Dodany: 2016-05-10

Teatr Szekspirowski w Gdańsku

Gdański Teatr Szekspirowski jest instytucją kultury, założoną w 2008 roku przez Województwo Pomorskie, Gminę Miasta Gdańska i Fundację Theatrum Gedanense. Teatr prowadzi szeroko zakrojoną działalność artystyczną oraz edukacyjną.

Budynek Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego położony jest w Śródmieściu, między ulicami Podwale Przedmiejskie, Bogusławskiego i Zbytki. Jego budowę, według projektu Włocha Renato Rizzi, rozpoczęto w marcu 2011 roku. Uroczysta ceremonia otwarcia Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku miała miejsce 19 września 2014 roku.

Od 2008 roku GTS, wspólnie z Fundacją Theatrum Gedanense, organizuje Festiwal Szekspirowski w Gdańsku. Jego historia sięga 1993 roku, kiedy to Fundacja po raz pierwszy zorganizowała Gdańskie Dni Szekspirowskie. W 1997 roku z okazji obchodów Tysiąclecia Miasta Gdańska, przekształcono je w Festiwal Szekspirowski. Do 2015 roku włącznie odbyło się 19 edycji festiwalu, w ramach których zaprezentowanych zostało ponad 200 spektakli z teatrów z Polski, Europy i wielu innych zakątków świata.

Ważnym obszarem działalności Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego jest też edukacja teatralna dzieci i młodzieży, promocja młodych artystów oraz wspieranie rozwoju twórczości i talentów teatralnych. W GTS organizowane są lekcje szekspirowskie, wykłady, spotkania, warsztaty teatralne i artystyczne oraz zajęcia praktyczne.

Gdański Teatr Szekspirowski współpracuje także ze środowiskiem artystycznym oraz ruchem artystycznym i kulturalnym. Teatr jest organizatorem koncertów i wystaw, a ponadto uczestniczy w krajowych i zagranicznych wymianach artystycznych.

Gdański Teatr Szekspirowski jest również założycielem Teatru w Oknie - pierwszego tego typu teatru studyjnego na świecie. Teatr w Oknie jest usytuowany w samym sercu gdańskiej starówki i mieści około 40 osób. Rampę sceniczną, element scenografii oraz przestrzeń gry stanowią dwa duże okna, wychodzące na główną spacerową ulicę stolicy Trójmiasta. Dzięki temu wystawianie wielu spektakli jest możliwe zarówno wewnątrz teatru, jak i na zewnątrz, na dobudowanej scenie, a nawet bezpośrednio na ulicy.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Gdańsk i okolica

Teatr Szekspirowski w Gdańsku - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2017-09-19
Rynek w Sandomierzu

Rynek w Sandomierzu

Sandomierz to niewielkie miasto w województwie świętokrzyskim, przyciągające turystów niezwykłą, magiczną atmosferą. Leży na siedmiu wzgórzach, przez co nazywany jest "małym Rzymem", a jedną z jego wizytówek jest rynek, znajdujący się w centrum sandomierskiej starówki.

Rynek w Sandomierzu ma kształt ...

Dodany: 2017-09-12
Zamek w Przemyślu

Zamek w Przemyślu

Zamek Kazimierzowski w Przemyślu został wzniesiony po 1340 roku, za panowania Kazimierza Wielkiego. Warownia powstała w miejscu wcześniej istniejącego drewniano-ziemnego grodu, w obrębie którego już w XI wieku król Bolesław Chrobry zbudował murowaną przedromańską rotundę i palatium.

Obecnie renesansowy, ...

Dodany: 2017-09-05
 Pałac Branickich w Białymstoku

Pałac Branickich w Białymstoku

Pałac Branickich w Białymstoku to zabytkowa rezydencja, wzniesiona w stylu gotycko-renesansowym, a następnie przebudowana w duchu późnego baroku, której początki sięgają XVI wieku. Od stuleci wzbudzający zachwyt, określany mianem Wersalu Podlasia, Wersalu Północy czy Polskiego Wersalu, jest jedną z najlepiej ...

Dodany: 2017-08-29
Rynek w Augustowie

Rynek w Augustowie

Rynek Zygmunta Augusta jest jednym z najważniejszych zabytków Augustowa. Stanowiący centralny punkt miasta, został wytyczony około 1550 roku, prawdopodobnie przez architekta i inżyniera Joba Praÿetfuessa, którego wraz z starostą knyszyńskim Piotrem Chwalczewskim skierowano do wytyczania osady na północnym ...

Dodany: 2017-08-22
Podlaski Przełom Bugu w Drohiczynie

Podlaski Przełom Bugu w Drohiczynie

Z geograficznego punktu widzenia Podlaski Przeło