Kolejne za ok. 00 godz. 05 min. 00 sek.
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce

Słoneczniki na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej

Jednym z najcenniejszych bogactw naszego kraju są wspaniałe walory przyrodnicze. Ale niektóre z nich są dziełem współtworzonym zarówno przez matkę naturę, jak i człowieka. Znakomitym tego przykładem może być plantacja słonecznika, znajdująca się w okolicach Zawiercia, na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.

Nie wszyscy pewnie wiedzą, że słonecznik pochodzi z Ameryki Północnej, natomiast w Europie zadomowił się już w XVI wieku. Nie bez powodu określany jest mianem radosnej rośliny, a pola, na których się go uprawia, słonecznymi plantacjami.

Słoneczniki, osiągające wysokość do kilku metrów, uwielbiają działanie promieni słonecznych. Co więcej, dzięki zdolnościom, jakimi obdarzyła je natura, potrafią to na swój własny sposób okazywać.

Kwiaty słonecznika są zawsze zwrócone w stronę słońca, co możemy zaobserwować zwłaszcza w miesiącach letnich. A na takich plantacjach, jak ta na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, widok ten robi jeszcze większe, wręcz imponujące wrażenie.

W tym świetle przestaje dziwić fakt, że słonecznik przestał być postrzegany jedynie jako roślina o jadalnych nasionach, z których otrzymuje się także olej słonecznikowy czy wytwarza paszę dla zwierząt. Słonecznik zyskał rangę rośliny ozdobnej, a nawet stał się inspiracją dla takich artystów jak Vincent van Gogh.

Warto również wspomnieć, że cała Jura Krakowsko-Częstochowska jest obszarem niezwykle atrakcyjnym nie tylko dla miłośników przyrody, ale także amatorów aktywnego wypoczynku, pieszych wycieczek czy wędrówek po jaskiniach oraz pasjonatów historii i architektury.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Jura Krakowsko-Częstochowska i okolica

Słoneczniki na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej - lokalizacja obiektu na mapie

Komentarze

  • Rogóźno
    Rogóźno 2016-07-20 o 11:54

    Szukam plantacji słonecznika chciałbym pomóc w zapylaniu i przyjechać z pszczółkami - może ktoś się chce przyczynić do rozwoju pszczelarstwa.

  • Kamil
    Kamil 2016-08-01 o 18:05

    Witam. Czy nie orientujecie się może czy pola słoneczników w tych okolicach jury są nadal w tym roku ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie, miejscowości leżącej około 30 kilometrów od Białegostoku, powstał w XV wieku. Na przestrzeni dziejów odwiedzany przez królów, magnatów i polskich książąt, ale również będący świadkiem wielu wojen i rodowych sporów, dwukrotnie powstawał z ruin, by dziś znów zachwycać turystów z całego ...

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu powstał prawdopodobnie w okresie lokacji miasta, czyli w drugiej połowie XIV wieku. Do dzisiaj zachowały się trzy z czterech niegdyś istniejących pierzei Rynku - pierzeja zachodnia została rozebrana na przełomie XVIII i XIX wieku. Podobnie jak w wielu innych miastach, od momentu powstania ...

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Zwierzyniec to miasto w województwie lubelskim, leżące w bezpośrednim sąsiedztwie Roztoczańskiego Parku Narodowego, około 25 kilometrów od Zamościa. Jednym z najważniejszych zabytków Zwierzyńca jest kościół św. Jana Nepomucena, który ze względu na swoje niezwykłe usytuowanie często bywa nazywany kościołem ...

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie, mieście w województwie podkarpackim, uznawany jest za jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Powstały w pierwszej połowie XVII wieku, słynie z zachwycających wnętrz, kolekcji pojazdów konnych oraz parku w stylu angielskim.

Zamek wzniesiono na polecenie wojewody ...

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto to zdecydowanie najpiękniejsza część Lublina, a zarazem jeden z najlepiej zachowanych historycznych zespołów urbanistycznych w Polsce. Na terenie Starego Miasta, które od 2006 roku jest także dzielnicą administracyjną Lublina, znajduje się wiele cennych, a przede wszystkim wartych zobaczenia ...

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski, znany również pod nazwą Zamku Tarnowskich w Dzikowie, obecnie dzielnicy Tarnobrzega, to dawna rezydencja rodu Tarnowskich herbu Leliwa, której historia sięga jeszcze XV wieku. Po przejęciu przez Tarnowskich, pierwotnie wieżowy dwór obronny w XVII i XVIII wieku został przebudowany i zyskał ...