Kolejne za ok. 00 godz. 05 min. 00 sek.
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce

Twierdza Kłodzko

Twierdza Kłodzko, należąca do grona najcenniejszych zabytków Ziemi Kłodzkiej, w pełnej okazałości zaprezentowała się światu w połowie XVI wieku. Powinniśmy jednak wiedzieć, że jej historia zaczęła być pisana już kilka stuleci wcześniej.

Pierwsze wzmianki potwierdzające istnienie drewniano-kamiennego grodu w Kłodzku pochodzą z końca X wieku. Zdobyty i zniszczony, w 1129 roku został zastąpiony przez warowny dwór. U progu XIV wieku przekształcono go w zamek mieszkalny, a następnie okazałą rezydencję, będącą siedzibą władcy ówczesnego hrabstwa.

Oczekiwany przełom nadchodzi w 1557 roku. Po trzech latach intensywnych prac Kłodzko mogło poszczycić się imponującym systemem obronnym, rozbudowywanym i modernizowanym aż do XIX wieku. Największe zmiany przypisuje się Fryderykowi II Wielkiemu, królowi Prus, w rękach którego twierdza znalazła się w 1742 roku.

Mimo to w 1877 roku warownia utraciła swój status, ale w dalszym ciągu pozostawała obiektem militarnym. W zamkowych murach utworzono między innymi więzienie, które funkcjonowało w tym miejscu również podczas drugiej wojny światowej. Po zakończeniu konfliktu budowlę zaadaptowano na skład i magazyn wojskowy.

Nowy rozdział w dziejach twierdzy przyniósł rok 1960, kiedy to kłodzkie fortyfikacje uznano za zabytek i częściowo udostępniono zwiedzającym. W ramach ciekawostki warto dodać, że niekiedy wykorzystywano je też w inny sposób, tak jak w 1970 roku, gdy w warowni powstawały ujęcia do serialu Czterej Pancerni i Pies.

Obecnie historyczna forteca znów dumnie góruje nad miastem, o czym z pewnością przekonamy się oglądając Twierdzę Kłodzko z lotu ptaka. Wspaniałe wrażenie robi także po zmroku, gdy subtelnie oświetla ją specjalna iluminacja, tworząca nieco tajemniczą, ale jednocześnie romantyczną aurę.

W obiekcie regularnie prowadzone są prace renowacyjne, dzięki czemu odzyskuje on swą dawną świetność. Turyści mogą zobaczyć ostateczny punkt obrony warowni i odkryć najciemniejsze zakamarki podziemnego labiryntu, a w trakcie nocnego zwiedzania poznać najsłynniejsze legendy, od stuleci krążące w murach twierdzy.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Kłodzko i okolica

Twierdza Kłodzko - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie, miejscowości leżącej około 30 kilometrów od Białegostoku, powstał w XV wieku. Na przestrzeni dziejów odwiedzany przez królów, magnatów i polskich książąt, ale również będący świadkiem wielu wojen i rodowych sporów, dwukrotnie powstawał z ruin, by dziś znów zachwycać turystów z całego ...

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu powstał prawdopodobnie w okresie lokacji miasta, czyli w drugiej połowie XIV wieku. Do dzisiaj zachowały się trzy z czterech niegdyś istniejących pierzei Rynku - pierzeja zachodnia została rozebrana na przełomie XVIII i XIX wieku. Podobnie jak w wielu innych miastach, od momentu powstania ...

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Zwierzyniec to miasto w województwie lubelskim, leżące w bezpośrednim sąsiedztwie Roztoczańskiego Parku Narodowego, około 25 kilometrów od Zamościa. Jednym z najważniejszych zabytków Zwierzyńca jest kościół św. Jana Nepomucena, który ze względu na swoje niezwykłe usytuowanie często bywa nazywany kościołem ...

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie, mieście w województwie podkarpackim, uznawany jest za jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Powstały w pierwszej połowie XVII wieku, słynie z zachwycających wnętrz, kolekcji pojazdów konnych oraz parku w stylu angielskim.

Zamek wzniesiono na polecenie wojewody ...

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto to zdecydowanie najpiękniejsza część Lublina, a zarazem jeden z najlepiej zachowanych historycznych zespołów urbanistycznych w Polsce. Na terenie Starego Miasta, które od 2006 roku jest także dzielnicą administracyjną Lublina, znajduje się wiele cennych, a przede wszystkim wartych zobaczenia ...

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski, znany również pod nazwą Zamku Tarnowskich w Dzikowie, obecnie dzielnicy Tarnobrzega, to dawna rezydencja rodu Tarnowskich herbu Leliwa, której historia sięga jeszcze XV wieku. Po przejęciu przez Tarnowskich, pierwotnie wieżowy dwór obronny w XVII i XVIII wieku został przebudowany i zyskał ...