Dodany: 2014-12-16

Skocznia narciarska im. Adama Małysza

Skocznia narciarska im. Adama Małysza w Wiśle została otwarta jesienią 2008 roku. Ale nie wszyscy wiedzą, że historia obiektu, będącego jedną z największych atrakcji leżącego w Beskidach miasta, sięga jeszcze lat 30. ubiegłego stulecia.

Pierwszą, drewnianą skocznię w Malince, dzielnicy Wisły usytuowanej w dolinie potoku o tej samej nazwie, zbudowano w 1933 roku. Na przestrzeni kolejnych dekad obiekt był systematycznie modernizowany, a najważniejsze prace przeprowadzono na przełomie lat 60. i 70. W tym czasie powstała wieża sędziowska, wykonano stalowy rozbieg i przeniesiono punkt konstrukcyjny na 105 metr.

W 2001 roku zdecydowano o zburzeniu wzniesionej niemal 70 lat wcześniej skoczni i zastąpieniu jej nowoczesnym obiektem o punkcie konstrukcyjnym umiejscowionym na 120 metrze. W 2004 roku oficjalnie rozpoczęto budowę, a w 2005 roku odbyło się uroczyste wmurowanie podpisanego przez prezydenta aktu erekcyjnego.

Skocznię oddano do użytku we wrześniu 2008 roku, czyli o rok później niż planowano, co było spowodowane osunięciem się ziemi przy okazji prac przy zeskoku. Patronem nowo powstałego obiektu został urodzony w Wiśle słynny skoczek narciarski Adam Małysz, należący do grona najbardziej utytułowanych sportowców w historii dyscypliny.

Obecnie kompleks, będący własnością Centralnego Ośrodka Sportu, jest przede wszystkim areną zmagań profesjonalistów w ramach krajowych i międzynarodowych konkursów, a ponadto miejscem treningów polskich i zagranicznych zawodników.

Obiekt doskonale odnajduje się również w roli atrakcji turystycznej. Zwiedzający mogą skorzystać z wyciągu krzesełkowego, by podziwiać wspaniałą panoramę Beskidów z wieży widokowej lub odpocząć w kawiarni, z której widoczny jest najazd oraz belka startowa. Jednak podczas wizyty nie zobaczymy skoczni narciarskiej w Wiśle z lotu ptaka, a trzeba przyznać, że z tej perspektywy prezentuje się naprawdę imponująco.

W ramach ciekawostki warto dodać, że pierwszy rekord skoczni w 1933 roku ustanowił Mieczysław Kozdruń, który wylądował na 41 metrze. Magiczną granicę 100 metrów w 1984 roku przekroczył Janusz Malik, a w 2001 roku, tuż przed remontem obiektu, wynik 112,5 metra uczynił rekordzistą Wojciecha Skupnia. W 2009 roku, skokiem na 132 metry, nowe standardy wyznaczył Kamil Stoch, natomiast autorem aktualnego rekordu jest Austriak Stefan Kraft, który w 2013 roku poszybował na odległość 139 metrów.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Wisła i okolica

Skocznia narciarska im. Adama Małysza - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2017-11-21
Zamek w Krupem

Zamek w Krupem

Zamek w Krupem, miejscowości w województwie lubelskim, leżącej około 20 kilometrów od Chełma, został wzniesiony pod koniec XV wieku przez Jerzego Krupskiego herbu Korczak. Z tego okresu nie zachował się jednak żaden opis warowni, natomiast jakakolwiek wzmianka na jej temat pojawiła się dopiero w trzeciej ...

Dodany: 2017-11-14
Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku jest częścią zespołu architektonicznego, będącego swoistą wizytówką, a zarazem sercem miasta. Historia placu sięga 1753 roku, kiedy to po pożarze Białegostoku, Jan Klemens Branicki, ówczesny właściciel miasta, rozpoczął jego przebudowę.

Jednym z najważniejszych obiektów, ...

Dodany: 2017-11-07
Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie jest jednym z najbardziej charakterystycznych i reprezentacyjnych zabytków stolicy województwa podkarpackiego. Obecny zamek powstał na początku ubiegłego stulecia, lecz jego dzieje sięgają końca XVI wieku, kiedy to w tym miejscu budowę obronnej rezydencji rozpoczął ówczesny właściciel ...

Dodany: 2017-10-31
Pałac Łochów

Pałac Łochów

Pałac w Łochowie, mieście leżącym około 70 kilometrów od centrum Warszawy, wzniesiono w pierwszej połowie XIX wieku. Pierwotnie parterowy budynek z kolumnowym portykiem, ukończony w 1830 roku, powstał na zamówienie hrabiego Józefa Włodzimierza Hornowskiego, ówczesnego właściciela dóbr łochow