Teatr Szekspirowski w Gdańsku

Gdański Teatr Szekspirowski jest instytucją kultury, założoną w 2008 roku przez Województwo Pomorskie, Gminę Miasta Gdańska i Fundację Theatrum Gedanense. Teatr prowadzi szeroko zakrojoną działalność artystyczną oraz edukacyjną.

Budynek Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego położony jest w Śródmieściu, między ulicami Podwale Przedmiejskie, Bogusławskiego i Zbytki. Jego budowę, według projektu Włocha Renato Rizzi, rozpoczęto w marcu 2011 roku. Uroczysta ceremonia otwarcia Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku miała miejsce 19 września 2014 roku.

Od 2008 roku GTS, wspólnie z Fundacją Theatrum Gedanense, organizuje Festiwal Szekspirowski w Gdańsku. Jego historia sięga 1993 roku, kiedy to Fundacja po raz pierwszy zorganizowała Gdańskie Dni Szekspirowskie. W 1997 roku z okazji obchodów Tysiąclecia Miasta Gdańska, przekształcono je w Festiwal Szekspirowski. Do 2015 roku włącznie odbyło się 19 edycji festiwalu, w ramach których zaprezentowanych zostało ponad 200 spektakli z teatrów z Polski, Europy i wielu innych zakątków świata.

Ważnym obszarem działalności Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego jest też edukacja teatralna dzieci i młodzieży, promocja młodych artystów oraz wspieranie rozwoju twórczości i talentów teatralnych. W GTS organizowane są lekcje szekspirowskie, wykłady, spotkania, warsztaty teatralne i artystyczne oraz zajęcia praktyczne.

Gdański Teatr Szekspirowski współpracuje także ze środowiskiem artystycznym oraz ruchem artystycznym i kulturalnym. Teatr jest organizatorem koncertów i wystaw, a ponadto uczestniczy w krajowych i zagranicznych wymianach artystycznych.

Gdański Teatr Szekspirowski jest również założycielem Teatru w Oknie - pierwszego tego typu teatru studyjnego na świecie. Teatr w Oknie jest usytuowany w samym sercu gdańskiej starówki i mieści około 40 osób. Rampę sceniczną, element scenografii oraz przestrzeń gry stanowią dwa duże okna, wychodzące na główną spacerową ulicę stolicy Trójmiasta. Dzięki temu wystawianie wielu spektakli jest możliwe zarówno wewnątrz teatru, jak i na zewnątrz, na dobudowanej scenie, a nawet bezpośrednio na ulicy.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Gdańsk i okolica

Teatr Szekspirowski w Gdańsku - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto to zdecydowanie najpiękniejsza część Lublina, a zarazem jeden z najlepiej zachowanych historycznych zespołów urbanistycznych w Polsce. Na terenie Starego Miasta, które od 2006 roku jest także dzielnicą administracyjną Lublina, znajduje się wiele cennych, a przede wszystkim wartych zobaczenia ...

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski, znany również pod nazwą Zamku Tarnowskich w Dzikowie, obecnie dzielnicy Tarnobrzega, to dawna rezydencja rodu Tarnowskich herbu Leliwa, której historia sięga jeszcze XV wieku. Po przejęciu przez Tarnowskich, pierwotnie wieżowy dwór obronny w XVII i XVIII wieku został przebudowany i zyskał ...

Wielka Krokiew

Wielka Krokiew

Wielka Krokiew to prawdziwa duma i chluba Zakopanego. Skocznia, będąca jednym z najważniejszych punktów na sportowej mapie Polski, za niewiele ponad miesiąc będzie obchodziła swoje 90. urodziny.

Wielką Krokiew zbudowano według projektu Karola Stryjeńskiego, architekta, działacza i miłośnika Tatr. ...

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Olczań-Ski to kompleks narciarski w Bukowinie Tatrzańskiej w skład którego wchodzi pięć odrębnych wyciągów.

Stacja do dyspozycji turystów oddaje wyciąg krzesełkowy, wyciągi orczykowe oraz oświetloną, sztucznie naśnieżaną i codziennie ratrakowaną trasę.

Przy stacji funkcjonują szkółka narciarska, ...

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Czarna Góra to miejscowość leżąca w sąsiedztwie Bukowiny Tatrzańskiej i Białki Tatrzańskiej. W Stacji Narciarskiej Koziniec narciarze i snowboardziści mają do dyspozycji cztery trasy o różnym poziomie trudności.

W ośrodku znajduje się również klimatyczna karczma serwująca regionalne potrawy. Świetnym ...

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda usytuowany jest w pobliżu Zakopianki. Do dyspozycji miłośników sportów zimowych oddaje zespół wyciągów, 6 świetnie zagospodarowanych tras narciarskich oraz trasę biegową.

W kompleksie funkcjonuje szkółka narciarska oraz wypożyczalnia sprzętu, natomiast po całodziennym szusowaniu ...