Dodany: 2014-12-19

Spodek w Katowicach

Katowicki Spodek, jedna z największych i najnowocześniejszych hali widowiskowo-sportowych w Polsce, jest niewątpliwie symbolem stolicy województwa śląskiego.

Pomysł budowy hali widowiskowo-sportowej w Katowicach pojawił się w 1955 roku. Cztery lata później otrzymał realny kształt i przybrał postać projektu, którego autorów nagrodzono między innymi Złotym Wawrzynem Olimpijskim. Ale, co ciekawe, plan zakładał, że obiekt zostanie wzniesiony na obrzeżach miasta, w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku, współcześnie Parku Śląskim, leżącym już w granicach Chorzowa.

Ostatecznie rozstrzygnięto, że kompleks powstanie w centrum Katowic, co w głównej mierze jest zasługą Jerzego Ziętka, ówczesnego wojewody śląskiego, któremu stworzona przez architektów koncepcja niezwykle przypadła do gustu. W 1964 roku rozpoczęto prace konstrukcyjne, a 9 maja 1971 roku nastąpiło uroczyste otwarcie obiektu.

Warto dodać, że po wyborze docelowej lokalizacji projekt poszerzono o hotel, salę gimnastyczną, lodowisko oraz dwie pływalnie, ale z uwagi na wysokie koszty do realizacji ostatniej z wymienionych części przedsięwzięcia niestety nie doszło.

Ciekawostką architektoniczną z pewnością będzie również fakt, że pod posadzką hali ukryto ekran kinowy, który wysuwał się z podłogi przy specjalnie dobranym akompaniamencie. Jednak ostatnia, jak do tej pory, projekcja odbyła się w 2002 roku.

Od początku swego istnienia, Spodek jest prawdziwą dumą i chlubą Katowic. W kompleksie odbywają się liczne wydarzenia rozrywkowe, kulturalne, artystyczne i sportowe, także cykliczne. Spodek gościł największe gwiazdy światowej estrady, był areną zmagań najwyższej rangi w siatkówce, koszykówce, hokeju, kulturystyce i lekkoatletyce, a ponadto stał się miejscem organizacji konferencji naukowych, imprez targowych, widowisk politycznych czy nawet rewii cyrkowych.

Obiekt bez wątpienia zachwyca swoim rozmiarem. Podobno widzowie w ostatnim rzędzie górnych sektorów znajdują się na wysokości porównywalnej do piątego piętra standardowego budynku. Nie mniej imponująco prezentuje się Spodek w Katowicach filmowany z drona, choć będzie to jedynie namiastka czekających na nas w środku, niesamowitych wrażeń.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Katowice i okolica