Kolejne za 1 dzień
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce

Wiadukt w Lewinie Kłodzkim

Lewin Kłodzki to niewielka miejscowość w województwie dolnośląskim, leżąca około 30 kilometrów od Kłodzka. Dzieje Lewina Kłodzkiego sięgają przełomu XII i XIII wieku, a bogatą historię miasteczka opowiadają między innymi zachowane w nim zabytki.

Jednym z nich jest efektowny, wieloprzęsłowy, wykonany z kamienia wiadukt kolejowy, stojący nad potokiem Bystra i drogą krajową nr 8 prowadzącą do przejścia granicznego z Czechami. Zbudowany przez włoskich inżynierów i oddany do użytku w 1905 roku most ma 120 metrów długości i 27 metrów wysokości.

Wiadukt powstał jako część linii kolejowej, łączącej Kłodzko z czeskim Náchodem, której budowę rozpoczęto w drugiej połowie XIX wieku. Odcinek przebiegający przez Wzgórza Lewińskie wymagał wzniesienia kilku obiektów inżynierskich, lecz to właśnie wiadukt na zachodnim krańcu Lewina, spinający zbocza doliny Bystrej jest najbardziej znanym elementem tej trasy.

Choć most w Lewinie Kłodzkim jest typową konstrukcją, jakich wiele powstało na górskich liniach kolejowych Europy, jest uznawany za niezwykle malowniczy. Wiadukt jest przykładem efektownej budowli technicznej, dobrze komponującej się z górskim krajobrazem, a za sprawą pięciu potrójnych prześwitów nad filarami kojarzy się z rzymskim akweduktem.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Lewin Kłodzki i okolica

Wiadukt w Lewinie Kłodzkim - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2018-01-12
Stacja Narciarska Olczań-Ski