Kolejne za 1 dzień
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce

Stadion Miejski w Białymstoku

Choć Stadion Miejski w Białymstoku został oddany do użytku w 2014 roku, jego historia sięga jeszcze lat 70. ubiegłego stulecia. W 1971 roku zakończono bowiem budowę Stadionu Gwardii, na którego trybunach mogło zasiąść 15 tysięcy osób. Jednak już po dwóch latach podjęto decyzję o modernizacji obiektu i podniesieniu trybun, dzięki czemu jego pojemność zwiększyła się do około 30 tysięcy miejsc. Co ciekawe, w tamtym okresie Stadion Gwardii był jednym z największych i najnowocześniejszych obiektów tego typu w Polsce.

Jeszcze pod koniec lat 80. na stadionie spotkania rozgrywała występująca w Ekstraklasie Jagiellonia, lecz już w następnej dekadzie obiekt zaczął niszczeć. W konsekwencji dawny Stadion Gwardii, a od 1991 roku Hetmana Białystok, stał się areną zmagań wyłącznie dla zespołów z III bądź IV ligi.

Zmiany przyniósł początek kolejnego stulecia, kiedy to poprawiła się zarówno sportowa, jak i finansowa kondycja Jagiellonii, która grała w ówczesnej drugiej lidze. W 2005 roku za pieniądze klubu odnowiono trybunę, na której zainstalowano 5000 krzesełek, natomiast w 2006 roku obiekt skomunalizowano, dzięki czemu droga do dalszego unowocześniania, przy większym udziale władz miasta, stała otworem.

Już w 2007 roku rozpoczęto działania mające na celu dostosowanie stadionu do wymogów Ekstraklasy. Obiekt zyskał podgrzewaną płytę boiska i nową murawę, powiększono i wyremontowano szatnie, a także zbudowano salę konferencyjną oraz pokoje do badań antydopingowych i dla delegata PZPN. Ponadto, w tym samym roku do użytku oddano nową trybunę, wymieniono ogrodzenie trybuny i zainstalowano sztuczne oświetlenie.

Mimo szeroko zakrojonych prac modernizacyjnych, pozwalały one jedynie doraźnie spełnić wymogi Ekstraklasy - klub potrzebował bowiem nowoczesnego, stworzonego od podstaw stadionu. Ogłoszony w 2006 roku konkurs wygrał projekt zakładający budowę nowego obiektu o łącznej pojemności ponad 22 tysięcy miejsc.

W październiku 2010 roku odbyło się wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę stadionu. Zgodnie z pierwszymi ustaleniami, obiekt powinien być gotowy w 2012 roku, jednak z powodu opóźnień w pracach, miasto wypowiedziało umowę konsorcjum, które zwyciężyło w pierwszym przetargu. Po ponownym przetargu i wyborze nowego konsorcjum, w 2013 roku oddano do użytku pierwszą część stadionu z trybunami dla 7 tysięcy osób, salami konferencyjnymi oraz miejscami dla mediów. Drugi etap prac obejmował stworzenie trybun dla blisko 15 tysięcy widzów, lokali komercyjnych oraz boiska treningowego w sąsiedztwie obiektu.

Pozwolenie na użytkowanie kompleksu wydano 9 października 2014 roku. Już kilka dni później, 18 października, odbyło się uroczyste otwarcie Stadionu Miejskiego w Białymstoku, podczas którego rozegrano mecz pomiędzy Jagiellonią Białystok i Pogonią Szczecin. Obecnie na obiekcie odbywają się w głównej mierze spotkania występującej w Ekstraklasie Jagiellonii Białystok, a ponadto mecze rangi międzynarodowej oraz wydarzenia kulturalno-rozrywkowe.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Białystok i okolica

Stadion Miejski w Białymstoku - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2018-01-12
Stacja Narciarska Olczań-Ski

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Olczań-Ski to kompleks narciarski w Bukowinie Tatrzańskiej w skład którego wchodzi pięć odrębnych wyciągów.

Stacja do dyspozycji turystów oddaje wyciąg krzesełkowy, wyciągi orczykowe oraz oświetloną, sztucznie naśnieżaną i codziennie ratrakowaną trasę.

Przy stacji funkcjonują szkółka narciarska, ...

Dodany: 2018-01-09
Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Czarna Góra to miejscowość leżąca w sąsiedztwie Bukowiny Tatrzańskiej i Białki Tatrzańskiej. W Stacji Narciarskiej Koziniec narciarze i snowboardziści mają do dyspozycji cztery trasy o różnym poziomie trudności.

W ośrodku znajduje się również klimatyczna karczma serwująca regionalne potrawy. Świetnym ...

Dodany: 2018-01-02
Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda usytuowany jest w pobliżu Zakopianki. Do dyspozycji miłośników sportów zimowych oddaje zespół wyciągów, 6 świetnie zagospodarowanych tras narciarskich oraz trasę biegową.

W kompleksie funkcjonuje szkółka narciarska oraz wypożyczalnia sprzętu, natomiast po całodziennym szusowaniu ...

Dodany: 2017-12-19
Stacja narciarska Kaniówka

Stacja narciarska Kaniówka

Stacja Narciarska Kaniówka to kompleks narciarski w górnej części Białki Tatrzańskiej. Trasy narciarskie położone są na wschodnim zboczu Horników Wierchu (926 m. n. p. m.).

W kompleksie Kaniówka do dyspozycji narciarzy jest pięć wyciągów: w tym 4-osobowa kolej krzesełkowa, trzy wyciągi orczykowe i ...

Dodany: 2017-12-12 <