Dodany: 2014-10-02

Słoneczniki na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej

Jednym z najcenniejszych bogactw naszego kraju są wspaniałe walory przyrodnicze. Ale niektóre z nich są dziełem współtworzonym zarówno przez matkę naturę, jak i człowieka. Znakomitym tego przykładem może być plantacja słonecznika, znajdująca się w okolicach Zawiercia, na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.

Nie wszyscy pewnie wiedzą, że słonecznik pochodzi z Ameryki Północnej, natomiast w Europie zadomowił się już w XVI wieku. Nie bez powodu określany jest mianem radosnej rośliny, a pola, na których się go uprawia, słonecznymi plantacjami.

Słoneczniki, osiągające wysokość do kilku metrów, uwielbiają działanie promieni słonecznych. Co więcej, dzięki zdolnościom, jakimi obdarzyła je natura, potrafią to na swój własny sposób okazywać.

Kwiaty słonecznika są zawsze zwrócone w stronę słońca, co możemy zaobserwować zwłaszcza w miesiącach letnich. A na takich plantacjach, jak ta na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, widok ten robi jeszcze większe, wręcz imponujące wrażenie.

W tym świetle przestaje dziwić fakt, że słonecznik przestał być postrzegany jedynie jako roślina o jadalnych nasionach, z których otrzymuje się także olej słonecznikowy czy wytwarza paszę dla zwierząt. Słonecznik zyskał rangę rośliny ozdobnej, a nawet stał się inspiracją dla takich artystów jak Vincent van Gogh.

Warto również wspomnieć, że cała Jura Krakowsko-Częstochowska jest obszarem niezwykle atrakcyjnym nie tylko dla miłośników przyrody, ale także amatorów aktywnego wypoczynku, pieszych wycieczek czy wędrówek po jaskiniach oraz pasjonatów historii i architektury.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Jura Krakowsko-Częstochowska i okolica

Słoneczniki na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej - lokalizacja obiektu na mapie

Komentarze

  • Rogóźno
    Rogóźno 2016-07-20 o 11:54

    Szukam plantacji słonecznika chciałbym pomóc w zapylaniu i przyjechać z pszczółkami - może ktoś się chce przyczynić do rozwoju pszczelarstwa.

  • Kamil
    Kamil 2016-08-01 o 18:05

    Witam. Czy nie orientujecie się może czy pola słoneczników w tych okolicach jury są nadal w tym roku ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *