Dodany: 2016-12-06

Sanktuarium w Krzeszowie

Pocysterskie Opactwo i Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie, niewielkiej miejscowości w województwie dolnośląskim, są określane mianem perły architektury barokowej regionu. W skład kompleksu wchodzą między innymi wkomponowane w malowniczy górski krajobraz Bazylika Mniejsza pw. Wniebowzięcia NMP, Kościół bracki pw. Świętego Józefa oraz Mauzoleum Piastów Śląskich.

Kościół pw. Wniebowzięcia NMP, posiadający godność bazyliki mniejszej, jest największą, a zarazem jedną z najpiękniejszych barokowych świątyń Śląska. Kościół został wzniesiony w latach 1728-1735, a w pracach budowlanych i wykończeniowych miało uczestniczyć w sumie 41 murarzy, 13 cieśli, 12 kamieniarzy i 10 rzeźbiarzy.

Do Krzeszowa sprowadzono wówczas najwybitniejszych twórców barokowych, w tym takich malarzy, jak Jerzy Wilhelm Neunhertz, Piotr Brandl, Feliks Antoni Scheffler czy Jan Hoffmann, oraz rzeźbiarzy - Ferdynanda Brokoffa, Antoniego Dorasila i Mateusza Brauna.

Kolejnym obiektem sanktuarium jest kościół bracki pw. Świętego Józefa, powstały w latach 1690-1696 z inicjatywy opata Bernarda Rosy. Pierwotnie kościół służył jako świątynia parafialna, do której przybywała okoliczna ludność. Wnętrze zdobione jest licznymi freskami, których autorem był wybitny malarz śląskiego baroku - Michał Leopold Łukasz Willmann. Na freskach przedstawiono liczne sceny biblijne, a także Świętą Rodzinę, Jana Chrzciciela z Rodzicami, ofiarę Izaaka oraz krewnych Maryi i Józefa.

W skład krzeszowskiego kompleksu wchodzi również Mauzoleum Piastów Śląskich, które jest miejscem spoczynku fundatorów opactwa, a ponadto jednym z największych mauzoleów Europy. Mauzoleum jest dziełem artystów pracujących dla opactwa. Freski wykonał Jerzy Wilhelm Neunhertz, a płótna ołtarzy wyszły spod pędzla Feliksa Antoniego Schefflera. W grobowcu pochowano księcia Bolka I Surowego, jego syna Bernarda Stałego oraz Bolka II Małego, na którym wygasła dynastia.

Sanktuarium w Krzeszowie tworzą też Dom Gościnny Opata, zbudowany w 1734 roku według projektu Jentscha, Betlejem, czyli kaplica symbolizująca grotę, w której narodził się Chrystus, oraz Kościół św. Anny, który po drugiej wojnie światowej popadł w ruinę, jednak w ostatnich latach został odrestaurowany.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Krzeszów i okolica

Sanktuarium w Krzeszowie - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2017-11-21
Zamek w Krupem

Zamek w Krupem

Zamek w Krupem, miejscowości w województwie lubelskim, leżącej około 20 kilometrów od Chełma, został wzniesiony pod koniec XV wieku przez Jerzego Krupskiego herbu Korczak. Z tego okresu nie zachował się jednak żaden opis warowni, natomiast jakakolwiek wzmianka na jej temat pojawiła się dopiero w trzeciej ...

Dodany: 2017-11-14
Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku jest częścią zespołu architektonicznego, będącego swoistą wizytówką, a zarazem sercem miasta. Historia placu sięga 1753 roku, kiedy to po pożarze Białegostoku, Jan Klemens Branicki, ówczesny właściciel miasta, rozpoczął jego przebudowę.

Jednym z najważniejszych obiektów, ...

Dodany: 2017-11-07
Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie jest jednym z najbardziej charakterystycznych i reprezentacyjnych zabytków stolicy województwa podkarpackiego. Obecny zamek powstał na początku ubiegłego stulecia, lecz jego dzieje sięgają końca XVI wieku, kiedy to w tym miejscu budowę obronnej rezydencji rozpoczął ówczesny właściciel ...

Dodany: 2017-10-31
Pałac Łochów

Pałac Łochów

Pałac w Łochowie, mieście leżącym około 70 kilometrów od centrum Warszawy, wzniesiono w pierwszej połowie XIX wieku. Pierwotnie parterowy budynek z kolumnowym portykiem, ukończony w 1830 roku, powstał na zamówienie hrabiego Józefa Włodzimierza Hornowskiego, ówczesnego właściciela dóbr łochowskich.

Na ...

Dodany: 2017-10-24
Rynek Wielki w Zamościu

Rynek Wielki w Zamościu

Rynek Wielki w Zamościu jest prawdziwą chlubą i dumą mieszkańców tego miasta. Usytuowany w centrum Starego Miasta, jest swoistym sercem Zamościa, a zarazem jednym z najwspanialszych XVI-wiecznych placów w Europie.

Zamojski rynek ma kształt kwadrat