Dodany: 2014-09-30

Wiadukty w Stańczykach

Wiadukty w Stańczykach, niewielkiej wsi leżącej na Mazurach, to jedna z najbardziej rozpoznawalnych budowli w całym regionie. Niekiedy określane mianem Akweduktów Puszczy Rominckiej, porównywane do swych rzymskich odpowiedników, w rzeczywistości stanowią część nieczynnej już linii kolejowej Gołdap – Żytkiejmy.

Projekt wspomnianej linii kolejowej był gotowy na początku XX wieku, ale już ramy czasowe, w których prowadzono prace, nieco różnią się w zależności od źródła. Ogólnie przyjmuje się, że mosty w Stańczykach powstawały w latach 1907-1926, przy czym ich budowę przerwano na czas pierwszej wojny światowej.

Wiadukty w Stańczykach są najwyższymi na tej linii i jednymi z najwyższych w Polsce. Konstrukcja wznosi się na imponującą wysokość 36,5 metra, natomiast jej długość wynosi 180 metrów. Niemniej uwagę przykuwa nie tylko ich rozmiar, ale także ciekawa architektura i bogate zdobnictwo, za sprawą których mosty przypominają rzymskie akwedukty w Pont du Gard.

Pierwsze pociągi na linii zaczęły kursować w 1927 roku, jednak ostatni skład przejechał tą trasą już pod koniec 1944 roku. Kilka miesięcy później Rosjanie zaczęli demontować większość mazurskich torowisk, a biegnąca przez Stańczyki linia nie była w tej kwestii wyjątkiem.

Na bliższej współczesności karcie historii mostów w Stańczykach dowiadujemy się, że w ich sąsiedztwie założono bazę sportów ekstremalnych. Miłośnicy krążącej w żyłach adrenaliny mogli skusić się na skok na bungee, by znaleźć się o włos, zarówno dosłownie, jak i w przenośni, od nurtu płynącej w dolinie rzeki Błędzianki. Niestety, tę możliwość przekreślił stale pogarszający się stan techniczny budowli.

Obecnie wiadukty w Stańczykach znajdują się w rękach prywatnych. Sukcesywnie poddawane modernizacjom, bardzo skutecznie przyciągają turystów, z myślą o których odrestaurowano nawierzchnię oraz bariery.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Stańczyki i okolica

Wiadukty w Stańczykach - lokalizacja obiektu na mapie

Komentarze

  • Jurek
    Jurek 2014-11-08 o 11:31

    Piękne, imponujące !!!!!!! szkoda ,że mało wykorzystywane. Pozdrawiam

  • Kasia
    Kasia 2015-02-28 o 19:10

    choć w prywatnych rękach, w porach odwiedzin turystów często zamknięte :-(

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2017-11-14
Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku jest częścią zespołu architektonicznego, będącego swoistą wizytówką, a zarazem sercem miasta. Historia placu sięga 1753 roku, kiedy to po pożarze Białegostoku, Jan Klemens Branicki, ówczesny właściciel miasta, rozpoczął jego przebudowę.

Jednym z najważniejszych obiektów, ...

Dodany: 2017-11-07
Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie jest jednym z najbardziej charakterystycznych i reprezentacyjnych zabytków stolicy województwa podkarpackiego. Obecny zamek powstał na początku ubiegłego stulecia, lecz jego dzieje sięgają końca XVI wieku, kiedy to w tym miejscu budowę obronnej rezydencji rozpoczął ówczesny właściciel ...

Dodany: 2017-10-31
Pałac Łochów

Pałac Łochów

Pałac w Łochowie, mieście leżącym około 70 kilometrów od centrum Warszawy, wzniesiono w pierwszej połowie XIX wieku. Pierwotnie parterowy budynek z kolumnowym portykiem, ukończony w 1830 roku, powstał na zamówienie hrabiego Józefa Włodzimierza Hornowskiego, ówczesnego właściciela dóbr łochowskich.

Na ...

Dodany: 2017-10-24
Rynek Wielki w Zamościu

Rynek Wielki w Zamościu

Rynek Wielki w Zamościu jest prawdziwą chlubą i dumą mieszkańców tego miasta. Usytuowany w centrum Starego Miasta, jest swoistym sercem Zamościa, a zarazem jednym z najwspanialszych XVI-wiecznych placów