Spodek w Katowicach

Katowicki Spodek, jedna z największych i najnowocześniejszych hali widowiskowo-sportowych w Polsce, jest niewątpliwie symbolem stolicy województwa śląskiego.

Pomysł budowy hali widowiskowo-sportowej w Katowicach pojawił się w 1955 roku. Cztery lata później otrzymał realny kształt i przybrał postać projektu, którego autorów nagrodzono między innymi Złotym Wawrzynem Olimpijskim. Ale, co ciekawe, plan zakładał, że obiekt zostanie wzniesiony na obrzeżach miasta, w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku, współcześnie Parku Śląskim, leżącym już w granicach Chorzowa.

Ostatecznie rozstrzygnięto, że kompleks powstanie w centrum Katowic, co w głównej mierze jest zasługą Jerzego Ziętka, ówczesnego wojewody śląskiego, któremu stworzona przez architektów koncepcja niezwykle przypadła do gustu. W 1964 roku rozpoczęto prace konstrukcyjne, a 9 maja 1971 roku nastąpiło uroczyste otwarcie obiektu.

Warto dodać, że po wyborze docelowej lokalizacji projekt poszerzono o hotel, salę gimnastyczną, lodowisko oraz dwie pływalnie, ale z uwagi na wysokie koszty do realizacji ostatniej z wymienionych części przedsięwzięcia niestety nie doszło.

Ciekawostką architektoniczną z pewnością będzie również fakt, że pod posadzką hali ukryto ekran kinowy, który wysuwał się z podłogi przy specjalnie dobranym akompaniamencie. Jednak ostatnia, jak do tej pory, projekcja odbyła się w 2002 roku.

Od początku swego istnienia, Spodek jest prawdziwą dumą i chlubą Katowic. W kompleksie odbywają się liczne wydarzenia rozrywkowe, kulturalne, artystyczne i sportowe, także cykliczne. Spodek gościł największe gwiazdy światowej estrady, był areną zmagań najwyższej rangi w siatkówce, koszykówce, hokeju, kulturystyce i lekkoatletyce, a ponadto stał się miejscem organizacji konferencji naukowych, imprez targowych, widowisk politycznych czy nawet rewii cyrkowych.

Obiekt bez wątpienia zachwyca swoim rozmiarem. Podobno widzowie w ostatnim rzędzie górnych sektorów znajdują się na wysokości porównywalnej do piątego piętra standardowego budynku. Nie mniej imponująco prezentuje się Spodek w Katowicach filmowany z drona, choć będzie to jedynie namiastka czekających na nas w środku, niesamowitych wrażeń.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Katowice i okolica

Spodek w Katowicach - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto to zdecydowanie najpiękniejsza część Lublina, a zarazem jeden z najlepiej zachowanych historycznych zespołów urbanistycznych w Polsce. Na terenie Starego Miasta, które od 2006 roku jest także dzielnicą administracyjną Lublina, znajduje się wiele cennych, a przede wszystkim wartych zobaczenia ...

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski, znany również pod nazwą Zamku Tarnowskich w Dzikowie, obecnie dzielnicy Tarnobrzega, to dawna rezydencja rodu Tarnowskich herbu Leliwa, której historia sięga jeszcze XV wieku. Po przejęciu przez Tarnowskich, pierwotnie wieżowy dwór obronny w XVII i XVIII wieku został przebudowany i zyskał ...

Wielka Krokiew

Wielka Krokiew

Wielka Krokiew to prawdziwa duma i chluba Zakopanego. Skocznia, będąca jednym z najważniejszych punktów na sportowej mapie Polski, za niewiele ponad miesiąc będzie obchodziła swoje 90. urodziny.

Wielką Krokiew zbudowano według projektu Karola Stryjeńskiego, architekta, działacza i miłośnika Tatr. ...

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Olczań-Ski to kompleks narciarski w Bukowinie Tatrzańskiej w skład którego wchodzi pięć odrębnych wyciągów.

Stacja do dyspozycji turystów oddaje wyciąg krzesełkowy, wyciągi orczykowe oraz oświetloną, sztucznie naśnieżaną i codziennie ratrakowaną trasę.

Przy stacji funkcjonują szkółka narciarska, ...

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Czarna Góra to miejscowość leżąca w sąsiedztwie Bukowiny Tatrzańskiej i Białki Tatrzańskiej. W Stacji Narciarskiej Koziniec narciarze i snowboardziści mają do dyspozycji cztery trasy o różnym poziomie trudności.

W ośrodku znajduje się również klimatyczna karczma serwująca regionalne potrawy. Świetnym ...

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda usytuowany jest w pobliżu Zakopianki. Do dyspozycji miłośników sportów zimowych oddaje zespół wyciągów, 6 świetnie zagospodarowanych tras narciarskich oraz trasę biegową.

W kompleksie funkcjonuje szkółka narciarska oraz wypożyczalnia sprzętu, natomiast po całodziennym szusowaniu ...