Dodany: 2014-09-30

Tężnie w Ciechocinku

Tężnie solankowe są największą atrakcją, a zarazem wyjątkową wizytówką Ciechocinka, jednego z najpopularniejszych polskich miast uzdrowiskowych. O unikatowym charakterze budowli, będącej uznanym zabytkiem myśli technicznej, decyduje kilka, wydawałoby się oczywistych, faktów.

W pierwszej kolejności warto wspomnieć o imponującej historii ciechocińskich tężni, której początku należy szukać jeszcze w pierwszej połowie XIX wieku. Dwie tężnie zostały zbudowane w latach 1824-1828, a trzecią wzniesiono w 1859 roku. Tym samym, Ciechocinek może poszczycić się najstarszymi tężniami w Polsce.

Po drugie, ciechocińskie tężnie wyróżniają się także pod względem wielkości. Całość przybrała kształt podkowy, której łączna długość wynosi nieco ponad 1741 metrów, z kolei wysokość niemal 16 metrów. Tak ogromna skala przedsięwzięcia sprawiła, że tężnie w Ciechocinku pozostają właściwie niezagrożone na pozycji największej tego typu drewnianej konstrukcji w Europie.

Zarówno charakterystyczny kształt budowli, jak i jej wielkość mają też ogromny wpływ na tworzący się w okolicach tężni mikroklimat, który, dzięki pierwszej cesze, panuje na bardzo dużym obszarze, zawartym między ramionami konstrukcji. Natomiast za sprawą drugiej z wymienionych, powietrze jest silnie nasycone aerozolem o leczniczym działaniu, obfitującym w jod, sód, brom i chlor.

Popularność tężni w Ciechocinku dawno przekroczyła granice Polski. Tę urokliwą miejscowość odwiedzają już nie tylko rodzimi, ale także zagraniczni kuracjusze, których równie skutecznie jak słynne tężnie, przyciąga bogactwo lokalnych walorów, piękno otaczającej przyrody i niepowtarzalna, sielankowa atmosfera.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Ciechocinek i okolica

Tężnie w Ciechocinku - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2017-11-14
Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku jest częścią zespołu architektonicznego, będącego swoistą wizytówką, a zarazem sercem miasta. Historia placu sięga 1753 roku, kiedy to po pożarze Białegostoku, Jan Klemens Branicki, ówczesny właściciel miasta, rozpoczął jego przebudowę.

Jednym z najważniejszych obiektów, ...

Dodany: 2017-11-07
Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie jest jednym z najbardziej charakterystycznych i reprezentacyjnych zabytków stolicy województwa podkarpackiego. Obecny zamek powstał na początku ubiegłego stulecia, lecz jego dzieje sięgają końca XVI wieku, kiedy to w tym miejscu budowę obronnej rezydencji rozpoczął ówczesny właściciel ...

Dodany: 2017-10-31
Pałac Łochów

Pałac Łochów

Pałac w Łochowie, mieście leżącym około 70 kilometrów od centrum Warszawy, wzniesiono w pierwszej połowie XIX wieku. Pierwotnie parterowy budynek z kolumnowym portykiem, ukończony w 1830 roku, powstał na zamówienie hrabiego Józefa Włodzimierza Hornowskiego, ówczesnego właściciela dóbr łochowskich.

Na ...

Dodany: 2017-10-24
Rynek Wielki w Zamościu

Rynek Wielki w Zamościu

Rynek Wielki w Zamościu jest prawdziwą chlubą i dumą mieszkańców tego miasta. Usytuowany w centrum Starego Miasta, jest swoistym sercem Zamościa, a zarazem jednym z najwspanialszych XVI-wiecznych placów w Europie.

Zamojski rynek ma kształt kwadratu o boku 100 metrów. Każdą jego pierzeję zdobią zabytkowe ...

Dodany: 2017-10-17
Pokamedulski Klasztor w Wigrach

Pokamedulski Klasztor w Wigrach

Pokamedulski klasztor w Wigrach, usytuowany nad jeziorem Wigry, często określany jest mianem perełki Suwalszczyzny. Jego historia się