Kolejne za 1 dzień
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce

Twierdza Kłodzko

Twierdza Kłodzko, należąca do grona najcenniejszych zabytków Ziemi Kłodzkiej, w pełnej okazałości zaprezentowała się światu w połowie XVI wieku. Powinniśmy jednak wiedzieć, że jej historia zaczęła być pisana już kilka stuleci wcześniej.

Pierwsze wzmianki potwierdzające istnienie drewniano-kamiennego grodu w Kłodzku pochodzą z końca X wieku. Zdobyty i zniszczony, w 1129 roku został zastąpiony przez warowny dwór. U progu XIV wieku przekształcono go w zamek mieszkalny, a następnie okazałą rezydencję, będącą siedzibą władcy ówczesnego hrabstwa.

Oczekiwany przełom nadchodzi w 1557 roku. Po trzech latach intensywnych prac Kłodzko mogło poszczycić się imponującym systemem obronnym, rozbudowywanym i modernizowanym aż do XIX wieku. Największe zmiany przypisuje się Fryderykowi II Wielkiemu, królowi Prus, w rękach którego twierdza znalazła się w 1742 roku.

Mimo to w 1877 roku warownia utraciła swój status, ale w dalszym ciągu pozostawała obiektem militarnym. W zamkowych murach utworzono między innymi więzienie, które funkcjonowało w tym miejscu również podczas drugiej wojny światowej. Po zakończeniu konfliktu budowlę zaadaptowano na skład i magazyn wojskowy.

Nowy rozdział w dziejach twierdzy przyniósł rok 1960, kiedy to kłodzkie fortyfikacje uznano za zabytek i częściowo udostępniono zwiedzającym. W ramach ciekawostki warto dodać, że niekiedy wykorzystywano je też w inny sposób, tak jak w 1970 roku, gdy w warowni powstawały ujęcia do serialu Czterej Pancerni i Pies.

Obecnie historyczna forteca znów dumnie góruje nad miastem, o czym z pewnością przekonamy się oglądając Twierdzę Kłodzko z lotu ptaka. Wspaniałe wrażenie robi także po zmroku, gdy subtelnie oświetla ją specjalna iluminacja, tworząca nieco tajemniczą, ale jednocześnie romantyczną aurę.

W obiekcie regularnie prowadzone są prace renowacyjne, dzięki czemu odzyskuje on swą dawną świetność. Turyści mogą zobaczyć ostateczny punkt obrony warowni i odkryć najciemniejsze zakamarki podziemnego labiryntu, a w trakcie nocnego zwiedzania poznać najsłynniejsze legendy, od stuleci krążące w murach twierdzy.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Kłodzko i okolica

Twierdza Kłodzko - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *