Kolejne za ok. 00 godz. 05 min. 00 sek.
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce

Twierdza Boyen w Giżycku

Twierdza Boyen w Giżycku

Twierdza Boyen w Giżycku, malowniczej miejscowości na Mazurach, powstała w latach 1843-1855 jako obiekt blokujący strategiczny przesmyk pomiędzy jeziorami Niegocin i Kisajno. Zabytkowa fortyfikacja o kształcie gwiazdy położona jest w zachodniej części Giżycka.

Na początku kwietnia 1843 roku król Fryderyk Wilhelm IV wydał rozkaz rozpoczęcia budowy twierdzy. Do fortu miały prowadzić drogi wjazdowe przez bramy Giżycką, Kętrzyńską, Prochową i Wodną, zaś całość miał otaczać mur Carnota o długości ponad 2300 metrów. Ceremonia wmurowania kamienia węgielnego miała miejsce 4 września 1844 roku i była początkiem właściwego etapu budowy twierdzy.

W grudniu 1846 roku król podjął decyzję o uhonorowaniu jednego ze zwolenników i inicjatorów budowy obiektu, generała von Boyen, oraz nadaniu twierdzy jego imienia. Bastiony otrzymały nazwy Hermann, Ludwig, Leopold od imion generała oraz Schwert, Recht i Licht od symboli umieszczonych w herbie generała - Miecza, Prawa i Światła.

Fort został przygotowany dla załogi liczącej około 3000 żołnierzy. Garnizon giżycki utworzono w 1859 roku, od 1889 roku w mieście funkcjonowała komendantura, zaś w 1902 roku w twierdzy umieszczono składnicę artyleryjską.

Po pierwszej wojnie światowej zmieniono przeznaczenie fortu, tworząc w nim między innymi szpital. Krótko przed wybuchem drugiej wojny światowej Twierdza Boyen była jednym z punktów zbornych armii niemieckiej, która z terenu Prus Wschodnich wkroczyła na terytorium Polski. W czasie wojny w fortyfikacji swą siedzibę miał między innymi ośrodek Abwehry szkolący żołnierzy z armii generała Własowa, którzy przeszli na niemiecką stronę.

W styczniu 1945 roku Niemcy opuścili twierdzę bez walki. W tym samym roku przeszła ona w ręce Wojska Polskiego, które jednak korzystało w niej w ograniczony sposób i przekazało jej część cywilnym zakładom spożywczym, co wiązało się z budową nowych, zupełnie nie pasujących do charakteru obiektu budynków.

Ten stan rzeczy utrzymywał się do początku lat 90., kiedy to większość zakładów została zlikwidowana. Po opuszczeniu przez wojsko, fortyfikacja była ogólnodostępna, co niestety przyczyniło się do sporej dewastacji obiektu.

W 1994 roku miasto przekazało większość fortu Towarzystwu Miłośników Twierdzy Boyen, które zagospodarowało jego teren oraz udostępniło większość obiektów do zwiedzania, wyznaczając ścieżki oraz przewodników. W historycznym forcie odbywają się ponadto rekonstrukcje historyczne, zloty oraz koncerty, natomiast w koszarowcu przy Bramie Giżyckiej urządzono również schronisko młodzieżowe i Muzeum Twierdzy Boyen.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Giżycko i okolica

Twierdza Boyen w Giżycku - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Bastion VII Twierdzy Zamość

Bastion VII Twierdzy Zamość

Twierdza Zamość, zbudowana w latach 1579-1618 na polecenie Jana Zamoyskiego, była jedną z największych twierdz Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a następnie Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. Choć w drugiej połowie XIX wieku, na rozkaz cara Aleksandra II, została zlikwidowana, niektóre jej ...

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa, którego historia sięga początku XVIII wieku, swoje powstanie, a następnie rozwój zawdzięcza dwóm wielkim rodom magnackim - Sieniawskich i Czartoryskich. U progu XVIII stulecia Adam Mikołaj Sieniawski, syn założyciela miasta Mikołaja Hieronima Sieniawskiego, utworzył w tym miejscu park, ...

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie, miejscowości leżącej około 30 kilometrów od Białegostoku, powstał w XV wieku. Na przestrzeni dziejów odwiedzany przez królów, magnatów i polskich książąt, ale również będący świadkiem wielu wojen i rodowych sporów, dwukrotnie powstawał z ruin, by dziś znów zachwycać turystów z całego ...

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu powstał prawdopodobnie w okresie lokacji miasta, czyli w drugiej połowie XIV wieku. Do dzisiaj zachowały się trzy z czterech niegdyś istniejących pierzei Rynku - pierzeja zachodnia została rozebrana na przełomie XVIII i XIX wieku. Podobnie jak w wielu innych miastach, od momentu powstania ...

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Zwierzyniec to miasto w województwie lubelskim, leżące w bezpośrednim sąsiedztwie Roztoczańskiego Parku Narodowego, około 25 kilometrów od Zamościa. Jednym z najważniejszych zabytków Zwierzyńca jest kościół św. Jana Nepomucena, który ze względu na swoje niezwykłe usytuowanie często bywa nazywany kościołem ...

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie, mieście w województwie podkarpackim, uznawany jest za jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Powstały w pierwszej połowie XVII wieku, słynie z zachwycających wnętrz, kolekcji pojazdów konnych oraz parku w stylu angielskim.

Zamek wzniesiono na polecenie wojewody ...