Kolejne za ok. 00 godz. 05 min. 00 sek.
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce

Sanktuarium Maryjne Święta Lipka

Sanktuarium w Świętej Lipce, małej wsi w województwie warmińsko-mazurskim, to jedno z najbardziej znanych sanktuariów maryjnych w Polsce, którego historia rozpoczęła się w XIV wieku. Świętolipska bazylika pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny wraz z obejściem i klasztorem jest zarazem jednym z najważniejszych zabytków baroku w północnej Polsce.

Początki kultu Matki Boskiej w Świętej Lipce sięgają XIV wieku. Według przekazywanych ustnie podań, więziony w lochach kętrzyńskiego kościoła skazaniec wyrzeźbił w drewnie figurkę Matki Bożej z Dzieciątkiem. Po jej wykonaniu został uwolniony, a rzeźbę zawiesił na lipie przy drodze z Kętrzyna do Reszla. Figurka Matki Bożej zasłynęła licznymi cudami.

Jednoznaczną informację o istnieniu kaplicy w Świętej Lipce można odnaleźć w przywileju mistrza krzyżackiego Johanna von Tieffena z 1491 roku. Do wsi przybywały wówczas liczne pielgrzymki, a także ostatni wielki mistrz krzyżacki w Prusach Zakonnych Albrecht.

Jednak w czasie reformacji, prawdopodobnie w 1524 roku, kaplica w Świętej Lipce została zniszczona. Co więcej, aby odstraszyć pielgrzymów, na jej miejscu postawiono szubienicę. Do odbudowy świątyni można było przystąpić dopiero dzięki staraniom Stefana Sadorskiego.

Budowę kaplicy zrealizowano na starych fundamentach, natomiast 19 listopada 1619 roku biskup warmiński Szymon Rudnicki dokonał jej uroczystej konsekracji. Kaplicę przekazano pod opiekę jezuitów, a zaginioną cudowną figurkę zastąpił obraz Matki Bożej Świętolipskiej.

Sława sanktuarium sięgała daleko. Do Świętej Lipki przybywali pielgrzymi nie tylko z Warmii, ale też z Warszawy, Wilna czy Lwowa. Sanktuarium odwiedził nawet królewicz Jan Kazimierz.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Święta Lipka i okolica

Sanktuarium Maryjne Święta Lipka - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Bastion VII Twierdzy Zamość

Bastion VII Twierdzy Zamość

Twierdza Zamość, zbudowana w latach 1579-1618 na polecenie Jana Zamoyskiego, była jedną z największych twierdz Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a następnie Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. Choć w drugiej połowie XIX wieku, na rozkaz cara Aleksandra II, została zlikwidowana, niektóre jej ...

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa, którego historia sięga początku XVIII wieku, swoje powstanie, a następnie rozwój zawdzięcza dwóm wielkim rodom magnackim - Sieniawskich i Czartoryskich. U progu XVIII stulecia Adam Mikołaj Sieniawski, syn założyciela miasta Mikołaja Hieronima Sieniawskiego, utworzył w tym miejscu park, ...

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie, miejscowości leżącej około 30 kilometrów od Białegostoku, powstał w XV wieku. Na przestrzeni dziejów odwiedzany przez królów, magnatów i polskich książąt, ale również będący świadkiem wielu wojen i rodowych sporów, dwukrotnie powstawał z ruin, by dziś znów zachwycać turystów z całego ...

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu powstał prawdopodobnie w okresie lokacji miasta, czyli w drugiej połowie XIV wieku. Do dzisiaj zachowały się trzy z czterech niegdyś istniejących pierzei Rynku - pierzeja zachodnia została rozebrana na przełomie XVIII i XIX wieku. Podobnie jak w wielu innych miastach, od momentu powstania ...

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Zwierzyniec to miasto w województwie lubelskim, leżące w bezpośrednim sąsiedztwie Roztoczańskiego Parku Narodowego, około 25 kilometrów od Zamościa. Jednym z najważniejszych zabytków Zwierzyńca jest kościół św. Jana Nepomucena, który ze względu na swoje niezwykłe usytuowanie często bywa nazywany kościołem ...

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie, mieście w województwie podkarpackim, uznawany jest za jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Powstały w pierwszej połowie XVII wieku, słynie z zachwycających wnętrz, kolekcji pojazdów konnych oraz parku w stylu angielskim.

Zamek wzniesiono na polecenie wojewody ...