Dodany: 2016-10-18

Sanktuarium Maryjne Święta Lipka

Sanktuarium w Świętej Lipce, małej wsi w województwie warmińsko-mazurskim, to jedno z najbardziej znanych sanktuariów maryjnych w Polsce, którego historia rozpoczęła się w XIV wieku. Świętolipska bazylika pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny wraz z obejściem i klasztorem jest zarazem jednym z najważniejszych zabytków baroku w północnej Polsce.

Początki kultu Matki Boskiej w Świętej Lipce sięgają XIV wieku. Według przekazywanych ustnie podań, więziony w lochach kętrzyńskiego kościoła skazaniec wyrzeźbił w drewnie figurkę Matki Bożej z Dzieciątkiem. Po jej wykonaniu został uwolniony, a rzeźbę zawiesił na lipie przy drodze z Kętrzyna do Reszla. Figurka Matki Bożej zasłynęła licznymi cudami.

Jednoznaczną informację o istnieniu kaplicy w Świętej Lipce można odnaleźć w przywileju mistrza krzyżackiego Johanna von Tieffena z 1491 roku. Do wsi przybywały wówczas liczne pielgrzymki, a także ostatni wielki mistrz krzyżacki w Prusach Zakonnych Albrecht.

Jednak w czasie reformacji, prawdopodobnie w 1524 roku, kaplica w Świętej Lipce została zniszczona. Co więcej, aby odstraszyć pielgrzymów, na jej miejscu postawiono szubienicę. Do odbudowy świątyni można było przystąpić dopiero dzięki staraniom Stefana Sadorskiego.

Budowę kaplicy zrealizowano na starych fundamentach, natomiast 19 listopada 1619 roku biskup warmiński Szymon Rudnicki dokonał jej uroczystej konsekracji. Kaplicę przekazano pod opiekę jezuitów, a zaginioną cudowną figurkę zastąpił obraz Matki Bożej Świętolipskiej.

Sława sanktuarium sięgała daleko. Do Świętej Lipki przybywali pielgrzymi nie tylko z Warmii, ale też z Warszawy, Wilna czy Lwowa. Sanktuarium odwiedził nawet królewicz Jan Kazimierz.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Święta Lipka i okolica

Sanktuarium Maryjne Święta Lipka - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2017-11-21
Zamek w Krupem

Zamek w Krupem

Zamek w Krupem, miejscowości w województwie lubelskim, leżącej około 20 kilometrów od Chełma, został wzniesiony pod koniec XV wieku przez Jerzego Krupskiego herbu Korczak. Z tego okresu nie zachował się jednak żaden opis warowni, natomiast jakakolwiek wzmianka na jej temat pojawiła się dopiero w trzeciej ...

Dodany: 2017-11-14
Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku jest częścią zespołu architektonicznego, będącego swoistą wizytówką, a zarazem sercem miasta. Historia placu sięga 1753 roku, kiedy to po pożarze Białegostoku, Jan Klemens Branicki, ówczesny właściciel miasta, rozpoczął jego przebudowę.

Jednym z najważniejszych obiektów, ...

Dodany: 2017-11-07
Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie jest jednym z najbardziej charakterystycznych i reprezentacyjnych zabytków stolicy województwa podkarpackiego. Obecny zamek powstał na początku ubiegłego stulecia, lecz jego dzieje sięgają końca XVI wieku, kiedy to w tym miejscu budowę obronnej rezydencji rozpoczął ówczesny właściciel ...

Dodany: 2017-10-31
Pałac Łochów

Pałac Łochów

Pałac w Łochowie, mieście leżącym około 70 kilometrów od centrum Warszawy, wzniesiono w pierwszej połowie XIX wieku. Pierwotnie parterowy budynek z kolumnowym portykiem, ukończony w 1830 roku, powstał na zamówienie hrabiego Józefa Włodzimierza Hornowskiego, ówczesnego właściciela dóbr łochowskich.

Na ...

Dodany: 2017-10-24
Rynek Wielki w Zamościu

Rynek Wielki w Zamościu

Rynek Wielki w Zamościu jest prawdziwą chlubą i dumą mieszkańców tego miasta. Usytuowany w centrum Starego Miasta, jest swoistym sercem Zamościa, a zarazem jednym z najwspanialszych XVI-wiecznych placów w Europie.

Zamojski rynek ma kształt kwadratu o boku 100 metrów. Każdą jego pierzeję zdobią zabytkowe ...