Kolejne za ok. 00 godz. 05 min. 00 sek.
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce

Teatr Szekspirowski w Gdańsku

Gdański Teatr Szekspirowski jest instytucją kultury, założoną w 2008 roku przez Województwo Pomorskie, Gminę Miasta Gdańska i Fundację Theatrum Gedanense. Teatr prowadzi szeroko zakrojoną działalność artystyczną oraz edukacyjną.

Budynek Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego położony jest w Śródmieściu, między ulicami Podwale Przedmiejskie, Bogusławskiego i Zbytki. Jego budowę, według projektu Włocha Renato Rizzi, rozpoczęto w marcu 2011 roku. Uroczysta ceremonia otwarcia Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku miała miejsce 19 września 2014 roku.

Od 2008 roku GTS, wspólnie z Fundacją Theatrum Gedanense, organizuje Festiwal Szekspirowski w Gdańsku. Jego historia sięga 1993 roku, kiedy to Fundacja po raz pierwszy zorganizowała Gdańskie Dni Szekspirowskie. W 1997 roku z okazji obchodów Tysiąclecia Miasta Gdańska, przekształcono je w Festiwal Szekspirowski. Do 2015 roku włącznie odbyło się 19 edycji festiwalu, w ramach których zaprezentowanych zostało ponad 200 spektakli z teatrów z Polski, Europy i wielu innych zakątków świata.

Ważnym obszarem działalności Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego jest też edukacja teatralna dzieci i młodzieży, promocja młodych artystów oraz wspieranie rozwoju twórczości i talentów teatralnych. W GTS organizowane są lekcje szekspirowskie, wykłady, spotkania, warsztaty teatralne i artystyczne oraz zajęcia praktyczne.

Gdański Teatr Szekspirowski współpracuje także ze środowiskiem artystycznym oraz ruchem artystycznym i kulturalnym. Teatr jest organizatorem koncertów i wystaw, a ponadto uczestniczy w krajowych i zagranicznych wymianach artystycznych.

Gdański Teatr Szekspirowski jest również założycielem Teatru w Oknie - pierwszego tego typu teatru studyjnego na świecie. Teatr w Oknie jest usytuowany w samym sercu gdańskiej starówki i mieści około 40 osób. Rampę sceniczną, element scenografii oraz przestrzeń gry stanowią dwa duże okna, wychodzące na główną spacerową ulicę stolicy Trójmiasta. Dzięki temu wystawianie wielu spektakli jest możliwe zarówno wewnątrz teatru, jak i na zewnątrz, na dobudowanej scenie, a nawet bezpośrednio na ulicy.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Gdańsk i okolica

Teatr Szekspirowski w Gdańsku - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Bastion VII Twierdzy Zamość

Bastion VII Twierdzy Zamość

Twierdza Zamość, zbudowana w latach 1579-1618 na polecenie Jana Zamoyskiego, była jedną z największych twierdz Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a następnie Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. Choć w drugiej połowie XIX wieku, na rozkaz cara Aleksandra II, została zlikwidowana, niektóre jej ...

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa, którego historia sięga początku XVIII wieku, swoje powstanie, a następnie rozwój zawdzięcza dwóm wielkim rodom magnackim - Sieniawskich i Czartoryskich. U progu XVIII stulecia Adam Mikołaj Sieniawski, syn założyciela miasta Mikołaja Hieronima Sieniawskiego, utworzył w tym miejscu park, ...

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie, miejscowości leżącej około 30 kilometrów od Białegostoku, powstał w XV wieku. Na przestrzeni dziejów odwiedzany przez królów, magnatów i polskich książąt, ale również będący świadkiem wielu wojen i rodowych sporów, dwukrotnie powstawał z ruin, by dziś znów zachwycać turystów z całego ...

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu powstał prawdopodobnie w okresie lokacji miasta, czyli w drugiej połowie XIV wieku. Do dzisiaj zachowały się trzy z czterech niegdyś istniejących pierzei Rynku - pierzeja zachodnia została rozebrana na przełomie XVIII i XIX wieku. Podobnie jak w wielu innych miastach, od momentu powstania ...

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Zwierzyniec to miasto w województwie lubelskim, leżące w bezpośrednim sąsiedztwie Roztoczańskiego Parku Narodowego, około 25 kilometrów od Zamościa. Jednym z najważniejszych zabytków Zwierzyńca jest kościół św. Jana Nepomucena, który ze względu na swoje niezwykłe usytuowanie często bywa nazywany kościołem ...

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie, mieście w województwie podkarpackim, uznawany jest za jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Powstały w pierwszej połowie XVII wieku, słynie z zachwycających wnętrz, kolekcji pojazdów konnych oraz parku w stylu angielskim.

Zamek wzniesiono na polecenie wojewody ...