Twierdza Boyen w Giżycku

Twierdza Boyen w Giżycku

Twierdza Boyen w Giżycku, malowniczej miejscowości na Mazurach, powstała w latach 1843-1855 jako obiekt blokujący strategiczny przesmyk pomiędzy jeziorami Niegocin i Kisajno. Zabytkowa fortyfikacja o kształcie gwiazdy położona jest w zachodniej części Giżycka.

Na początku kwietnia 1843 roku król Fryderyk Wilhelm IV wydał rozkaz rozpoczęcia budowy twierdzy. Do fortu miały prowadzić drogi wjazdowe przez bramy Giżycką, Kętrzyńską, Prochową i Wodną, zaś całość miał otaczać mur Carnota o długości ponad 2300 metrów. Ceremonia wmurowania kamienia węgielnego miała miejsce 4 września 1844 roku i była początkiem właściwego etapu budowy twierdzy.

W grudniu 1846 roku król podjął decyzję o uhonorowaniu jednego ze zwolenników i inicjatorów budowy obiektu, generała von Boyen, oraz nadaniu twierdzy jego imienia. Bastiony otrzymały nazwy Hermann, Ludwig, Leopold od imion generała oraz Schwert, Recht i Licht od symboli umieszczonych w herbie generała - Miecza, Prawa i Światła.

Fort został przygotowany dla załogi liczącej około 3000 żołnierzy. Garnizon giżycki utworzono w 1859 roku, od 1889 roku w mieście funkcjonowała komendantura, zaś w 1902 roku w twierdzy umieszczono składnicę artyleryjską.

Po pierwszej wojnie światowej zmieniono przeznaczenie fortu, tworząc w nim między innymi szpital. Krótko przed wybuchem drugiej wojny światowej Twierdza Boyen była jednym z punktów zbornych armii niemieckiej, która z terenu Prus Wschodnich wkroczyła na terytorium Polski. W czasie wojny w fortyfikacji swą siedzibę miał między innymi ośrodek Abwehry szkolący żołnierzy z armii generała Własowa, którzy przeszli na niemiecką stronę.

W styczniu 1945 roku Niemcy opuścili twierdzę bez walki. W tym samym roku przeszła ona w ręce Wojska Polskiego, które jednak korzystało w niej w ograniczony sposób i przekazało jej część cywilnym zakładom spożywczym, co wiązało się z budową nowych, zupełnie nie pasujących do charakteru obiektu budynków.

Ten stan rzeczy utrzymywał się do początku lat 90., kiedy to większość zakładów została zlikwidowana. Po opuszczeniu przez wojsko, fortyfikacja była ogólnodostępna, co niestety przyczyniło się do sporej dewastacji obiektu.

W 1994 roku miasto przekazało większość fortu Towarzystwu Miłośników Twierdzy Boyen, które zagospodarowało jego teren oraz udostępniło większość obiektów do zwiedzania, wyznaczając ścieżki oraz przewodników. W historycznym forcie odbywają się ponadto rekonstrukcje historyczne, zloty oraz koncerty, natomiast w koszarowcu przy Bramie Giżyckiej urządzono również schronisko młodzieżowe i Muzeum Twierdzy Boyen.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Giżycko i okolica

Twierdza Boyen w Giżycku - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto to zdecydowanie najpiękniejsza część Lublina, a zarazem jeden z najlepiej zachowanych historycznych zespołów urbanistycznych w Polsce. Na terenie Starego Miasta, które od 2006 roku jest także dzielnicą administracyjną Lublina, znajduje się wiele cennych, a przede wszystkim wartych zobaczenia ...

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski, znany również pod nazwą Zamku Tarnowskich w Dzikowie, obecnie dzielnicy Tarnobrzega, to dawna rezydencja rodu Tarnowskich herbu Leliwa, której historia sięga jeszcze XV wieku. Po przejęciu przez Tarnowskich, pierwotnie wieżowy dwór obronny w XVII i XVIII wieku został przebudowany i zyskał ...

Wielka Krokiew

Wielka Krokiew

Wielka Krokiew to prawdziwa duma i chluba Zakopanego. Skocznia, będąca jednym z najważniejszych punktów na sportowej mapie Polski, za niewiele ponad miesiąc będzie obchodziła swoje 90. urodziny.

Wielką Krokiew zbudowano według projektu Karola Stryjeńskiego, architekta, działacza i miłośnika Tatr. ...

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Olczań-Ski to kompleks narciarski w Bukowinie Tatrzańskiej w skład którego wchodzi pięć odrębnych wyciągów.

Stacja do dyspozycji turystów oddaje wyciąg krzesełkowy, wyciągi orczykowe oraz oświetloną, sztucznie naśnieżaną i codziennie ratrakowaną trasę.

Przy stacji funkcjonują szkółka narciarska, ...

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Czarna Góra to miejscowość leżąca w sąsiedztwie Bukowiny Tatrzańskiej i Białki Tatrzańskiej. W Stacji Narciarskiej Koziniec narciarze i snowboardziści mają do dyspozycji cztery trasy o różnym poziomie trudności.

W ośrodku znajduje się również klimatyczna karczma serwująca regionalne potrawy. Świetnym ...

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda usytuowany jest w pobliżu Zakopianki. Do dyspozycji miłośników sportów zimowych oddaje zespół wyciągów, 6 świetnie zagospodarowanych tras narciarskich oraz trasę biegową.

W kompleksie funkcjonuje szkółka narciarska oraz wypożyczalnia sprzętu, natomiast po całodziennym szusowaniu ...