Kolejne za ok. 00 godz. 05 min. 00 sek.
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce

Spodek w Katowicach

Katowicki Spodek, jedna z największych i najnowocześniejszych hali widowiskowo-sportowych w Polsce, jest niewątpliwie symbolem stolicy województwa śląskiego.

Pomysł budowy hali widowiskowo-sportowej w Katowicach pojawił się w 1955 roku. Cztery lata później otrzymał realny kształt i przybrał postać projektu, którego autorów nagrodzono między innymi Złotym Wawrzynem Olimpijskim. Ale, co ciekawe, plan zakładał, że obiekt zostanie wzniesiony na obrzeżach miasta, w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku, współcześnie Parku Śląskim, leżącym już w granicach Chorzowa.

Ostatecznie rozstrzygnięto, że kompleks powstanie w centrum Katowic, co w głównej mierze jest zasługą Jerzego Ziętka, ówczesnego wojewody śląskiego, któremu stworzona przez architektów koncepcja niezwykle przypadła do gustu. W 1964 roku rozpoczęto prace konstrukcyjne, a 9 maja 1971 roku nastąpiło uroczyste otwarcie obiektu.

Warto dodać, że po wyborze docelowej lokalizacji projekt poszerzono o hotel, salę gimnastyczną, lodowisko oraz dwie pływalnie, ale z uwagi na wysokie koszty do realizacji ostatniej z wymienionych części przedsięwzięcia niestety nie doszło.

Ciekawostką architektoniczną z pewnością będzie również fakt, że pod posadzką hali ukryto ekran kinowy, który wysuwał się z podłogi przy specjalnie dobranym akompaniamencie. Jednak ostatnia, jak do tej pory, projekcja odbyła się w 2002 roku.

Od początku swego istnienia, Spodek jest prawdziwą dumą i chlubą Katowic. W kompleksie odbywają się liczne wydarzenia rozrywkowe, kulturalne, artystyczne i sportowe, także cykliczne. Spodek gościł największe gwiazdy światowej estrady, był areną zmagań najwyższej rangi w siatkówce, koszykówce, hokeju, kulturystyce i lekkoatletyce, a ponadto stał się miejscem organizacji konferencji naukowych, imprez targowych, widowisk politycznych czy nawet rewii cyrkowych.

Obiekt bez wątpienia zachwyca swoim rozmiarem. Podobno widzowie w ostatnim rzędzie górnych sektorów znajdują się na wysokości porównywalnej do piątego piętra standardowego budynku. Nie mniej imponująco prezentuje się Spodek w Katowicach filmowany z drona, choć będzie to jedynie namiastka czekających na nas w środku, niesamowitych wrażeń.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Katowice i okolica

Spodek w Katowicach - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Bastion VII Twierdzy Zamość

Bastion VII Twierdzy Zamość

Twierdza Zamość, zbudowana w latach 1579-1618 na polecenie Jana Zamoyskiego, była jedną z największych twierdz Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a następnie Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. Choć w drugiej połowie XIX wieku, na rozkaz cara Aleksandra II, została zlikwidowana, niektóre jej ...

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa, którego historia sięga początku XVIII wieku, swoje powstanie, a następnie rozwój zawdzięcza dwóm wielkim rodom magnackim - Sieniawskich i Czartoryskich. U progu XVIII stulecia Adam Mikołaj Sieniawski, syn założyciela miasta Mikołaja Hieronima Sieniawskiego, utworzył w tym miejscu park, ...

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie, miejscowości leżącej około 30 kilometrów od Białegostoku, powstał w XV wieku. Na przestrzeni dziejów odwiedzany przez królów, magnatów i polskich książąt, ale również będący świadkiem wielu wojen i rodowych sporów, dwukrotnie powstawał z ruin, by dziś znów zachwycać turystów z całego ...

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu powstał prawdopodobnie w okresie lokacji miasta, czyli w drugiej połowie XIV wieku. Do dzisiaj zachowały się trzy z czterech niegdyś istniejących pierzei Rynku - pierzeja zachodnia została rozebrana na przełomie XVIII i XIX wieku. Podobnie jak w wielu innych miastach, od momentu powstania ...

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Zwierzyniec to miasto w województwie lubelskim, leżące w bezpośrednim sąsiedztwie Roztoczańskiego Parku Narodowego, około 25 kilometrów od Zamościa. Jednym z najważniejszych zabytków Zwierzyńca jest kościół św. Jana Nepomucena, który ze względu na swoje niezwykłe usytuowanie często bywa nazywany kościołem ...

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie, mieście w województwie podkarpackim, uznawany jest za jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Powstały w pierwszej połowie XVII wieku, słynie z zachwycających wnętrz, kolekcji pojazdów konnych oraz parku w stylu angielskim.

Zamek wzniesiono na polecenie wojewody ...