Sanktuarium w Krzeszowie

Pocysterskie Opactwo i Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie, niewielkiej miejscowości w województwie dolnośląskim, są określane mianem perły architektury barokowej regionu. W skład kompleksu wchodzą między innymi wkomponowane w malowniczy górski krajobraz Bazylika Mniejsza pw. Wniebowzięcia NMP, Kościół bracki pw. Świętego Józefa oraz Mauzoleum Piastów Śląskich.

Kościół pw. Wniebowzięcia NMP, posiadający godność bazyliki mniejszej, jest największą, a zarazem jedną z najpiękniejszych barokowych świątyń Śląska. Kościół został wzniesiony w latach 1728-1735, a w pracach budowlanych i wykończeniowych miało uczestniczyć w sumie 41 murarzy, 13 cieśli, 12 kamieniarzy i 10 rzeźbiarzy.

Do Krzeszowa sprowadzono wówczas najwybitniejszych twórców barokowych, w tym takich malarzy, jak Jerzy Wilhelm Neunhertz, Piotr Brandl, Feliks Antoni Scheffler czy Jan Hoffmann, oraz rzeźbiarzy - Ferdynanda Brokoffa, Antoniego Dorasila i Mateusza Brauna.

Kolejnym obiektem sanktuarium jest kościół bracki pw. Świętego Józefa, powstały w latach 1690-1696 z inicjatywy opata Bernarda Rosy. Pierwotnie kościół służył jako świątynia parafialna, do której przybywała okoliczna ludność. Wnętrze zdobione jest licznymi freskami, których autorem był wybitny malarz śląskiego baroku - Michał Leopold Łukasz Willmann. Na freskach przedstawiono liczne sceny biblijne, a także Świętą Rodzinę, Jana Chrzciciela z Rodzicami, ofiarę Izaaka oraz krewnych Maryi i Józefa.

W skład krzeszowskiego kompleksu wchodzi również Mauzoleum Piastów Śląskich, które jest miejscem spoczynku fundatorów opactwa, a ponadto jednym z największych mauzoleów Europy. Mauzoleum jest dziełem artystów pracujących dla opactwa. Freski wykonał Jerzy Wilhelm Neunhertz, a płótna ołtarzy wyszły spod pędzla Feliksa Antoniego Schefflera. W grobowcu pochowano księcia Bolka I Surowego, jego syna Bernarda Stałego oraz Bolka II Małego, na którym wygasła dynastia.

Sanktuarium w Krzeszowie tworzą też Dom Gościnny Opata, zbudowany w 1734 roku według projektu Jentscha, Betlejem, czyli kaplica symbolizująca grotę, w której narodził się Chrystus, oraz Kościół św. Anny, który po drugiej wojnie światowej popadł w ruinę, jednak w ostatnich latach został odrestaurowany.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Krzeszów i okolica

Sanktuarium w Krzeszowie - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto to zdecydowanie najpiękniejsza część Lublina, a zarazem jeden z najlepiej zachowanych historycznych zespołów urbanistycznych w Polsce. Na terenie Starego Miasta, które od 2006 roku jest także dzielnicą administracyjną Lublina, znajduje się wiele cennych, a przede wszystkim wartych zobaczenia ...

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski, znany również pod nazwą Zamku Tarnowskich w Dzikowie, obecnie dzielnicy Tarnobrzega, to dawna rezydencja rodu Tarnowskich herbu Leliwa, której historia sięga jeszcze XV wieku. Po przejęciu przez Tarnowskich, pierwotnie wieżowy dwór obronny w XVII i XVIII wieku został przebudowany i zyskał ...

Wielka Krokiew

Wielka Krokiew

Wielka Krokiew to prawdziwa duma i chluba Zakopanego. Skocznia, będąca jednym z najważniejszych punktów na sportowej mapie Polski, za niewiele ponad miesiąc będzie obchodziła swoje 90. urodziny.

Wielką Krokiew zbudowano według projektu Karola Stryjeńskiego, architekta, działacza i miłośnika Tatr. ...

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Olczań-Ski to kompleks narciarski w Bukowinie Tatrzańskiej w skład którego wchodzi pięć odrębnych wyciągów.

Stacja do dyspozycji turystów oddaje wyciąg krzesełkowy, wyciągi orczykowe oraz oświetloną, sztucznie naśnieżaną i codziennie ratrakowaną trasę.

Przy stacji funkcjonują szkółka narciarska, ...

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Czarna Góra to miejscowość leżąca w sąsiedztwie Bukowiny Tatrzańskiej i Białki Tatrzańskiej. W Stacji Narciarskiej Koziniec narciarze i snowboardziści mają do dyspozycji cztery trasy o różnym poziomie trudności.

W ośrodku znajduje się również klimatyczna karczma serwująca regionalne potrawy. Świetnym ...

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda usytuowany jest w pobliżu Zakopianki. Do dyspozycji miłośników sportów zimowych oddaje zespół wyciągów, 6 świetnie zagospodarowanych tras narciarskich oraz trasę biegową.

W kompleksie funkcjonuje szkółka narciarska oraz wypożyczalnia sprzętu, natomiast po całodziennym szusowaniu ...