Kolejne za 1 dzień
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce

Twierdza Srebrna Góra

Twierdza w Srebrnej Górze, wsi leżącej na Dolnym Śląsku, należy go grona największych tego typu obiektów w Europie. Choć okazałą warownią z pewnością interesowała się nie jedna militarna potęga, swej obronności musiała ona dowieść właściwie tylko raz.

Pierwsze fundamenty fortecy postawiono w 1765 roku. Projekt, którego autorem był pruski podpułkownik, realizowano w trzech etapach. Po 12 latach twierdza otrzymała swój ostateczny kształt, a na jej wygląd miał wpływ między innymi Fryderyk II Wielki.

Imponująca warownia była owocem pracy 4000 robotników. W XVIII wieku koszt jej budowy oszacowano na ponad 4 miliony talarów, niemniej w XX-wiecznych źródłach tę sumę zmniejszono już do 1,5 miliona talarów. Według założeń, załogę fortecy miało stanowić około 3700 żołnierzy, przy czym w razie potrzeby ich liczba mogła wzrosnąć nawet 5000, a magazyny były przystosowane do przechowywania żywności i opału, umożliwiającego przetrwanie co najmniej trzymiesięcznego oblężenia.

W XVIII wieku w twierdzy dwukrotnie wprowadzano stan gotowości bojowej, ale prawdziwy sprawdzian jej obronności odbył się u progu kolejnego stulecia, w czasie wojen napoleońskich. W czerwcu 1807 roku, gdy warowni bronił już stosunkowo niewielki oddział, wojska Napoleona przypuściły decydujący szturm. Jednak na mocy zawartych w Tylży porozumień odstąpiono od jej zajęcia, dzięki czemu na kartach historii zapisała się jako niezdobyta.

W XIX wieku w fortecy jeszcze kilka razy obowiązywał stan pogotowia wojennego, co zdaje się być wystarczającym potwierdzeniem, że w dalszym ciągu pełniła ona swą pierwotną funkcję. Mimo to w 1860 roku wydano rozkaz o likwidacji twierdzy, który wywołał sprzeciw okolicznych mieszkańców. Do dewastacji nie doszło, ale już siedem lat później i tak zamknięto najważniejszy rozdział w dziejach warowni.

W 1867 roku miał miejsce uroczysty wymarsz wojsk, a forteca przestała być obiektem militarnym. Następnie, zaczęto ją wykorzystywać jako saperski poligon doświadczalny, co, jak łatwo sobie wyobrazić, mogło szybko przesądzić o jej przyszłości.

Na szczęście trwało to niespełna dekadę. Pod koniec XIX wieku całkowicie zmieniono przeznaczenie twierdzy, która przeobraziła się w główną atrakcję turystyczną miasta. Rozkwit przerwała druga wojna światowa, podczas której w warowni utworzono obóz jeniecki i więziono polskich oficerów. Po zakończeniu konfliktu forteca została ograbiona przez żołnierzy radzieckich, co zapoczątkowało jej powolny upadek.

Nowe życie w zabytkowe mury tchnięto w 1965 roku, kiedy to przeprowadzono prace zabezpieczające i remontowe. W rezultacie budowla znów zachwyca majestatycznym charakterem, o czym bez wątpienia przekonamy się, gdy spojrzymy na Twierdzę w Srebrnej Górze z lotu ptaka, jednocześnie przypominając o swej dawnej świetności.

Obiekt jest udostępniony turystom. Zwiedzanie kompleksu może odbywać się zarówno w sposób tradycyjny, jak i zostać urozmaicone spotkaniem z historycznymi postaciami, uczestnictwem w grze terenowej czy wystrzałem z armaty, natomiast miłośnikom mocnych wrażeń proponuje się także odkrywanie tajemnic warowni pod osłoną nocy.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Srebrna Góra i okolica

Twierdza Srebrna Góra - lokalizacja obiektu na mapie

Komentarze

 • Buczek
  Buczek 2015-01-15 o 16:08

  Super wykombinowaliście! Naprawdę jestem pod wrażeniem :) Byłem na Twierdzy w Srebrnej i miałem identyczną pogodę, mogę polecić to miejsce z najczystszym sumieniem :) Pozdrawiam!

 • Zibi
  Zibi 2015-01-24 o 13:59

  To moja rodzinna miejscowość, jest położona w przepięknej okolicy, godna polecenia...zapraszam serdecznie...!!!

 • JAGOCHA JERZY
  JAGOCHA JERZY 2015-03-22 o 12:12

  PIEKNA -w 1985 r. robilem z grupa inwentaryzacje twierdzy znam kazdy zakatek razem ze studniami cos wspanialego

 • rh
  rh 2017-02-19 o 12:53

  Bylem tutaj w 1963 .... nie poznaję tego miejsca - chodziliśmy wśród ruin !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2018-