Kolejne za ok. 00 godz. 05 min. 00 sek.
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce

Stadion Miejski w Białymstoku

Choć Stadion Miejski w Białymstoku został oddany do użytku w 2014 roku, jego historia sięga jeszcze lat 70. ubiegłego stulecia. W 1971 roku zakończono bowiem budowę Stadionu Gwardii, na którego trybunach mogło zasiąść 15 tysięcy osób. Jednak już po dwóch latach podjęto decyzję o modernizacji obiektu i podniesieniu trybun, dzięki czemu jego pojemność zwiększyła się do około 30 tysięcy miejsc. Co ciekawe, w tamtym okresie Stadion Gwardii był jednym z największych i najnowocześniejszych obiektów tego typu w Polsce.

Jeszcze pod koniec lat 80. na stadionie spotkania rozgrywała występująca w Ekstraklasie Jagiellonia, lecz już w następnej dekadzie obiekt zaczął niszczeć. W konsekwencji dawny Stadion Gwardii, a od 1991 roku Hetmana Białystok, stał się areną zmagań wyłącznie dla zespołów z III bądź IV ligi.

Zmiany przyniósł początek kolejnego stulecia, kiedy to poprawiła się zarówno sportowa, jak i finansowa kondycja Jagiellonii, która grała w ówczesnej drugiej lidze. W 2005 roku za pieniądze klubu odnowiono trybunę, na której zainstalowano 5000 krzesełek, natomiast w 2006 roku obiekt skomunalizowano, dzięki czemu droga do dalszego unowocześniania, przy większym udziale władz miasta, stała otworem.

Już w 2007 roku rozpoczęto działania mające na celu dostosowanie stadionu do wymogów Ekstraklasy. Obiekt zyskał podgrzewaną płytę boiska i nową murawę, powiększono i wyremontowano szatnie, a także zbudowano salę konferencyjną oraz pokoje do badań antydopingowych i dla delegata PZPN. Ponadto, w tym samym roku do użytku oddano nową trybunę, wymieniono ogrodzenie trybuny i zainstalowano sztuczne oświetlenie.

Mimo szeroko zakrojonych prac modernizacyjnych, pozwalały one jedynie doraźnie spełnić wymogi Ekstraklasy - klub potrzebował bowiem nowoczesnego, stworzonego od podstaw stadionu. Ogłoszony w 2006 roku konkurs wygrał projekt zakładający budowę nowego obiektu o łącznej pojemności ponad 22 tysięcy miejsc.

W październiku 2010 roku odbyło się wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę stadionu. Zgodnie z pierwszymi ustaleniami, obiekt powinien być gotowy w 2012 roku, jednak z powodu opóźnień w pracach, miasto wypowiedziało umowę konsorcjum, które zwyciężyło w pierwszym przetargu. Po ponownym przetargu i wyborze nowego konsorcjum, w 2013 roku oddano do użytku pierwszą część stadionu z trybunami dla 7 tysięcy osób, salami konferencyjnymi oraz miejscami dla mediów. Drugi etap prac obejmował stworzenie trybun dla blisko 15 tysięcy widzów, lokali komercyjnych oraz boiska treningowego w sąsiedztwie obiektu.

Pozwolenie na użytkowanie kompleksu wydano 9 października 2014 roku. Już kilka dni później, 18 października, odbyło się uroczyste otwarcie Stadionu Miejskiego w Białymstoku, podczas którego rozegrano mecz pomiędzy Jagiellonią Białystok i Pogonią Szczecin. Obecnie na obiekcie odbywają się w głównej mierze spotkania występującej w Ekstraklasie Jagiellonii Białystok, a ponadto mecze rangi międzynarodowej oraz wydarzenia kulturalno-rozrywkowe.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Białystok i okolica

Stadion Miejski w Białymstoku - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie, miejscowości leżącej około 30 kilometrów od Białegostoku, powstał w XV wieku. Na przestrzeni dziejów odwiedzany przez królów, magnatów i polskich książąt, ale również będący świadkiem wielu wojen i rodowych sporów, dwukrotnie powstawał z ruin, by dziś znów zachwycać turystów z całego ...

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu powstał prawdopodobnie w okresie lokacji miasta, czyli w drugiej połowie XIV wieku. Do dzisiaj zachowały się trzy z czterech niegdyś istniejących pierzei Rynku - pierzeja zachodnia została rozebrana na przełomie XVIII i XIX wieku. Podobnie jak w wielu innych miastach, od momentu powstania ...

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Zwierzyniec to miasto w województwie lubelskim, leżące w bezpośrednim sąsiedztwie Roztoczańskiego Parku Narodowego, około 25 kilometrów od Zamościa. Jednym z najważniejszych zabytków Zwierzyńca jest kościół św. Jana Nepomucena, który ze względu na swoje niezwykłe usytuowanie często bywa nazywany kościołem ...

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie, mieście w województwie podkarpackim, uznawany jest za jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Powstały w pierwszej połowie XVII wieku, słynie z zachwycających wnętrz, kolekcji pojazdów konnych oraz parku w stylu angielskim.

Zamek wzniesiono na polecenie wojewody ...

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto to zdecydowanie najpiękniejsza część Lublina, a zarazem jeden z najlepiej zachowanych historycznych zespołów urbanistycznych w Polsce. Na terenie Starego Miasta, które od 2006 roku jest także dzielnicą administracyjną Lublina, znajduje się wiele cennych, a przede wszystkim wartych zobaczenia ...

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski, znany również pod nazwą Zamku Tarnowskich w Dzikowie, obecnie dzielnicy Tarnobrzega, to dawna rezydencja rodu Tarnowskich herbu Leliwa, której historia sięga jeszcze XV wieku. Po przejęciu przez Tarnowskich, pierwotnie wieżowy dwór obronny w XVII i XVIII wieku został przebudowany i zyskał ...