Kolejne za ok. 00 godz. 05 min. 00 sek.
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto to zdecydowanie najpiękniejsza część Lublina, a zarazem jeden z najlepiej zachowanych historycznych zespołów urbanistycznych w Polsce. Na terenie Starego Miasta, które od 2006 roku jest także dzielnicą administracyjną Lublina, znajduje się wiele cennych, a przede wszystkim wartych zobaczenia zabytków, od lat przyciągających tysiące turystów z najróżniejszych zakątków kraju.

W gronie najważniejszych wymienia się między innymi pozostałości murów miejskich, w tym Bramę Krakowską, Bramę Grodzką oraz Basztę Gotycką. Najbardziej rozpoznawalna jest bez wątpienia Brama Krakowska, strzegąca dostępu do Starego Miasta i będąca historycznym symbolem grodu. Zbudowana w XIV wieku w duchu gotyku, w XVIII wieku zyskała cechy stylu barokowego. Obecnie mieści się w niej oddział Muzeum Lubelskiego, w którym prezentowane są dzieje miasta.

Kolejnym obiektem, który trzeba zobaczyć, jest neogotycka Wieża Trynitarska, pełniąca również funkcje dzwonnicy i będąca siedzibą Muzeum Archidiecezjalnego. Wieża Trynitarska jest najwyższym zabytkowym punktem widokowym Lublina - z platformy usytuowanej na wysokości 40 metrów turyści mogą podziwiać wspaniałą panoramę miasta.

Do grona najciekawszych obiektów Starego Miasta w Lublinie należy zaliczyć też wzniesioną w drugiej połowie XVI wieku archikatedrę. Autorami projektu obecnie największego kościoła w mieście są jezuiccy architekci Giovanni Maria Bernardoni i Giuseppe Brizio. W archikatedrze, określanej mianem perły baroku Lubelszczyzny, można zobaczyć między innymi XVII-wieczny ołtarz, obraz Matki Boskiej Płaczącej, zbiory przedmiotów liturgicznych oraz XIV-wieczną chrzcielnicę. Zwiedzającym świątynię udostępnia się także krypty, w których pochowani są biskupi lubelscy.

Uwadze turystów nie powinien umknąć również Trybunał Główny Koronny, początkowo pełniący funkcję ratusza, w którym po 1578 roku odbywały się sprawy sądowe szlachty małopolskiej. Teraz w budynku mieści się Pałac Ślubów, natomiast w dawnej piwnicy i więzieniu swój początek ma Lubelska Trasa Podziemna o łącznej długości około 300 metrów.

Na terenie Starego Miasta w Lublinie znajdują się też Plac Łokietka oraz Plac Po Farze. Pierwszy z wymienionych, powstały w 1611 roku, zlokalizowany jest tuż przed Bramą Krakowską i łączy Stare Miasto z ulicami Królewską, Krakowskim Przedmieściem oraz Lubartowską. Przez długi czas pełnił rolę placu targowego, na którym handlowano głównie zbożem. Z kolei Plac Po Farze to pozostałość po kościele farnym pw. św. Michała Archanioła, rozebranym w połowie XIX wieku. U progu obecnego stulecia plac zagospodarowano, eksponując między innymi fundamenty świątyni.

Spacerując po Starym Mieście w Lublinie warto zobaczyć także otwarty w 1822 roku Teatr Stary, będący drugim najstarszym zachowanym teatrem w Polsce, a ponadto Bazylikę św. Stanisława Biskupa Męczennika oraz Piwnicę pod Fortuną, gdzie znajdują się jedne z niewielu zachowanych na terenie Polski XVI-wieczne malowidła o charakterze świeckim. Na uwagę niewątpliwie zasługuje również kilkadziesiąt otaczających Stare Miasto renesansowych i klasycystycznych kamienic.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Lublin i okolica

Stare Miasto w Lublinie - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie, miejscowości leżącej około 30 kilometrów od Białegostoku, powstał w XV wieku. Na przestrzeni dziejów odwiedzany przez królów, magnatów i polskich książąt, ale również będący świadkiem wielu wojen i rodowych sporów, dwukrotnie powstawał z ruin, by dziś znów zachwycać turystów z całego ...

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu powstał prawdopodobnie w okresie lokacji miasta, czyli w drugiej połowie XIV wieku. Do dzisiaj zachowały się trzy z czterech niegdyś istniejących pierzei Rynku - pierzeja zachodnia została rozebrana na przełomie XVIII i XIX wieku. Podobnie jak w wielu innych miastach, od momentu powstania ...

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Zwierzyniec to miasto w województwie lubelskim, leżące w bezpośrednim sąsiedztwie Roztoczańskiego Parku Narodowego, około 25 kilometrów od Zamościa. Jednym z najważniejszych zabytków Zwierzyńca jest kościół św. Jana Nepomucena, który ze względu na swoje niezwykłe usytuowanie często bywa nazywany kościołem ...

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie, mieście w województwie podkarpackim, uznawany jest za jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Powstały w pierwszej połowie XVII wieku, słynie z zachwycających wnętrz, kolekcji pojazdów konnych oraz parku w stylu angielskim.

Zamek wzniesiono na polecenie wojewody ...

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski, znany również pod nazwą Zamku Tarnowskich w Dzikowie, obecnie dzielnicy Tarnobrzega, to dawna rezydencja rodu Tarnowskich herbu Leliwa, której historia sięga jeszcze XV wieku. Po przejęciu przez Tarnowskich, pierwotnie wieżowy dwór obronny w XVII i XVIII wieku został przebudowany i zyskał ...

Wielka Krokiew

Wielka Krokiew

Wielka Krokiew to prawdziwa duma i chluba Zakopanego. Skocznia, będąca jednym z najważniejszych punktów na sportowej mapie Polski, za niewiele ponad miesiąc będzie obchodziła swoje 90. urodziny.

Wielką Krokiew zbudowano według projektu Karola Stryjeńskiego, architekta, działacza i miłośnika Tatr. ...