Kolejne za 1 dzień
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce

Wiadukty w Stańczykach

Wiadukty w Stańczykach, niewielkiej wsi leżącej na Mazurach, to jedna z najbardziej rozpoznawalnych budowli w całym regionie. Niekiedy określane mianem Akweduktów Puszczy Rominckiej, porównywane do swych rzymskich odpowiedników, w rzeczywistości stanowią część nieczynnej już linii kolejowej Gołdap – Żytkiejmy.

Projekt wspomnianej linii kolejowej był gotowy na początku XX wieku, ale już ramy czasowe, w których prowadzono prace, nieco różnią się w zależności od źródła. Ogólnie przyjmuje się, że mosty w Stańczykach powstawały w latach 1907-1926, przy czym ich budowę przerwano na czas pierwszej wojny światowej.

Wiadukty w Stańczykach są najwyższymi na tej linii i jednymi z najwyższych w Polsce. Konstrukcja wznosi się na imponującą wysokość 36,5 metra, natomiast jej długość wynosi 180 metrów. Niemniej uwagę przykuwa nie tylko ich rozmiar, ale także ciekawa architektura i bogate zdobnictwo, za sprawą których mosty przypominają rzymskie akwedukty w Pont du Gard.

Pierwsze pociągi na linii zaczęły kursować w 1927 roku, jednak ostatni skład przejechał tą trasą już pod koniec 1944 roku. Kilka miesięcy później Rosjanie zaczęli demontować większość mazurskich torowisk, a biegnąca przez Stańczyki linia nie była w tej kwestii wyjątkiem.

Na bliższej współczesności karcie historii mostów w Stańczykach dowiadujemy się, że w ich sąsiedztwie założono bazę sportów ekstremalnych. Miłośnicy krążącej w żyłach adrenaliny mogli skusić się na skok na bungee, by znaleźć się o włos, zarówno dosłownie, jak i w przenośni, od nurtu płynącej w dolinie rzeki Błędzianki. Niestety, tę możliwość przekreślił stale pogarszający się stan techniczny budowli.

Obecnie wiadukty w Stańczykach znajdują się w rękach prywatnych. Sukcesywnie poddawane modernizacjom, bardzo skutecznie przyciągają turystów, z myślą o których odrestaurowano nawierzchnię oraz bariery.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Stańczyki i okolica

Wiadukty w Stańczykach - lokalizacja obiektu na mapie

Komentarze

  • Jurek
    Jurek 2014-11-08 o 11:31

    Piękne, imponujące !!!!!!! szkoda ,że mało wykorzystywane. Pozdrawiam

  • Kasia
    Kasia 2015-02-28 o 19:10

    choć w prywatnych rękach, w porach odwiedzin turystów często zamknięte :-(

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2018-01-12
Stacja Narciarska Olczań-Ski

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Olczań-Ski to kompleks narciarski w Bukowinie Tatrzańskiej w skład którego wchodzi pięć odrębnych wyciągów.

Stacja do dyspozycji turystów oddaje wyciąg krzesełkowy, wyciągi orczykowe oraz oświetloną, sztucznie naśnieżaną i codziennie ratrakowaną trasę.

Przy stacji funkcjonują szkółka narciarska, ...

Dodany: 2018-01-09
Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Czarna Góra to miejscowość leżąca w sąsiedztwie Bukowiny Tatrzańskiej i Białki Tatrzańskiej. W Stacji Narciarskiej Koziniec narciarze i snowboardziści mają do dyspozycji cztery trasy o różnym poziomie trudności.

W ośrodku znajduje się również klimatyczna karczma serwująca regionalne potrawy. Świetnym ...

Dodany: 2018-01-02
Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda usytuowany jest w pobliżu Zakopianki. Do dyspozycji miłośników sportów zimowych oddaje zespół wyciągów, 6 świetnie zagospodarowanych tras narciarskich oraz trasę biegową.

W kompleksie funkcjonuje szkółka narciarska oraz wypożyczalnia sprzętu, natomiast po całodziennym szusowaniu ...

Dodany: 2017-12-19
Stacja narciarska Kaniówka

Stacja narciarska Kaniówka

Stacja Narciarska Kaniówka to kompleks narciarski w górnej części Białki Tatrzańskiej. Trasy narciarskie położone są na wschodnim zboczu Horników Wierchu (926 m. n. p. m.).

W kompleksie Kaniówka do dyspozycji narciarzy jest pięć wyciągów: w tym 4-osobowa kolej krzesełkowa, trzy wyciągi orczykowe i ...

Dodany: 2017-12-12
Stacja Narciarska Jurgów-SKI

Stacja Narciarska Jurgów-SKI

Stacja Narciarska Jurgów-Ski usytuowana jest niespełna kilometr od granicy z Słowacją. W Jurgowie bardzo dobre warunki śniegowe panują średnio przez cztery miesiące.

W ośrodku zagospodarowano 7 tras narciarskich o zróżnicowanym poziomie trudności. Wszystkie stoki są oświetlone, sztucznie naśnieżane ...

Dodany: 2017-12-05
Pałac Buchholtzów w Supraślu

Pałac Buchholtzów w Supraślu

Pałac Buchholtzów w Supraślu, mieście leżącym kilkanaście kilometrów od Białegostoku, to piękny, wzniesiony w stylu eklektycznym dworek, łączący w sobie cechy włoskiego i francuskiego renesansu z licznymi elementami klasycyzmu i secesji. Obiekt jest pamiątką po aktywności fabrykantów włókienniczych, ...