Dodany: 2017-08-01

Stadion Miejski w Białymstoku

Choć Stadion Miejski w Białymstoku został oddany do użytku w 2014 roku, jego historia sięga jeszcze lat 70. ubiegłego stulecia. W 1971 roku zakończono bowiem budowę Stadionu Gwardii, na którego trybunach mogło zasiąść 15 tysięcy osób. Jednak już po dwóch latach podjęto decyzję o modernizacji obiektu i podniesieniu trybun, dzięki czemu jego pojemność zwiększyła się do około 30 tysięcy miejsc. Co ciekawe, w tamtym okresie Stadion Gwardii był jednym z największych i najnowocześniejszych obiektów tego typu w Polsce.

Jeszcze pod koniec lat 80. na stadionie spotkania rozgrywała występująca w Ekstraklasie Jagiellonia, lecz już w następnej dekadzie obiekt zaczął niszczeć. W konsekwencji dawny Stadion Gwardii, a od 1991 roku Hetmana Białystok, stał się areną zmagań wyłącznie dla zespołów z III bądź IV ligi.

Zmiany przyniósł początek kolejnego stulecia, kiedy to poprawiła się zarówno sportowa, jak i finansowa kondycja Jagiellonii, która grała w ówczesnej drugiej lidze. W 2005 roku za pieniądze klubu odnowiono trybunę, na której zainstalowano 5000 krzesełek, natomiast w 2006 roku obiekt skomunalizowano, dzięki czemu droga do dalszego unowocześniania, przy większym udziale władz miasta, stała otworem.

Już w 2007 roku rozpoczęto działania mające na celu dostosowanie stadionu do wymogów Ekstraklasy. Obiekt zyskał podgrzewaną płytę boiska i nową murawę, powiększono i wyremontowano szatnie, a także zbudowano salę konferencyjną oraz pokoje do badań antydopingowych i dla delegata PZPN. Ponadto, w tym samym roku do użytku oddano nową trybunę, wymieniono ogrodzenie trybuny i zainstalowano sztuczne oświetlenie.

Mimo szeroko zakrojonych prac modernizacyjnych, pozwalały one jedynie doraźnie spełnić wymogi Ekstraklasy - klub potrzebował bowiem nowoczesnego, stworzonego od podstaw stadionu. Ogłoszony w 2006 roku konkurs wygrał projekt zakładający budowę nowego obiektu o łącznej pojemności ponad 22 tysięcy miejsc.

W październiku 2010 roku odbyło się wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę stadionu. Zgodnie z pierwszymi ustaleniami, obiekt powinien być gotowy w 2012 roku, jednak z powodu opóźnień w pracach, miasto wypowiedziało umowę konsorcjum, które zwyciężyło w pierwszym przetargu. Po ponownym przetargu i wyborze nowego konsorcjum, w 2013 roku oddano do użytku pierwszą część stadionu z trybunami dla 7 tysięcy osób, salami konferencyjnymi oraz miejscami dla mediów. Drugi etap prac obejmował stworzenie trybun dla blisko 15 tysięcy widzów, lokali komercyjnych oraz boiska treningowego w sąsiedztwie obiektu.

Pozwolenie na użytkowanie kompleksu wydano 9 października 2014 roku. Już kilka dni później, 18 października, odbyło się uroczyste otwarcie Stadionu Miejskiego w Białymstoku, podczas którego rozegrano mecz pomiędzy Jagiellonią Białystok i Pogonią Szczecin. Obecnie na obiekcie odbywają się w głównej mierze spotkania występującej w Ekstraklasie Jagiellonii Białystok, a ponadto mecze rangi międzynarodowej oraz wydarzenia kulturalno-rozrywkowe.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Białystok i okolica

Stadion Miejski w Białymstoku - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2017-08-15
Zamek w Liwie

Zamek w Liwie

Zamek w Liwie, małej miejscowości leżącej na pograniczu historycznych dzielnic Podlasia i Mazowsza, powstał w pierwszej połowie XV wieku. Warownię wzniesiono na polecenie księcia mazowieckiego Janusza I Starszego, który powierzył to zadanie mistrzowi murarskiemu Niclosowi.

Zamek zbudowano na lewym ...

Dodany: 2017-08-08
Monaster Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy w Supraślu

Monaster Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy w Supraślu

Monaster Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy w Supraślu, mieście leżącym kilkanaście kilometrów od Białegostoku, to jeden z pięciu prawosławnych klasztorów męskich w Polsce. Jego założycielem był Józef Sołtan, biskup smoleński, a od 1507 roku metropolita kijowski.

Monaster został ufundowany ...

Dodany: 2017-07-25
Rynek w Tykocinie

Rynek w Tykocinie

Tykocin to niewielkie miasto w województwie podlaskim, leżące około 30 kilometrów od Białegostoku, w malowniczej Kotlinie Biebrzańskiej, nad rzeką Narwią. Tykocin nie bez powodu często określany jest mianem Wrót Podlasia - miasto jest nie tylko jednym z najstarszych, ale też najpiękniejszych ośrodków ...

Dodany: 2017-07-18
Pałac w Starejwsi

Pałac w Starejwsi

Neogotycki pałac w Starejwsi, małej miejscowości leżącej w województwie mazowieckim, powstał prawdopodobnie na przełomie XVI i XVII wieku. Pierwsze wzmianki na temat rezydencji pochodzą z 1619 roku, kiedy to tutejsze ziemie stały się własnością słynnego litewskiego rodu Radziwiłłów.

Okoliczne dobra, ...

Dodany: 2017-07-04