Kolejne za ok. 00 godz. 05 min. 00 sek.
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce

Sanktuarium w Krzeszowie

Pocysterskie Opactwo i Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie, niewielkiej miejscowości w województwie dolnośląskim, są określane mianem perły architektury barokowej regionu. W skład kompleksu wchodzą między innymi wkomponowane w malowniczy górski krajobraz Bazylika Mniejsza pw. Wniebowzięcia NMP, Kościół bracki pw. Świętego Józefa oraz Mauzoleum Piastów Śląskich.

Kościół pw. Wniebowzięcia NMP, posiadający godność bazyliki mniejszej, jest największą, a zarazem jedną z najpiękniejszych barokowych świątyń Śląska. Kościół został wzniesiony w latach 1728-1735, a w pracach budowlanych i wykończeniowych miało uczestniczyć w sumie 41 murarzy, 13 cieśli, 12 kamieniarzy i 10 rzeźbiarzy.

Do Krzeszowa sprowadzono wówczas najwybitniejszych twórców barokowych, w tym takich malarzy, jak Jerzy Wilhelm Neunhertz, Piotr Brandl, Feliks Antoni Scheffler czy Jan Hoffmann, oraz rzeźbiarzy - Ferdynanda Brokoffa, Antoniego Dorasila i Mateusza Brauna.

Kolejnym obiektem sanktuarium jest kościół bracki pw. Świętego Józefa, powstały w latach 1690-1696 z inicjatywy opata Bernarda Rosy. Pierwotnie kościół służył jako świątynia parafialna, do której przybywała okoliczna ludność. Wnętrze zdobione jest licznymi freskami, których autorem był wybitny malarz śląskiego baroku - Michał Leopold Łukasz Willmann. Na freskach przedstawiono liczne sceny biblijne, a także Świętą Rodzinę, Jana Chrzciciela z Rodzicami, ofiarę Izaaka oraz krewnych Maryi i Józefa.

W skład krzeszowskiego kompleksu wchodzi również Mauzoleum Piastów Śląskich, które jest miejscem spoczynku fundatorów opactwa, a ponadto jednym z największych mauzoleów Europy. Mauzoleum jest dziełem artystów pracujących dla opactwa. Freski wykonał Jerzy Wilhelm Neunhertz, a płótna ołtarzy wyszły spod pędzla Feliksa Antoniego Schefflera. W grobowcu pochowano księcia Bolka I Surowego, jego syna Bernarda Stałego oraz Bolka II Małego, na którym wygasła dynastia.

Sanktuarium w Krzeszowie tworzą też Dom Gościnny Opata, zbudowany w 1734 roku według projektu Jentscha, Betlejem, czyli kaplica symbolizująca grotę, w której narodził się Chrystus, oraz Kościół św. Anny, który po drugiej wojnie światowej popadł w ruinę, jednak w ostatnich latach został odrestaurowany.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Krzeszów i okolica

Sanktuarium w Krzeszowie - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Bastion VII Twierdzy Zamość

Bastion VII Twierdzy Zamość

Twierdza Zamość, zbudowana w latach 1579-1618 na polecenie Jana Zamoyskiego, była jedną z największych twierdz Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a następnie Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. Choć w drugiej połowie XIX wieku, na rozkaz cara Aleksandra II, została zlikwidowana, niektóre jej ...

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa, którego historia sięga początku XVIII wieku, swoje powstanie, a następnie rozwój zawdzięcza dwóm wielkim rodom magnackim - Sieniawskich i Czartoryskich. U progu XVIII stulecia Adam Mikołaj Sieniawski, syn założyciela miasta Mikołaja Hieronima Sieniawskiego, utworzył w tym miejscu park, ...

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie, miejscowości leżącej około 30 kilometrów od Białegostoku, powstał w XV wieku. Na przestrzeni dziejów odwiedzany przez królów, magnatów i polskich książąt, ale również będący świadkiem wielu wojen i rodowych sporów, dwukrotnie powstawał z ruin, by dziś znów zachwycać turystów z całego ...

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu powstał prawdopodobnie w okresie lokacji miasta, czyli w drugiej połowie XIV wieku. Do dzisiaj zachowały się trzy z czterech niegdyś istniejących pierzei Rynku - pierzeja zachodnia została rozebrana na przełomie XVIII i XIX wieku. Podobnie jak w wielu innych miastach, od momentu powstania ...

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Zwierzyniec to miasto w województwie lubelskim, leżące w bezpośrednim sąsiedztwie Roztoczańskiego Parku Narodowego, około 25 kilometrów od Zamościa. Jednym z najważniejszych zabytków Zwierzyńca jest kościół św. Jana Nepomucena, który ze względu na swoje niezwykłe usytuowanie często bywa nazywany kościołem ...

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie, mieście w województwie podkarpackim, uznawany jest za jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Powstały w pierwszej połowie XVII wieku, słynie z zachwycających wnętrz, kolekcji pojazdów konnych oraz parku w stylu angielskim.

Zamek wzniesiono na polecenie wojewody ...