, kiedy to po pożarze Białegostoku, Jan Klemens Branicki, ówczesny właściciel miasta, rozpoczął jego przebudowę.

Jednym z najważniejszych obiektów, ...

Dodany: 2017-11-07
Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie jest jednym z najbardziej charakterystycznych i reprezentacyjnych zabytków stolicy województwa podkarpackiego. Obecny zamek powstał na początku ubiegłego stulecia, lecz jego dzieje sięgają końca XVI wieku, kiedy to w tym miejscu budowę obronnej rezydencji rozpoczął ówczesny właściciel ...

Dodany: 2017-10-31
Pałac Łochów

Pałac Łochów

Pałac w Łochowie, mieście leżącym około 70 kilometrów od centrum Warszawy, wzniesiono w pierwszej połowie XIX wieku. Pierwotnie parterowy budynek z kolumnowym portykiem, ukończony w 1830 roku, powstał na zamówienie hrabiego Józefa Włodzimierza Hornowskiego, ówczesnego właściciela dóbr łochowskich.

Na ...

Dodany: 2017-10-24
Rynek Wielki w Zamościu

Rynek Wielki w Zamościu

Rynek Wielki w Zamościu jest prawdziwą chlubą i dumą mieszkańców tego miasta. Usytuowany w centrum Starego Miasta, jest swoistym sercem Zamościa, a zarazem jednym z najwspanialszych XVI-wiecznych placów w Europie.

Zamojski rynek ma kształt kwadratu o boku 100 metrów. Każdą jego pierzeję zdobią zabytkowe ...

Dodany: 2017-10-17
Pokamedulski Klasztor w Wigrach

Pokamedu