Dodany: 2016-11-01

Twierdza Boyen w Giżycku

Twierdza Boyen w Giżycku

Twierdza Boyen w Giżycku, malowniczej miejscowości na Mazurach, powstała w latach 1843-1855 jako obiekt blokujący strategiczny przesmyk pomiędzy jeziorami Niegocin i Kisajno. Zabytkowa fortyfikacja o kształcie gwiazdy położona jest w zachodniej części Giżycka.

Na początku kwietnia 1843 roku król Fryderyk Wilhelm IV wydał rozkaz rozpoczęcia budowy twierdzy. Do fortu miały prowadzić drogi wjazdowe przez bramy Giżycką, Kętrzyńską, Prochową i Wodną, zaś całość miał otaczać mur Carnota o długości ponad 2300 metrów. Ceremonia wmurowania kamienia węgielnego miała miejsce 4 września 1844 roku i była początkiem właściwego etapu budowy twierdzy.

W grudniu 1846 roku król podjął decyzję o uhonorowaniu jednego ze zwolenników i inicjatorów budowy obiektu, generała von Boyen, oraz nadaniu twierdzy jego imienia. Bastiony otrzymały nazwy Hermann, Ludwig, Leopold od imion generała oraz Schwert, Recht i Licht od symboli umieszczonych w herbie generała - Miecza, Prawa i Światła.

Fort został przygotowany dla załogi liczącej około 3000 żołnierzy. Garnizon giżycki utworzono w 1859 roku, od 1889 roku w mieście funkcjonowała komendantura, zaś w 1902 roku w twierdzy umieszczono składnicę artyleryjską.

Po pierwszej wojnie światowej zmieniono przeznaczenie fortu, tworząc w nim między innymi szpital. Krótko przed wybuchem drugiej wojny światowej Twierdza Boyen była jednym z punktów zbornych armii niemieckiej, która z terenu Prus Wschodnich wkroczyła na terytorium Polski. W czasie wojny w fortyfikacji swą siedzibę miał między innymi ośrodek Abwehry szkolący żołnierzy z armii generała Własowa, którzy przeszli na niemiecką stronę.

W styczniu 1945 roku Niemcy opuścili twierdzę bez walki. W tym samym roku przeszła ona w ręce Wojska Polskiego, które jednak korzystało w niej w ograniczony sposób i przekazało jej część cywilnym zakładom spożywczym, co wiązało się z budową nowych, zupełnie nie pasujących do charakteru obiektu budynków.

Ten stan rzeczy utrzymywał się do początku lat 90., kiedy to większość zakładów została zlikwidowana. Po opuszczeniu przez wojsko, fortyfikacja była ogólnodostępna, co niestety przyczyniło się do sporej dewastacji obiektu.

W 1994 roku miasto przekazało większość fortu Towarzystwu Miłośników Twierdzy Boyen, które zagospodarowało jego teren oraz udostępniło większość obiektów do zwiedzania, wyznaczając ścieżki oraz przewodników. W historycznym forcie odbywają się ponadto rekonstrukcje historyczne, zloty oraz koncerty, natomiast w koszarowcu przy Bramie Giżyckiej urządzono również schronisko młodzieżowe i Muzeum Twierdzy Boyen.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Giżycko i okolica

Twierdza Boyen w Giżycku - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2017-11-21
Zamek w Krupem

Zamek w Krupem

Zamek w Krupem, miejscowości w województwie lubelskim, leżącej około 20 kilometrów od Chełma, został wzniesiony pod koniec XV wieku przez Jerzego Krupskiego herbu Korczak. Z tego okresu nie zachował się jednak żaden opis warowni, natomiast jakakolwiek wzmianka na jej temat pojawiła się dopiero w trzeciej ...

Dodany: 2017-11-14
Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku jest częścią zespołu architektonicznego, będącego swoistą wizytówką, a zarazem sercem miasta. Historia placu sięga 1753 roku, kiedy to po pożarze Białegostoku, Jan Klemens Branicki, ówczesny właściciel miasta, rozpoczął jego przebudowę.

Jednym z najważniejszych obiektów, ...

Dodany: 2017-11-07
Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie jest jednym z najbardziej charakterystycznych i reprezentacyjnych zabytków stolicy województwa podkarpackiego. Obecny zamek powstał na początku ubiegłego stulecia, lecz jego dzieje sięgają końca XVI wieku, kiedy to w tym miejscu budowę obronnej rezydencji rozpoczął ówczesny właściciel ...

Dodany: 2017-10-31
Pałac Łochów

Pałac Łochów

Pałac w Łochowie, mieście leżącym około 70 kilometrów od centrum Warszawy, wzniesiono w pierwszej połowie XIX wieku. Pierwotnie parterowy budynek z kolumnowym portykiem, ukończony w 1830 roku, powstał na zamówienie hrabiego Józefa Włodzimierza Hornowskiego, ówczesnego właściciela dóbr łochowskich.

Na ...

Dodany: 2017-10-24
Rynek Wielki w Zamościu

Rynek Wielki w Zamościu

Rynek