Kolejne za ok. 00 godz. 05 min. 00 sek.
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce

Skocznia narciarska im. Adama Małysza

Skocznia narciarska im. Adama Małysza w Wiśle została otwarta jesienią 2008 roku. Ale nie wszyscy wiedzą, że historia obiektu, będącego jedną z największych atrakcji leżącego w Beskidach miasta, sięga jeszcze lat 30. ubiegłego stulecia.

Pierwszą, drewnianą skocznię w Malince, dzielnicy Wisły usytuowanej w dolinie potoku o tej samej nazwie, zbudowano w 1933 roku. Na przestrzeni kolejnych dekad obiekt był systematycznie modernizowany, a najważniejsze prace przeprowadzono na przełomie lat 60. i 70. W tym czasie powstała wieża sędziowska, wykonano stalowy rozbieg i przeniesiono punkt konstrukcyjny na 105 metr.

W 2001 roku zdecydowano o zburzeniu wzniesionej niemal 70 lat wcześniej skoczni i zastąpieniu jej nowoczesnym obiektem o punkcie konstrukcyjnym umiejscowionym na 120 metrze. W 2004 roku oficjalnie rozpoczęto budowę, a w 2005 roku odbyło się uroczyste wmurowanie podpisanego przez prezydenta aktu erekcyjnego.

Skocznię oddano do użytku we wrześniu 2008 roku, czyli o rok później niż planowano, co było spowodowane osunięciem się ziemi przy okazji prac przy zeskoku. Patronem nowo powstałego obiektu został urodzony w Wiśle słynny skoczek narciarski Adam Małysz, należący do grona najbardziej utytułowanych sportowców w historii dyscypliny.

Obecnie kompleks, będący własnością Centralnego Ośrodka Sportu, jest przede wszystkim areną zmagań profesjonalistów w ramach krajowych i międzynarodowych konkursów, a ponadto miejscem treningów polskich i zagranicznych zawodników.

Obiekt doskonale odnajduje się również w roli atrakcji turystycznej. Zwiedzający mogą skorzystać z wyciągu krzesełkowego, by podziwiać wspaniałą panoramę Beskidów z wieży widokowej lub odpocząć w kawiarni, z której widoczny jest najazd oraz belka startowa. Jednak podczas wizyty nie zobaczymy skoczni narciarskiej w Wiśle z lotu ptaka, a trzeba przyznać, że z tej perspektywy prezentuje się naprawdę imponująco.

W ramach ciekawostki warto dodać, że pierwszy rekord skoczni w 1933 roku ustanowił Mieczysław Kozdruń, który wylądował na 41 metrze. Magiczną granicę 100 metrów w 1984 roku przekroczył Janusz Malik, a w 2001 roku, tuż przed remontem obiektu, wynik 112,5 metra uczynił rekordzistą Wojciecha Skupnia. W 2009 roku, skokiem na 132 metry, nowe standardy wyznaczył Kamil Stoch, natomiast autorem aktualnego rekordu jest Austriak Stefan Kraft, który w 2013 roku poszybował na odległość 139 metrów.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Wisła i okolica

Skocznia narciarska im. Adama Małysza - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Bastion VII Twierdzy Zamość

Bastion VII Twierdzy Zamość

Twierdza Zamość, zbudowana w latach 1579-1618 na polecenie Jana Zamoyskiego, była jedną z największych twierdz Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a następnie Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. Choć w drugiej połowie XIX wieku, na rozkaz cara Aleksandra II, została zlikwidowana, niektóre jej ...

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa, którego historia sięga początku XVIII wieku, swoje powstanie, a następnie rozwój zawdzięcza dwóm wielkim rodom magnackim - Sieniawskich i Czartoryskich. U progu XVIII stulecia Adam Mikołaj Sieniawski, syn założyciela miasta Mikołaja Hieronima Sieniawskiego, utworzył w tym miejscu park, ...

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie, miejscowości leżącej około 30 kilometrów od Białegostoku, powstał w XV wieku. Na przestrzeni dziejów odwiedzany przez królów, magnatów i polskich książąt, ale również będący świadkiem wielu wojen i rodowych sporów, dwukrotnie powstawał z ruin, by dziś znów zachwycać turystów z całego ...

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu powstał prawdopodobnie w okresie lokacji miasta, czyli w drugiej połowie XIV wieku. Do dzisiaj zachowały się trzy z czterech niegdyś istniejących pierzei Rynku - pierzeja zachodnia została rozebrana na przełomie XVIII i XIX wieku. Podobnie jak w wielu innych miastach, od momentu powstania ...

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Zwierzyniec to miasto w województwie lubelskim, leżące w bezpośrednim sąsiedztwie Roztoczańskiego Parku Narodowego, około 25 kilometrów od Zamościa. Jednym z najważniejszych zabytków Zwierzyńca jest kościół św. Jana Nepomucena, który ze względu na swoje niezwykłe usytuowanie często bywa nazywany kościołem ...

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie, mieście w województwie podkarpackim, uznawany jest za jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Powstały w pierwszej połowie XVII wieku, słynie z zachwycających wnętrz, kolekcji pojazdów konnych oraz parku w stylu angielskim.

Zamek wzniesiono na polecenie wojewody ...