Sady jabłoni w Lewiczynie

Lewiczyn to niewielka wieś w województwie mazowieckim, leżąca kilka kilometrów od Grójca i 50 kilometrów od Warszawy. Region ten określany jest mianem największego sadu Europy, a sady jabłoni w Lewiczynie są tego doskonałym potwierdzeniem.

Początki sadownictwa w okolicach Grójca sięgają czasów panowania Królowej Bony, znanej z zamiłowania do ogrodnictwa i sadownictwa. Na początku XX wieku zakładano tu już sady handlowe, a nawet opracowano 10 przykazań ogrodniczych. Po zakończeniu II wojny światowej, w okresie dynamicznego rozwoju sadownictwa na tym obszarze, z inicjatywy profesora Szczepana Pieniążka powstał Instytut Sadownictwa i Kwiaciarstwa.

W latach 60. Wacław Przytocki, zastępca przewodniczącego Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Grójcu, zorganizował Dni Kwitnących Jabłoni. Wydarzenie, mające na celu promocję regionu, obecnie obchodzone pod nazwą Święto Kwitnących Jabłoni.

Trzeba przyznać, że sady jabłoni w Lewiczynie z lotu ptaka prezentują się niezwykle, a tak sielankowy widok z pewnością zachęca do spędzania czasu z dala od cywilizacyjnego zgiełku. Kiedy już zdecydujemy się na wyjazd w ten region, warto zobaczyć również zabytkowe Sanktuarium Matki Bożej w Lewiczynie, wzniesione u progu XVII wieku.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Lewiczyn i okolica

Sady jabłoni w Lewiczynie - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto to zdecydowanie najpiękniejsza część Lublina, a zarazem jeden z najlepiej zachowanych historycznych zespołów urbanistycznych w Polsce. Na terenie Starego Miasta, które od 2006 roku jest także dzielnicą administracyjną Lublina, znajduje się wiele cennych, a przede wszystkim wartych zobaczenia ...

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski, znany również pod nazwą Zamku Tarnowskich w Dzikowie, obecnie dzielnicy Tarnobrzega, to dawna rezydencja rodu Tarnowskich herbu Leliwa, której historia sięga jeszcze XV wieku. Po przejęciu przez Tarnowskich, pierwotnie wieżowy dwór obronny w XVII i XVIII wieku został przebudowany i zyskał ...

Wielka Krokiew

Wielka Krokiew

Wielka Krokiew to prawdziwa duma i chluba Zakopanego. Skocznia, będąca jednym z najważniejszych punktów na sportowej mapie Polski, za niewiele ponad miesiąc będzie obchodziła swoje 90. urodziny.

Wielką Krokiew zbudowano według projektu Karola Stryjeńskiego, architekta, działacza i miłośnika Tatr. ...

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Olczań-Ski to kompleks narciarski w Bukowinie Tatrzańskiej w skład którego wchodzi pięć odrębnych wyciągów.

Stacja do dyspozycji turystów oddaje wyciąg krzesełkowy, wyciągi orczykowe oraz oświetloną, sztucznie naśnieżaną i codziennie ratrakowaną trasę.

Przy stacji funkcjonują szkółka narciarska, ...

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Czarna Góra to miejscowość leżąca w sąsiedztwie Bukowiny Tatrzańskiej i Białki Tatrzańskiej. W Stacji Narciarskiej Koziniec narciarze i snowboardziści mają do dyspozycji cztery trasy o różnym poziomie trudności.

W ośrodku znajduje się również klimatyczna karczma serwująca regionalne potrawy. Świetnym ...

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda usytuowany jest w pobliżu Zakopianki. Do dyspozycji miłośników sportów zimowych oddaje zespół wyciągów, 6 świetnie zagospodarowanych tras narciarskich oraz trasę biegową.

W kompleksie funkcjonuje szkółka narciarska oraz wypożyczalnia sprzętu, natomiast po całodziennym szusowaniu ...