Kolejne za 1 dzień
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce

Tężnie w Ciechocinku

Tężnie solankowe są największą atrakcją, a zarazem wyjątkową wizytówką Ciechocinka, jednego z najpopularniejszych polskich miast uzdrowiskowych. O unikatowym charakterze budowli, będącej uznanym zabytkiem myśli technicznej, decyduje kilka, wydawałoby się oczywistych, faktów.

W pierwszej kolejności warto wspomnieć o imponującej historii ciechocińskich tężni, której początku należy szukać jeszcze w pierwszej połowie XIX wieku. Dwie tężnie zostały zbudowane w latach 1824-1828, a trzecią wzniesiono w 1859 roku. Tym samym, Ciechocinek może poszczycić się najstarszymi tężniami w Polsce.

Po drugie, ciechocińskie tężnie wyróżniają się także pod względem wielkości. Całość przybrała kształt podkowy, której łączna długość wynosi nieco ponad 1741 metrów, z kolei wysokość niemal 16 metrów. Tak ogromna skala przedsięwzięcia sprawiła, że tężnie w Ciechocinku pozostają właściwie niezagrożone na pozycji największej tego typu drewnianej konstrukcji w Europie.

Zarówno charakterystyczny kształt budowli, jak i jej wielkość mają też ogromny wpływ na tworzący się w okolicach tężni mikroklimat, który, dzięki pierwszej cesze, panuje na bardzo dużym obszarze, zawartym między ramionami konstrukcji. Natomiast za sprawą drugiej z wymienionych, powietrze jest silnie nasycone aerozolem o leczniczym działaniu, obfitującym w jod, sód, brom i chlor.

Popularność tężni w Ciechocinku dawno przekroczyła granice Polski. Tę urokliwą miejscowość odwiedzają już nie tylko rodzimi, ale także zagraniczni kuracjusze, których równie skutecznie jak słynne tężnie, przyciąga bogactwo lokalnych walorów, piękno otaczającej przyrody i niepowtarzalna, sielankowa atmosfera.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Ciechocinek i okolica

Tężnie w Ciechocinku - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2018-01-12
Stacja Narciarska Olczań-Ski

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Olczań-Ski to kompleks narciarski w Bukowinie Tatrzańskiej w skład którego wchodzi pięć odrębnych wyciągów.

Stacja do dyspozycji turystów oddaje wyciąg krzesełkowy, wyciągi orczykowe oraz oświetloną, sztucznie naśnieżaną i codziennie ratrakowaną trasę.

Przy stacji funkcjonują szkółka narciarska, ...

Dodany: 2018-01-09
Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Czarna Góra to miejscowość leżąca w sąsiedztwie Bukowiny Tatrzańskiej i Białki Tatrzańskiej. W Stacji Narciarskiej Koziniec narciarze i snowboardziści mają do dyspozycji cztery trasy o różnym poziomie trudności.

W ośrodku znajduje się również klimatyczna karczma serwująca regionalne potrawy. Świetnym ...

Dodany: 2018-01-02
Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda usytuowany jest w pobliżu Zakopianki. Do dyspozycji miłośników sportów zimowych oddaje zespół wyciągów, 6 świetnie zagospodarowanych tras narciarskich oraz trasę biegową.

W kompleksie funkcjonuje szkółka narciarska oraz wypożyczalnia sprzętu, natomiast po całodziennym szusowaniu ...

Dodany: 2017-12-19