Kolejne za 1 dzień
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce

Urząd Morski w Szczecinie - Czerwony Ratusz

Czerwony Ratusz w Szczecinie, jak nazywany jest dawny ratusz miejski, powstał w drugiej połowie XIX wieku, na stoku odrzańskiego tarasu. Wmurowanie kamienia węgielnego pod budowlę miało miejsce jesienią 1875 roku, a wszelkie prace, zgodnie z projektem szczecińskiego radcy Konrada Kruhla, zakończono 4 lata później, w 1879 roku.

Neogotycki gmach swoją formą nawiązywał do architektury średniowiecznych ratuszy, wznoszonych w nadbałtyckich miastach hanzeatyckich. Szczególną uwagę zwraca wejście do budynku, które ozdobiono między innymi reprezentacyjnymi balkonami i wieżyczkami.

Nad filarami znajdują się cztery rzeźby, wykonane w 1869 roku przez berlińskiego artystę Emila Steinera, symbolizujące dziedziny życia, które przyniosły miastu rozkwit i dobrobyt. Rzeźby, każda o wysokości 120 centymetrów, przedstawiają Rolnictwo, Rzemiosło, Naukę i Handel, choć w niektórych źródłach wymienia się również Przemysł i Żeglarstwo.

Czerwony Ratusz przetrwał drugą wojnę światową w niemal nienaruszonym stanie, jednak w 1945 roku został podpalony przez niemieckie bojówki. Gmach odbudowano w latach 60. XX wieku. Obecnie jest siedzibą licznych instytucji, w tym Urzędu Morskiego w Szczecinie.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Szczecin i okolica

Urząd Morski w Szczecinie - Czerwony Ratusz - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *