Kolejne za ok. 00 godz. 05 min. 00 sek.
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce

Stadion PGE Narodowy

Stadion Narodowy w Warszawie jest wielofunkcyjnym obiektem sportowym, który umożliwia organizację widowisk sportowych, koncertów muzycznych czy targów. Kompleks został zbudowany w niecce byłego słynnego Stadionu Dziesięciolecia przed Mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej, które w 2012 roku odbywały się w Polsce i Ukrainie.

Pomysł budowy nowego stadionu w Warszawie powstał już w połowie lat 90. XX wieku. Kwestią sporną pozostawała jednak lokalizacja kompleksu. Jedna z koncepcji zakładała budowę obiektu na terenach Stadionu Dziesięciolecia, inne - na Białołęce, Służewcu, Łuku Siekierkowskim, w Wawrze czy w Wesołej. Wybór Polski na współgospodarza piłkarskich mistrzostw Europy ostatecznie przyspieszył proces decyzyjny i tempo działania.

Prace budowlane rozpoczęto w maju 2008 roku, natomiast w styczniu 2012 roku miało miejsce oficjalne otwarcie kompleksu. Projektantami Stadionu Narodowego są Markus Pfisterer, Martin Hakiel, Hubert Nienhoff, autorzy zwycięskiej koncepcji konkursowej i dokumentacji wykonawczej oraz Zbigniew Pszczulny i Mariusz Rutz, którzy pełnili rolę koordynatorów lokalnych, a także odpowiadali za dokumentację wykonawczą.

Stadion Narodowy posiada 4 najwyższą kategorię w klasyfikacji UEFA. Na trybunach znajduje się 58 500 miejsc siedzących, w tym 4600 miejsc o podwyższonym standardzie oraz 69 lóż. Z kolei podczas imprez muzycznych kompleks może pomieścić 72 900 osób.

Stadion Narodowy w Warszawie został również udostępniony do zwiedzania przez turystów indywidualnych oraz grupy zorganizowane. Na terenie obiektu wytyczono kilka tras tematycznych, a na górnej trybunie stadionu utworzono punkt widokowy.

Zgodnie z umową podpisaną w 2015 roku z Polską Grupą Energetyczną, do października 2020 roku kompleks będzie nosił nazwę PGE Narodowy. Oficjalnym operatorem stadionu jest spółka Skarbu Państwa PL.2012+, utworzona przez ministra sportu i turystyki.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Warszawa i okolica

Stadion PGE Narodowy - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie, miejscowości leżącej około 30 kilometrów od Białegostoku, powstał w XV wieku. Na przestrzeni dziejów odwiedzany przez królów, magnatów i polskich książąt, ale również będący świadkiem wielu wojen i rodowych sporów, dwukrotnie powstawał z ruin, by dziś znów zachwycać turystów z całego ...

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu powstał prawdopodobnie w okresie lokacji miasta, czyli w drugiej połowie XIV wieku. Do dzisiaj zachowały się trzy z czterech niegdyś istniejących pierzei Rynku - pierzeja zachodnia została rozebrana na przełomie XVIII i XIX wieku. Podobnie jak w wielu innych miastach, od momentu powstania ...

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Zwierzyniec to miasto w województwie lubelskim, leżące w bezpośrednim sąsiedztwie Roztoczańskiego Parku Narodowego, około 25 kilometrów od Zamościa. Jednym z najważniejszych zabytków Zwierzyńca jest kościół św. Jana Nepomucena, który ze względu na swoje niezwykłe usytuowanie często bywa nazywany kościołem ...

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie, mieście w województwie podkarpackim, uznawany jest za jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Powstały w pierwszej połowie XVII wieku, słynie z zachwycających wnętrz, kolekcji pojazdów konnych oraz parku w stylu angielskim.

Zamek wzniesiono na polecenie wojewody ...

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto to zdecydowanie najpiękniejsza część Lublina, a zarazem jeden z najlepiej zachowanych historycznych zespołów urbanistycznych w Polsce. Na terenie Starego Miasta, które od 2006 roku jest także dzielnicą administracyjną Lublina, znajduje się wiele cennych, a przede wszystkim wartych zobaczenia ...

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski, znany również pod nazwą Zamku Tarnowskich w Dzikowie, obecnie dzielnicy Tarnobrzega, to dawna rezydencja rodu Tarnowskich herbu Leliwa, której historia sięga jeszcze XV wieku. Po przejęciu przez Tarnowskich, pierwotnie wieżowy dwór obronny w XVII i XVIII wieku został przebudowany i zyskał ...