Sanktuarium Maryjne Święta Lipka

Sanktuarium w Świętej Lipce, małej wsi w województwie warmińsko-mazurskim, to jedno z najbardziej znanych sanktuariów maryjnych w Polsce, którego historia rozpoczęła się w XIV wieku. Świętolipska bazylika pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny wraz z obejściem i klasztorem jest zarazem jednym z najważniejszych zabytków baroku w północnej Polsce.

Początki kultu Matki Boskiej w Świętej Lipce sięgają XIV wieku. Według przekazywanych ustnie podań, więziony w lochach kętrzyńskiego kościoła skazaniec wyrzeźbił w drewnie figurkę Matki Bożej z Dzieciątkiem. Po jej wykonaniu został uwolniony, a rzeźbę zawiesił na lipie przy drodze z Kętrzyna do Reszla. Figurka Matki Bożej zasłynęła licznymi cudami.

Jednoznaczną informację o istnieniu kaplicy w Świętej Lipce można odnaleźć w przywileju mistrza krzyżackiego Johanna von Tieffena z 1491 roku. Do wsi przybywały wówczas liczne pielgrzymki, a także ostatni wielki mistrz krzyżacki w Prusach Zakonnych Albrecht.

Jednak w czasie reformacji, prawdopodobnie w 1524 roku, kaplica w Świętej Lipce została zniszczona. Co więcej, aby odstraszyć pielgrzymów, na jej miejscu postawiono szubienicę. Do odbudowy świątyni można było przystąpić dopiero dzięki staraniom Stefana Sadorskiego.

Budowę kaplicy zrealizowano na starych fundamentach, natomiast 19 listopada 1619 roku biskup warmiński Szymon Rudnicki dokonał jej uroczystej konsekracji. Kaplicę przekazano pod opiekę jezuitów, a zaginioną cudowną figurkę zastąpił obraz Matki Bożej Świętolipskiej.

Sława sanktuarium sięgała daleko. Do Świętej Lipki przybywali pielgrzymi nie tylko z Warmii, ale też z Warszawy, Wilna czy Lwowa. Sanktuarium odwiedził nawet królewicz Jan Kazimierz.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Święta Lipka i okolica

Sanktuarium Maryjne Święta Lipka - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto to zdecydowanie najpiękniejsza część Lublina, a zarazem jeden z najlepiej zachowanych historycznych zespołów urbanistycznych w Polsce. Na terenie Starego Miasta, które od 2006 roku jest także dzielnicą administracyjną Lublina, znajduje się wiele cennych, a przede wszystkim wartych zobaczenia ...

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski, znany również pod nazwą Zamku Tarnowskich w Dzikowie, obecnie dzielnicy Tarnobrzega, to dawna rezydencja rodu Tarnowskich herbu Leliwa, której historia sięga jeszcze XV wieku. Po przejęciu przez Tarnowskich, pierwotnie wieżowy dwór obronny w XVII i XVIII wieku został przebudowany i zyskał ...

Wielka Krokiew

Wielka Krokiew

Wielka Krokiew to prawdziwa duma i chluba Zakopanego. Skocznia, będąca jednym z najważniejszych punktów na sportowej mapie Polski, za niewiele ponad miesiąc będzie obchodziła swoje 90. urodziny.

Wielką Krokiew zbudowano według projektu Karola Stryjeńskiego, architekta, działacza i miłośnika Tatr. ...

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Olczań-Ski to kompleks narciarski w Bukowinie Tatrzańskiej w skład którego wchodzi pięć odrębnych wyciągów.

Stacja do dyspozycji turystów oddaje wyciąg krzesełkowy, wyciągi orczykowe oraz oświetloną, sztucznie naśnieżaną i codziennie ratrakowaną trasę.

Przy stacji funkcjonują szkółka narciarska, ...

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Czarna Góra to miejscowość leżąca w sąsiedztwie Bukowiny Tatrzańskiej i Białki Tatrzańskiej. W Stacji Narciarskiej Koziniec narciarze i snowboardziści mają do dyspozycji cztery trasy o różnym poziomie trudności.

W ośrodku znajduje się również klimatyczna karczma serwująca regionalne potrawy. Świetnym ...

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda usytuowany jest w pobliżu Zakopianki. Do dyspozycji miłośników sportów zimowych oddaje zespół wyciągów, 6 świetnie zagospodarowanych tras narciarskich oraz trasę biegową.

W kompleksie funkcjonuje szkółka narciarska oraz wypożyczalnia sprzętu, natomiast po całodziennym szusowaniu ...