Kolejne za ok. 00 godz. 05 min. 00 sek.
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce

Wiadukty w Stańczykach

Wiadukty w Stańczykach, niewielkiej wsi leżącej na Mazurach, to jedna z najbardziej rozpoznawalnych budowli w całym regionie. Niekiedy określane mianem Akweduktów Puszczy Rominckiej, porównywane do swych rzymskich odpowiedników, w rzeczywistości stanowią część nieczynnej już linii kolejowej Gołdap – Żytkiejmy.

Projekt wspomnianej linii kolejowej był gotowy na początku XX wieku, ale już ramy czasowe, w których prowadzono prace, nieco różnią się w zależności od źródła. Ogólnie przyjmuje się, że mosty w Stańczykach powstawały w latach 1907-1926, przy czym ich budowę przerwano na czas pierwszej wojny światowej.

Wiadukty w Stańczykach są najwyższymi na tej linii i jednymi z najwyższych w Polsce. Konstrukcja wznosi się na imponującą wysokość 36,5 metra, natomiast jej długość wynosi 180 metrów. Niemniej uwagę przykuwa nie tylko ich rozmiar, ale także ciekawa architektura i bogate zdobnictwo, za sprawą których mosty przypominają rzymskie akwedukty w Pont du Gard.

Pierwsze pociągi na linii zaczęły kursować w 1927 roku, jednak ostatni skład przejechał tą trasą już pod koniec 1944 roku. Kilka miesięcy później Rosjanie zaczęli demontować większość mazurskich torowisk, a biegnąca przez Stańczyki linia nie była w tej kwestii wyjątkiem.

Na bliższej współczesności karcie historii mostów w Stańczykach dowiadujemy się, że w ich sąsiedztwie założono bazę sportów ekstremalnych. Miłośnicy krążącej w żyłach adrenaliny mogli skusić się na skok na bungee, by znaleźć się o włos, zarówno dosłownie, jak i w przenośni, od nurtu płynącej w dolinie rzeki Błędzianki. Niestety, tę możliwość przekreślił stale pogarszający się stan techniczny budowli.

Obecnie wiadukty w Stańczykach znajdują się w rękach prywatnych. Sukcesywnie poddawane modernizacjom, bardzo skutecznie przyciągają turystów, z myślą o których odrestaurowano nawierzchnię oraz bariery.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Stańczyki i okolica

Wiadukty w Stańczykach - lokalizacja obiektu na mapie

Komentarze

  • Jurek
    Jurek 2014-11-08 o 11:31

    Piękne, imponujące !!!!!!! szkoda ,że mało wykorzystywane. Pozdrawiam

  • Kasia
    Kasia 2015-02-28 o 19:10

    choć w prywatnych rękach, w porach odwiedzin turystów często zamknięte :-(

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie, miejscowości leżącej około 30 kilometrów od Białegostoku, powstał w XV wieku. Na przestrzeni dziejów odwiedzany przez królów, magnatów i polskich książąt, ale również będący świadkiem wielu wojen i rodowych sporów, dwukrotnie powstawał z ruin, by dziś znów zachwycać turystów z całego ...

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu powstał prawdopodobnie w okresie lokacji miasta, czyli w drugiej połowie XIV wieku. Do dzisiaj zachowały się trzy z czterech niegdyś istniejących pierzei Rynku - pierzeja zachodnia została rozebrana na przełomie XVIII i XIX wieku. Podobnie jak w wielu innych miastach, od momentu powstania ...

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Zwierzyniec to miasto w województwie lubelskim, leżące w bezpośrednim sąsiedztwie Roztoczańskiego Parku Narodowego, około 25 kilometrów od Zamościa. Jednym z najważniejszych zabytków Zwierzyńca jest kościół św. Jana Nepomucena, który ze względu na swoje niezwykłe usytuowanie często bywa nazywany kościołem ...

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie, mieście w województwie podkarpackim, uznawany jest za jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Powstały w pierwszej połowie XVII wieku, słynie z zachwycających wnętrz, kolekcji pojazdów konnych oraz parku w stylu angielskim.

Zamek wzniesiono na polecenie wojewody ...

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto to zdecydowanie najpiękniejsza część Lublina, a zarazem jeden z najlepiej zachowanych historycznych zespołów urbanistycznych w Polsce. Na terenie Starego Miasta, które od 2006 roku jest także dzielnicą administracyjną Lublina, znajduje się wiele cennych, a przede wszystkim wartych zobaczenia ...

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski, znany również pod nazwą Zamku Tarnowskich w Dzikowie, obecnie dzielnicy Tarnobrzega, to dawna rezydencja rodu Tarnowskich herbu Leliwa, której historia sięga jeszcze XV wieku. Po przejęciu przez Tarnowskich, pierwotnie wieżowy dwór obronny w XVII i XVIII wieku został przebudowany i zyskał ...