Skocznia narciarska im. Adama Małysza

Skocznia narciarska im. Adama Małysza w Wiśle została otwarta jesienią 2008 roku. Ale nie wszyscy wiedzą, że historia obiektu, będącego jedną z największych atrakcji leżącego w Beskidach miasta, sięga jeszcze lat 30. ubiegłego stulecia.

Pierwszą, drewnianą skocznię w Malince, dzielnicy Wisły usytuowanej w dolinie potoku o tej samej nazwie, zbudowano w 1933 roku. Na przestrzeni kolejnych dekad obiekt był systematycznie modernizowany, a najważniejsze prace przeprowadzono na przełomie lat 60. i 70. W tym czasie powstała wieża sędziowska, wykonano stalowy rozbieg i przeniesiono punkt konstrukcyjny na 105 metr.

W 2001 roku zdecydowano o zburzeniu wzniesionej niemal 70 lat wcześniej skoczni i zastąpieniu jej nowoczesnym obiektem o punkcie konstrukcyjnym umiejscowionym na 120 metrze. W 2004 roku oficjalnie rozpoczęto budowę, a w 2005 roku odbyło się uroczyste wmurowanie podpisanego przez prezydenta aktu erekcyjnego.

Skocznię oddano do użytku we wrześniu 2008 roku, czyli o rok później niż planowano, co było spowodowane osunięciem się ziemi przy okazji prac przy zeskoku. Patronem nowo powstałego obiektu został urodzony w Wiśle słynny skoczek narciarski Adam Małysz, należący do grona najbardziej utytułowanych sportowców w historii dyscypliny.

Obecnie kompleks, będący własnością Centralnego Ośrodka Sportu, jest przede wszystkim areną zmagań profesjonalistów w ramach krajowych i międzynarodowych konkursów, a ponadto miejscem treningów polskich i zagranicznych zawodników.

Obiekt doskonale odnajduje się również w roli atrakcji turystycznej. Zwiedzający mogą skorzystać z wyciągu krzesełkowego, by podziwiać wspaniałą panoramę Beskidów z wieży widokowej lub odpocząć w kawiarni, z której widoczny jest najazd oraz belka startowa. Jednak podczas wizyty nie zobaczymy skoczni narciarskiej w Wiśle z lotu ptaka, a trzeba przyznać, że z tej perspektywy prezentuje się naprawdę imponująco.

W ramach ciekawostki warto dodać, że pierwszy rekord skoczni w 1933 roku ustanowił Mieczysław Kozdruń, który wylądował na 41 metrze. Magiczną granicę 100 metrów w 1984 roku przekroczył Janusz Malik, a w 2001 roku, tuż przed remontem obiektu, wynik 112,5 metra uczynił rekordzistą Wojciecha Skupnia. W 2009 roku, skokiem na 132 metry, nowe standardy wyznaczył Kamil Stoch, natomiast autorem aktualnego rekordu jest Austriak Stefan Kraft, który w 2013 roku poszybował na odległość 139 metrów.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Wisła i okolica

Skocznia narciarska im. Adama Małysza - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto to zdecydowanie najpiękniejsza część Lublina, a zarazem jeden z najlepiej zachowanych historycznych zespołów urbanistycznych w Polsce. Na terenie Starego Miasta, które od 2006 roku jest także dzielnicą administracyjną Lublina, znajduje się wiele cennych, a przede wszystkim wartych zobaczenia ...

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski, znany również pod nazwą Zamku Tarnowskich w Dzikowie, obecnie dzielnicy Tarnobrzega, to dawna rezydencja rodu Tarnowskich herbu Leliwa, której historia sięga jeszcze XV wieku. Po przejęciu przez Tarnowskich, pierwotnie wieżowy dwór obronny w XVII i XVIII wieku został przebudowany i zyskał ...

Wielka Krokiew

Wielka Krokiew

Wielka Krokiew to prawdziwa duma i chluba Zakopanego. Skocznia, będąca jednym z najważniejszych punktów na sportowej mapie Polski, za niewiele ponad miesiąc będzie obchodziła swoje 90. urodziny.

Wielką Krokiew zbudowano według projektu Karola Stryjeńskiego, architekta, działacza i miłośnika Tatr. ...

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Olczań-Ski to kompleks narciarski w Bukowinie Tatrzańskiej w skład którego wchodzi pięć odrębnych wyciągów.

Stacja do dyspozycji turystów oddaje wyciąg krzesełkowy, wyciągi orczykowe oraz oświetloną, sztucznie naśnieżaną i codziennie ratrakowaną trasę.

Przy stacji funkcjonują szkółka narciarska, ...

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Czarna Góra to miejscowość leżąca w sąsiedztwie Bukowiny Tatrzańskiej i Białki Tatrzańskiej. W Stacji Narciarskiej Koziniec narciarze i snowboardziści mają do dyspozycji cztery trasy o różnym poziomie trudności.

W ośrodku znajduje się również klimatyczna karczma serwująca regionalne potrawy. Świetnym ...

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda usytuowany jest w pobliżu Zakopianki. Do dyspozycji miłośników sportów zimowych oddaje zespół wyciągów, 6 świetnie zagospodarowanych tras narciarskich oraz trasę biegową.

W kompleksie funkcjonuje szkółka narciarska oraz wypożyczalnia sprzętu, natomiast po całodziennym szusowaniu ...