Dodany: 2015-10-20

Stadion PGE Narodowy

Stadion Narodowy w Warszawie jest wielofunkcyjnym obiektem sportowym, który umożliwia organizację widowisk sportowych, koncertów muzycznych czy targów. Kompleks został zbudowany w niecce byłego słynnego Stadionu Dziesięciolecia przed Mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej, które w 2012 roku odbywały się w Polsce i Ukrainie.

Pomysł budowy nowego stadionu w Warszawie powstał już w połowie lat 90. XX wieku. Kwestią sporną pozostawała jednak lokalizacja kompleksu. Jedna z koncepcji zakładała budowę obiektu na terenach Stadionu Dziesięciolecia, inne - na Białołęce, Służewcu, Łuku Siekierkowskim, w Wawrze czy w Wesołej. Wybór Polski na współgospodarza piłkarskich mistrzostw Europy ostatecznie przyspieszył proces decyzyjny i tempo działania.

Prace budowlane rozpoczęto w maju 2008 roku, natomiast w styczniu 2012 roku miało miejsce oficjalne otwarcie kompleksu. Projektantami Stadionu Narodowego są Markus Pfisterer, Martin Hakiel, Hubert Nienhoff, autorzy zwycięskiej koncepcji konkursowej i dokumentacji wykonawczej oraz Zbigniew Pszczulny i Mariusz Rutz, którzy pełnili rolę koordynatorów lokalnych, a także odpowiadali za dokumentację wykonawczą.

Stadion Narodowy posiada 4 najwyższą kategorię w klasyfikacji UEFA. Na trybunach znajduje się 58 500 miejsc siedzących, w tym 4600 miejsc o podwyższonym standardzie oraz 69 lóż. Z kolei podczas imprez muzycznych kompleks może pomieścić 72 900 osób.

Stadion Narodowy w Warszawie został również udostępniony do zwiedzania przez turystów indywidualnych oraz grupy zorganizowane. Na terenie obiektu wytyczono kilka tras tematycznych, a na górnej trybunie stadionu utworzono punkt widokowy.

Zgodnie z umową podpisaną w 2015 roku z Polską Grupą Energetyczną, do października 2020 roku kompleks będzie nosił nazwę PGE Narodowy. Oficjalnym operatorem stadionu jest spółka Skarbu Państwa PL.2012+, utworzona przez ministra sportu i turystyki.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Warszawa i okolica

Stadion PGE Narodowy - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2017-11-14
Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku jest częścią zespołu architektonicznego, będącego swoistą wizytówką, a zarazem sercem miasta. Historia placu sięga 1753 roku, kiedy to po pożarze Białegostoku, Jan Klemens Branicki, ówczesny właściciel miasta, rozpoczął jego przebudowę.

Jednym z najważniejszych obiektów, ...

Dodany: 2017-11-07
Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie jest jednym z najbardziej charakterystycznych i reprezentacyjnych zabytków stolicy województwa podkarpackiego. Obecny zamek powstał na początku ubiegłego stulecia, lecz jego dzieje sięgają końca XVI wieku, kiedy to w tym miejscu budowę obronnej rezydencji rozpoczął ówczesny właściciel ...

Dodany: 2017-10-31
Pałac Łochów

Pałac Łochów

Pałac w Łochowie, mieście leżącym około 70 kilometrów od centrum Warszawy, wzniesiono w pierwszej połowie XIX wieku. Pierwotnie parterowy budynek z kolumnowym portykiem, ukończony w 1830 roku, powstał na zamówienie hrabiego Józefa Włodzimierza Hornowskiego, ówczesnego właściciela dóbr łochowskich.

Na ...

Dodany: 2017-10-24
Rynek Wielki w Zamościu

Rynek Wielki w Zamościu

Rynek Wielki w Zamościu jest prawdziwą chlubą i dumą mieszkańców tego miasta. Usytuowany w centrum Starego Miasta, jest swoistym sercem Zamościa, a zarazem jednym z najwspanialszych XVI-wiecznych placów w Europie.

Zamojski rynek ma kształt kwadratu o boku 100 metrów. Każdą jego pierzeję zdobią zabytkowe ...

Dodany: 2017-10-17